پوشش و لباس های سنتي جالب زنان اروپايي+عکس
لباس سنتی یا لباس محلی زنان در جهان، به لباسی گفته می شود که افراد بومی یک منطقه آن را می پوشند. طرح و دوخت لباس های هر شهر یا کشور از آداب و رسوم آن منطقه نشأت

 

آکاایران: لباس های سنتی اروپا از گذشته تا امروز سیر جالبی را طی کرده اند. هرچند بسیاری از ما کشورهای اروپایی را به عنوان کشورهای مدرن می شناسیم، اما در این کشورها و بخصوص در روستاها همچنان از لباس های سنتی استفاده می شود. البته این مسئله چندان فراگیر نیست و در سطح گسترده ای هم مشاهده نمی شود، با این حال نباید از این واقعیت غافل شد که لباس های محلی یک شهر و کشور به عنوان یکی از مهمترین ارکان فرهنگ در آن جامعه شناخته می شوند.

اظهار رویکردهای ضد مهاجرتی در اروپا معمولا با هدف قرار دادن پوشش اسلامی، به طور مشخص روسری، همراه هستند اما جالب اینجاست که این رویکرد مخالف تاریخ مد و فشن این قاره است. تا همین چند سال قبل زنان کشورهای اروپایی از پوشش سر استفاده می‌کردند و حتی هنوز هم به عنوان لباس سنتی در جشنواره‌های محلی با آنها رژه می‌روند؛ گاهی هم شکل مدرن آن توسط برندهای لوکس تولید می‌شود و به دست مشتریان خاص می‌رسد.

هلند

امروز در هلند همه از لباس‌های مدرن استفاده می‌کنند، اما اگر به روستاها سر بزنید، مردمی را می‌بینید که همچنان لباس‌های سنتی به تن دارند. لباس محلی برای مردم این روستاها، چیزی نیست که به مناسبت خاص یا در مراسم خاص پوشیده شود، بلکه بخشی از زندگی هر روزشان است. روستاهای استافورست، یورک، سپاکنبرگ، بونشوتن و وولندام در این پایبندی به سنت‌ها پیشرو هستند.

هر منطقه‌ای در هلند، لباس سنتی خاص خود را دارد و از روی همین تفاوت می‌توان تشخیص داد که فرد اهل کجاست. اما فقط این نیست. لباس‌ها اطلاعات بیشتری هم در اختیار بیننده قرار می‌دهند، مثلا مشخص می‌کنند که فرد پروتستان است یا کاتولیک یا مثلا اینکه عزادار عزیزی است. گاهی حتی شغل فرد را هم می‌توان از این لباس‌ها فهمید.

لباس بانوان شامل لایه اولی است که می‌تواند تیره یا روشن باشد اما گشاد است و تنگ نیست، روی آن، جلیقه تنگی پوشیده می‌شود که معمولا گلدوزی شده است. پوشش بانوان شامل دامن هم هست که معمولا دو لایه اس و هرگز کوتاه‌تر از قد زانو نیست. بانوان سرپوشی هم دارند که اشکال مختلفی دارند. مردان  هم بلوزها و شلوارهای گشادی دارند که روی آن جلیقه می‌پوشند.

لباس سنتی هلند

 

زنان در ایتالیا، قرن ۱۹، تقریبا همیشه دامن‌های گشاد و بلند گلدوزی شده و پیش‌بند و بلوزهای آستین‌بلند دارند. موها اغلب جمع می‌شوند و سر افراد با پارچه‌ای شبیه روسری‌های امروزی پوشیده است. مردان هم اغلب پیراهن‌های گشادی دارند که معمولا به رنگ روشن است، پارچه‌ای هم به کمر بسته می‌شود تا نشان‌دهنده باروری باشد و شلوارهای گشاد که در نهایت به چکمه‌ها ختم می‌شود پوشش رایج است و البته اشکال متنوعی هم دارد.

 

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

جزیره ساردینیا که با برگزاری جشنواره سنت افیزیو لباس‌های رنگارنگ مردم خود را نشان می‌دهد، در این میان از همه مشهورتر است. هر روستای این جزیره قوانین مشخصی برای رنگ و برش دامن زنانه، چیدمان و شکل روسری و نقش‌ها و تزیینات آنها دارد. این رویداد هنوز هم ، چند روز دیگر در ماه می، در این منطقه برگزار می‌شود.

مالت یکی دیگر از کشورهای اروپایی است که به صورت مجمع الجزایر در دریای مدیترانه قرار گرفته و سنت پوششی آن طراحان مد و عکاسان مدلینگ در لندن را به خود مشغول کرده است. لباس سنتی زنان در این منطقه گئونلا نام دارد که اغلب به رنگ مشکی و شبیه چادرهای قجری است. با این حال برخی پژوهش‌ها رنگ‌هایی مانند آبی تیره و سفید را هم برای این پوشش ذکر کرده‌اند.

در روزهای گرم، بانوان مالتی قسمت بالایی این شال بزرگ ابریشمی یا پنبه‌ای را با کمک نشاسته یا استخوان نهنگ حال می‌دادند تا کمی خنک شوند اما در روزهای سردتر آن را سفت دور سرو گردن خود می‌پیچیدند. این لباس که بیشتر در میان اشراف و اعیان طرفدار داشته و زمانی که چند سال پیش توسط مگان مارکل پوشیده شد، سرخط خبرها قرار گرفت. مادربزرگ مادربزرگ مگان اهل یکی از روستاهای مالت بوده است.

دختران روستایی فقیرتر که توانایی خرید این لباس را نداشتند، با برگرداندن دامن زاپاس بر سرشان، حجاب متداول را فراهم می‌کردند. برخی شباهت این پوشش را به مانتیلای اسپانیایی مربوط به حکومت مستقیم اسپانیایی‌ها بر مالت می‌دانند.

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

مانتیلا یک روسری ابریشمی سنتی اسپانیایی است که روی سر و شانه‌ها را می‌پوشاند و در بین زنان اسپانیا و آمریکای لاتین محبوبیت دارد. زنان آرژانتینی و روسی، اغلب از روسری سفید استفاده می‌کردند. به مرور زمان سایز این روسری کوچک‌تر شد و شکل توری پیدا کرد؛ استفاده از آن اکنون منحصر به مراسم‌ مذهبی و کلیسا شده است.

زنان اسکاتلندی اما از پارچه‌های چهارخانه معروف خود، تارتان یا پیچازی، استفاده می‌کردند. تصور کنید یک روسری سه متری که از پشم درست شده چقدر می‌تواند سنگین باشد! این روسری‌ها با یک سنجاق نقره - یا برنج - روی سینه ثابت می‌شدند و در قرن ۱۹ پوشش رایج زنان این منطقه بوده‌اند. زیر این روسری هم آراسید یا لباسی بلند با کمربند می‌پوشیدند که اگرچه برای هوای کوهستانی مناسب بوده اما تصور کار کردن و حرکت کردن با آن کمی دشوار است.

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

هنوز نیز راهبه‌ها و افراد سنتی در کلیسا و اماکن مذهبی به پوشاندن سر و موی خود معتقدند، مراسم‌ سالانه رژه سنتی و کت واک‌های طراحان مد هم گاهی تحت تاثیر این طرح‌ها قرار می‌گیرد. شاید در روستاهای این مناطق نیز بتوان زنان و مردانی را دید که از پوشش‌های سنتی استفاده می‌کنند با این حال، یک روسری برند برای برخی بانوان ثروتمند هم کاربرد دارد اما هنوز برخی افراد پافشاری عجیبی بر مخالفت با آن دارند.

 

لباس سنتي زنان اروپايي

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

پوشش يك راهبه در كليساي كاتوليك

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

لباس سنتي گئونلا

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

زنان در يكي از روستاهاي اروپا

يك پوشش سنتي اسكاتلندي براي دختري مجرد

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

مراسم رژه سالانه مالت

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

ملكه اليزابت دوم با روسري‌هاي لوكس هرمس

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

مگان ماركل در پوشش سنتي مالت

پوشش سنتی و دیدنی زنان اروپایی،اخبار مد،خبرهای مد

 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :