روش نگهداری گیاه کالانکوئه در آپارتمان
در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد نگهداری گیاه کالانکوئه را برای شما گردآوری کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

به نقل از آکاایران: یکی از گیاهان زیبای آپارتمانی از خانواده کراسولاسه و سرزمین مادری آن ماداگاسکار است. این گیاه دارای برگ های گوشتی است که زیبایی آنها به برگ های آبدار و ضخیمشان است، اما زمانی زیباتر می شوند که سه گل باشند.
کالانکوئه مانند گیاهان هم خانواده خود گل های فراوانی می دهد که معمولا به رنگ صورتی یا قرمز کمرنگ هستند و از اواسط زمستان تا اواسط بهار شکوفا می شوند. در بعضی از کالانکوئه ها گل ها کوچک اند ولی در عوض به دلیل برگ های زیبایشان مورد توجه قرار دارند.

 

گیاه کالانکوئه

 این گیاه علاقه زیادی به نور دارد بنابراین در زمستان آن را داخل آپارتمان و نزدیک به پنجره های آفتابگیر قرار دهید و در سایر فصول روی تراس یا بالکن در محل سایه آفتاب نگهداری کنید.نیاز این گیاه به آب متوسط است و شما هر بار با مقدار کمی آن را آبیاری کنید، اما نباید در فاصله بین دو آبیاری خاک خشک بماند. در ادامه این مقاله از آکاایران, به ارائه نکاتی بیشتر در زمینه پرورش و نگهداری این گیاهان در آپارتمان خواهیم پرداخت. 

مشخصات گل کالانکوئه:

کالانکوئه با نام علمی “Kalanchoe blossfeldiana” و از خانواده “Crassulaceae” می باشد. این جنس دارای 200 گونه مختلف بوده و برگ های گوشتی و گل های زیبای آنها مورد توجه است. گونه مورد نظر بومی ماداگاسكار بوده و ارتفاع و گسترش آن به حدود 30 سانتی متر می ‌رسد.

برگها سبز روشن، گوشتی و تخم مرغی شكل هستند كه لبه آنها به طرف بالا برگشته است. گل های كالانكوئه به رنگ های قرمز، صورتی، نارنجی، زرد و سفید است که لوله ای شكل بوده و به صورت خوشه ای ظاهر می شوند .فصل پیرایش گل ها، از اواسط پاییز تا شروع فصل گرما است.

نگهداری از این گیاه آپارتمانی گلدار بسیار آسان است و با مراقبت بسیار کم، تعداد زیادی گل ماندگار تولید می‌ کند و کمتر به بیماری دچار می ‌شود.

خرید کالانکوئه

کالانکوئه یک گزینه مناسب برای افراد پر مشغله است زیرا سازگاری بالایی با خشکی خاک دارد و در صورتی که آبیاری آن را فراموش کنید بازهم سبز می ‌ماند. این ویژگی کالانکوئه به دلیل برگهای گوشتی و آبدار آن است که آب را در خود ذخیره می ‌کنند و در صورت نیاز از آن استفاده می ‌کنند.

نیازهای مراقبتی گیاهان کالانکوئه

نور

اگرچه گیاه کالانکوئه نیازمند نور غیر مستقیم خورشید است اما با این حال در صورت قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در فصول بهار، پاییز و زمستان مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد اما قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب در فصل تابستان منجر به سوختن برگ های این گیاه خواهد شد. این گیاه در روزهایی از سال که کوتاه ترند ، گل بیشتری می ‎دهند. 

آبیاری

از آن جایی که این گیاه توانایی ذخیره سازی آب برای مدت طولانی را دارد، نیازی به آبیاری آن در دفعات پی در پی وجود نخواهد داشت و فقط کافیست اجازه دهید خاک گیاه قبل از آبیاری کاملا خشک شود. برای آبیاری این گیاه کافیست سینی زهکشی گلدان را به مدت 10 دقیقه پر از آب کنید که این امر به خشک ماندن برگ ها و جلوگیری از بروز بیماری های مرتبط با آبیاری بیش از حد گیاه شامل کپک های پودری و پوسیدگی ریشه های گیاه کمک خواهد کرد. 

کوددهی

این گیاه به یک بار کوددهی در ماه در طول فصل رشد نیازمند است . کود مورد نیاز این گیاه ، کود مایع حاوی ازت است و در صورت خشک بودن خاک ، بهتر است قبل از کوددهی آن را آبیاری کنید که این امر به جلوگیری از سوزاندن ریشه های گیاه کمک می ‎کند.

کود دهی کالانکوئه 

دما

دمای مورد نیاز رشد برای گیاهان کالانکوئه دمای 15 تا 18 درجه سانتی گراد است. درجه حرارت کم تر از 4 درجه سانتی گراد باعث آسیب رسیدن به این گیاه خواهد شد. از قرار دادن این گیاه در مکان های سرد در طول فصل زمستان خودداری کنید. 

رطوبت

رطوبت بالا باعث آسیب رسیدن به این گیاه شده و منجر به ابتلای آن به بیماری ها و آفات مختلف مانند کپک پودری خواهد شد. 

گل دهی

به منظور افزایش تعداد گل های کالانکوئه بهتر است آن را به مدت 14 ساعت در طول شبانه روز در مکانی تاریک قرار داده و در باقی روز آن را از نور غیر مستقیم خورشید بهره مند سازید . 

آفات

اگرچه گیاهان کالانکوئه در برابر آفات مقاومند اما با این حال در صورت نگهداری این گیاه در خارج از محیط منزل در طول فصل تابستان ، امکان جذب آفاتی همچون کنه های عنکبوتی ، حشرات مقیاس و شته ها وجود خواهد داشت که به منظور از بین بردن این آفات تنها کافیست از صابون های حشره کش و روغن نیم استفاده کنید و از استفاده از حشره کش های شیمیایی برای از بین بردن آفات در این گیاه اکیدا خودداری کنید زیرا این مواد به گیاهان کالانکوئه آسیب خواهند رساند. 

بیماری ها

گیاهان کالانکوئه مستعد ابتلا به بیماری هایی نظیر لکه های برگ و کپک پودری می ‎باشند که بهترین راه به منظور جلوگیری از ابتلا گیاه به این بیماری ها ، خشک نگه داشتن برگ ها و تامین گردش هوای مناسب برای گیاه است. 

خاک مناسب

خاک مورد نیاز گیاهان کالانکوئه خاکی متشکل از خزه زغال سنگ نارس ، ماسه و پرلیت به منظور نفوذ پذیری هوا در آن است. استفاده از گلدان های دارای سوراخ های زهکشی برای این گیاه نیز ضروری می ‎باشد. گلدان مورد نیاز این گیاه نیز نباید دارای عمق زیادی باشد.

کود کالانچوئه

هرس کردن

هرس گیاهان کالانکوئه شامل جدا کردن شاخ و برگ های پژمرده و خشک شده است که این امر به رشد شاخ و برگ های جدید نیز کمک می ‎کند. 

تکثیر

تکثیر گیاهان کالانکوئه از طریق قلمه زنی انجام می ‎شود و فقط کافیست بعد از جدا کردن ساقه مورد نظر، اجازه دهید به مدت 24 ساعت خشک شود و سپس آن را درون گلدان جدید بکارید که این امر از پوسیدگی ریشه های گیاه جلوگیری خواهد کرد. 

خواب زمستانی

گیاه کالانچوئه از ماه مهر تا انتهای دی ماه به خواب زمستانی خواهد رفت. در این دوره گیاه را در مکانی با دمای 18 درجه سانتی گراد نگهداری کرده و خاک گیاه را خشک نگه دارید و پس از گذشت 6 هفته ، گیاه را به مکانی گرم و روشن منتقل کرده و شیوه آبیاری طبیعی آن را از سر بگیرید.

گیاه کالانکوئه 

سمیت

گیاهان کالانکوئه سمی هستند و بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی منزلتان ، بهتر است آن را از کودکان و پرندگان خانگی خود دور نگه دارید که در غیر اینصورت خطر بروز حمله قلبی در آن ها وجود خواهد داشت.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :