آکاایران: نگهداری از گیاهان خانگی

نگهداری صحیح از گیاهان خانگی

آکاایران: نگهداری از گیاهان خانگی


نگهداری از گیاهان خانگی

اختصاصیآکا ایران: 

در نگهداری گل‌ها و گیاهان خانگی مانند همه فعالیت‌های دیگر، حتی استفاده‌ از عناصر حیاتی نیز باید به اندازه و متعادل انجام شود.

در مقاله نگهداری صحیح از گل ‌های خانگی  در مورد اهمیت شناسایی گیاهان خانگی تان و میزان نور لازم آن ها مفصل صحبت کردیم. نکات مهم دیگر در نگهداری صحیح گیاه مورد اهمیت می باشد.

به عنوان مثال گیاهان بدون آب نمی‌توانند زنده بمانند ولی آب دادن بیش از حد هم برای آن‌ها مرگبار است. اهمیت دانستن میزان هر کدام از عناصر مورد نیاز برای گیاه بسیار اهمیت دارد چرا که یک گیاه هیچ وسیله‌ای برای برقراری ارتباط با شما ندارد و تنها مرگ آن شما را از نادرست بودن روش رسیدگی آگاه می‌کند.

دو نکته مهم برای نگهداری صحیح از گیاهان خانگی

آبیاری صحیح نیاز گیاهان خانگی
گیاهان نیز مانند همه‌ی موجودات زنده‌ی دیگر به آب نیاز دارند ولی آب مورد نیاز آن‌ها مقدار مشخصی دارد و آبیاری کمتر یا بیشتر از این مقدار، به یک اندازه به آن‌ها آسیب می‌رساند.
معمول‌ترین راه برای آگاهی دقیق و مؤثر از میزان آب مورد نیاز گیاه، بررسی خاک اطراف آن است. وقتی خاک خشک به نظر می‌رسد انگشت خود را اندکی در عمق آن فرو کنید، اگر دو سانتیمتر اول عمق نیز کاملاً خشک بود، وقت آبیاری گیاه است ولی اگر انگشت شما کمی مرطوب شد، گیاه نیاز به آب ندارد.
 برای بیشتر گل‌ها و گیاهان خانگی هفته‌ای یک‌بار آب دادن کافی است ولی اگر گلدان‌های شما در فضای باز هستند مطمئناً به آب خیلی بیشتری نیاز دارند. آبیاری گیاهان در زمان آفتابی بودن هوا توصیه نمی‌شود. در این حالت هر قطره‌ی آب روی برگ‌های گیاه مانند یک ذره‌بین عمل می‌کند و اگر در امتداد جهت تابش نور قرار بگیرد، ممکن است عملاً برگ را بسوزاند.
بعض از گیاهان نیاز دارند که خاک اطراف ریشه‌ی آن‌ها همیشه مرطوب باشد و برای تعدادی نیز خشک شدن کامل خاک در فاصله‌ی بین دو نوبت آب دادن بسیار مفید است.
در هر نوبت آبیاری، خاک گلدان باید کاملاً از آب اشباع شود. گیاهان را به آرامی و به‌صورت یکنواخت آبیاری کنید تا قبل از خارج شدن آب از منفذ ته گلدان، همه‌ی خاک آن به اندازه‌ی کافی از آب اشباع شده باشد. وقتی کمی آب از منفذ ته گلدان خارج شد آبیاری را متوقف کنید.
اگر آبیاری گلدان را صحیح انجام داده باشید، معمولاً فقط یک دهم آب مصرفی از ته گلدان خارج می‌شود. استفاده از زیرگلدانی مناسب یا هر گونه سطح ضد آب، راه مناسبی برای کنترل و بررسی آب خروجی از منفذ ته گلدان است.

 در آبیاری مناسب، کیفیت آب نیز اهمیت زیادی دارد. آب شور و یا مملو از مواد معدنی به گیاهان آسیب می‌رساند. البته گیاهان نیازی به آب تصفیه شده‌ی قابل شرب ندارند مگر اینکه آب مورد استفاده املاح معدنی زیادی داشته باشد. در این صورت استفاده از دستگاه‌های تصفیه‌ی آب خانگی راهکار مناسبی است. از طرف دیگر استفاده از آبی که به کمک نمک‌های نرم کننده‌ی کاملاً تصفیه و رسوب‌زدایی شده باشد نیز باعث آسیب رسیدن به گیاه می‌شود. بهترین آب برای گیاهان، آب باران است حتی اگر بعد از جاری شدن بر روی سقف و با گذاشتن ظرفی در زیر ناودان جمع‌آوری شود.

شناسایی انواع خاک گلدان و نگهداری صحیح از گیاهان خانگی

,نگهداری از گیاهان خانگی

نگهداری از گیاهان خانگی

برای پر کردن گلدان‌ها نمی‌توان از خاک معمولی باغچه یا طبیعت استفاده کرد. خاک معمولی در هنگام حفر و جابه‌جا شدن، ساختار و تراکم طبیعی ذرات خود را از دست می‌دهند و دیگر آب نمی‌تواند به‌صورت طبیعی در آن جریان پیدا کند. وقتی از خاک معمولی برای پر کردن گلدان استفاده می‌شود، معمولاً تراکم بیشتری پیدا می‌کند و در مقابل نفوذ آب مقاوم می‌شود و در کنار همه‌ی مشکلات دیگر، آبیاری بیشتری نیز نیاز دارد.
برای بیشتر گل‌ها و گیاهان خانگی باید از خاک مخصوص گلدان که به صورت بسته‌بندی در بازار موجود است، استفاده کرد. البته شما می‌توانید خودتان خاک مورد نیاز را تهیه کنید. برای این کار به مقداری خزه‌ی خشک‌شده، الیاف زبر پوسته‌ی نارگیل، پرلیت (سنگریزه‌های متخلخل طبیعی با قابلیت نگهداری آب)، ورمیکیولیت (نوعی کود آلی)، شن و مقداری پوست رنده شده‌ی درخت کاج نیاز دارید.

دستورهای رایج برای تهیه‌ی خاک گلدان به شرح زیر هستند:

  • 1 واحد خزه‌ی خشک‌شده، 1 واحد ورمیکیولیت
  • 1 واحد الیاف نارگیل، 1 واحد خزه‌ی خشک‌شده، نصف واحد پرلیت و نصف واحد ورمیکولیت
  • 3 واحد پوست رنده شده‌ی درخت کاج، 1 واحد شن و یک واحد خزه‌ی خشک‌شده
  • 1 واحد خاک معمولی، 1 واحد شن و 1 واحد خزه‌ی خشک‌شده

هر کدام از این ترکیبات برای گروه مشخصی از گل‌ها و گیاهان خانگی مناسب هستند.
خزه‌ی خشک توانایی جذب آب بسیار کمی دارد. برای حل این مشکل باید قبل از استفاده آن را مدتی در یک ظرف حاوی کمی آب نگه‌داری کنید. تکان دادن ظرف و استفاده از آب گرم به فرایند افزایش توان آبگیری خزه‌ی خشک سرعت بیشتری می‌دهد.
 قرار دادن خزه‌ی خشک در معرض بخار، روزنه‌های سطحی آن را باز می‌کند و مقامت آن در برابر آبگیری را از بین می‌برد. برای بخار دادن خزه خشک می‌توانید آن را داخل یک ظرف شیشه‌های دربسته درون مایکروفر قرار دهید. قبل از ریختن خزه‌ی آبگیری شده در گلدان صبر کنید تا کاملاً سرد شود.
خاک مخصوص گلدان ضمن محافظت از ریشه‌ی گیاه، رسیدن هوا، آب و مواد مورد نیاز به آن را نیز تسهیل می‌کند.
تکنیک‌های جدیدی نیز برای پرورش گل‌ها و گیاهان خانگی ابداع شده‌اند که در آن‌ها ریشه گیاه در هوا و یا آب معلق است و هوا، آب و مواد مورد نیاز گیاه بدون نیاز به خاک و یا با مقدار بسیار کمی از آن تأمین می‌شوند.

مترجم: محسن یزدانی

منبع :

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :