معرفی گیاه فیکوس بنجامین+ نیاز ها و روش پرورش
نگهداری از گیاه فیکوس بنجامین ، آشنایی با گیاه فیکوس بنجامین ، کاشت گیاه فیکوس بنجامین ، گل و گیاهان آپارتمانی ، گیاه فیکوس بنجامین را در آکاایران بخوانید

آکاآپ: اسم علمی این گیاه Ficus benjamina ، از خانواده  Moraceae  می‌باشد. این جنس 800 گونه از گیاهان خزان كننده وهمیشه سبز به شكل درخت، درختچه و بالارونده دارد. گونه بنجامین ، بومی هندوستان بوده و ارتفاع آن در طبیعت حدود 2 متر است. شاخه ها حالت آبشاری و برگ های آن به شكل بیضوی و نوك تیز می باشند .برگها هنگام جوانی سبز روشن هستند و به مرور به رنگ سبز تیره در می آیند.برای معرفی بیشتر و شناخت نیازهای نگهداری و پرورش این گیاه در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.
پرورش و نگهداری از گیاه فیکوس بنجامین

نام گیاه شناسی : Ficus benjamina
دیگر نام ها : weeping fig – Benjamin’s fig – ficus tree
خانواده : موراسه ( Moraceae )
خاستگاه : جنوب آسیا و شمال استرالیا
گیاه فیکوس بنجامین یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی می باشد که دارای ساقه هایی چوبی و برگ هایی آویزان است.

این درخت زیبا و گل دار دارای برگ هایی بیضی شکل و نوک تیز به رنگ سبز روشن و تیره می باشد.بنجامین ابلق نیز دارای برگ هایی به رنگ کرم و سبز است. طول برگ های براق آن نیز بین 6 تا 13 سانتی متر می باشد.

فیکوس بنجامین ابلق

فیکوس بنجامین ابلق

برخی از گونه های بنجامین را برای هنر بنسای نیز استفاده می کنند.

بنسای فیکوس بنجامین

بنسای فیکوس بنجامین

این گیاه دارای شاخه و برگ هایی به حالت آویزان است و به همین دلیل به آن انجیر مجنون یا گریان نیز می گویند.
فیکوس بنجامین در منزل تا 3 متر هم می تواند رشد کند، البته گونه ای از این گیاه نیز وجو دارد که تنها 90 سانتی متر رشد می کند.
فیکوس بنجامین نسبت به تغییر مکان و جابه جایی حساس است و ممکن است برگ های آن سقوط کنند که این حالت طبیعی است و به مرور زمان خوب می شود.

فیکوس بنجامین

نیاز های نوری:

به نور بیشتری احتیاج دارد اما تابش نباید مستقیم باشد و نور آفتاب به خصوص از پشت شیشه به برگ ها صدمه وارد می نماید.

دمای مناسب:

حداقل درجه حرارت در زمستان 15 درجه سانتیگراد و در تابستان حداکثر 24 درجه می باشد.

کود دهی:

کود مورد نیاز این گیاه را می توان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از اواخر زمستان تا مهر، مورد استفاده قرار داد. در هنگام زمستان هر گز نباید کود مصرف کرد.

تعویض گلدان: 

تا هنگامی که گیاه جوان است. هر ساله گیاه احتیاج به تعویض گلدان دارد. زمانیکه گلدان به حداکثر حجم خود رسیده باشد. تعویض خاکهای سطحی گلدان با خاک نو توصیه می شود.

تمیز نمودن برگ ها:

غبار پاشی برای تمیز شدن برگها کافی است. از مواد براق کننده استفاده نکنید. در صورت لزوم هر ماه یک بار.

فیکوس بنجامین بلک – گلیِ گل

نصب قیم : 

بنجامین های جوان یا با عمر متوسط که هنوز ساقه خود را چوبی و سخت ننموده اند مخصوصاً در زمان حمل و جایجایی احتیاج به قیم دارند. از بندهای پلاستیکی به عنوان نخ قیم استفاده نکید و در محل تماس بند یا ساقه یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

هرس:

در پاییز می توانید شاخه هایی اضافی را هرس که سبب زیبایی بیشتر گیاه شود.

آبیاری:

برای آبیاری گیاه زمانی این کار را انجام دهید که سطح خاک خشک شده باشد و از آبی استفاده کنید که سرد نباشد.از آب فاقد املاح ولرم برای ابیاری استفاده شود.. در تابستان حداکثر هفته ای 2 بار و در زمستان 10 روز یکبار با آب ولرم آنرا آبیاری کنید.

نسبت به کم آبی به خصوص در هوای سرد حساس است و به خزان برگ ها مبتلا می گردد.

رطوبت :

عمل غبار پاشی باید هر ۲ روز انجام گیرد بجزء در مواقعی که درجه حرارت زیر ۱۵ درجه است.

فیکوس بنجامین

تکثیر فیکوس بنجامین

از ساقه نیمه چوبی گیاه می توان قلمه‌هایی با میانگره های کوتاه که 20-15 سانتیمتر طول، به اندازه قطر یک مداد معمولی ضخامت دارند تهیه کرد. منظور از ساقه نیمه چوبی ساقه ای است که سبز و تازه نباشد اما هنوز نیز انعطاف خود را حفظ کرده و چوبی نشده باشد.

برش را برای جدا کردن قلمه از گیاه مادری در زیر یک گره بزنید (گره منطقه اتصال برگ به ساقه است) . برگ های موجود در یک دوم قسمت پایینی قلمه را جدا کنید اما باقی ماندن حداقل یک برگ بر روی قلمه ضروری است و حداکثر نیز تعداد 4-3 برگ قابل قبول است .

توجه داشته باشید که هر مقدار تعداد برگ ها بیشتر باشد خطر از داست دادن آب از قلمه نیز بیشتر است و این مسئله به پژمردن و خشک شدن قلمه ها کمک می کند.

اما تمامی برگ ها را نیز نمی توان حذف کرد زیرا وجود برگ برای ریشه زایی قلمه ها ضروری است. بهترین زمان گرفتن قلمه در فصل تابستان است از مخلوط پیت موس+پرلایت (به مقدار مساوی) می توان برای کاشت قلمه ها استفاده کرد.

ابتدا مخلوط کاشت را به خوبی آبیاری کنید تا خیس شود و سپس مدتی صبر کنید تا آب اضافه خارج شود و سپس برای کاشت قلمه ها استفاده کنید. بکارگیری هورمونها (پودرهای) ریشه زایی به ریشه زایی قلمه این گیاه کمک می کند. گلدان حاوی قلمه را می توان با پلاستیکی شفاف پوشاند تا حفظ رطوبت در اطراف قلمه ها بیشتر شود .

البته بهتر است که روزانه به مدت یک تا دو ساعت پلاستیک را برداشت تا مانع از شیوع بیماری های قارچی به دلیل رطوبت بالای محیط شویم اما مابقی روز بهتر است که پلاستیک بر روی قلمه ها باشد.

گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید و در این مدت دمای 21 الی 26 درجه سانتیگراد مناسب است.

سعی کنید تا بستر کاشت هرگز خشک نشود و به شکل منظم به آن آب دهید. اگر شرایط مساعد باشد شکل گیری ریشه ها حدود دو تا سه هفته طول می کشد و بعد از حدود 8 هفته می توان نسبت به انتقال گیاهان جوان به گلدانهای جدید اقدام کرد.

عمل خوابانیدن هوایی و همچنین پیوند نمونه‌هایی که برگ های ابلق دارند بر روی نمونه‌هایی با برگ های سبز رنگ از دیگر روش های تکثیر این گیاه است. زیرا نمونه هایی که برگ معمولی و سبز رنگ دارند سیستم ریشه ای نستبا قوی تری نیست به نمونه های با برگ ابلق دارند بنابراین پیوندک را از انواعی که برگسار با رنگ مورد نظر دارند تهیه می کنند و بر روی پایه ای معمولی پیوند می زنند.

با این عمل علاوه بر داشتن گیاهی با تاجی با رنگ ابلق میتوان نسبت به تهیه گیاهانی کوتاه قامت نیز اقدام کرد.از روش های مختلف پیوندزنی در این مسئله استفاده می شود.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :