سیزده بدر در هرات افغانستان
آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان,شرایط امن برگزار,خوشی را سپری,شهروندان,طبیعت,هزاران,آرام,مشهور,مناطق

سیزده بدر در هرات افغانستان

مردم هرات 13 نوروز را با رفتن به طبیعت تجلیل نمودند. هزاران تن از شهروندان و مهمانان نوروزی هرات به تفریحگاهها و مناطق دیدنی رفته و فارغ از زندگی شهری یک روز آرام و مملو از خوشی را سپری نمودند. 13 حمل که به سیزده بدر مشهور است، که در شرایط امن برگزار شد.

محمد جمعه عدیل، قمندان امنیه هرات با نمایش اینکه امنیت بهتر شده است نیز در محل تجمع مردم حضور یافته و در شادی آنان شریک شد.

تخت سفر، باغ ملت، پشتون پل، شیدایی، میرداود، کمر کلاغ و دیگر مناطق مملو از شهروندان بود و هیچ مزاحمتی امکان نداشت تا جایی که پلیس چندین تن از جوانانی را که در حال گرفتن عکس و فیلم از صحنه بودند را دستگیر کردند.

اکثر خانواده ها به کنار دریای هریرود و باغ ملت رفته و سیزده بدر را تجلیل کردند. به اعتقاد مردم هرات 13 نوروز نحس است و رفتن به بیرون و تجدید پیمان با طببیعت نحسی را به خوشی و موفقیت تبدیل میکند.

نعمت الله سروری، رییس اطلاعات و فرهنگ 13 بدر را یکی ازآیین های باستانی آریایی ها خوانده و اجرای آن را از زمانهای قدیم بر شمرد. او گفت،" مردم به دل طبیعت رفته و از زنده شدن دوباره زمین درس تلاش و زندگی نو میگیرند. این فرصت خوبی برای دید و بازدید دوستان و خانواده ها میباشد."

اکثر خانمهای هرات که با چادر "بقره" به طبیعت رفته بودند با کنار گزاشتن آن و بازیهای طفلانه مثل طناب بازی، وسطی بازی و دوش انجام می دادند اما به گونه ی از شرایط کنونی شکایت می کردند. آنان خواستار امنیت بیشتر و جلوگیری از مزاحمان در محل شدند. بعضی از موتور سواران و جوانان سعی در اخلال نظم موجود کردند که با واکنش شدید نیروهای امنیتی مواجه شدند.

دستگیری بچه هایی که با داشتن چاقو، زنجیر و پنجه بوکس به محل تجمع مردم آمده بودند از تشویش خانواده ها کاسته و زمینه سپری نمودن روز به یاد ماندنی فراهم بود.

خوردن نان چاشت و تنقلات در طبیعت با استفاده از آتش چوب مزه خاصی را به غذاها داده بود. بیشتر اطفال در چمنزارها مشغول بازی بودند و فرصت دید و بازدید دوستان دور از خانواده ها مهیا شده بود. شاید این اولین و آخرین فرصت دوستان دور از قیدگیریهای خانواده و جامعه بود. حد اقل مرد و زن در یک محیط باز باهم نشسته بودند.

بیشتر جوانان با آوردن ضبط صوت و دایره به رقص و پایکوبی پرداختند. صدای موزیک از هرگوشه شنیده میشد. اسلم که پدر کلان 15 نفر بود دست نواسه کوچکش را گرفته و سیزده بدر را در جبرییل سپری کرد. او همرای فامیل بزرگش به منطقه سبز جبرییل نشسته و نان چاشت آماده شده بالای آتش چوب را با مزه تمام میخورد.

او که پا به 100 بهار زندگیش گزاشت خاطره 13 بدر امسال را از بهترین خاطراتش دانست وامیدواری نمود تا سال دیگر نیز در همان محل حضور داشته باشد.

افرادی که در تخت سفر رفته بودند سبزه های کاشته برای سفره هفت سین خود را با نیت آرزوهای آینده به آب انداختند. کبیر که چشمانش را بسته بود و آرزوی خود را نیت میکرد گفت، "هرکسی سبزه خود را به آب اندازد حتما به آرزویش میرسد. من تجربه کرده ام."

13 بدر یکی از آداب باستانی آریایی هاست که تنها در هرات اجرا میشود. 13 بدر امسال متفاوت از سالهای پیش در میان نگرانی و تشویش مردم از وضعیت امنیتی گذشت.
aatash.org

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :