معرفی درختچه کاملیا گل رزی + نیازها
نحوه نگهداری از درختچه کاملیا گل رزی ، نگهداری از درختچه کاملیا گل رزی ، نحوه کاشت درختچه کاملیا گل رزی ، کاشت درختچه کاملیا گل رزی ، درختچه کاملیا گل رزی را در

عکس گل کاملیا

گل کاملیا به خانواده Theacea تعلق دارد و با نام علمی Camellia japonica شناخته می شود. پرورش و نگهداری گل کاملیا به  منطقه آسیای شرقی محدود می گردد. گل کاملیا از نظر شکل ظاهری شبیه به گل رز می باشد. البته پرورش گل کاملیا در رنگ و اندازه های متفاوت امکان پذیر است. این گل ها به شکل زوجی یا به شکل تک در قسمت انتهایی شاخه ها رویت می گردند. برای معرفی بیشتر این گیاه و شناخت نیازها و شرایط نگهداری آن در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

درختچه کاملیا گل رزی + نیازها

نام انگلیسی : CAMELLIA JAPONICA

خانواده : THEACEAE – چای

بومی : آسیای شرقی

کاملیا گونه‌ای از گیاهان گل‌دار است. کاملیا درختچه‌ی همیشه‌ سبز یا درخت کوچکی است که گونه های متنوعی دارد . این گیاه در شرق و جنوب آسیا، شرق هیمالیا تا ژاپن و اندونزی دیده می‌شود. ۱۰۰ تا ۲۵۰ گونه‌ی تعریف‌شده برای کاملیا وجود دارد.

شکل ظاهری و ویژگی ها کاملیا :

برگها متناوب چرمی سبز تیره معمولا ۵ تا ۱۱ سانتی متر طول و ۲.۵ تا ۶ سانتی متر عرض دارند با ساقه (دمبرگ) حدود ۵ تا ۱۰ میلیمتر و دارای حاشیه بسیار ریز دندانه دار میباشند.گل آن بین ماه های ژانویه و مارس شکفته میشود. دارای ساقه بسیار کوتاه است. گلها معمولاً به تنهایی یا به صورت جفت هستند و ۶ تا ۱۰ سانتی متر قطر دارند. دارای حدود ۹ برگچه فرعی مایل به سبز و کاسبرگ میباشند. گل گونه های وحشی دارای شش یا هفت گلبرگ به رنگ سفید است که هر گلبرگ آن ۳ تا ۴.۵ سانتی متر (۱.۲-۱.۸) طول و ۱.۵ تا ۲.۵ سانتی متر عرض دارند. همچنین دارای پرچم های متعدد ۲.۵ تا ۳.۵ سانتی متری میباشد.میوه آن شبیه کپسول با سه محفظه (locules)، هر کدام با یک یا دو دانه ی درشت قهوه ای با قطر ۱ تا ۲ سانتی متر می باشد.

گل دهی کاملیا :

معمولا جوانه ها ی گل در اوائل زمستان، در درجه حررات بیش از ۱۸ درجه سانتی گراد تشکیل میشوند و وقتی جوانه ها به حد کافی رشد گردند گیاه را درمحلی با درجه حرارت حداقل ۸ درجه سانتی گراد نگاه می دارند و گلها شروع به باز شدن می نمایند.

رنگ گلها متنوع و به رنگهای سفید صورتی قرمز است و رنگ زرد نیز در گونه‌های بومی چین و ویتنام نیز وجود دارد. از بذر برخی از گونه های کاملیا مانند C.oleiferaو C.japonica نوعی روغن به نام روغن چای تهیه می‌شود که طعمی شیرین دارد و در آسیای جنوب شرقی میلیونها نفر در آشپزی به عنوان روغن از آن استفاده می‌کنند.

کاربرد کاملیا :

کاملیا سیننسیس گونه‌ای از گل‌های کاملیا است که گیاه چای می‌باشد و به خاطر چای تهیه‌شده از برگ‌های آن در تجارت اهمیت زیادی دارد. روغن چای ادویه‌ای شیرین و روغنی برای آشپزی است که با فشار دانه‌ های گونه‌ای از کاملیا تهیه می‌شود. در بسیاری از مناطق روغن کاملیا برای نظافت و مراقبت از تیغه‌های ابزار برش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نیازهای گل کاملیا :

آبیاری: به آب کافی نیاز دارد و خشکی را تحمل نمی‌کند بخصوص اگر در برخی مواقع روز نور مستقیم آفتاب به آن بتابد باید آبیاری آن را با دقت بیشتری انجام داد. در بهار و پاییز هفته ای دوبار و در تابستان هفته ای یکبار گیاه را آبیاری نمایید تا جایی که امکان دارد از آب بدون املاح بخصوص بدون کلسیم برای این گیاه استفاده کنید.

آب شهری معمولی را می‌توان برای یک یا دو ماه  استفاده کرد و ادامه مصرف آن به دلیل گچی کردن بستر کاشت می‌تواند مشکلاتی را برای این گیاه ایجاد کند همانند زرد شدن برگها، باز نشدن گلها و همچنین ریزش غنچه های گل. خشکی کشیدن این گیاه بخصوص در اواخر تابستان یعنی زمانی که غنچه های گل در حال شکل گیری هستند می‌تواند منجر به کاهش شدید گلدهی این گیاه در سال آینده شود.

همچنین اگر بستر کاشت خیس و غرقابی شود به ریشه ها آسیب خواهد رسید و منجر به زرد شدن و ریزش برگها و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. برای آنکه بدانید زمان آبیاری گلدان فرا رسیده است یا خیر وضعیت سطح بستر گلدان را بررسی کنید. سطح بستر را با دست کنار بزنید اگر زیر آن تا حدودی خشک شده است گلدان را آب دهید اما اگر هنوز رطوبت را دارد آبیاری را به تعویق بیندازید. توجه داشته باشید که آبیاری نامناسب این گیاه یکی از دلایل ریزش گلها است.

نور: گل کاملیا ژاپنی به محیطی روشن نیاز دارد اما اینکه به چه میزان از نور مستقیم آفتاب بهره‌مند شود بستگی به میزان رطوبت هوا و بستر کاشت دارد.همچنین ارقام با گلهای قرمز نور آفتاب را بیش از ارقام با گلهای صورتی و سفید تحمل می‌کنند. کاملیا در مکانی که هوا از میزان رطوبت مناسب برخوردار باشد در مقایسه با مکانی که هوا خشک و گرم است نور مستقیم آفتاب را بهتر تحمل می‌کند.

اما تابش نور مستقیم به همراه خشکی هوا منجر به بروز لکه های قهوه‌ای و سوخته بر روی برگسار و گلها خواهد شد. بنابراین هر مقدار که هوا گرمتر و خشک تر باشد باید این گیاه را از تابش مستقیم نور آفتاب محافظت کرد و همچنین در آبیاری آن دقت بیشتری به خرج داد. همچنین مکان کم نور موجب افزایش فاصله بین برگها و گلدهی ضعیف و یا عدم گلدهی می‌شود.

دما: دمای مورد نیاز گل کاملیا بسته به نوع رقم این گیاه متفاوت است. کاملیا دما را از نزدیکی صفر تا حدود ۳۰ درجه سانتیگراد تحمل می‌کند اما دمایی که در آن می‌تواند به رشد خود ادامه دهد حداکثر ۲۱ و حداقل  ۱۳ درجه سانتیگراد است.گرمای نامناسب محیط در زمان غنچه دهی این گیاه از دلایل ریزش غنچه های گل است.اگرچه دمای ۱۸-۱۵ درجه برای شکل گیری غنچه های این گیاه مناسب است اما بعد از شکل گیری غنچه ها اگر دما را اندکی پایین تر بیاوریم به افزایش عمر گلها کمک خواهد شد.

رطوبت: غبارپاشی هفته ای یکبار با آب ولرم و سبک پیشنهاد می‌گردد، موقعی که گیاه در گل است غبار پاشی را متوقف نمایید.

خاک: مهمترین ویژگی بستر کشت برای این گیاه داشتن زهکش مناسب، غنی و حاصلخیز بودن و اسیدی بودن خاک است و خاک اگر قلیایی باشد بخصوص کلسیم باعث زرد شدن برگها و لطمه به آن می‌شود. یکی از بسترهای کاشت کاملیا در گلدان که معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارت است از ۸۰٪ پوسته کاج که به خوبی پوسیده است + ۲۰٪ پرلایت. و یا ۵۰٪ خاک لوم شنی +۵۰٪ پیت موس

عکس های گل کاملیا

کوددهی: بعد از پایان شکوفه دادن با کود هایی که برای گیاهانی که خاک اسیدی دوست دارند طراحی شده است، کوددهی کنید. از کود هایی که مواد غذای اضافی بالایی دارند استفاده نکنید. بهترین زمان برای کوددهی کاملیا در بهار پس از پژمردگی گل هاست. در وسط تابستان اگر شاخ و برگ رشد کندی دارد یا پراکنده یا رنگ پریده است، می توانید گیاه را کود دهید. فقط در روز قبل از کوددهی، گیاه را آبیاری کنید.

یکی از نتایج کوددهی در کاملیا نهال مقاوم کردن آن در برابر سرما است. پس  دو ماه قبل از اولین سرما زدگی پاییز، آن را کوددهی کنید. کود را به اندازه ای که روی دستور عمل آن نوشته استفاده کنید. گیاهی که خاک غنی دارد نیاز به کود ندارد و گیاه مریض را به هیچ وجه تغذیه نکنید. همچنین کاملیا نباید بعد از اینکه وارد دوره خواب شد، کوددهی شود. کود مورد نیاز این گیاه را می توان به مقدار ۲ گرم سولفات آمونیوم و ۲ گرم کود معمولی در یک لیتر، هر دو هفته یکبار از بهمن تا مرداد، مورد استفاده قرار داد.

هرس: گلهای کاملیا در اوایل سال شکوفا می‌شود و جوانه های گل برای سال بعد در اواخر تابستان و در طی پاییز بر روی شاخسار یک ساله شکل می‌گیرد. هرس در این زمان منجر به حذف تعداد بیشماری از گلها خواهد شد. بنابراین بهترین زمان هرس در فصل بهار و بعد از اتمام گلدهی گیاه و قبل از شروع رشد رویشی جدید است.

برخی از پرورش دهندگان اظهار کرده اند که کاملیا هرس سخت را می‌تواند به خوبی تحمل کند بنابراین گیاهان مسن را برای جوان سازی و تحریک رشد شاخسار جید به سختی هرس می‌کنند. برای گیاهانی که هنوز به این مرحله نرسیده اند هرس محدود می‌شود به حذف شاخسار شکسته و آسیب دیده و یا شاخساری که خارج شکل مورد نظر شما در حال رشد هستند.

تکثیر کاملیا :

قلمه :

با استفاده از قلمه این گیاه میتوان آنرا تکثیر کرد اما باید بدانیم که گاهی این کار با موفقیت انجام نمی شود. برای افزایش شانس ریشه زایی قلمه ها وجود رطوبت مناسب در هوا و همچنین مصرف هورمونهای ریشه زایی و پاگرما توصیه شده است . بهتر است که از ساقه های جوان و حاصل از رشد سال جاری که تا حدودی بافتی محکم پیدا کرده اند(در اوایل تابستان) قلمه تهیه شود. برش را از زیر پنجمین گره بر روی ساقه بزنید (ناحیه اتصال برگ به ساقه گره نامیده می شود). برگهای پایینی را حذف کنید و جدا کردن پوست ۱٫۵ سانتیمتر از قسمت پایین قلمه به ریشه زایی آن کمک کرد. کوچک کردن اندازه پهنک برگهای باقیمانده به یک دوم نیز می تواند به کاهش تبخیر آب از قلمه ها و ماندگاری بیشتر آنان کمک کند. قلمه ها را در بستری که حداقل ۱۵-۱۰ سانتیمتر عمق دارد بکارید و برای مخلوط کاشت می توان از مخلوط یک قسمت شن + یک قسمت پیت موس استفاده کرد. قلمه را حدود ۷ سانتیمتر در بستر کاشت فرو کنید. بستر کاشت را مرطوب نگه دارید همچنین کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه ها به حفظ رطوبت هوای اطراف قلمه ها کمک کند. ریشه زایی تا حدود اواسط الی اواخر زمستان طول می کشد. گیاه حاصل از قلمه ۶-۳ سال طول میکشد تا به گلدهی برسد.

بذر :

از بذر نیز می‌توان استفاده کرد ولی امکان دارد گیاهان بدست آمده شبیه گیاه مادری نباشند. برای تهیه بذر باید صبر کنید تا میوه کپسول مانند آن برسد و پوشش آن شکاف بخورد(معمولا در اواسط پاییز). بذرهای تازه باید سریعات در بستر کاشتی سبک همانند مخلوط پیت + سنگریزه کاشته شوند و ۴-۲ ماه طول می‌کشد تا جوانه بزنند.

خوابانیدن :

خوابانیدن هوایی راه دیگر تکثیر این گیاه است. ساقه های مختلف گیاه را برای این روش می توان استفاده کرد اما آنهایی که حدود ۲-۱ سانتیمتر قطر دارند بهتر هستند. از نوک ساقه حدود ۶۰-۳۰ سانتیمتر پایین تر بیاید و نواری از پوست ساقه را از دور آن بردارید. طول این نوار که برداشته می شود ۲-۱٫۵ برابر قطر ساقه است. یعنی فرض کنید که ساقه مورد نظر شما مثلا یک سانتیمتر قطر دارد. بنابراین طول حلقه ای که پوست آن برداشته می شود حدود ۲ سانتیمتر است.  خزه اسفاگنوم مرطوب در اطراف  آن گذاشته و ابتدا لایه ای از کاغذهای آلومینیومی نازک به دور آنها بکشید و بعد با پلاستیک آنرا بپوشانید . خزه موجود در این ناحیه باید مرتباً مرطوب نگهداشته شود. هرگز سعی نکنید با جابجا کردن خزه ها ریشه زایی ساقه را بررسی کنید این کار به ریشه های تشکیل شده آسیب جدی وادر می کند.  بعد از مدتی ریشه ها در این قسمت تشکیل می‌شوند و می‌توان این قسمت از ساقه را از گیاه مادری جدا کرد و به عنوان گیاهی مستقل کاشت. اگر این عمل را در اواخر فروردین انجام دهیم ساقه های ریشه دار در شهریور ماه آماده می‌شوند.

هرس کاملیا :

گلهای کاملیا در اوایل سال شکوفا می‌شود و جوانه های گل برای سال بعد در اواخر تابستان و در طی پاییز بر روی شاخسار یک ساله شکل می‌گیرد. هرس در این زمان منجر به حذف تعداد بیشماری از گلها خواهد شد. بنابراین بهترین زمان هرس در فصل بهار و بعد از اتمام گلدهی گیاه و قبل از شروع رشد رویشی جدید است. برخی از پرورش دهندگان اضهار کرده اند که کاملیا هرس سخت را می‌تواند به خوبی تحمل کند بنابراین گیاهان مسن را برای جوان سازی و تحریک رشد شاخسار جید به سختی هرس می‌کنند. برای گیاهانی که هنوز به این مرحله نرسیده اند هرس محدود می‌شود به حذف شاخسار شکسته و آسیب دیده و یا شاخساری که خارج شکل مورد نظر شما در حال رشد هستند.

آفات و بیماری های کاملیا :

شته، شپشک و کنه تارعنکبوتی از جمله آفات این گیاه محسوب می‌شوند. این آفات شیره گیاهی را مصرف می‌کنند و رشد برگسار و گلدهی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بلایت گلبرگ کاملیا از بیماریهای این گیاه است که منجر به قهوه ای شدن گلها می‌شود.برای درمان نواحی آلوده را از گیاه جدا کنید و مانع از خیس شدن برگسار و گلها در طی آبیاری شوید. بکارگیری بستر کاشت ضدعفونی شده در زمان تعویض و کاشت گیاه از جمله راه های مناسب برای جلوگیری از این بیماری است.

بیماری دیگر گال برگی است که منجر به ضخیم شدن بیش از اندازه برگ می‌شود که مشکل مهمی نیست و در مکانهایی با هوای بهاره مرطوب بروز می‌کند. بیماری ویروسی موزاییکی شدن برگ مشکل دیگر این گیاه است که منجر به زرد و سفید شدن برگها می‌شود و اصولا به گیاه آسیب خاصی وارد نمی‌آورد اما ظاهر آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیمار ادم Oedema زمانی پیش می آید که ریشه ها آب بیشتری از آنچه ساقه و برگ تبخیر می کند جذب می شکند. برگها حالتی چوب پنبه ای پیدا می کنند و به چنین گیاهی باید آب کمتری داد تا مشکل پیشرفت نکند.

عوارض و درمان:

شاخه ها در زمستان دراز و منحرف بوده و غنچه ها ظاهر نمیشوند: هوا خیلی گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل و با اب سبک غبارپاشی کنید.

گلها کمرنگ و شفاف شده اند:صدمه مربوط به مواد براق کننده است،گلها در هنگام استفاده از انها باید در امان باشند.

سطح خاک خشک و اب جذب نمیکند:ریشه ها متراکم هستند،برای مدت ۱۵ دقیفه گلدان ها را به تشت و یا سطل پر از اب منتقل کنید و ابیاری را تنظیم نمایید،بهار اینده گلدان ها را عوض کنید.

برگها خشک میشوند:صدمه مربوط به اشعه مستقیم افتاب است،گیاه را به محل مناسب منتقل کنید.

برگها زرد شده و سقوط میکنند:ابیاری زیاده از اندازه انجام شده است،در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک نگه داشته سپس ابیاری کنید،هرگز اجازه ندهید اب اضافی در گلدان ها باقی بمانند.

غنچه ها بدون اینکه باز شوند سقوط میکنند:گیاه را با کود اهن طبق دستور تغذیه کنید،از اب بدون املاح در غبارپاشی و ابیاری استفاده کنید،اب باید فاقد املاح به خصوص کلسیم باشد.

برگها کوچک بوده و از غنچه و گل خبری نیست:گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک در رنج است،با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

سطح زیرین برگها دارای تار عنکبوت است:کنه قرمز ریز عامل ان است،با پارچه و یا سفنج مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،ایجاد رطوبت در محیط گیاه باعث کاهش افت میشود.

برگها سبز کمرنگ هستند:از اب حاوی املاح برای غبارپاشی استفاده شده،از اب سبک استفاده کنید،با کود اهن گیاه را تغذیه نمایید،خاک گلدان ها باید عاری از مواد قلیایی باشد.

برگها گرد آلود هستند:نیاز به تمیز نمودن دارد،از مواد براق کننده شیمیایی هر ماه فقط یکبار استفاده کنید،مواظب باشید گلها از مواد براق کننده در امان باشند.

برگها در زمستان میریزند:ریزش در اکثر مواقع طبیعی است.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :