آکاایران: مراکشی ها جشن عروسی را در پاییز برپا می کنند

آداب و رسوم برپایی عروسی در چهارگوشه دنیا !

آکاایران: آداب و رسوم برپایی عروسی در چهارگوشه دنیا !

مراکشی ها جشن عروسی را در پاییز برپا می کنند

اختصاصیآکا ایران:  

مراسم عروسی یک مراسم سنتی است که با شروع زندگی مشترک یک زوج و آغاز یک ازدواج برپا می شود. مراسم عروسی در هر کشور و فرهنگ، هر دین و مذهب، هر گروه قومی و حتی طبقات اجتماعی متفاوت ، به اشکال گوناگونی برگزار می شود. در واقع مراسم عروسی یک مهمانی مفصل و بزرگ است که با سرو غذا، موسیقی و رقص، بریدن کیک و ... به انجام می رسد. این پذیرایی فرصت خوبی است تا عروس و داماد از والدین و اقوام شان بابت حمایت های روحی و مالی تشکر کنند و با حضور آنها شروع زندگی شان را جشن بگیرند. عروسی فرصت خوبی است تا خانواده ها موقعیت های مالی و اجتماعی خود را در معرض نمایش بگذارند، علاوه بر آن عروس و داماد نیز خصوصیات رفتاری و شخصیتی، ارزش ها، روحیات اخلاقی و باورهای خود را بروز می دهند. البته برای هزینه های جشن عروسی نمی توان حداقل و حداکثری در نظر گرفت. در ادامه به آداب و رسوم و سنت های جشن عروسی در چهار گوشه دنیا می پردازیم ...

آیا تا به حال فکر کرده اید سیاه پوستان آمریکایی، مردم هند، مالزی، فلیپین، روسیه، مراکش، استرالیا، ژاپن، مکزیک و ... برای جشن های عروسی شان چه آداب و رسومی دارند.

جشن عروسی در استرالیا

در استرالیا عروس تاجی از گل تلفونی روی سرش می گذارد که نمادی از زندگی است . حتی عروس برای نماد ساختن مفهوم خوشبختی یک نعل اسب را روبان می زنند و به بازوی خود وصل می کنند .

جشن عروسی در هند

در طول مراسم ، عروس یک انگشتر الماس دستش می کند زیرا هندی ها معتقدند الماس مارها ، آتش ، بیماری ها ، دزدها و دیگر نیروهای بد و شر را از زندگی آنها دور می کند . در جشن عروسی هندی ها شیرینی نماد شیرینی زندگی ، پول نماد رفاه و تخم مرغ نماد باروری است . در آخر شب عروسی برادر داماد روی سر عروس و داماد گل های پر شده می ریزد تا بلا و شر از آنها دور باشد .

جشن عروسی در مکزیک

در زمان عقد مهمان ها به شکل قلب دور عروس و داماد حلقه می زنند و بعد از آن دور شانه عروس و داماد یک روسری بزرگ می پیچند تا این زوج هیچ وقت از هم جدا نشوند و با این کار بگویند زندگی نمی تواند آنها را از هم جدا کند .

جشن عروسی در روسیه

در روسیه عروس و داماد با هم مسابقه می دهند و در طول مسابقه هر کدام که زودتر به فرش سفید برسد ، او در طول زندگی رئیس خانه خواهد بود .

جشن عروسی در فیلیپین

باید دوست های عروس برای او تاج سری از رزماری ببافند . در شب عروسی هم تمام مهمان ها دور عروسی حلقه می زنند و مادر تور را از روی سرش بر می دارد و روی سر بهترین ساقدوش عروس می اندازد .

جشن عروسی در مراکش

در مراکش بیشتر عروسی ها در فصل پاییز برگزار می شود زیرا زمان برداشت محصول و نماد رفاه و خوشبختی است . برای تزئین وسایل عروسی بیشتر از رنگ زرد روشن و سبز استفاده می شود . زیرا معتقدند شیطان از رنگ زرد روشن می ترسد و سبز نیز نشانه خوشبختی است . مردم براکش برای برکت دادن به زندگی زوج جوان سکه طلا هدیه می دهند یا حتی موهای عروس را با سکه تزئین می کنند .

جشن عروسی در مالزی

در مالزی برای برگزاری جشن عروسی ، داماد بچه های مجلس را دور خود جمع می کند و به دست آنها سینی هایی می دهد تا به خانه عروس ببرند . در سینی ها انواع خوراکی ها و اسکناس ها وجود دارد که به صورت گل یا حیوان تا شده اند . عروس و داماد به مهمانان تخم مرغ پخته به نشانه باروری می دهند .

جشن عروسی در کره جنوبی

عروسی در کره جنوبی در خانه پدری عروس برگزار می شود . در مراسم عروسی آنها باید اردک حضور داشته باشد زیرا آنها اردک را همسر زندگی می دانند . باید داماد در طول مراسم به مادرزنش یک غاز وحشی هدیه بدهد . این هدیه به معنای آن است که او یک عمر مراقب همسرش خواهد بود.

جشن عروسی در ژاپن

ژاپنی مراسم عقد را با حضور فامیل و دوستان نزدیک برگزار می کنند . در جشن عروسی نیز عروس را با یک کیمونو می پوشانند و به مهمان هایشان هدیه می دهند .

جشن عروسی در چین

باید در روز عروسی خانه پدری عروس و داماد با تزئینات قرمز رنگ مزین شود . مراسم عقد باید در نیم ساعت ها برگزار شود یعنی مراسم در ساعت 11:00 برگزار نمی شود بلکه در ساعت 11:30 برپا می شوند . چینی ها می گویند ازدواج باعث ارتقای موقعیت زن و مرد می شود پس از همان شروع عقد باید عقربه های ساعت به سمت بالا حرکت کند نه پایین . باید زن های فامیل به عروس زیورآلات طلایی رنگ هدیه دهند .

جشن عروسی در کانادا

در جشن عروسی مردم کانادا ، خواهر و برادرهای مجرد عروس و داماد جوراب های طراح دار رنگی می پوشند و با موسیقی خاصی می رقصند .

جشن عروسی در بین سیاه پوستان آمریکایی

بعد از این که عروس و داماد به عقد هم درآمدند در محله راه می افتند و روی طبل می کوبند تا همه از ازدواج آنها با خبر شوند . البته این مراسم بیشتر در دوره برده داری آمریکا رواج داشت که سیاه پوستان اجازه نداشتند به صورت قانونی ازدواج کنند . سیاه پوستان آمریکایی لباس یا موهای عروس را با پوسته صدف تزئین می کنند یا حتی پوسته صدف را در گردنبند و دستنبد عروس به کار می برند . صدف در افریقا و جنوب اقیانوس ارام نماد پول ، باروری ، زیبایی و قدرت است.

منبع :

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :