روش نگهداری گل پپرومیا ابلق در آپارتمان
گیاه پپرومیا ابلق ، گیاهی تزئینی با تنوع رنگی بسیار زیادی می ‎باشد. این گیاه زیبا به منظور تزئین دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می ‎گیرد و در ترکیب با سایر گی

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه پپرومیا ابلق + آفات

آکاایران: اسم علمی این گیاه Peperomia coperata ، از خانواده Piperaceae  می باشد. این جنس دارای بیش از 1000 گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز بالارونده است كه اغلب آنها برگهای زیبایی دارند. گل های پپرومیا وبه رنگ سفید یا زرد است كه روی سنبل كوتاهی، مانند دم موش ظاهر می شود. گونه مذكور بومی نواحی استوایی امریكا بوده و ارتفاع آن به حدود 8 تا 25 سانتی متر و گسترش آن به 12 تا 15 سانتی متر می رسد.

پپرومیا ابلق | نگهداری پپرومیا ابلق | آبیاری پپرومیا ابلق | مزایای استفاده  از کود برای پپرومیا ابلق |

برگ های آن بسیار زیاد و قلبی شكل می باشند كه از قسمت مركزی گیاه خارج می شوند. دوره گلدهی این گیاه اوایل تابستان تا پاییز است و برگ های این گیاه عمدتا بیضی و وارونه بوده و نوک برگ ها معمولا صاف است . در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به نحوه ی نگهداری این گیاه و نیازهای اصلی آن برای رشد و تکثیر خواهیم پرداخت .با ما همراه باشید.

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه پپرومیا ابلق + آفات

 

ساختار و رنگ پپرومیا ابلق:

این گیاه به رنگ های سبز، قهوه ای، قرمز، مشکی و … دیده میشود و شکوفه هایی به رنگ های سفید و سبز دارد که در اواخر بهار ظاهر شده و تا اوایل پاییز باقی می مانند؛ ارتفاع ابلق ۲۵ سانتی متر بوده و به ندرت از ۳۰ سانتی متر فراتر می رود. نوک برگ های ابلقی به طور معمول صاف بوده و به شکل وارونه و بیضی دیده می شوند.

نگهداری از پپرومیا ابلق:

این گیاه بسیار زیبا به عنوان بخشی از دکوراسیون منازل بکار می رود و در کنار دیگر گیاهان ظاهر جذاب و خوشگلی به خانه ها هدیه می دهد؛ ابلقی در کنار زینتی بودن، فایده موثر دیگری دارد و به عنوان تصفیه کننده هوای خانه بکار می رود به طوری که قادر است ترکیب مضر فرمالدئید موجود در هوا را به میزان ۴۷ درصد کاهش دهد.

عملکرد موثر و شاداب بودن گیاه پپرومیا ابلق در تمام طول سال، توجهات ویژه شما و آگاهی از محل نگهداری، تغذیه منظم، آبیاری و … را می طلبد.

 

انتخاب محل نگهداری گیاه پپرومیا ابلق

انتخاب محل نگهداری از این گیاه به این موضوع بستگی دارد که آیا شما از گونه های سبز رنگ این گیاه نگهداری می ‎کنید و یا گونه های رنگارنگ آن که گونه های سبز رنگ این گیاه به نسبت گونه های رنگارنگ آن نیازمند نور کمتری هستند و نباید آن ها را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد و بهترین مکان برای نگهداری از این گونه ها، کنار پنجره هایی است که با پرده پوشیده شده اند.

گونه های رنگارنگ این گیاه نیازمند نور بیشتری هستند اما در این مورد نیز باید از قرار دادن گیاه مورد نظر در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید .

گیاه پپرومیا ابلق را می ‎توانید در طول تابستان در نقطه ای بیرون از فضای منزل خود نگهداری کنید اما باید دقت کنید که محل نگهداری آن در نقطه ای سایه دار باشد .

این گیاه باید در دمای بین 18 تا 23 درجه سانتی گراد نگهداری شود و نباید برای مدتی طولانی در ناحیه ای با دمای پایین تر از 15 درجه سانتی گراد بماند.

خاک مناسب گیاه پپرومیا ابلق

برای پیشگیری از مرطوب ماندن بیش از حد خاک گیاه که به نوبه خود منجر به پوسیدگی ریشه ها می ‎شود باید به خاک همراه با بستر مناسب توجه ویژه ای داشت . بستر های حاوی شن و ماسه و زغال سنگ نارس برای این گیاه بسیار مناسبند و سبب حفظ مواد معدنی و همچنین جلوگیری از رطوبت بیش از حد خاک می ‎شوند و همچنین علاوه بر وجود بستر مناسب برای خاک، باید از گلدان های دارای زهکشی مناسب استفاده کرد. 

آبیاری گیاه پپرومیا ابلق

گیاه پپرومیا ابلق متعلق به مناطق گرم و مرطوب است و باید برای پرورش و نگهداری این گیاه در خانه به این نکات توجه کرد.

  •  بستر گیاه نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشد .
  •  این گیاه قادر به تحمل کم آبی تنها برای مدت کوتاهی می ‎باشد.
  •  در حالت ایده آل بهتر است سطح خاک خشک شود تا آبیاری بعدی انجام پذیرد.
  •  برای آبیاری گیاه بهتر است از آب ولرم و ترجیحا بدون آهک استفاده کنید.
  •  آب باران نیز گزینه مناسبی برای آبیاری گیاه پپرومیا ابلق می‎ باشد.
  •  آبیاری این گیاه با آب شیر بهتر است و قبل از استفاده از آب، اجازه دهید که به مدت یک روز در محیط اتاق باقی بماند .
  •  خشک شدن گیاه به دلیل نگهداری از آن در محیط های خشک ممکن است منجر به آلودگی آن به انگل شود .
  •  اسپری کردن آب به صورت گاه و بی گاه به برگ های گیاه باعث حفظ رطوبت مورد نیاز آن می ‎شود .

 - کود دهی گیاه پپرومیا ابلق

این گیاه در سال اولی که کاشته می شود نیازی به کوددهی ندارد اما در سال های بعدیِ پرورش این گیاه بهتر است کوددهی در یک دوره چهار هفته ای از فروردین تا مرداد انجام گیرد .

استفاده از کود های کاکتی و همچنین کودهای معمولی برای گونه های سبز این گیاه مناسب است ؛ چرا که کوددهی در حجم بالا سبب آسیب رسیدن به گیاه پپرومیا ابلق خواهد شد .

کود دهی 

هرس کردن گیاه پپرومیا ابلق

از آن جایی که این گیاه از رشد کمی برخوردار است ، نیاز خاصی به هرس کردن آن وجود ندارد . کافیست برگ های خشک شده و زرد شده گیاه را از آن جدا کنید تا زیبایی و جلوه بیشتری داشته باشد . 

تعویض گلدان گیاه پپرومیا ابلق

از آنجایی که بستر این گیاه بعد از مدتی ضعیف می ‎شود، هر 2 و یا 3 سال یکبار نیازمند تعویض گلدان است . زمان ایده آل برای انجام این کار فصل بهار و ماه های فروردین و اردیبهشت است .

از آنجایی که این گیاه دارای ریشه های کوتاه و متراکمی است ، نیازمند گلدان خیلی بزرگی نخواهد بود .

گلدانی در اندازه متوسط و دارای سوراخ های زهکشی برای این گیاه مناسب است .

از آن جایی که این گیاه به خشکی و رطوبت بیش از حد حساس است ، لازم است توجه ویژه ای به ایجاد بستر مناسب قابل نفوذ برای بقای گیاه داشته باشید .

در ابتدا بستر گیاه که حاوی شن های درشت و خاک رس است را درون گلدان ریخته و سپس آن را در مرکز گلدان قرار داده و سپس خاک را در اطراف آن قرار دهید و در آخر گیاه را آبیاری کنید .

گیاه پپرومیا باید همان گونه که درون گلدان قدیمی قرار داشت ، در گلدان جدید قرار بگیرد . 

خواب زمستانی گیاه پپرومیا ابلق

اگر گیاه پپرومیا ابلق، در طول تابستان در خارج از خانه نگهداری شده باشد باید به محض کاهش دما به زیر 15 درجه سانتی گراد، گیاه مورد نظر را به داخل منزل منتقل کنید که این گیاه معمولا به خواب زمستان نمی ‎رود و در شرایط دمایی مناسب از رشد مناسبی بهره مند خواهد شد.

به دلیل کمبود نور در زمستان ، رشد این گیاهان اندکی کند تر خواهد شد و در صورت کاهش دما به پایین تر از 15 درجه سانتی گراد ممکن است گیاه مورد نظر دچار خشکی شود . این گیاه در طول زمستان به میزان آب کمتری نیازمند است و از ماه مهر تا دی ماه نیازی به کوددهی گیاه وجود نخواهد داشت.

هوای خشک اتاق و کمبود نور در زمستان ممکن است منجر به خشک شدن و از بین رفتن برخی از برگ های این گیاه شود که برای جلوگیری از بروز این اتفاق، بهتر است برای آبیاری گیاه از آب گرم استفاده شود و همچنین باید دقت کنید تا در طول زمستان گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید زیرا این امر منجر به پوسیدگی ریشه آن می ‎شود.

 تکثیر گیاه پپرومیا ابلق

تکثیر گیاهان پپرومیا ابلق بسیار آسان است . برای قلمه زدن گیاه مورد نظر نیازمند بستر مناسب (ذغال سنگ نارس و ماسه سنگ)، فویل نفوذ پذیر سبک و یک چاقو یا قیچی تمیز هستید و بهتر است تکثیر این گیاهان در فصل بهار یا تابستان انجام شود .

تکثیر پپرومیا

روش قلمه زدن گیاه پپرومیا ابلق

برای تکثیر گیاه پپرومیا ابلق بهتر است فرآیند قلمه زنی از گیاهان بالغ انجام گیرد .

ابتدا یک یا چند قلمه به طول 5 الی 7 سانتی متر بریده می ‎شوند و سپس آن ها را درون آب و یا خاک قرار دهید تا ریشه های جدید ایجاد شوند.

خاک مورد نظر باید دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه بوده و همچنین سست باشد.

برای تسریع فرایند ریشه زنی ، می ‎توانید از پودر مخصوص ریشه زنی نیز استفاده کنید .

هر یک از قلمه ها باید حداقل دارای 2 الی 3 برگ باشند .

گلدان های مورد نظر باید ابتدا با بستر مناسب پر شده و سپس قلمه ها بر روی بستر قرار بگیرند و تا زمانی که ریشه های جدید ایجاد شوند ، بهتراست آبیاری گیاه به صورت حاشیه ای انجام شده و روی گلدان با فویل پوشانده شود .

فرایند ریشه زنی قلمه ها حدود 4 الی 6 هفته به طول می ‎انجامد، البته در صورتی که نور مناسب و غیر مستقیم و دمای حداقل 18 درجه سانتی گراد برای گیاه تامین شود و بعد از این که قلمه ها رشد کردند بهتر است فویل قرار داده شده بر روی گلدان را از روی آن بردارید و بسته به اندازه گیاه، می ‎توانید چندین قلمه را درون یک گلدان قرار دهید . 

قلمه زنی برگ گیاه پپرومیا ابلق

برای انجام این کار کافیست یک یا چند برگ قوی را که احتمالا در عمق شاخه ها وجود دارد با استفاده از یک تیغ تیز و استریل برش دهید . برگ در حالت ایده آل دارای ساقه ای به طول یک سانتی متر است و سپس آن ها را درون پودر ریشه زنی و متعاقبا در داخل گلدان دارای بستر مناسب قرار دهید. سطح خاک را با دقت فشار داده و مرطوب کنید و روی گلدان را با استفاده از یک فویل به مدت 2 هفته پوشش دهید .

در این نوع قلمه زنی نیز لازم است که گلدان مورد نظر را در نقطه ای گرم ، دارای نور غیر مستقیم آفتاب و دمای بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد نگه داری کنید و بعد از گذشت 6 هفته، قلمه های مورد نظر ریشه دار خواهند شد و دیگر نیازی به پوشاندن گلدان با فویل وجود نخواهد داشت و فراموش نکنید که گلدان مورد نظر باید دارای بستر و زهکشی مناسب باشد .

 گیاه پپرومیا ابلق

کنه های عنکبوتی

هوای گرم و خشک اتاق در فصل زمستان ممکن است سبب آلوده شدن گیاه به کنه های عنکبوتی شود . این موجودات به ویژه در زیر برگ ها قابل مشاهده خواهند بود به تدریج وجود لکه های نقره ای در برگ های مورد نظر در نهایت موجب زرد شدن و از بین رفتن آن ها می‎ شود .

با شستشو گیاه می‎ توان این آلودگی را تا حدود قابل توجهی کاهش داد و برای انجام این کار لازم است که بستر گیاه پوشانده شود .

استفاده ازکرم های تغذیه کننده و یا استفاده از روغن نیم نیز برای مقابله با این آفات راهکار مناسبی خواهد بود .

 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :