با زندگی شگفت انگیز پروانه ها بیشتر آشنا شوید
تولید مثل پروانه ساختار بدن پروانه دستگاه تنفس پروانه ، پروانه شطرنجی دم چلچله‌ای ، پروانه فینیقیه‌ای ، پروانه بلوطی ، پروانه اطلسی را در آکاایران بخوانید

Image result for ‫زندگی شگفت انگیز پروانه ها‬‎

روانه ها قسمت عمده اي از جهان حشرات را تشکيل مي دهند وطبق محاسبات دانشمندان ، تا کنون يکصد هزارنوع از اين حشره شناخته شده است.بالهاي پروانه ها را پولکهاي شفاف و رنگارنگ پوشانيده که طرز قرار گرفتن آنها ، از شاهکارهاي خلقت به شمار مي آيد. پروانه هاي نر ، قشنگتر و خوش خط و خالتر از ماده ها هستند.پروانه ها، چشم هاي مرکب دارند که تعداد آنها گاهي به هجده هزار مي رسد! پروانه تا وقتي تکامل پيدا کند مانند ساير حشرات چهارمرحله از زندگي را مي گذراند: تخم، کرم، پيله، پروانه که براي نمونه کرم ابريشم را که اکثرمردم با آن آشنايي دارند مي توان نام برد.پروانه‌ها داراي چهار مرحله در زندگيشان هستند: مرحلهٔ اول تخم است، که پروانهٔ بالغ تخم گذاري مي‌کند. مرحلهٔ دوم که تبديل به لارو يا کرم مي‌شود. در اين مرحله لارو (کرمينه) مقدار زيادي برگ مي‌خورد تا خود را براي مرحلهٔ بعد آماده کند. مرحلهٔ سوم شفيره است که کرم تاري به نام پيله به‌دور خود مي‌بافد و مدتي در آن بدون هيچ غذايي زندگي مي‌کند. مرحلهٔ چهارم که پروانه است و جانور بالغ که داراي بال است از پيله بيرون مي‌آيد.

مهاجرت پروانه ها

پروانه ها گاه می توانند مسافت های بسیار زیادی را طی کنند. مثلاً نوعی از آنها را در قطب شمال پیدا کرده و متوجه شده اند که این پروانه پس از طی هفتصد مایل راه، به آن نقطه از عالم رسیده است. معمولاً پروانه ها دسته جمعی مهاجرت می کنند.

انواع پروانه

پروانه ها را به دو نوع تقسیم می کنند:
۱ - پروانه های روز پرواز.
۲ - پروانه های شب پرواز(شب پره ها).

بعضی پروانه های شب، از فروغ بدن خود راه را جسته و در مسیرهای مختلف حرکت می کنند. این پروانه ها شبها مانند چراغ های سفید، قرمز، آبی یا سبز درخشان جلوه گری کرده، منظره بسیار جالبی که بی شباهت به چراغانی نیست به وجود می آورند. اگر درروز بربدن آنها بنگریم می بینیم اکثراً سفید یکدست یا قهوه ای روشن هستند. علت ایجاد این نور و پرتوافکنی، ایجاد الکتریسیته در بدن آنها یا وجود مواد شفاف لومینه سانس مثل فسفر و غیره است.در استرالیا پروانه شب تابی وجود دارد که پهنای بال های آن به ۳۶ سانتی متر می رسد و انسان آنرا با پرندگان اشتباه می کند و وقتی پرواز می کنند چون نور افکن مسیر را روشن می سازند. زیباترین پروانه های شب تاب، پروانه ای است بنام " مهتاب " که بالهای عریض آن چون ماه نو هلالی شکل است.

مهارت وابتکار پروانه مهتاب

این پروانه معماری چیره دست نیزهست وبا ابتکار خود با برگهای خشک درختان، خانه زیبایی برای کرم های خود درست می کند و زمستان را به همراه تخم ها درون آن خانه گرم و نرم می خوابد.

نقش بو در پروانه

بسیاری از حشرات از جمله پروانه ها با زبان بسیار عجیبی با یکدیگر ارتباط حاصل می کنند. آنها بوسیله انتشار بوهای مخصوص از فاصله های بسیاردور به هم علامت می دهند. مثلاً ماده های حیوانی از طایفه کرم ابریشم بنام بومبیکس(Bombyx) از غده های قسمت عقب بدن خود ماده معطری را ترشح می کنند و به نرهای جنس خود که خیلی دور هستند اطلاع می دهند که مقدم آنها را گرامی خواهند داشت.

فاصله ای که حشره نر بو را احساس می کند باور کردنی نیست. انسان فقط از فاصله چند متری بو را حس می کند ولی این حشرات از فاصله چند کیلومتری بوی ماده خود را درک می کنند. دانشمندان برای اینکه بفهمند حشرات از چه فاصله ای بو را حس می کنند از قطاری که در حال حرکت بود کرمهای نر را به فاصله منظمی رها کردند. پس از طی یازده کیلومتر بسیاری از کرمها راه قفس کرم ماده را پیدا کردند.موضوع بسیار جالب توجه آن که کرم ماده فقط یک ده هزارم میلی گرم ماده معطر دارد و هر بار مقدار بسیار کمی از آن را در هوا پخش می کند. معذلک سلولهای عصبی شاخک پروانه نر قادر به تشخیص این بو می باشد و پروانه نر را به سوی منبع این بو می برد.

پروفسور بونتاندت رئیس جامعه ماکس پلانک درآزمایشگاه خود موفق شده ماده معطرپروانه بومبیکس را بسازد. این ماده یک الکل اشباع نشده به فرمولC۱۶H۳۰O است. با این حال برای این که بتوانیم عین آن ماده را بسازیم باید وضع هندسی اتم ها در میان مولکول آن ماده کاملاً مشابه وضع ماده طبیعی باشد. اگر ماده ای بسازیم که فرمول شیمیایی آن فرمول مذکور باشد ولی فقط یک مولکول از ماده آن جابجا شده باشد هیچ حشره نری به وسیله آن جذب نخواهد شد.خانواده اصطلاح علمی دیگری است كه به تعدادی از جنس ها با خصوصیات مشترك اطلاق می شود.

خانواده پروانه ها (روز پرک ها)

Papilionidae
Hesperiidae
Pieridae
Lycaenidae
Nymphalidae
و دو خانواده زیر که در ایران موجود نیست:
Hedylidae
Riodinidae

اندام شناسی پروانه ها
بدن پروانه ها شامل سر (Head)، قفسه سینه (Thorax)، با ۳ جفت پا (Leg) و ۲ جفت بال (Wing) متصل به آن و شکم(Abdomen)  تشکیل شده است.

۱- شاخک ۲- چشم مرکب ۳- سر ۴- خرطوم ۵- قفسه سینه ۶- پا ۷- مچ پا ۸- ران ۹- شکم ۱۰- بالهای پهلویی ۱۱- بالهای جلویی ۱۲- حاشیه خارجی بالها ۱۳- حاشیه ضلعی بالها ۱۴- رشته های عصبی ۱۵- سلولها

چرخه ی زندگی پروانه ها

پروانه جزء حشرات دارای دگردیسی کامل هستند. به این معنا که چرخه زندگی آن ها شامل ۴ مرحله ی اصلی تخم، لارو، شفیره و حشره ی بالغ است. یک چرخه ی کامل را یک نسل می گویند.

در مرحله اول پروانه بالغ تخم می گذارد، در مرحله دوم که تبدیل به لارو یا کرم می شود، در این مرحله لارو (کرمینه) مقدار زیادی برگ می خورد تا خود را برای مرحله بعد آماده کند.

مرحله سوم شفیره است که کرم تاری به نام پیله به دور خود می بافد و مدتی در آن بدون هیچ غذایی زندگی می کند و در مرحله چهارم که پروانه است و حشره بالغ که دارای بال است از پیله بیرون می آید.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :