با گیاه آرالیای دروغین و روش تکثیر آن بیشتر آشنا شوید
نحوه نگهداری از گیاه آرالیای دروغین ، نگهداری از گیاه آرالیای دروغین ، نحوه کاشت گیاه آرالیای دروغین ، کاشت گیاه آرالیای دروغین ، گل و گیاهان آپارتمانی را در آک

معرفی و نگهداری آرالیا دروغی (FALSE ARALIA): یکی از گیاهان آپارتمانی منحصربه فرد، زیبا  و همچینین راحتی در نگهداری که برگ های اون بهش جذابیت بسیار زیبا داده آرالیا دروغی است این گیاه مناسب گلخانه ، آپارتمان و منازل مسکونی مخصوصا هالهای بزرگ و دفاتر کاری میباشد. شما برای نگهداری کافی است که رطوبت کافی برای گیاه فراهم کنید (البته رطوبت زیاد را دوست ندارد) تا رشد خوبی داشته باشد. در ادامه بررسی نیازها و نحوه نگهداری این گیاه می پردازیم پس با ما همراه باشید.

 

Fatsia japanica
False caster oil plant
Araliaceae


آرالیا گیاهی است زینتی با برگ‌های پنجه‌ای و براق که نسبت به شرایط نگهداری در خانه‌ها مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. این گیاه که از تیره‌ی آرالیاسه می‌باشد با پاپیتال (عشقه) و شفلرا هم‌خانواده می‌باشد. نوعی از آرالیا به نام آرالیای برگ پهن یا Fatsia joponica) Aralia seibolti) که پرورش آن در ایران مرسوم‌تر است، برگ هایی ستاره‌ای و به رنگ سبز تیره دارد که دارای ۷ شیار عمیق هستند. انواعی ابلق از این گیاه نیز موجود می‌باشند. آرالیای پهن‌برگ به نور مناسب و رطوبت کافی احتیاج دارد. آرالیا ممکن است به ندرت در شرایط مناسب به گل هم بنشیند.
 


اما گونه‌ی Aralia elegantissima که به آرالیای دروغین (False aralia) نیز مشهور می‌باشد، برگ‌هایی ظریف، کشیده و دندانه‌دار دارد. برخی این گیاه را به شفلراها نسبت داده و آنرا شفلرای الگانتیسیما هم می‌نامند. برگچه های این گیاه که به رنگ سبز تیره و تاحدودی برنزی هستند به طور کامل از هم جدا و با آرایش چتری از یک نقطه در رأس دمبرگ منشعب می‌شوند. این نوع از آرالیا ساقه‌ی بلندی دارد و ارتفاعش گاه به ۱.۵ متر می‌رسد. آرالیای دروغین انشعابات زیادی پیدا می‌کند و بیشتر به وسیله‌ی کشت بذر تکثیر می‌گردد. برگ‌های جوان و بالغ شکل و رنگ متفاوتی در مقایسه با هم دارند و از این نظر جالب توجه هستند. این گیاه به نور کافی احتیاج دارد اما نباید آنرا در معرض نور مستقیم خورشید در طولانی مدت مخصوصا در روزهای تابستانی قرار داد.
 
 

شرایط نگهداری و نیازهای آرالیا دروغی

به صورت خلاصه بیاد گفت که این گیاه به محیطی روشن با نور غیر مستقیم و همچنین دمای متوسط و آبیاری مدام نیاز دارد.ولی خاک باتلاقی را به هیچ وجه دوست ندارد با این مقدمه بریم سراغ نیازها و شرایط نگهدای این گیاه زیبا.

نور مناسب

آزالیا دروغین نور زیاد و غیر مستقیم را دوست دارد و رشد رشد گیاه و همچنین رنگ برگهای آن به میزان نوری که دریافت میکند بستگی دارد پس سعی کنید نیاز نوری گیاه را فراهم کنید تا دچار مشکل در نگهداری نشوید. کسانی که این گیاه را در گلخانه نگهداری میکنند باید بدانند که در تابستان و بهار به نور نسبتا ملایم و در هنگام پائیز و زمستان به نور زیادتری این گیاه نیاز دارد.

دما

این گیاه به دمای معمولی اتاق و کمی بیشتر برای رشد نیاز دارد پس سعی کنید گیاه را در اتاقی با دمای پایین 20 درجه قرار ندهید.

رطوبت مورد نیاز

همانوطر که در ابتدای مطلب هم گفتیم این گیاه به رطوب برای رشد و رسیدن به شرایط مطلوب نیاز دارد پس از غبار پاشی دو روز یکبار غافل نشوید و سعی کنید این غبارپاشی با استفاده از آب های بدون املاح باشد که باعث مشکلات برگی برای گیاه شما نشود. البته علاوه بر غبار پاشی میتوانید از روش سنگریزه در زیر گلدان هم برای تامین رطوبت استفاده کنید به این شکل که زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود.

– خاک

خاکی با پایه پیت برای کاشت این گیاه مناسب است، اما حتما دقت کنید که دانه‌های پیت درشت باشند تا زهکشی خوبی در خاک به وجود آید. آرالیای دروغین خاک‌های اسفنج مانند را دوست ندارد.

– کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد یک یا ۲ بار با کود‌های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. به هیچ وجه در فصل زمستان گیاه را کود دهی نکنید. نیاز تغذیه‌ای آرالیای دروغین خیلی زیاد نیست. زرد شدن برگ‌ها ممکن است در اثر کمبود منیزیم به وقوع پیوندد. پس در صورت مشاهده این حالت به گیاه کود‌های منیزیمی بدهید.

تکثیر

آرالیای دروغین به وسیله بذر، قلمه ساقه و قلمه برگ تکثیر می‌شود. پس دستتان در انتخاب نوع تکثیر گیاه باز است.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه ساقه، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه‌ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت‌تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید. قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد جدید را در آن‌ها مشاهده می‌کنید. برای نتیجه بهتر بهتر است چند قلمه را در یک گلدان بکارید. پرورش دهندگان حرفه‌ای، برای اینکه گیاه در نهایت پرپشت‌تر به نظر برسد، این کار را انجام می‌دهند.

تعویض گلدان

آرالیای دروغین سرعت رشد زیادی ندارد و به تغذیه زیادی هم نیاز ندارد، پس به احتمال زیاد گیاه یک سال درمیان نیاز به تعویض گلدان پیدا می‌کند. این گیاه در حالت بلوغ کامل خود به ارتفاعی در حدود ۱۵۰ سانتی متر می‌رسد، اما گیاهانی که در درون خانه نگهداری می‌شوند به ندرت به این اندازه می‌رسند. بهترین زمان برای عوض کردن گلدان گیاه زمانی است که خاک گلدان تجزیه شده باشد و حالتی اسفنجی گرفته باشد. در این هنگام بدون اینکه گیاه را تقسیم بوته کنید (چرا که این کار به ریشه‌ها آسیب زیادی وارد می‌کند) گیاه را به گلدانی یک سایز بزرگ‌تر و با خاک تازه منتقل کنید.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :