همه چیز در مورد غسل تعمید مسیحیت
غسل تعمید یکى از آداب مذهب مسیحیان است. برگزاری آئین تعمید معمولاً برعهده افراد روحانی مانند کشیش و یا شماس است. در این مقاله در خصوص غسل تعمید بیشتر خواهید خوا

قوانین رفتاری پدر و مادر در هنگام غسل تعمید. آیا همسر می تواند پدر و مادر  برای فرزند باشد. چند بار در زندگی خود می ...

تعميد Baptism: در مسيحيت، آيين تولد مجدد و ورود به كليساى مسيحى؛ اين واژه برگرفته از فعل يونانى bpato به معناى «در آب فرو مى روم» است. بر اساس يكى از مفاهيم برگرفته از پولس حوارى، كه شايد تحت تاثير عمل ختنه نوكيشان بالغ در باور يهوديت است، عمل تعميد به معناى مرگ زندگى قبلى و ظهور فرد جديدى است كه با پذيرفتن نام جديدى، بر آن مهر تاييد زده مى شود. تعميد بى اثرشدن كامل گناهان فرد در گذشته است به گونه اى كه فرد از آن به سان فردى كاملا بى گناه سر بر مى آورد. در تعميد، فرد يكى از اعضاى كليساى مسيح مى شود و در جسم عيسى مسيح شريك مى شود. شكل ها و آداب تعميد در كليساهاى مختلف متفاوت است .برای مطالعه جزییات بیشتر در مورد غسل تعمید در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

غسل تعمید کودک مسیحی در کلیسا (عکس)

غسل تعمید چیست؟

غسل تعمید یک آیین تطهیریِ دینی برای کسب بخشش از گناهان و زندگی دوباره است که در مذاهب گوناگونی مانند مسیحیت و آیین سیک ها رواج دارد و ریشهٔ آن آیین های طهارت یهودی است.
امروزه غسل تعمید را با مسیحیت می شناسند، زیرا آیین غسل تعمید، نماد منزّه شدن از گناه، و پیوند فرد مؤمن با مسیحِ در حال مرگ، مسیحِ به خاک سپرده شده، و رستاخیز مسیح است. غسل تعمید در مسیحیت برگرفته از غسل تعمید داده شدنِ مسیح توسط یحیای تعمیددهنده در رود اردن است.
غسل تعمید می تواند در آب های جاری، مانند رودخانه ها یا دریا یا چشمه ها، اعمال شود.
تعمیددهنده، کسی که خود قبلاً با آب مقدس غسل تعمید داده شده، به نام عیسی مسیح این کار را انجام می دهد، و کسی که غسل تعمید داده می شود باید به طور کامل در آب قرار بگیرد و سر و صورت او به سمت پایین خم شده باشد.

عکس غسل تعمید

 

پایه گذاری تعمید:

مسیحیان با استناد به انجیل ها معتقدند که حضرت مسیح در رود اردن توسط" یحیی تعمید دهنده"، غسل تعمید یافته است. از نظر آنان، اگر چه مسیح در طول حیات خویش، کسی را تعمید نداده است.ولی بعد از رستاخیزش، شاگردان خویش را فرمان داده تا افراد دیگر را تعمید دهند.

آن حضرت خطاب به حواریون خود می فرماید: «پس رفته، همه ی امتها را شاگرد سازید و ایشان را به نام آب و ابن و روح القدس تعمید دهید.»

گذشته از حضرت مسیح، پطرس حواری هم مردم را به تعمید یافتن فرا می خوانده است. که اینها همه شواهدی بر اعتبار تعمید، شناخته می شود.

غسل تعمید چگونه انجام میشود؟

روش غسل تعمید در بین مسیحیان اختلاف است; بعضی از مسیحیان مى گویند که باید بدن فرد را در آب فرو برد، برخى دیگر میگویند باید فرد سه دفعه بدنش در آب فرو رود و دسته ای ديگر از مسیحیان میگویند، غسل تعمید مربوط به بزرگهاست که مى توانند پیش کشیش اعتراف به گناه کنند از این جهت، اطفال از این کار معاف مى باشند و بعضی ديگر غسل تعمید اطفال را ضروری مى دانند و مى گویند که تنها پاشیدن آب کافى خواهد بود، چون این کار فقط اشاره به غسل یافتن با روح القدس است و مقدارى آب به نام پدر و پسر و روح القدس کفایت خواهد نمود.

چه وقت باید تعمید گرفت؟

در عهدجدید، غسل تعمید همیشه در پیِ ایمان آوردن و توبه کردنِ افراد صورت می گرفت. اشخاص معمولاً بلافاصله بعد از ایمان آوردن به عیسی مسیح، تعمید می گرفتند. امروزه بعضی کلیساها کودکان را هم تعمید می دهند. بعضی ديگر از کلیساها اشخاص نوایمان را فورا تعمید نمی دهند.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :