معرفی گیاه سینگونیوم+ روش تکثیر و نگهداری
راههای ازدیاد گیاه سینگونیوم ، نگهداری از گیاهان آپارتمانی ، گیاه سینگونیوم سینگونیوم ، آفات گیاه سینگونیوم ، گیاهان آپارتمانی را در آکاایران بخوانید

 روش های مختلف تکثیر سینگونیوم

سینگونیوم گیاهی است بسیار دوست داشتنی و مقاوم به نور کم و خیلی خیلی سازگار با شرایط محیطی ! مخصوصا بسیار مناسب برای روی جاکفشی در راه پله روشن ، به سرعت رشد کرده و برگهای پفکی این گل زیبایی دوچندانی به محیط می دهد.

این گیاه بومی منطقه مکزیک می باشد همانگونه که گفتیم نوعی گیاه آپارتمانی بالا رونده است که دارای رشد سریعی هم می باشد، برگ های این گیاه پفکی مانند می باشد که در روی برگ های آن رگ برگ های زرد رنگی وجود دارد، رنگ برگ های سینگونیوم معمولا سبز کمرنگ می باشد و مدل برگ های آن به گونه ای می باشد که سر آن تیز می شود، ساقه های این گیاه قادر است ریشه های هوایی در ساقه به وجود آورد به همین دلیل باید برای این گیاه یک قیم تهیه نمایید، زمانی که عمر این گیاه زیاد می شود به مرور برگ های زیرین خود را از دست می دهد و ظاهری ناپسند به خود می گیرد، شما باید رشد این گیاه را به گونه ای کنترل نمایید که به صورت تو پر رشد کند.

سینگونیوم معمولا به صورت رونده رشد می کند و از نظر ظاهری هم شباهت زیادی به گیاه فیلودندرون دارد که ممکن است بسیاری افراد آنها را باهم اشتباه بگیرند اما اگر به برگ های آن توجه کنید تفاوت هایشان را می بینید، گیاه سینگونیوم اگر چه رونده است اما در طول سال قادر به تولید ۶ برگ می باشد.

سینگونیوم صورتی

سینگونیوم صورتی

 

نیازها:

 

نکاتی مهم برای نگهداری سینگونیوم

نور: همانگونه گفتیم سینگونیوم گیاهی مقاوم است به خصوص زمانی که در سایه قرار داده شود. این گیاه را نباید در مقابل نور مستقیم و شدید آفتاب قرار داد. بهترین نور نوری با سایه روشن است.

آبیاری: آبیاری باید زمانی انجام شود که در زمان ۲ آبیاری سطح خاک کاملا خشک شده باشد، این گیاه به ۱ مرتبه آبیاری در هفته هم قانع است، پس سعی کنید از آبیاری زیاد خودداری کنید چون به گیاه آسیب می رساند. برای آبیاری از آب کتری که سرد شده باشد استفاده کنید.

دما: گیاه سینگونیوم به هوای خنک علاقه زیادی دارد به همین دلیل مناسب ترین مکان هایی که می توانید از آنها نگهداری کنید راه پله ها هستند. دمای محیطی این گیاه باید در تابستان ۲۱ درجه و در زمستان هم ۱۵ درجه باشد.

رطوبت: برای تامین رطوبت این گیاه شما می توانید هم از طریق مه پاشی استفاده کنید و هم از طریق قرار دادن آب در زیر گلدانی که البته داخل آن پر از سنگ ریزه باشد و کف گلدان هیچ تماسی با آب نداشته باشد.

خاک: نوع صورتی گیاه سینگونیوم خواستار خاکی اسیدی می باشد، شما می توانید برای تهیه خاک این گیاه از مخلوط کمپوست و پیت ماس استفاده کنید.

کوددهی: برای کمک به رشد گیاه سینگونیوم می توانید هر ماه ۱ مرتبه در تابستان و بهار از کود های مصنوعی استفاده کنید.

تعویض گلدان: برای تعویض سینگونیم بهتر است هر ۲ سال یکبار اقدام به تعویض گلدانش کنید و از خاک جدید استفاده کنید.

تمیز کردن برگ ها: برای تمیز کردن برگ های این گیاه زیبا می توانید از یک دستمال مرطوب برای پاک کردن گردو غبار استفاده کنید.

نحوه تکثیر سینگونیوم

۱) تکثیر از طریق قلمه زدن ساقه در خاک

  • برای قلمه زدن سینگونیوم یکی از ساقه‌های سالم، قوی و بدون آفت گیاه را انتخاب و با چاقوی تیز یا قیچی باغبانی قلمه‌ای به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر از نوک ساقه جدا کنید.
  • دقت کنید قلمه حتما دارای حداقل یک گره باشد.
  • برگ‌های انتهایی ساقه را قطع و فقط یکی دو برگ روی قلمه باقی بگذارید تا بیشتر انرژی گیاه صرف ریشه‌زایی شود.
  • قلمه را در گلدان کوچکی حاوی ترکیبی از ماسه، خاک و خاکبرگ و یا پیت ماس، شن و پرلایت بکارید.
  • برای ایجاد شرایط گلخانه‌ای و تامین رطوبت مورد نیاز قلمه‌ها، سطح گلدان را با نایلون شفاف بپوشانید و تا زمان ریشه‌دار شدن بستر کاشت را همواره مرطوب و نه خیس و غرقاب حفظ کنید.
  • گلدان را در محلی روشن، اما دور از تابش مستقیم آفتاب و در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگهداری کنید. قلمه‌ها در مدت ۴ تا ۶ هفته ریشه‌دار می‌شوند.

 

 

۲) تکثیر سینگونیوم در آب

قلمه‌های سینگونیوم را در آب نیز می‌توان ریشه‌دار کرد. بدین منظور طبق مراحلی که در بالا گفته شد، قلمه‌های گیاه را تهیه و آن‌ها را در یک تنگ آب قرار دهید.
روزانه آب تنگ را تعویض کنید و از آب ولرم، بدون کلر و فاقد املاح استفاده کنید. بعد از چند هفته قلمه‌ها ریشه‌دار شده و می‌توانید آن‌ها را به گلدان اصلی انتقال دهید.
 

تکثیرگیاه سینگونیوم در آب

عوارض و درمان:

برگها زرد و سطح زیرین انها مملو از تار عنکبوت است:عامل ان حمله کنه قرمز ریز است،اگر جه سمپاشی درمان است ولی به علت حساس بودن این گیاه به سم غبارپاشی و شستشوی برگها پیشنهاد میشود.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است:نور کم است،گیاه را به محل پرنور ببرید،مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید.

برگها قهوه ای رنگ و شکننده هستند:هوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.دفعات ابیاری را زیاد کنید.غبارپاشی رطوبت را زیادتر میکند،برگها ی خشک را حذف کنید.

حاشیه برگها قهوه ای رنگ،پژمرده و لوله شده و انتهای ساقه شروع به پوسیدگی و به طور کلی گیاه در حال افتادن است:ممکن است عامل ان عوامل متضادی باشد،اگر گیاه تشنه است فورا ابیاری کنید و یا ممکن است بر عکس بر اثر ابیاری زیاده از اندازه باشد.اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید کنید،اگر هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده هستند:یا نور زیاد است و یا احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید و در صورتی که برگها کوچک باقی می مانند طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

برگها رنگ پریده و شفاف هستند:احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده کود پیشنهاد می گردد.

 شکل زیبای برگهای سینگونیوم با رنگ سبز روشن انها در کاشت گروهی با گیاهان دیگر مثل گونه هیبرید صورتی رنگ سینگونیوم و با برگهایی با شکل متفاوت و همچنین در سبد های اویزان زیبایی چشم گیری دارند.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد گیاه سینگونیوم برای رشد خوب و پرپشت شدن برگ‌ها نیاز به گرما و رطوبت محیط دارد، همچنین ساقه‌های این گل به سمت نور خم می‌شوند و باید هر چند روز یک بار گلدان آن را چرخاند. غبارپاشی روزانه با آب ولرم نیز برای شادابی و طراوت آن توصیه می‌شود. همچنین هر دوسال یک بار و در اوایل فصل بهار، گلدان آن را تعویض کنید و در صورت سنگین شدن گلدان و عدم امکان تعویض آن، پیشنهاد می‌کنیم به تعویض خاک سطحی با خاک نو حاصلخیز اکتفا کنید.

شما می‌توانید تجربیات خود در رابطه با نگهداری از گیاه سینگونیوم را با ما و مخاطبان ستاره از طریق بخش نظرات و پرسش‌ها به اشتراک بگذارید.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :