تکثیر گل شمعی یا همان گل میگو
پرورش گل و گیاه پرورش گل های آپارتمانی ، پرورش گل میگو ، تکثیر گل شمعی ، گل آپارتمانی ، کاشت گل شمعی را در آکاایران بخوانید

این گل که گل میگو یا شمعی یا مشعلی نامیده می شود به سادگی تکثیر می شود. بهترین نوع خاک برای این گیاه، مخلوطی از خاک برگ ، تورب و خاک باغچه می باشد. این گیاه به نور زیاد، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. هنگامی که گیاه بلوپرون شروع به گل دادن کرده باید درجه حرارت را کم کنید تا براکته‌ها بهتر رنگ بگیرند و دوام گلها هم بیشتر شود.

نام متداول: بلپرون گوتاتا یا گل میگو، گل مشعلی و به اشتباه گل شمعی

نام علمی: Beloperone guttata

خانواده: آکانتاسه ها

گل میگو

این گیاه را بیشتر در آلمان به هر دو صورت آپارتمانی و گیاه بیرونی پرورش میدهند. زادگاه این بوته کوچک امریکای استوایی و مکزیک است. گلهایش به صورت سنبله ای در انتهای شاخه می روید و به طرف زمین خم میشود و هر بوته دارای گلهای کم اهمیت و بی دوام اما کاسبرگ فلس فلس سرخ رنگ با رنگ آجری جالب است. این گیاه در بیشتر اوقات سال بجز زمستان که موقع استراحت آن است گل میدهد.

فصل بهار موقع مناسبی برای هرس گیاه است در این موقع است که گل میگو را در گلدانی حاوی خاک تازه، خاک برگ و خاک سیاه قرار میدهند و در محیط نیمه گرم و نورانی میگذارند. به محض اینکه گل دادن آن آغاز شد بهتر است از هرگونه حرارت بالا احتراز شود زیرا کاسبرگهای آن در هوای خنک بهتر رنگ میگیرند و جلوه  و دوام بهتری دارد.

ازدیاد: گل میگو را میتوان با موفقیت، از طریق قلمه های انتهایی ساقه و یا قلمه های ساقه های ساقه‌ای، از اواسط بهار تا اوایل تابستان، تکثیر کرد. با استفاده از یک چاقوی تیز،قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۵/۷ سانتیمتر و قلمه های ساقه ای را به اندازه تقریبی ۵ سانتیمتر جدا کنید. سپس انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر یک را در گلدان بکارید. اگر مایلید گیاه پر پشت و انبوهی داشته باشید قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه ، بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و دمای محیط را زمان ریشه دهی که معمولا ۲ ماه طول می کشد، حدود ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد نگاه دارید. قلمه های را در نور مناسب و کافی ولی دور از تابش مستقیم آفتاب قرا دهید زمانی که ریشه دهی آغاز شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و تغذیه مصنوعی را شروع کنید.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :