معرفی گیاه سمی تاج الملوک+خواص و عوارض
نحوه نگهداری از گیاه تاج الملوک ، نگهداری از گیاه تاج الملوک ، نحوه کاشت گیاه تاج الملوک ، آشنایی با گیاه تاج الملوک ، کاشت گیاه تاج الملوک را در آکاایران بخوان

گیاهی است از تیره آلاله، گل های زیبای آن در فصل بهار زینت بخش باغچه های منازل می تواند باشد. این گیاه دایمی است و کشت و کار آن سالیان زیادی است که در ایران متداول شده است.تنوع رنگ در گلبرگ های این گیاه، زیبایی منحصر به فردی به گل های آن داده است. زمان کاشت بذر این گیاه در اسفندماه می باشد، ولی زمان گل دهی آن در فصل بهار است. برای شناخت بیشتر از گیاه در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

تاج الملوک گیاهی زمستانی | گل من و تو

ارتفاع این گیاه در انواع مختلف آن متغیر و بین ۷۰-۳۰ سانتیمتر است و می‌تواند بر روی زمین نیز همین مقدار فضا را اشغال کنند . گلهای زیبای این گیاه رنگهایی متنوع از جمله زرد، سفید، صورتی، بنفش دارند و در برخی انواع این گیاه دو یا چند رنگ هستند . همچنین انواعی تولید شده اند که تعداد گلبرگ بیشتری نسبت به نمونه های قدیمی و سنتی دارند. زمان شکوفایی گلها اواسط بهار الی اوایل تابستان است و علاوه بر فضای باز و بخصوص در کشورهای غربی به عنوان شاخه گل بریده نیز مصرف می شود و مدت زمان دوام آن در گلدان آب حدود ۲ هفته است. تاج الملوک اگرچه چندساله است اما عمر کوتاهی به اندازه ۵ سال دارد و در طی این مدت به دلیل رشد پاجوشها و یا ریزش بذرها در پای گیاه مادری و جوانه زنی آنان، تا مدتها می توان در مکانی از باغچه و باغ این گیاهان را داشت و از زیبایی آن لذت برد.

 

نیازهای محیطی تاج الملوک :

آبیاری تاج الملوک :

تاج الملوک خیس و غرقابی بودن خاک را دوست ندارد و در چنین شرایطی خواهد پوسید بنابراین زمانی گیاه را آبیاری کنید که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد. بدین صورت معمولا هفته ای یک مرتبه آبیاری برای این گیاه کافی است مگر اینکه هوا خیلی گرم و یا خاک خیلی سبک باشد و نتواند رطوبت را در خود حفظ کند و در چنین شرایطی می بایست هر چند روز یکبار نسبت به آبیاری این گیاه اقدام کرد. آبیاری بیش از اندازه موجب زرد شدن تدریجی برگهای گیاه و پوسیدن و از بین رفتن گیاه خواهد شد. آبیاری کم و خشکی کشیدن گیاه موجب عدم گلدهی گیاه ، ریز ماندن گلها، کوتاه تر شدن عمر گلها و سوختگی نوک و حاشیه برگها می شود.

معرفی تاج الملوک - گلهای شما همچنان میخندند

نور مناسب تاج الملوک :

این گیاه در مکانهایی با نور کامل (۸ ساعت نور مستقیم در روز) و یا نیمه سایه نیمه آفتاب رشد می کند و گلدهی دارد. اگر تابستانهای گرمی در منطقه خود دارید کاشتن این گیاه در مکانی که در ساعات گرم بعد از ظهر از سایه برخوردار است به شادابی و رشد بهتر این گیاه کمک خواهد کرد.

 

دمای مناسب تاج الملوک :

قسمتهای هوایی این گیاه با سرد شدن هوا زرد می شوند و ازبین می روند اما قسمت زیرزمینی این گیاه زنده باقی می ماند و با گرم شدن هوا در بهار شروع به جوانه زنی می کند. مقاومت این گیاه در طی زمستان خوب است و طوقه و قسمت زیرزمینی آن سرمای هوا را تا ۳۵- سانتیگراد می تواند تحمل کند.

 

خاک مناسب تاج الملوک :

تاج الملوک در مورد خاک سختگیر نیست با این حال در خاکی که زهکش خوبی داشته باشد و همچنین حاوی مواد ارگانیک همانند خاک برگ باشد ، رشد و گلدهی بهتری خواهد داشت. توجه داشته باشید که تاج الملوک اصولا کمبود مواد غذایی را بیش از نامناسب بودن زهکش خاک تحمل می کند. برای کوددهی این گیاهان می توان از کودهای کامل با فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ و یا ۵-۱۰-۵ هر ۶-۴ هفته یکبار در طی بهار و تابستان استفاده کرد. همچنین پخش کردن لایه ای از خاک برگ به ضخامت حدود ۱۰ سانتیمتر در ابتدای فصل بهار بر روی سطح خاک اطراف گیاه می تواند به رشد بهتر گیاه کمک کند توجه داشته باشید که لایه خاک برگ از طوقه گیاه فاصله داشته باشد زیرا رطوبت ماندگار در خاک برگ می تواند موجب تحریک پوسیدگی در طوقه گیاه شود.

2650Aquilegia-chrysantha,-Golden-Columbine700x465

تکثیر تاج الملوک

کاشت بذر متداولترین روش تکثیر این گیاه است. با توجه به شرایط آب و هوایی و معمولا کیسه های بذر بر روی گیاه حدود اواخر تابستان یا اوایل پاییز می رسد و می توان از گیاه مادری آنها را جدا کرد. بذرها را می بایست از داخل محفظه ها درآورد. بذرهای این گیاه اگر در میان موادی که کمی رطوبت نگه می دارند همانند پیت موس، کوکوپیت و سایر مواد مشابه و حدود ۶ هفته در دمای سرد ۵-۱ درجه قرار داده شوند جوانه زنی بهتری خواهند داشت  بعد از برطرف شدن نیاز سرمایی بذرها می توان آنها را کاشت اما معمولا اوایل فصل بهار زمان مناسبی برای این کار است. به منظور کاشت بذر می‌توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ کاشت و با لایه نازکی از خاک پوشاند. قبل از قرار دادن بذرها بر روی سطح خاک حتما مخلوط خاک را ابتدا مرطوب کنید. سپس بذرها را پخش می کنیم و بعد سطح خاک را آبیاری می کنیم که اگر با روش غبارپاشی این کار را انجام دهیم مانع از جابجایی بذرها در داخل خاک می شویم. چون بذرها این گیاه ریز هستند و با جریان ایجاد شده توسط آبیاری معمولی در خاک جابجا می شوند. بعد از سبز شدن بذرها و ظهور برگ اولیه می توان روش آبیاری را تغییر داد و به جای غبارپاشی سطح خاک از روش آبیاری معمولی استفاده کرد. جوانه زنی بذرها معمولا ۱۵ روز طول میکشد و گیاه حاصل از بذر معمولا ۳-۲ سال طول خواهد کشید تا به گلدهی برسد. روش دیگر تقسیم گیاه مادری است که البته هر چند سال یکبار می بایست نسبت به آن اقدام شود. اصولا تکثیر با بذر بهتر است زیرا گیاهان بالغ اگر به دلیل تقسیم از خاک بیرون آورده شوند حداقل ۲ سال زمان نیاز دارند تا مجدد به اوج گلدهی خود برسند . برای این روش بهتر است تا زمان رکود و استراحت گیاه صبر کرد. در اواخر زمستان ابتدای بهار گیاه مادری از زمین بیرون آورده می شوند و معمولا به دو دسته تقسیم می شوند . ریشه ها را با زور و فشار از هم جدا نکنید بلکه می توان از وسیله ای تیز همانند قیچی باغبانی کمک گرفت و توده ریشه را به دو دسته تقسیم کرد. سپس هر دسته را در خاک کاشت . دقت کنید که عمق کاشت به همان میزانی باشد که قبلا توده ریشه در خاک قرار داشته است.

معرفی گیاه- تاج‌الملوک

هرس تاج الملوک

در طی سال می توان زمانی که گلها پژمرده شده اند نسبت به قطع آنان اقدام کرد. البته این در صورتی است که قصد گرفتن بذر از گیاه را نداشته باشیم. همچنین اگر بعد از یک دوره گلدهی ، گیاه را نسبتا شدید هرس کنیم و البته اگر از آبیاری خوبی برخوردار باشد ، امکان گلدهی مجدد گیاه وجود دارد. همچنین  در پاییز و بعد از زرد شدن طبیعی برگها، شاخسار گیاه را تقریبا تا نزدیکی سطح زمین کوتاه می کنیم. سپس روی این ناحیه را با خاک برگ یا کود پوسیده دامی به ضخامت ۱۰ سانتیمتر می پوشانیم تا از خطر یخزدگی قسمتهای زیرزمینی را محافظت کنیم. البته با فرارسیدن فصل بهار می بایست این لایه را از روی گیاه کنار زد تا برای رشد ساقه های جدید از زیر خاک مزاحمت ایجاد نکنند.

aquilegia_chrysantha_solson_lg

آفات و بیماری تاج الملوک

از بین آفات می توان به معدنچی برگ اشاره کرد همچنین گاهی شته، کنه و زنبورهای برنده برگ مزاحمتهایی ایجاد می کنند. از بین بیماری ها نیز لکه برگی، پوسیدگی طوقه، زنگ، پوسیدگی سیاه ریشه، سفیدک پودری، بلایت و برخی بیماری های ویروسی می توانند موجب بیماری و ضعف و مشکلاتی در گیاه شوند

خواص تاج الملوک

سلامت پوست

پوست یکی از مهم ترین اندام های بدن است که حفظ سلامت آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از آنجا که پوست در معرض مواد خارجی قرار دارد، احتمال آسیب دیدن و آلوده شدن آن بسیار بالا است. شما می توانید با مخلوط کردن عصاره این گل با آب یک محلول درست کرده و آن را بر روی پوست خود بمالید تا از شر مشکلاتی مانند بثورات و تحریک خلاص شوید. علاوه بر این، مواد آنتی اکسیدانی که در این گل وجود دارد قادر هستند تا از آسیب های استرس اکسیداتیو سلول های پوستی جلوگیری کرده و در نتیجه پیر شدن آنها را به تأخیر بیندازند.

کاهش درد

از جمله مهم ترین و قدیمی ترین خواص گل تاج الملوک می توان به کاهش درد اشاره کرد. شما می توانید از این گل و سایر محصولات آن برای کاهش درد در زخم های سطحی، انقباض عضلات و کبودی استفاده کنید. دانشمندان باور دارند که این خاصیت تاج الملوک به ویژگی های ضد التهابی آن مربوط است. حتی امروزه با این گل لوسیون هایی تهیه می کنند که از آن می توان برای کاهش درد در بیماری هایی مانند روماتیسم و التهابات مفصلی استفاده کرد. البته دقت کنید که از این گل برای کاهش درد زخم های باز استفاده نکنید چرا که مواد سمی این گیاه وارد جریان خون می شوند.

سر درد

یکی از رایج ترین مشکلاتی که هر کسی در طول زندگی آن را تجربه کرده، سر درد می باشد. شما می توانید با استفاده از عصاره این گل به راحتی به درمان سر درد بپردازید. دانشمندان باور دارند که این موضوع ریشه در خواص آرامش بخش تاج الملوک دارد. دانشمندان سوئدی در سال 2001 ثابت کردند که استفاده از این گل در درمان مشکلاتی مانند میگرن نیز تأثیر دارد چرا که از استرس و اضطراب به عنوان عامل اصلی میگرن یاد می شود و ویژگی های این گل کاملاً ضد استرس عمل می کنند. البته بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

سم زدایی بدن

در طول روز به وسیله راه های مختلف مقادیر قابل توجه ای سم وارد بدن می شود که اگر تصفیه نشوند، مشکلات زیادی را ایجاد می کنند. از کبد به عنوان اندام اصلی در سم زدایی و تصفیه بدن یاد می شود. یکی از روش هایی که می توان با استفاده از آن به کبد کمک کرد، ادرار می باشد. مشاهدات نشان می دهد که در ادرار مقادیر زیادی سموم مانند اسید اوریک وجود دارد. برای قرن ها عصاره این گل به عنوان یک معجون ادرار آور شناخته می شود و به همین دلیل است که استفاده از آن قادر است به سم زدایی بدن کمک کند.

کاهش التهاب

همان گونه که در بالا نیز اشاره کردیم، این گیاه دارای خواص ضد التهابی فراوانی است. دانشمندان باور دارند که التهاب یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به بیماری های مزمن به شمار می رود. از جمله بیماری های التهابی می توان به آرتریت، التهاب روده، پسوریازیس و نقرس اشاره کرد. بسیاری از این بیماری ها درمان خاصی ندارند و به همین دلیل بهتر است با استفاده از مواد ضد التهابی مانند این گل، از ابتلا به آنها پیشگیری کرد.

دوز توصیه شده چیست؟

احتیاط فوق العاده ضروری است. آکونیت تازه بسیار سمی است و دوز ایمن به پردازش وابسته است. بسیاری از گونه ها تنها پس از پردازش در چین استفاده می شوند. متون غربی متداول 60 میلی گرم ریشه در هر دوز توصیه می شود.

مضرات تاج الملوک

اثرات سوءتاج الملوک در دوران بارداری و شیر دهی علاوه بر دستورالعمل خوراکی، بر استعمال خارجی هم باعث ایجاد سم در بدن می گردد اثبات شده است. اجتناب از استفاده در این دوران الزامی است.
تاج الملوک بسیار سمی است. تقریبا 2 میلی گرم آکونیت خالص یا 1 گرم گیاه ممکن است باعث مرگ ناشی از فلج مرکز تنفسی یا عضله قلب شود. سمیت بالینی مهم ممکن است پس از جذب پوستی ایجاد شود؛ حتی تماس کمی با گل ها می تواند انگشتان شما را بی اثر کند.
در مسمومیت، شروع علائم در عرض چند دقیقه تا چند ساعت بعد از بلع رخ می دهد. شدت مسمومیت آگونیتین با شروع سریع تغییرات ریتم قلب زندگی تهدید می شود. سایر علائم عبارتند از: بیخوابی و سوزن شدن، ضربان قلب آهسته یا سریع، و تظاهرات دستگاه گوارش مانند حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال. فلج تنفسی و اختلالات ریتم قلب می تواند منجر به مرگ شود. درمان علامتدار و حمایتی است؛ پادزهر خاصی وجود ندارد.
حاشیه ایمنی بین دوزهای درمانی و سمی آکنیتین وجود دارد. به عنوان مثال، یک زن 66 ساله بدون بیماری قلبی شناخته شده از گیاه مصرف می کند. او دستور داده شد که چای را برای درمان استئوآرتریت درمان کند. حدود 90 دقیقه بعد از نوشیدن چای، بی حسی صورت، آرنج و پاها او را گرفت. به سرعت به دنبال تهوع، ضعف و فشار قفسه سینه بود. در اورژانس، او یک ریتم قلب غیر طبیعی داشت. بعد از 4 ساعت درمان با داروها و شوک الکتریکی به قلب او، ریتم طبیعی قلب بازسازی شد.
مواردی از مسمومیت وجود دارد که در آن افراد عمدتا به علت اثرات درمانی خود تجویز می شوند. یک مرد 21 ساله پس از خواندن یک کتاب در مورد گیاهان دارویی گیاه Aconitum napellus را به دست آورد. او ریشه های گیاهان را بالا می برد و کپسول ها را با مواد خشک پر می کند. او سپس چندین ماه برای درمان اضطراب خود، یک کپسول روزانه دریافت کرد. به منظور افزایش اثرات یک شب، او 3 کپسول را فرو برد و به خواب رفت. پنج ساعت بعد او با بی حالی، حالت تهوع، اسهال، سرگیجه، درد قفسه سینه، تنگی نفس و درد معده بیدار شد. اعتقاد بر این بود که علائم اولیه به دلیل خوابیدن ناشناخته بود. در ER، ضربان قلب او در 43 ضربه در دقیقه بسیار کند و ریتم قلب غیر طبیعی بود. غلظت پلاسما از مسمومیت با آگونیتین توسط A. napellus اتفاق می افتد. او 48 روز در بیمارستان گذراند.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :