معرفی گیاه جذاب بگونیا + روش نگهداری و تکثیر
گل و گیاهان آپارتمانی ، بگونیای همیشه گل ، بگونیا هیمالیس ، بگونیای هلندی ، بگونیا هلندی را در آکاایران بخوانید

روش نگهداری بگونیا هیمالیس • دونفره

روش نگهداری بگونیا هیمالیس

اگر به دنبال پرورش گیاهانی با گل های خیره کننده و شاخ و برگ های دیدنی و جذاب هستید ، بگونیا انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود . این گیاهان در اشکال ، اندازه ها و رنگ های مختلف از قبیل سفید، صورتی ، قرمز، زرد ، نارنجی و بسیاری از رنگ های دیگر هستند . در حالی که بسیاری از گونه های این گیاه در سایه بهتر رشد می ‎کنند، برخی دیگر در نور مستقیم آفتاب رشد بهتری دارند و می ‎توانید آن ها را در گلدان ها و یا درون باغ خود پرورش دهید 

بگونیا هیمالیس گیاهی گلدار و زیباست که گل هایی به رنگ های قرمز، صورتی، زرد و نارنجی و… تولید می کند. ممکن است این گیاه جذاب را در گل فروشی ها ببینید و به خاطر ظاهر زیبای او جذبش شوید اما قبل از خرید حتما بررسی کنید تا مطمئن شوید با شرایط خانتان مطابقت داشته باشد.

معمولا به دلیل نگهداری ناصحیح گیاهی یک ساله محسوب می شو و اینکه بیشتر افراد تجربه ی ناموفقی در نگهداری آن دارند. اما اگر کمی حوصله کنید و شرایط را برای آن مهیا کنید می توانید چندین سال از زیبایی آن لذت ببرید. بگونیا هیمالیس گیاه روز کوتاهی است و در نیمه ی دوم سال گلدهی دارد.

انواع بگونیا

بگونیا دارای گونه‌های مختلفی است که مهم‌ترین آن گونه برگی، گونه تکمه‌ای و گونه گل‌دار است. نوع معروف بگونیا یعنی بگونیا عروس در گونه بگونیا گل‌دار قرار می‌گیرد.

گل بگونیا عروس

بگونیا عروس یکی از زیباترین گل‌ها برای تزیین و نگهداری در خانه است. این گیاه چند ساله و دارای گل‌های زیبایی است که به رنگ صورتی، سفید، قرمز و در این طیف رنگی قرار می‌گیرند. برگ‌های این گیاه براق و ساقه‌های آن سرخ است. بگونیا نیاز به نور زیادی دارد ولی اگر در فصل گرم تابستان و روزهایی که خورشید مستقیم می‌تابد در زیر نور خورشید قرار بگیرد ممکن است برگ‌های آن بسوزد.

بگونیا رکس یا برگی

یکی از ویژگی‌های بارز بگونیا برگی، برگ‌های قلبی شکل آن است که در حاشیه به رنگ‌های سفید، سبز، خاکستری، نقره‌ای، سیاه و قرمز دیده می‌شوند. این گیاه رطوبت پسند است و از فصل بهار تا پاییز نیاز به آبیاری مداوم دارد. همچنین تعداد دفعات لازم برای کودپاشی با کود مایع، هر دو هفته یک‌بار است. لازم به ذکر است که باید گلدان‌ها را در سال یک‌بار تعویض کرد و بگونیا برگی را در خاکی مملو از پیت ماسه سیلیسی کاشت. تکثیر این گیاه به‌صورت قلمه برگ یا تقسیم بوته است.

بگونیای تکمه‌ای

بگونیا تکمه‌ای یکی از پرطرفدارترین انواع بگونیا و گیاهان گلخانه‌ای به شمار می‌رود که به رطوبت فراوان و نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد. البته پس از پایان گل‌ریزان باید میزان آبیاری را کاهش داد. بگونیا تکمه‌ای دارای ساقه ضخیم و آبدار و برگ‌های گوشتی است که اغلب در تمامی رنگ‌ها دیده می‌شوند. غده‌ها در کشت این گیاه باید در دمای ۱۳ درجه و در خاک پیت یا مخلوطی از پیت و ماسه قرار گیرند.

در حین رشد، چنانچه بوته‌ها به ارتفاع 5 سانتی‌متر رسیدند باید آن‌ها را به گلدان‌های کوچک منتقل کرد و به خاک آن‌ها مقداری کود اسبی یا گاوی اضافه کرد. گل‌های بگونیا تکمه‌ای به‌صورت خوشه‌ای پدیدار می‌شوند که گل‌های کناری آن از نوع ماده و گل‌های میانی از نوع گل‌های نر هستند. ازآنجایی‌که گل‌های نر نسبت به نوع ماده از زیبایی بالاتری برخوردارند؛ بنابراین گل‌های ماده را باید هرس کرد تا امکان رشد گل‌های میانی حاصل شود.

بگونیای همیشه گل‌دار

بگونیای همیشه گل‌دار، جزو گیاهان مورداستفاده در خانه است که در گلدان و باغچه کاشت می‌شود. این گیاه با ارتفاع 15 تا 30 سانتی‌متر، دارای برگ‌هایی به رنگ سبز و ارغوانی است. بگونیای همیشه گل‌دار به مکان‌های گرم، تابش نور خورشید و خاک زه کشی شده نیاز دارد. ازجمله روش‌های تکثیر بگونیا، از طریق کشت بذر یا قلمه است. کشت بذر باید در اواخر زمستان و در جعبه زیر شیشه انجام گیرد و به‌هیچ‌وجه نباید با خاک پوشانده شود. ازاین‌رو، فشار لازم برای چسباندن دانه‌ها به خاک توسط ماله تخته‌ای انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که بذر در حین رشد به رطوبت فراوان خاک نیاز دارد. گیاه بگونیا عروس از زیباترین انواع این گونه است.

انواع بگونیا

 

نور مورد نیاز

بگونیا به نور غیر مستقیم و زیاد احتیاج دارد، پشت پنجره ی جنوبی بهترین گزینه برای قراردهی این گیاه است و معمولا اصلی ترین عامل از بین رفتنش نبود نور کافی است! اگر منزلتان پرنور محسوب نمی شود از خرید آن خودداری کنید. چون اگر نور کافی دریافت نکند گل و غنچه ها شروع به ریزش می کنند، برگ ها زرد و بی جان می شوند و احتمال ابتلا به بیماری های قارچی افزایش پیدا می کند. همچنین جوانه های گل تشکیل نمی شود. از قرار دادن در نور مستقیم آفتاب هم خودداری کنید چون باعث سوختگی گل و برگ ها می شود.

 

دمای مناسب نگهداری بگونیا هیمالیس

به دمای حدود 24 درجه در روز و 16 درجه در شب احتیاج دارد. این اختلاف دمایی باعث عمر بیشتر گل ها و شادابی آن می شود.

 

آبیاری بگونیا هیمالیس

بین دو آبیاری بسته به دمای اتاق اجازه بدهید سطح خاک خشک شود بعد آبیاری کنید.

آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ ها و پوسیدگی می شود. به غبارپاشی حساس است و باقی ماندن قطرات آب روی برگ ها باعث بیماری های قارچی و سیاه شدن برگ ها می شود.

بگونیا به رطوبت زیاد احتیاج دارد، زیر گلدان یک ظرف از آب و قلوه سنگ قرار بدهید(طوریکه گلدان روی سنگ قرار بگیرد و با آب در تماس نباشد).

 

کوددهی بگونیا هیمالیس

چون گیاه گلدار است، برای تشویق آن به گلدهی بیشتر هر دو سه هفته یک بار با کود مخصوص گلدهی تغذیه اش کنید.

 

خاک مناسب بگونیا هیمالیس

چون این گیاه به پوسیدگی و قارچ حساس است باید خاکی انتخاب شود که زهکش مناسبی داشته باشد مثل ترکیب پیت ماس و پرلیت. تا حد ممکن گلدان گیاه را عوض نکنید تا به آن شوک وارد نشود و گل ها ریزش نکنند. یکی از علت های از بین رفتن گیاه تعویض گلدان است.

هر سال نیازی به تعویض گلدان نیست چون نباید گلدان آن از خودش خیلی بزرگتر باشد.

 

تکثیر بگونیا هیمالیس چگونه است؟

برای تکثیر کافی است قلمه این گیاه را از ساقه مناسب انتخاب کنید و دارای حداقل دو برگ باشد. این قلمه را به مدت یک یا دو هفته در آب قرار بدهید. بعد از نمایان شدن ریشه ها به بستر پیت ماس منتقل کنید.

در مورد گلدهی همانطور که گفته شد گیاه روز کوتاهی است و بعد از پایان گلدهی وارد فصل استراحت می شود و در این موقع آبیاری باید کمی کاهش پیدا کند و حدود 12-14 ساعت به شب نیاز دارد یعنی از ساعت 7 غروب تا 7 صبح بعد در جای تاریک قرار بگیرد تا به گلدهی تحریک شود (البته این کار برای فصل بهار و تابستان است)

 

نور مناسب بگونیا هیمالیس, شیوه نگهداری از گل بگونیا هیمالیس

بگونیا هیمالیس گیاه روز کوتاهی است و در نیمه ی دوم سال گلدهی دارد

نکاتی برای نگهداری از گل بگونیا هیمالیس, روش نگهداری از گل بگونیا هیمالیس

 آفات و مشکلات 

انواع خاصی از گیاهان بگونیا که رشد بهتری در سایه دارند ، رطوبت بیشتری را نسبت به انواعی که نیازمند نور مستقیم آفتاب هستند تجربه می ‎کنند که این امر ممکن است باعث ایجاد بیماری های قارچی در گیاه شود . برای مرتفع کردن این مشکل بهتر است سیستم تهویه هوای مناسبی برای گیاه خود تامین کنید و مقدار مناسب آب نیز مهم است ، نه خیلی زیاد و نه خیلی کم .

اگر گیاه بگونیا در آب و هوای خیلی خشک رشد کند، ممکن است در معرض ایجاد کنه های عنکبوتی قرار بگیرد و بنابراین بهتر است برای مرطوب نگه داشتن اندک گیاه ، مقداری آب به برگ های آن اسپری کنید و همچنین می ‎توانید گیاهان دیگری نیز در کنار این گیاه پرورش دهید .

 تعویض گلدان بگونیا 

این نکته را فراموش نکنید که گیاه بگونیا به عمق خاک علاقه دارد پس هنگامی که قصد تعویض گلدان بگونیا را دارید بایستی از گلدان بزرگ و مناسب سایز گیاهتان استفاده کنید. . در قسمت پایین گلدان لایه ای از سفال های ریز شده برای تخلیه ی مناسب و بهتر آب قرار دهید. برای تقویت گیاه به طور منظم خاک گلدان را تعویض و یا از ترکیب حاوی برگ های پوسیده، کود حیوانی و گیاهی استفاده کنید.

بگونیا ها مستعد کپک زدن هستند

در پاسخ به سوالات برخی از شما کاربران از نمناک در این مورد باید توضیح دهیم که یکی از مشکلات دارندگان بگونیا روبرو شدن با کپک زدگی این گیاه است و علت اصلی آن اسپری کردن آب به گیاه است ، اسپری گیاه را بیشتر مستعد کپک زدن می کند. بگونیا هایی که دچار کپک شده اند، باید توسط محصولات خاصی که در فروشگاههای مرتبط وجود دارد درمان شوند.

کود دادن به بگونیا

در طول رشد و گلدهی بگونیا توصیه می شود به طور هفتگی به آن کود بدهید. ترجیحاً از مواد، با دوز کم استفاده کنید تا مواد با دوز بالا.

دوره استراحت بگونیا

پس از زمستان بگونیا های گلدار نیاز به استراحت دارند و برخی این نکته را نمیدانند و به همین دلیل بگونیا های پر از شکوفه را دور میریزند . آن ها در این زمان دارای آب کمتر و دمای حدود 15 درجه سلسیوس هستند. شما می توانید پس از گل دادن، قسمت هایی از گیاه را ببرید و بعد چند هفته که شما گیاه بگونیای خود را داخل گلدان جدید دیگری کاشتید، آن را در مکانی گرم قرار دهید و آب بیشتری به آن بدهید تا جوانه زدن گیاه زیبای خود را شاهد باشید.

نگهداری از گیاه بگونیا هیمالیس, خاک بگونیا هیمالیس

هر سال نیازی به تعویض گلدان بگونیا هیمالیس نیست نباید گلدان آن از خودش خیلی بزرگتر باشد

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :