پرورش و نگهداری گل پیچ کانگرو(پیچ سیسوس)
شرایط نگهداری گل پیچ سیسوس ، نگهداری از گل پیچ سیسوس ، آشنایی با گل پیچ سیسوس ، مراقبت از گل پیچ سیسوس ، نگهداری گل پیچ سیسوس را در آکاایران بخوانید

سیسوس : راهنمای نگهداری و تکثیر گیاه سیسوس یا پیچ کانگرو

گیاهی است بالارونده و علفی از خانواده ویتاسه یا انگور سانان و زادگاهش استرالیاست،علاوه بر استفاده از ان به عنوان گیاه آپارتمانی در سایبانها و الاچیقها نیز مورد استفاده دارد.بسیار مناسب برای دفاتر اداری و بانکها با نور متوسط و نور مصنوعی می باشد. در برابر سایه مقاوم بوده و گیاهی کم توقع و مناسب برای افراد مبتدی است،در گلدان احتیاج به قیم دارد و جهت جلوگیری از رشد طولی و دراز شدن ساقه ها حذف گهگاه جوانه های انتهایی لازم است،برگها بزرگ و دندانه دار،سبز روشن و محکم و انبوه است،در سبد های اویزان از ان استفاده میکنند و فاقد گل و میوه است.

سیسوس

ز نکات مهم درباره این گیاه آن است که در گلدان احتیاج به قیم دارد. برای جلوگیری از رشد طولی و دراز شدن ساقه‌ها هم حذف گهگاه‌جوانه‌های انتهایی لازم است. برگ‌ها بزرگ و دندانه‌دار، سبز روشن و محکم و انبوه است. معمولا در سبدهای آویزان از این گیاه استفاده می‌کنند و فاقد گل و میوه است.

رایجترین گونه این گیاه پیچ کانگورو، Cissus Antarctica است. این گیاه بوته ای است همیشه سبز که به سرعت و با استفاده از پیچک هایش رشد می کند. برگ های آن پهن و نوک تیز با لبه هایی دندانه دار است و گلبرگ ها بر روی آنها کاملاً مشخص است. این گیاه باریک و سبز به شدت مورد علاقه مردم است، چرا که بسیار بی دردسر است و می تواند نوسانات قابل توجه دما را نیز تحمل کند. پیچ کانگورو را می توان هم در اتاقی گرم و هم در ورودی سرد یک راهرو نگه داشت.


نمونه دیگر «Cissus discolor» می باشد که دارای برگ هایی است با طرح ها و رنگ های متفاوت قرمز، خاکستری، نقره ای و سبز مایل به زرد. این گیاه رونده زینتی و تقریباً همیشه سبز را می بایست در دمای ثابت 20 درجه سانتی گراد نگهداشت. این گیاه را می توان از یک سبد آویزان کرد.

شرایط نگهداری پیچ کانگرو:

خاک: مخلوطی از خاک باغچه و شن و خاک برگ، برای رشد سیسوس مناسب است.سیسوس خاک قلیایی با PH حدود ۷-۸ را می پسندد.

آبیاری : مقدار متوسط آب احتیاج دارد و خاک باید همیشه دارای رطوبت باشد و در هر بار آبیاری نباید آب زیاد به گیاه داد. نگذارید آب خصوصاً در زمستان در پای آن جمع شود، وگرنه نقطه های زرد رنگی بر روی برگ ها به وجود می آید.
نور و گرما : این گیاه نور کم تا متوسط، دمای بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد را بیشتر می پسندد.

ازدیاد:
این گیاه را میتوان به راحتی در خانه نگاهداری کرد و با یک روش شناخته شده ، به نام Direct-stieking ، یعنی کاشت مستقیم قلمه ها درون گلدان، تکثیر این گیاه است. با استفاده از یک چاقوی تیز، قیچی باغبانی و یا سر شاخه زن، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۸ تا ۱۲ سانتیمتر، جدا کنید، در پودر هورمون ریشه زایی رو برده و سپس با دقت در گلدان بکارید.

 

 

قبل از این کار، برگهای پایین قلمه ها را جدا کنید. هر ۳ تا ۴ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قرار دهید. قلمه ها را باید با کیسه پلاستیکی شفاف، بپوشانید و تا زمان ریشه دهی که معمولا سه هفته طول می کشد، در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید، نگاه دارید.

عوارض و درمان گیاه پیچ کانگورو یا سیسوس:

اگر دیدید رشد گیاه كند شده و برگها رنگ پریده هستند، گیاه را هر دو هفته یكبار، تغذیه مصنوعی نمایید. اگر فاصله بین برگها زیاد شود و رشد گیاه كند گردد، نشانگر این است كه نور محیط كافی نیست. لكه های قهوه ای روی برگها دراثر آبیاری بیش ازحد ایجاد می شود. باید اجازه دهید سطح خاك درفاصله بین دو آبیاری، خشك شود. هوای سرد وخشك باعث سست شدن برگها ودر نهایت ریزش آنها می گردد. برگهای زرد شده و آغشته به تارعنكبوت باسم كنه كش ترمیم پیدا می كند زیرا عامل آن فعالیت كنه قرمز بوده و این كنه به سم خیلی حساس است. غبارپاشی در كاهش آفت موثر است. در صورتی كه برگهای پیچ كانگورو چروك خورده و سقوط نمایند، نشانگر آن است كه حرارت محیط بالاست. گلدان رابه محل خنك تر بوده و غبار پاشی كنید، همچنین هوای خیلی سرد برگهای پایینی گیاه را از بین برده و رشد گیاه را متوقف می كند.

 

  آموزش نگهداری گل پیچ سیسوس (پیچ کانگرو)

آموزش نگهداری گل پیچ سیسوس (پیچ کانگرو)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
  رایجترین گونه این گیاه پیچ کانگورو، Cissus Antarctica است این گیاه بوته ای است همیشه سبز که به سرعت و با استفاده از پیچک هایش رشد می آموزش نگهد
 آموزش و نگهداری گل پیچ سیسوس (پیچ کانگرو)

آموزش و نگهداری گل پیچ سیسوس (پیچ کانگرو)

زمان مطالعه : 1 دقیقه
  گل پیچ سیسوس گیاهی است همیشه سبز و رونده که گیاهی مناسب برای سر در منازل می باشد رایجترین گونه این گیاه پیچ کانگورو، Cissus Ant آموزش و نگهداری
پرورش و نگهداری گل پیچ سیسوس (پیچ کانگرو)+نیازها

پرورش و نگهداری گل پیچ سیسوس (پیچ کانگرو)+نیازها

زمان مطالعه : 1 دقیقه
  گل پیچ سیسوس گیاهی است همیشه سبز و رونده که گیاهی مناسب برای سر در منازل می باشد رایجترین گونه این گیاه پیچ کانگورو، Cissus Ant آموزش و نگهداری را در آکاایران بخوانید
صفحه 1 از 1
منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :