آموزش صحیح پرورش گل رز در گلدان
پرورش گل رز هلندی در گلدان,روش کاشت گل رز در گلدان,پرورش گل رز رونده در گلدان,نحوه کاشت گل رز در گلدان,طرز کاشت گل رز در گلدان,پرورش گل رز در گلدان,آموزش صحیح پ

 

کاشت و نگهداری گل رز در گلدان به طرفداران این گل این امکان را می‌دهد، که با هر شرایطی این گل معروف را در محیط زندگی خود داشته باشند. کاشت و نگهداری گل رز در گلدان مثل هر گیاه و گل دیگری نیازمند رعایت یک سری موارد برای رشد و شادابی مداوم می باشد. برای آشنایی با نحوه کاشت و نگهداری گل رز در گلدان و گونه هایی از این گل که امکان کاشت در گلدان را دارد؛ در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

نحوه تکثیر و کاشت گیاه رز در گلدان

گل رز با استفاده از قلمه رز کاشته می شود. به این منظور یک قلمه با شش مجموعه برگ به صورت زاویه‌دار را از بوته گل رز قطع کنید. 

برگ پایینی را از ساقه جدا کنید و بعد انتهای ساقه را که به صورت زاویه‌دار قطع شده است را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید، سپس قلمه را در خاک گلدان بکارید و برای حفظ رطوبت بهتر است گلدان را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید.

قلمه های رز حدود دو ماه طول می کشد تا ریشه بزند. از آنجا که بیشتر ارقام رز در گلدان به خوبی عمل نکرده و بایستی آنها را در زمین کاشت، توصیه میشود برای کاشت رز در گلدان و پرورش آن در اپارتمان، از ارقامی مانند گل رز مینیاتوری استفاده کنید که در گلدان به خوبی رشد میکنند.

نکات مهمی که قبل از پرورش گل رز باید بدانید

 • رز ها معمولا از اواسط بهار تا پاییز رشد می کنند.
 • رز ها حداقل به 6 تا 8 ساعت نور مستقیم نیاز دارند.
 • زمانی باید گل رز را پرورش دهید که دما بین 40 تا 60 درجه فارنهایت در طول روز باشد.
 • رز زمانی رشد می کند که PH خاک بالا و خاک بارور باشد.
 • معمولا این گل ها توانایی روییدن در جنگل را ندارند.
 • رز ها به آب زیادی نیاز دارند و باید سعی کنید که بر اساس شرایط اقلیمی و نوع خاک به آن ها آب دهید.

 

گلدان گل رز

شرایط محیطی کشت و نگهداری گل رز

1. نورکافی و دمای مناسب

گل رز بسیار به نور علاقه مند است، و جزو گیاهان نور پسند به شمار می‌آید. بنابراین باید در یک محیط کاملا آفتابگیر نگهداری شود. دما هم موردی است که تنظیم آن در رشد بهتر گل رز تاثیر دارد. دمای مفید برای این گل بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است.

2. آبیاری به موقع و درست

گل رز برای رشد به رطوبت و آبیاری کافی نیاز دارد، اما بهتر است آبیاری این گیاه بیشتر در اول صبح و به صورت عمیق صورت گیرد. و خاک گلدان به طور کامل از آب سیراب گردد.

3. خاک

گل رز برای رشد به خاک حاصلخیز، خیلی عمیق و با زهکشی مناسب نیاز دارد. می توانید با اضافه نمودن مواد آلی روی خاک حاصلخیزی آن را افزایش دهید، علاوه بر این خاک ترکیب شده با خاک باغچه و ماسه شسته شده و کود حیوانی بهترین نوع خاک برای رشد گل رز است.

نحوه هرس رز

انجام عمل هرس (قطع شاخ و برگ اضافی گیاه)، عملی ضروری برای پرورش و نگهداری از گل رز است. این کار علاوه بر ایجاد فرم و شکل مناسب باعث حذف شاخه‌های نامناسب و آفت زده شده و از طرف دیگر بر تعداد شاخه های جوان و یکساله اضافه میگردد و باعث ورود بهتر نور و هوا به درون بوته میشود.

هرس این گیاه هرساله بایستی انجام شود. بهترین زمان هرس از 15 اسفند تا 15 فروردین در مناطق با آب و هوای معتدل است.

هرس رز

گیاه شناسی رز

رز یا گل سرخ ، جنسی ازخانواده گل سرخ ها یا رزاسه میباشد که بوته هایش پاکوتاه و پا بلند و رونده با ساقه های چوبی است و در بعضی گونه ها برگهایش غیر دائمی و در برخی دائمی می‌باشد.گیاهان این خانواده دارای گلها منظم،محور بشقابی شکل یا پیاله ای شکل، کاسبرگها،گلبرگها و پرچم اغلب در حاشیه قرار دارند.

 

انواع گل رز

گل رز نزدیک به ۱۵۰ گونه دارد و در سه گروه اصلی تقسیم بندی می شوند:

 1. رزهای خودرو
 2. رزهای باغی قدیمی
 3. رزهای باغی جدید

 

1. رزهای خودرو

رزهای خودرو نمونه‌هایی هستند که از میلیون‌ها سال قبل بر روی کره زمین وجود داشته‌اند و رشد و نمو می‌کنند و محققین و سیاحان، آنها را به واسطه سفرها و جستجوهای‌شان کشف و معرفی کرده‌اند. تمامی رزهای خودرو گل‌هایشان ۵ گلبرگ دارد و تقریباً اکثر آنها تنها در فصل بهار گلدهی دارند. مهمترین گونه های رز خودرو عبارتند از:

 • رز فرانسوی
 • رز گل محمدی (خاستگاه آن آسیای صغیر و غرب آسیاست. بر اساس زمان گلدهی به دو نوع تابستانی و پاییزی تقسیم می‌شود. در حال حاضر نوع تابستانی آن بطور وسیعی به هدف عطرسازی کشت می‌شود.)
 • رز آلبا که رنگ ان سفید است.
 • رز کلمی
 • نسترن زرد (خاستگاه آن کشورهای ایران و عراق است. این نوع رز والد رزهای زرد رنگ امروزی است.)
 • رز چینی (خاستگاه آن کشور چین است. رزهای امروزی خاصیت چهار فصل شکوفا شدن را اکثراً از رز چینی به ارث برده‌اند.)
 • رز خوشه‌ای (خاستگاه آن ژاپن است. این گونه والد رزهای خوشه‌ای است.)
   

عکس رز زرد


2. رزهای باغی قدیمی

رزهای باغی قدیمی به تمامی رزهایی اطلاق می‌شوند که به طور کل تا قبل از پیدایش اولین رز جدید پرورش می‌یافتند. از خصوصیات مهم رزهای باغی قدیمی، گردی و زیاد بودن تعداد گلبرگ‌هاست. شاخه‌های این نوع از گل رز، خاصیت انحناپذیری دارد. زمان گلدهی بیشتر رزهای باغی قدیمی تنها در فصل بهار است.

اگرچه رزهای قدیمی از لحاظ عطر غنی‌تر از رزهای جدید باغی هستند اما به علت محدودیت رنگ گل‌ها و همچنین کوتاهی دمگل و در نتیجه عدم امکان تهیه شاخه گل بریده، هیچگاه از نظر محبوبیت به پای رزهای مدرن و جدید باغی نرسیده‌اند.
 

عکس رز محمدی


3. رزهای باغی جدید

رزهای باغی جدید به مجموعهٔ رزهایی اطلاق می‌شوند که از زمان پیدایش اولین رز جدید یعنی رز لا فرانس در سال ۱۸۶۷، به بعد ایجاد شده‌اند.رز لا فرانس از پیوند رز چای و رز دورگه پرپچوال بوجود آمده‌است و هم خصوصیات چهار فصل بودن، شکل و رنگ رزهای چای و هم مقاوم بودن به سرما و بیماری که از ویژگی‌های رزهای دورگهٔ پرپچوال است را در خود جمع کرده‌است. رزهای باغی جدید رنگ‌های بسیار متنوعی دارند که به همراه ارتفاع مناسب دمگل جهت تهیهٔ شاخه گل بریده بسیار مناسب هستند.
 

عکس رز هلندی
سایر گونه های رز شامل موارد زیر می‌گردد:

 • رز هلندی
 • رز مینیاتوری
 • رز درختچه ای یا بالا رونده

جالب است بدانید کاشت گلهای رز تنها برای لذت بردن از زیبایی این گل نیست بلکه از این گل برای عطرسازی، تهیه چای،مربا،لیکورو بسیاری مواد خوراکی دیگر استفاده می‌شود. عطر این گل آرامش‌بخش سیستم عصبی است و در راحت به خواب رفتن انسان تأثیر دارد و به همین سبب درعطر درمانی بکار برده می‌شود. اسانس رزگرانترین اسانس دنیا است و هر گرم آن معادل یک گرم طلا در بازار جهانی قیمت دارد. 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :