نحوه پرورش گیاه سدوم مورگانیانوم در منزل
به طور کلی گیاه دم الاغی از دسته گیاهان خانواده کراسیولاسیا ها خواهد بود که در حال بیش از ۳۵۰ گونه مختلف را شامل می شود. گل زیبای دم الاغی به خاطر اصول کاشت و پ
 

آکاایران: به طور کلی گیاه دم الاغی از دسته گیاهان خانواده کراسیولاسیا ها خواهد بود که در حال بیش از ۳۵۰ گونه مختلف را شامل می شود. گل زیبای دم الاغی به خاطر اصول کاشت و پرورش راحتی که دارد مورد توجه بسیاری از علاقه مندان به گل و گیاه قرار گرفته است. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات اکا, به ارائه توضیحاتی در زمینه پرورش و نگهداری از گیاهان مورگانیانوم یا دم الاغ خواهیم پرداخت.

شرایط نگهداری و پرورش سدوم مورگانیانوم یا دم الاغ + آفات

گیاه دم الاغ به چه شکلی است ؟

در واقع گیاه مورگانیانیوم را می توان یک نوع گیاه مکنده دانست که علاوه بر دم الاغ با نام های دیگری از جمله گیاه دم اسب، دم گوسفند و گیاه دم میمون نیز شناخته خواهد شد. این گیاه زیبا که دارای بیش از ۳۵۰ گونه مختلف است متعلق به مناطق مکزیک بوده و در واقع عضوی از گیاهان خانواده کراسیولاسیا ها محسوب خواهد شد. به صراحت می توان گفت که این گیاه در نزد دوست داران گیاهان خانگی از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

خرید و قیمت گل ساکولنت مدل سدوم.گلدان پر و ریشه دار.خاک مرغوب و مناسب گیاه  از غرفه گل و کاکتوس سامی | باسلام

گل دم الاغی بر خلاف سایر گونه های عضو خانواده مورگانیانوم دارای ساقه هایی بلند و پرپشتی است که در صورت تامین شرایط و مراقبت های لازم نهایتا تا حدود ۹۰ الی ۱۲۱ سانتی متر به راحتی رشد خواهد کرد. البته که این نوع گیاه دارای گونه های کوچک تری هم است که اغلب طول برگ آن ها به ۴ سانتی متر و ساقه هایش به ۴۵ سانتی متر خواهد رسید.

اگر برای پرورش این گیاه شرایط مناسب و ایده آل فراهم گردد در طول ماه های خرداد تا شهریور گیاهتان به گل خواهد نشست و می توانید تنوع در رنگ ها مانند سفید، صورتی، زرد،بنفش و قرمز را مشاهده نمایید. دم الاغی را می توان جزو ساکولنت هایی تپل و گوشتی دانست که دلیل نام گذاری آن آویزان شدنش از لبه گلدان است.

معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - سدم مورگانیانوم

با وجود اینکه کاربرد این گیاه در گلدان های آویز است اما شما می توانید آن را در گلدان کوچک هم بکارید و با استفاده از قیم آن را نگهداری نمایید. رشد این گیاه در فضای خانه بدین صورت است که اغلب درازایش به ۶۰ سانتی متر خواهد رسید.

چیدانه | سدوم مورگانیانوم، از این گیاه زیبا چه می دانید؟!

 

به صورت خلاصه باید گفت که این گیاه به محیطی با نور زیاد و آبیاری کم با دمای اتاق رشد بسیار خوبی خواهد داشت ولی در ادامه به صورت کامل شرایط نگهداری را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نیازهای مراقبتی گیاه سدوم مورگانیانوم یا دم الاغ

نور مناسب

گیاه دم الاغ نیازمند نور زیاد ، حداقل 4 ساعت در طول روز است . بسیاری از پرورش دهندگان این گیاه توصیه می ‎کنند که آن را در معرض نور خورشید نگهداری کنید ، در حالی که برخی دیگر معتقدند قرار دادن این گیاه در معرض نور مستقیم آفتاب باعث زرد شدن برگ های آن خواهد شد.

دما

از آن جایی که این گیاهان متعلق به نقاط گرمسیری می‎ باشند ، می ‎توانید در تمام طول فصل تابستان از آن ها در خارج از محیط منزلتان نگهداری کنید اما با این وجود قبل از سرد شدن هوا در فصول سرد سال ، آن ها را به داخل منزل خود منتقل کنید . دمای محیط نگهداری از گیاه دم الاغ در طول فصل زمستان باید بین 10 تا 15 درجه سانتی گراد باشد.

آبیاری مناسب

برخلاف سایر گیاهان خانواده مورگانیانوم ، گیاهان دم الاغ به منظور برخوردار بودن از برگ های سر سبز و جذاب ، نیازمند آبیاری شدن در دفعات و میزان بالایی هستند ؛ بنابراین این گیاهان را در طول فصل رشد مرتبا آبیاری کنید . به طور کلی ابتدا اجازه دهید که سطح خاک گیاه خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید . گیاهان بالغ معمولا نیازمند آبیاری بیشتری در مقایسه با گیاهان نابالغ هستند.

در صورتی که این گیاه در طول فصل زمستان دارای رشد کندتری به نسبت فصل رشد خود بود، آبیاری آن را کاهش دهید.

خاک مناسب

خاک مناسب برای گیاهان دم الاغ ، خاکی متشکل از خاک گیاه کاکتوس ، خاک گلدان معمولی و مقداری پرلیت یا پومیس می ‎باشد . نفوذ پذیر بودن خاک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

کوددهی

گیاهان دم الاغ معمولا نیازمند تغذیه شدن با کود در دفعات بالایی نیستند و تنها کافیست ماهی یک مرتبه در طول فصل رشد آن ها را با کود مایع ضعیف مخصوص گیاهان کاکتوس تغذیه کنید و از کوددهی این گیاه در طول فصل زمستان خودداری کنید.

گیاه دم الاغی

تعویض گلدان

تعویض گلدان سدوم مورگانیانوم را بر حسب نیاز انجام دهید. بهتر است این کار در فصول گرم صورت گیرد.
برای تعویض گلدان گیاه ابتدا اجازه دهید خاک گلدان ساکولنت تان خشک شود. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و در این هنگام هر گونه ریشه مرده، خشک شده و گندیده را هم از گیاه جدا کنید
به ساکولنت تان قارچ کش بزنید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه فراهم کنید و ساکولنت را در آن بکارید، سپس گلدان را با خاک تازه و مخصوص کاکتوس پر کنید. گیاه را برای 1 هفته یا بیشتر آبیاری نکنید، تا خطر پوسیدگی ریشه ها کاهش یابد.

تکثیر

مورگانیانوم به وسیله کاشت دانه و یا قلمه برگ تکثیر می شود.
برای تکثیر گیاه به این روش، برگی نسبتا جوان از آن را به کمک تیغ یا چاقویی تیز و تمیز از شاخه جدا کنید. برگ را با دمبرگ آن ببرید. می توانید برگ را برای مدتی در محل تمیزی بگذارید تا محل زخم آن خشک شود و یا می توانید آن را بلافاصله بکارید. گلدانی کوچک را با خاک مخصوص ساکولنت یا همان کاکتوس پر کنید. برگ های گیاه تان را در آن بکارید.

می توانید برگ ها را درون خاک هم فرو نبرید و آنها را تنها روی خاک بگذارید. در این هنگام بهتر است روی گلدان را با پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت کافی برای ریشه زنی برگ ها فراهم باشد. بعد از مدتی مشاهده خواهید کرد که برگ ها جوانه زدند و گیاهچه های کوچکی تشکیل داده اند.
گیاهان بزرگ تر را می توان از طریق تقسیم بوته هم تکثیر کرد.
برای تکثیر به روش این روش، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند، سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید و گیاه را از داخل آن درآورید. با احتیاط گیاه را به 2 یا چند بوته تقسیم کنید و هر بوته را در گلدانی کوچکتر به صورت جداگانه، که از قبل با خاک تازه پر شده باشد، بکارید.

آفات و بیماری ها

همانند سایر گیاهان ، گیاهان دم الاغ نیز در صورت عدم مراقبت های لازم مستعد ابتلا به بیماری ها و آفات مختلفی خواهند بود که در این بخش به ارائه توضیحاتی در این زمینه خواهیم پرداخت.

کاشت سدوم مورگانیانوم

حشرات میلی

این حشرات معمولا به دلیل نگهداری گیاه در مکان های سرد و اشکالات غذایی بروز پیدا می ‎کنند . اگرچه تشخیص آن ها معمولا کار دشواری است اما در صورت مشاهده این حشرات ، با استفاده از سموم دفع آفات و محلول روغن نیم ، اقدام به از بین بردن آن ها کنید . از آن جایی که این آفات ریشه گیاهان را نیز مورد حمله قرار می ‎دهند ، بهتر است خاک گیاه را تعویض کنید.

پوسیدگی ریشه

آبیاری بیش از حد گیاهان دم الاغ و عدم تخلیه آب اضافی خاک ، منجر به پوسیدگی ریشه های گیاه خواهد شد که در این وضعیت ، بهتر است قسمت های آلوده ساقه و ریشه ها را از قسمت های سالم آن جدا کرده و گیاه را به خاک جدید دارای خاصیت نفوذ پذیری و گلدان دارای سوراخ های زهکشی منتقل کنید و از آبیاری بیش از حد گیاه نیز خودداری کنید.

نور کم

رنگ پریدگی و خشک شدن برگ های گیاه ناشی از عدم تامین نور کافی برای گیاه است . به منظور برطرف کردن این وضعیت ، برگ های خشک شده گیاه را جدا کرده و آن را به مکانی دارای نور کافی (حداقل 4 ساعت در طول روز) منتقل کنید.

ریزش برگ های گیاه

لمس برگ های گیاه دم الاغ باعث ریزش آن ها خواهد شد . به منظور جلوگیری از این وضعیت ، گیاه را به مکانی دور از دسترس افراد منتقل کنید.

آیا گیاه دم الاغ برای حیوانات سمی است ؟

مطالعات نشان می ‎دهد که گیاه دم الاغ دارای هیچ گونه ماده سمی برای سایر حیوانات نیست.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :