آکاایران: آرامگاه شاه شجاع ، ناجی ایران زمین از حمله تیمورReviewed by Iranvij-1 on Jun 12Rating:

در شهر شیراز، در شمالغربی حافظیه، در نزدیکی مجموعه ی هفت تنان و درست در کنار بلوار هفت تن، آرامگاه حکمرانی قرار دارد که در زمان حکومتش، خواص مردم نظیر حافظ شیرازی به مدح او پرداخته اند و عموم مردم از پایان دوره ی حکومتش حسرت خورده اند و دشمنان این مرز و بوم با مرگش شادمان شده اند. برای آشنایی بیشتر با شاه شجاع و آرامگاه وی، در ادامه با کجارو همراه باشید.

شاه شجاع کیست؟

جلال الدین شاه شجاع ملقب به ابوالفوارس از سلاطین آل مظفر و مشهورترین فرد این خاندان است. پدرش، امیر مبارزالدین محمد مظفر، پایه گذار سلسله ی آل مظفر است و مادرش ترکان مخدوم شاه، دختر شاه جهان قراختایی از سلاطین قراختای کرمان است. قراختاییان از سلسله های ملوک الطوایفی ایران هستند که در حدود ۸۳ سال بر کرمان حکومت کردند.

جلال الدین در سال ۷۳۳ هجری قمری و در دهستان باستانی نشتیفان از توابع شهرستان خواف در استان خراسان رضوی به دنیا آمد. جلال الدین در دوران حکومت پدرش، شایستگی های فراوانی از خود نشان داد. در فتح شیراز توسط پدرش که منجر به انقراض حکومت آل اینجو شد، نقش عمده ای ایفا کرد. همین شایستگی ها باعث شد ابتدا در سال ۷۵۴ هجری قمری از سوی پدر والی کرمان و بعد از آن نیز به ولایت عهدی منصوب شود.

شاه شجاع با اینکه در دوران کودکی به دلیل مقارن شدن کودکی اش با دوره ی پایه گذاری سلطنت آل مظفر موفق به تحصیلات پیوسته ی علمی نشده بود، در ادب و هنر نیز شایستگی هایی از خود نشان می داد. او خطی نیکو داشت و نوشته هایش دارای نثری روان، زیبا و پرظرافت بودند. شاه شجاع خود شعر می سرود و همین ذوق ادبیش باعث شده بود تا در دوران حکومتش، دربار وی، محفل انس شعرا باشد.

از دیگر ویژگی های شاه شجاع که در تاریخ به آن ها اشاره شده و اتفاقاتی نیز در مورد آن نقل شده، زیبایی چهره ی او است و از آنجایی که در شاه شجاع زیبایی چهره با اخلاق نیکو جمع شده بوده، در میان مردم از محبوبیت فراوانی برخوردار بوده است. در تاریخ آورده اند که روزی شاه شجاع با اطرافیانش در حال گذر از شهر بودند. پیرزنی بعد از مشاهده ی شاه یکی از بانوان خانه را که مشتاق دیدار شاه شجاع بوده است با فریاد صدا زده و می گوید فاطمه خاتون بیا که شاه شجاع از کوی می گذرد. شاه شجاع که متوجه می شود دستور می دهد بایستند و وقتی اطرافیان علت را جویا می شوند عنوان می کند روا نیست آرزوی فاطمه خاتون برآورده نشود و دلش بشکند. می ایستیم تا ما را ببیند، سپس می رویم.

شاه شجاع در سال ۷۸۶ هجری قمری و در سن ۵۳ سالگی در گذشت و پیکرش بنا بر وصیت خود در پای کوه چهل مقام (مکان فعلی آرامگاه وی) به خاک سپرده شد.

آکاایران: آرامگاه شاه شجاع ، ناجی ایران زمین از حمله تیمور

حکومت شاه شجاع

خاندان آل مظفر پس از اتمام دوره ی ایلخانان مغول به دنبال احیای ایران باستان و اخراج مغولان بودند. پس از مرگ سلطان ابوسعید ایلخان، جانی بیک مغول برای تداوم بخشیدن به سلطنت مغولان، قصد لشکرکشی به ایران را داشت. در نامه ای به امیر محمد مبارز (پدر شاه شجاع) از او خواست تا مطیع و فرمانبردارش باشد. امیر محمد مبارز در جواب این نامه سپاهیان خود را بسیج کرده و به سرعت به آذربایجان حمله کرد. وی آخی جوق، نایب جانی بیک را کشت و لشکر مغولان را وادار به فرار کرد.

امیرمحمد مبارز بنا بر نقل های متعدد تاریخی، فردی تندخو و زودخشم بوده و در عقوبت دادن، سرعت و خشونت داشته است. در بازگشت از سفر جنگی آذربایجان به سبب اختلافاتی که با پسرانش داشته و آن ها را در برخی از حوادث زیان بار جنگ مقصر می دانسته، بر آن ها خشم می گیرد. دو پسرش یعنی شاه شجاع و شاه محمود را به کوری و خواهرزاده اش شاه سلطان را به مرگ تهدید می کند. این سه تن برای جلوگیری از گرفتار شدن به عقوبت شاه، سحرگاهی در اصفهان امیرمبارزالدین را محاصره و دستگیر می کنند و او را به کرمان می فرستند. مدتی بعد هم توسط یکی از عمال خود در کرمان وی را کور می کنند.

شاه شجاع بر اسب می نشیند و به نشانه ی سلطنت بر سرش چتر می گیرد و به این ترتیب در سال ۷۵۹ هجری قمری به پادشاهی می رسد.

حکومت اصفهان و ابرقو را به برادر بزرگ ترش قطب الدین شاه محمود و حکومت کرمان را به برادر دیگرش، سلطان عمادالدین احمد می سپارد. در ابتدا، خواجه قوام الدین محمد ابن علی صاحب عیار را به وزارت برمی گزیند ولی پس از مدتی با مشاهده ی نشانه های خیانت از طرف او، فرمان قتل وی را صادر کرده و خواجه جلال الدین توران شاه را وزیر خود اعلام می کند.

وی در طول سلطنت بیست وهفت ساله ی خود، در تمامی جنگ هایش پیروز می شود، بر قفقاز و بغداد هم تسلط یافته و گستره ی ایران را به حدود گستره ی ایران باستان (منهای خراسان) می رساند.

دوران سلطنت شاه شجاع که در میان دو دوره ی خون بار تاریخی در ایران یعنی حمله ی مغولان و یورش های تیمور قرار دارد، روزگار امنیت و آسایش مردم در این سرزمین است.

مرگ شاه شجاع، زمینه ساز خون ریزی های تیمور گورکانی

به عقیده ی تمامی مورخان، تنها کسی که توان و امکانات لازم را برای سرکوب کردن تیمور داشته، شاه شجاع بوده است و اگر به مرگ نابهنگام از دنیا نمی رفت، تیمور اصلا حمله نمی کرد.

وقتی شاه شجاع در اواخر دوره ی حکومت (اواخر عمر) برای برقراری نظم در خوزستان به شوشتر رفته بود مرزبان شرق در نامه ای، تاختن امیر تیمور بر سیستان را گزارش داده و از امکان پیشروی او ابراز نگرانی کرد. پاسخ قاطع، کوبنده و در عین حال کوتاه شاه شجاع جزء اسناد افتخارآمیز تاریخ ایران است.

شاه شجاع در نامه ای به تیمور می نویسد:

نقض عهد و دوستی از امیرتیمور بعید است و اگر چنین امری رخ دهد، لشکر جرار و شمشیر شیر شکار و تیر جوشن گذار و بازوی کامکار در کار است. بسم الله اگر حریف مایی.

با مرگ شاه شجاع، که برخی از مورخین، آن را یتیم شدن مرد و زن ایران دانسته اند، سلطنت ایرانی آل مظفر که پس از قرن ها حکومت خون بار ترک ها و مغولان، امنیت و آسایشی را برای مردم به ارمغان آورده بود به سرعت رو به زوال رفت.

پسرش سلطان زین العابدین در برابر تیمور موفقیتی کسب نکرد. خواهرزاده اش شاه یحیی با پذیرش مقام امارت از جانب تیمور به جای مقام سلطنت، خیانت کرد. خواهرزاده ی دیگرش، شاه منصور هم نتوانست مانع تیمور شود.

شاه منصور پس از خیانت برادرش به ایران برای جبران این ننگ، به دزفول رفت و سپاهی جمع آوری کرد و نامه ای به شاهزادگان آل مظفر نوشت:

مرا هوای سلطنت نیست، هر یک پسری و سپاهی به من دهید تا بر لب جیحون بنشینم و تیمور را نگذارم که از آب گذاره کند.

اما متاسفانه، هیچ یک از کسانی که شاه منصور از آن ها طلب کمک کرده بود، اقدامی نکردند و سرانجام در سال ۷۹۵ هجری قمری، شاه منصور در نبردی با تیمور که مورخان آن را به ظهر عاشورا تشبیه کرده اند، کشته شد. نبردی که در آن، شاه منصور دلیرانه جنگید و حتی نزدیک بود تیمور را از بین ببرد که تیمور با خزیدن در چادر زنان نجات یافت.

به دستور تیمور پس از این پیروزی، جمیع شاهزادگان آل مظفر را گردن زدند. این نبرد در واقع پایان سلطنت آل مظفر و مقدمه ی یورش های تیمور بر ایران بود.

آرامگاه شاه شجاع

در زمان کریم خان زند (۱۱۹۲ هجری قمری) و به دستور وی، سنگ مرغوبی تراشیدند و روی قبر شاه شجاع نصب کردند و با خط نستعلیق، نام و القاب شاه شجاع، سال وفاتش و سال نصب سنگ را روی آن نگاشتند:

هوالحی الذی لا یموت. هذا مدفن السلطان العادل الباذل المرحوم المغفور شاه شجاع المظفری و وفاته فی سنه ست و ثمانین و سبعمائه من الهجریه کما قال العارف السالک شمس الدین محمد حافظ علیه الرحمه حیف از شاه شجاع و تجدید مزاره فی شهر ربیع الثانی ۱۱۹۲

آرامگاه موجود در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی توسط علی سامی معمار بازسازی سعدیه و حافظیه و به همت انجمن آثار ملی روی قبر ساخته شده است. این آرامگاه، گنبدی از کاشی های فیروزه ای است که روی چهار ستون مایل با سنگ های سفید استوار شده است. این آرامگاه را روی صفحه ای که سه پله از سطح زمین اختلاف ارتفاع دارد، بنا کرده اند. داخل گنبد با کاشی معرق کاری شده و کتیبه هایی شامل اشعاری از حافظ و اشعاری از خود شاه شجاع در آن وجود دارد. در قسمت بیرونی گنبد هم چهار کتیبه به خط نستعلیق از اشعار حافظ در مدح شاه شجاع نصب شده است.

در نزدیکی آرامگاه، بنایی آجری وجود دارد که در حال حاضر به عنوان کتابخانه ی آثار و مفاخر فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد. آرامگاه شاه شجاع در آذر ماه سال ۱۳۵۴ و در ذیل شماره ثبتی ۱۱۶۹/۷ در میان آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به فیض جرعه ی جام تو تشنه ایم ولی
نمی کنیم دلیری نمی دهیم صداع
جبین و چهره ی حافظ خدا جدا مکناد
ز خاک بارگه کبریای شاه شجاع

منبع :

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :