روش کاشت و نگهداری گل رز رونده+نیازها
نگهداری گل رز رونده,نگهداری رز رونده,شرایط نگهداری رز رونده معطر,نگهداري رز رونده,طریقه نگهداری رز رونده,نگهداری از رز رونده,نگهداری گل رز رونده در گلدان,روش نگ

آکاایران: گل رز رونده برای هر ساختاری اعم از حالت افقی و یا عمودی، پوششی زیبا و جذاب و همچنین دلنشینی را ایجاد می کند. به لحاظ فنی می توان گفت تمامی انواع گل رز با توجه به ژنتیکی که دارند، از رشد مناسبی به لحاظ ارتفاع بوته برخوردار هستند. این موضوع در رز رونده کمی متفاوت تر بوده و در صورتی که در رشد رز رونده نظارتی نباشد، می توان گفت کنترل گیاه از دسترس خارج شده و رشد و حیات گیاه با خطر مواجه می شود.

اصول کاشت و تکثیر گل رز بالا رونده

بنابراین با تعریف الگوی رشد برای آنها و همچنین فرمول تغذیه گل رز می توانید بوته را به رشد صعودی مناسب و کنترل شده ترغیب کرده و از لذت مشاهده ی آن برای سالیان متمادی در باغچه ی خانگی خود بهره مند شوید.

پرورش و نگهداری گل رز رونده | آبیاری و خاک مناسب رز رونده | خرید گل آنلاین گندم VIP

کاشت گل رز رونده 

گل رز رونده را در فصل بهار کاشت نمایید زیرا مقطع زمانی اشاره شده سبب رشد بهتر گیاه نسبت به سایر فصول به خصوص فصل زمستان خواهد شد.اولویت دوم زمان کاشت رز رونده در فصل پاییز می باشد ولیکن در فصل مذکور این احتمال وجود دارد که با توجه به تغییرات دمایی و همچنین لوکس نوری، گل های کاشته شده در فصل بعدی رشد، از قدرت زیادی برخوردار نباشند.

نکته ی دوم، محل کاشت مناسب برای رز رونده می باشد به طوری که محل کاشت می بایست در طول روز حداقل دارای شش ساعت نور آفتاب باشد. بهترین حالت جذب نور برای بوته ی رز رونده زمانی است که گیاه بتواند در صبح، نور خورشید را از سمت شرق به صورت کامل (شش ساعت) تا عصر دریافت کند. در صورت فراهم شدن شرایط، رز بالا رونده از نظر ارتفاع به حد مطلوبی می رسد.

به همین منظور نیاز به نرده و یا داربست می باشد. اگر رز شما یک رز مرتفع است، باید داربست را نیز در ارتفاع بالاتر تهیه کنید. البته باید توجه داشت که در زمان رشد گل ، نمی توان داربست را تغییر داد. زیرا شاخه و برگ های رز روندخ دچار آسیب می شوند .پس از ابتدا داربست مناسبی تهیه کنید که نیازی به تغییر نباشد. 

برای کاشت گل رز رونده باید از نوع مرغوب و متناسب با شرایط محیط اطراف استفاده کنید. این نوع گیاه رشد زیادی دارد، در محیط های خشک بهتر است از رزهای مقاوم به گرمای زیاد و آب کم استفاده کنید. برای کاشت گل رز یک گودال بها عمق دوبرابر ارتفاع رز حفر کنید. حصار مورد نظر باید یک گام از گل رز فاصله داشته باشد و نباید دقیقا در کنار آن باشد ، زیرا گل برای رشد خود نیاز به فضای کافی دارد. 

افزایش زمان گلدهی در رز بالارونده

خاک مناسب برای رز رونده 

قبل از قرار دادن گل در حفره، کمی نمک منیزیم در گودال بریزید. این نمک با افزایش تولید سبزینه، موجب جذب سریع نیتروژن می شود. گل را در گودال قرار داده و به میزان کافی خاک بریزید. البته تشخیص میزان خاک مناسب، را آب و هوای منطقه گیاه مشخص می کند. در محیط های سردسیری برابر با 6 اینچ و در آب و هوای گرم برابر با 2 اینچ خاک ریخته می شود. میزان آهک خاک هم باید خیلی کم باشد پس باید قبل از کاشت گل سرخ خاک را اصلاح کرده و درصد رس وشن و آهک آن باید تنظیم شود. 

رشد کافی گیاه به طوری که نیاز به داربست باشد تقریبا دو فصل نیاز دارد. همانطور که ذکر شد داربست و یا حصار چوبی و یا فلزی را باید از قبل در نظر بگیرید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید. دقت کنید که پایه ای را که گل را به آن می بندید باید به زمین محکم وصل شده باشد. داربست نباید جلوی رشد آزادانه گیاه را بگیرد و آسیبی به شاخ و برگ گیاه برساند. 

با رشد و بلندتر شدن ارتفاع ساقه ها باید آنها را به ترتیب به داربست متصل کنید، این کار موجب رشد و ترتیب بالا رفتن رز رونده منظم می شود. اگر رز رونده بدون هدایت رشد کرده و بالا رود، به طور نامنظم و وارفته رشد می کند. 

تغذیه گل رز رونده

برای تغذیه رز رونده، از کمپوست یا کود پوسیده در فصل بهار و پاییز استفاده نمایید و در تابستان آن را با پتاس و منیزیم تغذیه کرده تا گل های بهتری بدهد. سپس گیاه را آبیاری کنید ،هنگام آبیاری نباید روی برگ ها آب ریخته شود زیرا موجب تشکیل سفیدک بر روی شاخ و برگ گیاه می شود. هر هفته قبل از آبیاری گل، کمی نمک منیزیم به پای رز بریزید زیرا تاثیر بسیاری در رشد سریع گیاه دارد. 

هرس کردن رز رونده 

بعد از رشد ساقه های جدید، از هرس کردن ساقه های قبلی غافل نشوید، زیرا رشد گیاه بهتر انجام می گیرد. برای هرس کردن باید به طور منظم ساقه های سالم از قسمت گل های پلاسیده، چیده شوند. اما برای تقویت ساقه های ضعیف تر، باید هرس کمی از پائین تر انجام شود.

 هرس گیاه باید از قسمت بالاتر از برگ های سالم و کامل انجم شود، چرا که در این قسمت هورمون ها متراکم شده اند، بنابراین گیاه می تواند به سرعت جوانه زده و گل بدهد. 

قلمه زدن رز رونده

برای قلمه زدن و تکثیر رز، روشهای مختلفی وجود دارد. 

زمان مناسب برای قلمه زدن گل رز: 

زمان مناسب برای قلمه زدن گل رز فصل بهار است که شاخه ها گل ندارند. قلمه ها را باید از ساقه های جوان و سبز بزنید که قبلا دارای گل بوده اند، انتخاب کرد. این قلمه ها باید حداقل 10 سانتی متر طول داشته باشند.

در فصل پائیز که گل و برگ های رز ریخته اند نیز می توان قلمه زنی کرد. در این زمان باید از ساقه های چوبی به طول 15 تا 20 سانتی متر استفاده نمود. ساقه ها باید حداقل برگ ها را داشته باشند زیرا شاخه و برگ زیاد، انرژی و آب بیشتری مصرف می کنند و زمان ریشه زایی را به تاخیر می اندازند. باید تقریبا دو سوم قلمه ها را در خاک بکارید تا قلمه ها سفت شوند، کمی آب برای محکم ایستادن قلمه ها باید در گلدان بریزید. 

خاک مناسب برای پرورش قلمه ها 

در قلمه زنی این گیاه باید از خاکی استفاده شود که علاوه بر جذب خوب رطوبت از زهکشی و تهویه خوبی نیز برخوردار باشد. برای رشد این قلمه ها می توان خاکی با ترکیب های زیر استفاده نمود: 

 1. دو حجم کوکوپیت + یک حجم شن 
 2. دو حجم خاک برگ + یک حجم شن
 3. حجم های مساوی از خاک برگ + پرلایت

دو ساعت قبل از کاشتن قلمه گل رز در گلدان ، باید خاک را آبیاری کنید. در این زمان خاک فرصت دارد تا آب اضافی را از دست بدهد.

شرایط آبیاری و تغذیه رز رونده پس از کاشت

مشخصات انواع گل رز | پرورش و نگهداری انواع گل رز | معانی انواع گل رز | خرید گل آنلاین گندم VIP

آبیاری گل رز رونده

اطمینان حاصل نمایید در زمان پرورش گل رز رونده، گیاه به اندازه ی کافی آب دریافت می کند. آبیاری را در نزدیکی پایه گیاه انجام دهید و در زمان بارش باران، در صورت رفع نیاز آبی گیاه، از آبیاری بیش از حد خودداری نمایید.

در زمان آبیاری گیاه هرگز و هرگز بافت رویشی رز رونده را آبیاری نکنید زیرا این امر سبب ایجاد بیماری های قارچی و پوسیدگی شده و سلامت گیاه شما را به خطر می اندازد.

از سویی دیگر با آبیاری بافت رویشی و با آسیب دیدن قسمت های هوایی گیاه، شرایط امکان قلمه زدن گل رز با مشکل مواجه شده و قلمه ها به خوبی امکان رشد و پرورش را نخواهند داشت، در نهایت به صورت کلی می توان گفت آبیاری را تنها بر روی ریشه ها متمرکز کنید.

هر دو الی سه هفته یکبار، خاک محل کاشت گل رز رونده را بررسی نمایید و مطمئن شوید که خاک دارای رطوبت است و در صورت عدم مشاهده رطوبت در خاک، اقدام به آبیاری نمایید (آبیاری بیش از حد سبب پوسیدگی ریشه خواهد شد).

در این بین، هنگام آبیاری گیاه از کود مناسب گل رز (کود سه بیست مایع، کود سه بیست npk مناسب است) جهت تقویت ریشه دهی و همچنین رشد بافت رویشی گیاه با رعایت میزان دوز مصرف (بر اساس پیشنهاد تولید کننده) استفاده نمایید.

در اطراف پایه ی گل رز رونده، مقداری مالچ تا ارتفاع 5 الی 10 سانتی متری اضافه نمایید. مالچ به حفظ رطوبت در خاک کمک کرده و از گیاه در برابر رشد علف های هرز محافظت می کند.

 • لازم به ذکر است اضافه نمودن مالچ در اطراف پایه گل رز رونده، به گیاه این امکان را می دهد تا با فرا رسیدن فصل سرما، از خود محافظت بیشتری نماید.

نور و دمای مناسب برای پرورش قلمه های رز:

محیط روشن و به دور از نور مستقیم آفتاب، برای پروش قلمه های رز رونده مناسب است. دمای 20 درجه، مناسب ترین دما برای رشد گیاه است. 

نور رز رونده

تکثیر رز رونده 

گل رز رونده را می توان با سیب زمینی تکثیر کرد. کافیست مراحل زیر را انجام دهید: 

لوازم مورد نیاز تکثیر: 

 • گلدان گل
 • ساقه گل رز
 • سیب زمینی یک عدد
 • بطری های پلاستیکی
 • چاقو
مراحل تکثیر رز رونده 
 1. درون سیب زمینی ،حفره ای با چاقو ایجاد کنید. 
 2.  قلمه رز را درون حفره سیب زمینی قرار دهید.
 3. خاک مناسب با فرمول ذکر شده را در گلدان ریخته و سیب زمینی را در خاک قرار دهید، سپس باقیمانده خاک را داخل گلدان بریزید.
 4.  یک بطری را برش داده و روی قلمه بگذاری تا رطوبت آن را حفظ کند.
 5.  سپس گلدان را به طور کامل آبیاری نمائید تا آب اظافه از زهکشی گلدان خارج شود. این آبیاری ، گلدان را تا یک هفته از آبیاری بی نیاز می کند.
 6.  پس از گذشت یک هفته، قلمه شروع به جوانه زدن و شکوفه دادن می کند.
منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :