شب یلدا یا شب چله چیست
شب یلدا,شب یلدا چه شبی است,شب یلدا در غربت,آکاایران,شب یلدا 1394,شب یلدا به تاریخ میلادی,شب یلدا 2015,شب چله,شب چله چیست,شب چله+عکس,شب چله ای,شب چله اس ام اس,شب

شب یلدا یا بلندترین شب سال که یکی از زیباترین شب ها در بین ایرانیان است، در این شب رسم و رسوم مختلفی انجام می شود، از خوردن هندوانه، آجیل، و بسیاری خوراکی های دیگر تا حافظ خوانی و شب شعر. شب یلدا بهانه ای برای دور هم بودن است، در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد شب یلدا یا همان شب چله را برای شما آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

شب یلدا یا شب چله چیست

دی ماه، در ایران کهن، چهار جشن، در بر داشت. نخستین روز دی ماه و روزهای هشتم، پانزدهم و بیست و سوم، سه روزی که نام ماه و نام روز یکی بود. بنا بر گاه شماری کهن هر یک از سی روز ماه، نامی ویژه دارد، که نام فرشتگان است. نام دوازده ماه سال نیز در میان آنهاست. در هر ماه روزی را که نام روز با نام ماه یکی باشد، جشن می گیرند، و در این سی روز ماه، سه روز آن «دی» نام دارد و هر سه روز را در گذشته جشن می گرفتند.


 


شب یلدا

 امروز از این چهار جشن تنها شب نخستین روز دی ماه، یا شب یلدا را جشن می گیرند، یعنی آخرین شب پاییز، نخستین شب زمستان، پایان قوس، آغاز جدی و درازترین شب سال.

واژه یلدا سریانی و به معنی ولادت است. ولادت خورشید (مهر، میترا) و رومیان آن را «ناتالیس انویکتوس» یعنی روز «تولد مهر شکست ناپذیر» نامند.

زایش خورشید و آغاز دی را، آیین ها و فرهنگ های بسیاری از سرزمین های کهن آغاز سال قرار دادند، به شگون روزی که خورشید از چنگ شب های اهریمنی نجات می یافت و روزی مقدس برای مهرپرستان بود.

در سده چهارم میلادی، بر اثر اشتباهی که در محاسبه کبیسه ها رخ داد، روز 25 دسامبر را (به جای روز 21 دسامبر) روز تولد میترا دانسته و تولد عیسی مسیح را نیز در این آغاز سال قرار دادند.
بنابراین نوئل اروپایی و واقعی همان شب یلدا یعنی انقلاب شتوی در سی آذر برابر با بیست و یکم دسامبر است.

تزیینات شب یلدا

در لغت نامه دهخدا درباره این سنت کهن چنین آمده است:
«یلدا لغت سریانی است به معنی میلاد عربی» و چون شب یلدا را با میلاد مسیح تطبیق می کرده اند، از این رو، بدین نام نامیده اند. باید توجه داشت که جشن میلاد مسیح که در 25 دسامبر تثبیت شده، طبق تحقیق، در اصل جشن ظهور میترا بوده که مسیحیان در قرن چهارم میلادی آن را روز تولد عیسی قرار دادند.

یلدا اول زمستان و شب آخر پاییز است که درازترین شب های سال است، و در آن شب، یا نزدیک بدان، آفتاب به برج جدی تحویل می کند و قدما آن را سخت شوم و نامبارک می انگاشتند. در بیشتر نقاط ایران در این شب مراسمی انجام می شود، شاعران زلف یار و همچنین روز هجران را از حیث سیاهی و درازی بدان تشبیه کنند و از شعرهای برخی از شاعران مانند سنائی، معزی، خاقانی و سیف اسفرنگی، رابطه بین مسیح و یلدا ادراک می شود. یلدا برابر با شب اول جدی و شب هفتم دی ماه جلالی و شب بیست و یکم دسامبر فرانسوی است.»
آیین و جشن شب یلدا یا شب چله بزرگ تا به امروز در تمامی سرزمین کهنسال ایران و در بین همه قشرها و خانوارها برگزار می شود.

یلدا را همچنین می توان جشن و گردهمایی خانوادگی دانست. در شب یلدا خویشاوندان نزدیک در خانه بزرگ خانواده گرد می آیند. به بیانی دیگر، در سرمای آغازین زمستان، دور کرسی نشستن و تا نیمه شب میوه و آجیل و غذا خوردن و به فال حافظ گوش کردن از ویژگی های شب یلدا است. برگزاری مراسم یلدا، اگر بتوان نام جشن بر آن نهاد، آیینی خانوادگی است و گردهمایی ها به خویشاوندان و دوستان نزدیک محدود می شود. در کتاب ها و سندهای تاریخی به برگزاری مراسم شب یلدا اشاره ای نشده است. ابوریحان بیرونی از جشن روز اول دی ماه که آن را خرم روز نامند، در دستگاه حکومتی و پادشاهی یاد می کند. نامی از شب یلدا در میان نیست که می توان دلیل آن را خانوادگی و همگانی و غیر رسمی بودن جشن یلدا دانست.
 

شب یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است از زمانهای گذشته تا به امروز در میان ایرانیان مرسوم بوده است.

شب یلدا

این شب به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می گیرند. این شب در نیم کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش تر و طول شب کوتاه تر می شود.

نام
واژهٔ یلدا ریشهٔ سریانی دارد و به معنای ولادت و تولد است. منظور از تولد، ولادت خورشید (مهر/میترا) است. رومیان آن را ناتالیس آنایکتوس یعنی روز تولد مهر شکست ناپذیر می نامند. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام میلاد اکبر نام برده و منظور از آن را میلاد خورشید دانسته است.
 

تاریخچه جشن
یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است. مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می داد و در طول سال با سپری شدن فصل ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.
آنان ملاحظه می کردند که در بعضی ایام و فصول روزها بسیار بلند می شود و در نتیجه در آن روزها، از روشنی و نور خورشید بیشتر می توانستند استفاده کنند. این اعتقاد پدید آمد که نور و روشنایی و تابش خورشید نماد نیک و موافق بوده و با تاریکی و ظلمت شب در نبرد و کشمکش اند. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی، از هند و ایرانی - هند و اروپایی، دریافتند که کوتاه ترین روزها، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن روزها به تدریج بلندتر و شب ها کوتاهتر می شوند، از همین رو آنرا شب زایش خورشید نامیده و آنرا آغاز سال قرار دادند. بدین سان در دوران کهن فرهنگ اوستایی، سال با فصل سرد شروع می شد و در اوستا، واژه Sareda, Saredha «سَرِدَ» یا «سَرِذَ» که مفهوم «سال» را افاده می کند، خود به معنای «سرد» است و این به معنی بشارت پیروزی اورمزد بر اهریمن و روشنی بر تاریکی است. در آثارالباقیه ابوریحان بیرونی، ص 255، از روز اول دی ماه، با عنوان خور نیز یاد شده است و در قانون مسعودی نسخه موزه بریتانیا در لندن، «خُره روز» ثبت شده، اگرچه در برخی منابع دیگر «خرم روز» نامیده شده است. در برهان قاطع ذیل واژه «یلدا» چنین آمده است:
یلدا شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدی و آخر قوس باشد و آن درازترین شب هاست در تمام سال و در آن شب و یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل می کند و گویند آن شب به غایت شوم و نامبارک می باشد و بعضی گفته اند شب یلدا یازدهم جدی است.

 

مراسم شب یلدا


تاریکی نماینده اهریمن بود و چون در طولانی ترین شب سال، تاریکی اهریمنی بیشتر می پاید، این شب برای ایرانیان نحس بود و چون فرا می رسید، آتش می افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند، مردم گرد هم جمع شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو به سر می آوردند و خوانی ویژه می گستردند، هرآنچه میوه تازه فصل که نگاهداری شده بود و میوه های خشک در سفره می نهادند. سفره شب یلدا، «میَزد» نام داشت و شامل میوه های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، لُرک که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می شد.در آیین های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده ها و فرآورده های خوردنی فصل و خوراک های گوناگون، خوراک مقدس مانند «می زد» نیز نهاده می شد.
ایرانیان گاه شب یلدا را تا دمیدن پرتو پگاه در دامنهٔ کوه های البرز به انتظار باززاییده شدن خورشید می نشستند. برخی در مهرابه ها (نیایشگاه های پیروان آیین مهر) به نیایش مشغول می شدند تا پیروزی مهر و شکست اهریمن را از خداوند طلب کنند و شب هنگام دعایی به نام «نی ید» را می خوانند که دعای شکرانه نعمت بوده است. روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را خورروز (روز خورشید) و دی گان؛ می خواندند و به استراحت می پرداختند و تعطیل عمومی بود (خرمدینان، این روز را خرم روز یا خره روز می نامیدند).خورروز در ایران باستان روز برابری انسان ها بود در این روز همگان از جمله پادشاه لباس ساده می پوشیدند تا یکسان به نظر آیند و کسی حق دستور دادن به دیگری نداشت و کارها داوطلبانه انجام می گرفت نه تحت امر. در این روز جنگ کردن و خونریزی حتی کشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود این موضوع را نیروهای متخاصم با ایرانیان نیز می دانستند و در جبهه ها رعایت می کردند و خونریزی به طور موقت متوقف می شد و بسیار دیده شده که همین قطع موقت جنگ به صلح طولانی و صفا تبدیل شده است. در این روز بیشتر از این رو دست از کار می کشیدند که نمی خواستند احیاناً مرتکب بدی شوند که آیین مهر ارتکاب هر کار بد کوچک را در روز تولد خورشید گناهی بسیار بزرگ می شمرد. ایرانیان به سرو به چشم مظهر قدرت در برابر تاریکی و سرما می نگریستند و در خورروز در برابر آن می ایستادند و عهد می کردند که تا سال بعد یک سرو دیگر بکارند.
 

جشن یلدا و عادات مرسوم در ایران
ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیهٔ آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند.
در آیین کهن، بنابر یک سنت دیرینه آیین مهر شاهان ایرانی در روز اول دی ماه تاج و تخت شاهی را بر زمین می گذاشتند و با جامه ای سپید به صحرا می رفتند و بر فرشی سپید می نشستند. دربان ها و نگهبانان کاخ شاهی و همهٔ برده ها و خدمت کاران در سطح شهر آزاد شده و به سان دیگران زندگی می کردند. رئیس و مرئوس، پادشاه و مردم عادی همگی یکسان بودند. البته درستی این امر تایید نشده و شاید افسانه ای بیش نباشد. ایرانیان در این شب باقی مانده میوه هایی را که انبار کرده بودند به همراه خشکبار و تنقلات می خوردند و دور هم گرد هیزم افروخته می نشستند تا سپیده دم بشارت روشنایی دهد زیرا به زعم آنان در این شب تاریکی و سیاهی در اوج خود است. جشن یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می شود. متل گویی که نوعی شعرخوانی و داستان خوانی است در قدیم اجرا می شده است به این صورت که خانواده ها در این شب گرد می آمدند و پیرترها برای همه قصه تعریف می کردند. آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبهٔ نمادی دارند و نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند، این میوه ها که اغلب دانه های زیادی دارند، نوعی جادوی سرایتی محسوب می شوند که انسان ها با توسل به برکت خیزی و پردانه بودن آنها، خودشان را نیز مانند آنها برکت آور می کنند و نیروی باروی را در خویش افزایش می دهند و همچنین انار و هندوانه با رنگ سرخشان نمایندگانی از خورشید در شب به شمار می روند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پُری آن، آینده گویی می کنند.

جشن شب یلدا در قدیم

شب یلدا


استان آذربایجان (شرقی و غربی)
در خطهٔ شمال و آذربایجان رسم بر این است که در این شب خوانچهای تزیین شده به خانهٔ تازه عروس یا نامزد خانواده بفرستند. مردم آذربایجان در سینی خود هندوانه ها را تزئین می کنند و شال های قرمزی را اطرافش می گذارند. درحالی که مردم شمال یک ماهی بزرگ را تزئین می کنند و به خانهٔ عروس می برند.

استان مازندران
در مازندران شب یلدا بسیار با اهمیت و گرامی داشته می شود. در این شب همه مردم به خانه پدر بزرگها و مادر بزرگها رفته و ضمن دور هم نشینی و خواندن فال حافظ و فردوسی خوانی به خوردن تنقلات و میوه جات خصوصا" انار و هندوانه و ازگیل می پردازند و با خوردن و نوشیدن و شنیدن صحبتها و داستان های بزرگترها شب را به صبح می رسانند و معتقدند که صبح بعد از یلدا روز پیروزی خورشید بر سیاهی و تاریکیها است.

استان فارس
سفرهٔ مردم شیراز مثل سفرهٔ نوروز رنگین است. مرکبات و هندوانه برای سرد مزاج ها و خرما و رنگینک برای گرم مزاج ها موجود است. حافظ خوانی جزو جدانشدنی مراسم این شب برای شیرازی هاست. البته خواندن حافظ در این شب نه تنها در شیراز مرسوم است، بلکه رسم کلی چله نشینان شده است.

استان همدان
همدانی ها فالی می گیرند با نام فال سوزن. همه دور تا دور اتاق می نشینند و پیرزنی به طور پیاپی شعر می خواند. دختر بچه ای پس از اتمام هر شعر بر یک پارچه نبریده و آب ندیده سوزن می زند و مهمان ها بنا به ترتیبی که نشسته اند شعرهای پیرزن را فال خود می دانند. همچنین در مناطق دیگر همدان تنقلاتی که مناسب با آب و هوای آن منطقه است در این شب خورده می شود. در تویسرکان و ملایر، گردو و کشمش و مِیز نیز خورده می شود که از معمولترین خوراکی های موجود در ابن استان هاست.

استان خراسان
در شهرهای خراسان خواندن شاهنامهٔ فردوسی در این شب مرسوم است. یکی از آیین های ویژه شب یلدا در استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی برگزاری مراسم «کف زدن» است. در این مراسم ریشه گیاهی به نام چوبک را که در این دیار به «بیخ» مشهور است، در آب خیسانده و پس از چند بار جوشاندن، در ظرف بزرگ سفالی به نام «تغار» می ریزند. مردان و جوانان فامیل با دسته ای از چوب های نازک درخت انار به نام «دسته گز» مایع مزبور را آنقدر هم می زنند تا به صورت کف درآید و این کار باید در محیط سرد صورت گیرد تا مایع مزبور کف کند. کف آماده شده با مخلوط کردن شیره شکر آماده خوردن شده و پس از تزیین با مغز گردو و پسته برای پذیرایی مهمانان برده می شود. در این میان گروهی از جوانان قبل از شیرین کردن کف ها با پرتاب آن به سوی همدیگر و مالیدن کف به سر و صورت یکدیگر شادی و نشاط را به جمع مهمانان می افزایند.

استان اردبیل
در اردبیل رسم است که خانواده ها شب یلدا دور هم جمع می شوند و تا پاسی از شب با هم شب نشینی می کنند.هنداونه.انار.پرتقال.تخمه.ماهی پلو و... از جمله خوراکی هایی است که در استان اردبیل مرسوم هست.

خوراکی ها
انار و هندوانه جزو مهم ترین ملزومات شب یلدا هستند. همچنین اجیل شب یلدا نیز در ایران طرفدار بسیاری را دارد .

شب عشق‌ایرانیان شب‌خانواده شب یلدا

شب عشق‌ایرانیان شب‌خانواده شب یلدا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
چهار راه بیرون آمدن آجیل‌ها و تنقلات,مغازه‌ها و تزیین,هندوانه‌ها و انارهای قرمز,روشنایی و حقیقت بر تاریکی,مغازه‌ها,حافظ و شاهنامه,فرهنگ,سرما
تزیین سفره شب یلدا

تزیین سفره شب یلدا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تزیین سفره شب یلدا برای عروس,تزئینات سفره شب یلدا,تزیین سفره شب یلدا برای مهد کودک,تزیین سفره شب یلدا عروس,تزیین سفره شب یلدا,تزیین سفره شب یلدا+عکس,تزیینات سفره شب یلدا,تزیین سفره شب یلدا جدید,تزیین
آداب شب یلدا در شهر امام رضا ع

آداب شب یلدا در شهر امام رضا ع

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مراسم شب یلدا مشهد,مراسم شب یلدا در مشهد,اس ام اس شب یلدا مشهدی,تور شب یلدا مشهد,شب یلدا در مشهد,برنامه شب یلدا در مشهد,آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان
شب یلدا در شعرهای شعرا

شب یلدا در شعرهای شعرا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
شب یلدا در اشعار شاعران,شعر شب یلدا کودکانه,شعر شب یلدا هوشنگ ابتهاج,شعر شب یلدا فروغ فرخزاد,شعر شب یلدا مبارک,شعر شب یلدا,شعر شب یلدایی,شعر شب یلدا مولانا,شعر شب یلدا حافظ,شعر شب یلدا از سهراب سپهری,
شب یلدا وتقارن شگفت تاریخی

شب یلدا وتقارن شگفت تاریخی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تاریخ شب یلدا سال 92,تاریخ شب یلدای سال 92,تاریخ شب یلدا 2012,تاریخ شب یلدا 1392,تاریخ شب یلدا 1390,تاریخ یلدا,تاریخ میلادی شب یلدا,تاریخچه شب یلدا 92,تاریخ شب یلدا 92,تاریخ شب یلدا 1391,آیین ها و جشن
آموزش سبد میوه با هندوانه برای شب یلدا

آموزش سبد میوه با هندوانه برای شب یلدا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تزیین سبد میوه با هندوانه,سبد میوه با هندوانه,سبد میوه,سبد میوه شب چله,سبد میوه پلاستیکی,سبد میوه برای شب یلدا,سبد میوه,سبد میوه شب یلدا,سبد میوه آرایی,سبد میوه برای نقاشی,سبد میوه عروس,سبد میوه نقاشی
طرز درست کردن ظرف هندوانه با هندوانه مخصوص یلدا

طرز درست کردن ظرف هندوانه با هندوانه مخصوص یلدا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
فروشگاههای لوازم شیرینی می توانید تهیه کنید,سفید کوچکی,برش,دسته,عرض,طرز,ظرف هندوانه,فروشگاههای لوازم شیرینی
یادداشتی از ابوالقاسم فقیری پیرامون شب یلدا در فرهنگ شیراز

یادداشتی از ابوالقاسم فقیری پیرامون شب یلدا در فرهنگ شیراز

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مراسم شب یلدا در شیراز,شب یلدا در شیراز,یلدا در شیراز,یلدا شیراز,تور شب یلدا در شیراز,برنامه شب یلدا در شیراز,رسوم شب یلدا در شیراز,اداب شب یلدا در شیراز,آیین ها و جشنها و مراسم ایران و جهان
شناخت خصوصیات شما با میوه مورد علاقه در شب یلدا

شناخت خصوصیات شما با میوه مورد علاقه در شب یلدا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
فال شب یلدا 91,فال شب یلدا,فال حافظ شب یلدا با تعبیر,فال شب یلدا همراه اول,فال شب یلدا,فال شب یلدا با معنی,فال شب یلدا 92,فال برای شب یلدا,فال سوزن شب یلدا,فال مخصوص شب یلدا,آیین ها و جشنها و مراسم ای
آیاخواص میوه‌های شب یلدا می دانید

آیاخواص میوه‌های شب یلدا می دانید

زمان مطالعه : 1 دقیقه
خواص میوه‌های شب یلدا,تزیینات میوههای شب یلدا,تزیین میوه های شب یلدا,میوه های شب یلدا چیست؟,نماد میوههای شب یلدا,تزئین میوههای شب یلدا,میوه های شب یلدا,میوههای شب یلدا نماد چیست,آیین ها و جشنها و مراس
آیا می دانیدچرا شب یلدا بلند است

آیا می دانیدچرا شب یلدا بلند است

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اس ام اس بلندترین شب سال,فیلم بلندترین شب سال,شب یلدا بلندترین شب سال,بلندترین شب سال,بلندترین شب سال هم خورشید را,دانلود فیلم بلندترین شب سال,بلندترین شب سال,دختر بلندترین شب سال,آیین ها و جشنها و مر
تزئینات شب یلدا به ساده ترین روش

تزئینات شب یلدا به ساده ترین روش

زمان مطالعه : 1 دقیقه
تزئینات شب یلدا,تزئین شب یلدا,تزئینات شب یلدا برای کودکان,تزیین شب یلدا برای عروس,تزئینات شب یلدا برای عروس,تزئینات شب یلدا,تزیینات شب یلدای عروس,تزئینات شب یلدا 92,تزئینات شب یلدا,تزئین شب یلدا عروس,
یلدا بهترین بهانه برای یک دقیقه بیشتر برای کنار هم بودن

یلدا بهترین بهانه برای یک دقیقه بیشتر برای کنار هم بودن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
برای شنیدن صدای زنگ مدرسه لحظه,دنیا شادی همراه,می‌گوید خوش به حال,می‌گوید در گذشته,برای کنار,امروز صبح,هوا سرد,صدا تو کوچه‌ها
شب یلدا ( چله ) شب زایش خورشید در آیین کهن

شب یلدا ( چله ) شب زایش خورشید در آیین کهن

زمان مطالعه : 1 دقیقه
یلدا زایش خورشید,جشن زایش خورشید,روز زایش خورشید,زایش خورشید,شب چله ای,شب چله ای عروس,شب چله اس ام اس,شب چله+عکس,شب چله تزیین,شب چله,شب چله عروس,شب چله ای برای عروس,شب چله برای عروس,شب چله چیست,آیین ه
شب چله (یلدا) و مراسم شب چله

شب چله (یلدا) و مراسم شب چله

زمان مطالعه : 1 دقیقه
مراسم شب چله در لرستان,مراسم شب چله برای عروس,مراسم شب چله ای,مراسم شب چله عروس و داماد,عکس از مراسم شب چله,مراسم شب چله برای عروس,مراسم شب چله عروس,مراسم شب چله در آذربایجان,مراسم شب چله در اصفهان,مر
صفحه 1 از 6
منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :