گیاه پوتوس ابلق
گیاه پوتوس ابلق,گیاه پوتوسی ابلق,نگهداری از گیاه پوتوس ابلق,نحوه نگهداری از گیاه پوتوس ابلق,کاشت گیاه پوتوس ابلق,نحوه کاشت گیاه پوتوس ابلق,گل و گیاهان آپارتمانی

گیاه پوتوس ابلق
 
ـ نام علمی: Scindapsus areereus
 
این گیاه زینتی هم جزو خانواده آراسه می باشد. سریع الرشد و ارزان قیمت و کم توقع می باشد، رنگ برگ ها از سبز تا سبز ابلق با مخلوطی از رنگ های زرد و زرد تند و سفید کرمی است، شاخه های بالارونده و آویزان آن در منازل تا حدود ۵ متر می رسد... 

که با هدایت و ثابت نمودن آنها بدنه دیوارهای اتاق را تزئین می نماید، رطوبت کم محیط را تحمل و تکثیر آن ساده می باشد.  
 
ـ نیازها:
این گیاه نیم سایه را ترجیح می دهد، نژادهای ابلق رنگ متنوع خود را در سایه از دست می دهد. در زمستان درجه حرارت دلخواه ۱۶ درجه و در تابستان زیر ۲۴ درجه می باشد. در تابستان هر ۵ - ۴روز و در زمستان هر ۸ - ۷ روز آبیاری شود. زهکش گلدان را مرتباً بازدید نمائید. هر ماه یک بار توسط کودهای مایع یا جامد محلول در آب تغذیه می شود. خاک لیمونی مناسب است.
 
ـ ازدیاد:
ریشه دار نمودن قلمه ها ی ساقه در بهار در شن و پیت در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد. گیاه دارای ریشه هوائی است که قادر به رشد درون خزه قیم است، در هنگام تعویض گلدان قیم را درون گلدان جدید نگهداشته و سپس گیاه را از گلدان قدیم خارج و در کنار قیم قرار دهید، خاک جدید اضافه نموده و با فشار دست آنها را متراکم نمائید، گیاه را با نخ به قیم وصل و گره بزنید، آب آبیاری را با ملایمت از روی خزه ها عبور دهید تا محیط مناسبی برای ریشه های هوائی فراهم گردد.
 
ـ بیماری هاو کمبودها:
۱. برگ ها سبز کم رنگ هستند: نور کم است، گیاه را به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل نمائید.
 
۲. حاشیه برگ ها سیاه و نقاط قهوه ای روی آنها ظاهر می شود: آبیاری بیش از اندازه بوده و باید زهکش را کنترل نمائیم.
 
۳. نقاط زنگ مانند بروی برگ ها مشاهده می شود: ازعوارض مواد براق کننده برگ هاست باید برگ ها را با پارچه مرطوب تمیز کنیم.
 
۴. رشد گیاه کند است و فاصله بین برگ ها زیاد م ی باشد: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد باید هر ماه یک بار تغذیه گیاه صورت گیرد.

ویستا

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :