شرایط نگهداری گل قهر و آشتی+نیازمندی ها
گل قهر آشتی دارای ساقه چوبی و انعطاف پذیری می‌باشد که بر روی ساقه آن تیغ وجود دارد. گل قهر و آشتی دارای گل‌های سوزنی شکل اغلب به رنگ صورتی دارد.

پرورش و مراقبت از گل قهر و آشتی | گل فروشی آنلاین گل گیفت

گل قهر و آشتی با نام علمی Mimosa pudica یکی از گیاهان حساس به تماس می‌باشد که در اثر تمام دست یا اجسام برگ‌های ان بسته می‌شوند و به همین دلیل نیز به اسم گل قهر و آشتی معروف شده است. زمانی که به برگ‌های این گیاه دست بزنید بسته می‌شوند و به اصطلاح قهر می‌کنند و چند دقیقه دیگر به حالت اولیه بر می‌گردند. همچنین این گیاه به نور نیز حساس می‌باشد و در شب و تاریکی برگ‌های آن جمع می‌شوند و در روشنایی باز می‌شوند.

گل قهر و آشتی : معرفی گل قهر و شرایط نگهداری از آن + فیلم آموزشی ...

گیاه قهر و آشتی

این گیاهان تقریبا به گیاهان مربوط به خانواده لوبیا ها، نخود ها و عدس ها برمی گردند و برگ های این گیاه تقریبا مستطیلی هستند که پرزهای کوچک دارند و سطح آن ها نیز دارای حاشیه است که این پرزها حساس به لمس، حرکت و دما هستند و هنگام تحریک شدن سریعا خود را جمع می کنند .

این گیاهان معمولا به رنگ صورتی رنگ پریده دیده می شوند و شکوفه های ریز دارند و دانه این گیاهان در صوررت کاشته شدن در خاک به راحتی جوانه می زند .

نام این گیاه نیز از کشور یونان گرفته شده است .

نام های متداول این گیاه شامل موارد زیر می باشد :

  • گیاه حساس
  • گیاه فعال
  • گیاه خجالتی
  • گیاه خوابالو
  • گیاه به من دست نزن

این ویژگی جالب این گیاه جذابیت زیادی برای کودکان دارد، به شرطی که بیش از حد آن را تحریک نکنید . تنها راه مراقبتی و مهمی که در مورد این گیاه باید به خاطر داشته باشید، این است که نور و آب کافی به آن برسد.

این گیاه معمولا دو حرکت اصلی را از خود نشان می دهد که یکی از این حرکت ها حالت جمع شدگی است که در مواجهه با لمس، گرما، باد و لرزش اتفاق می افتد.

یکی دیگر از حرکت های این گیاه که رواج کمتری دارد، این است که به نور و دمای روزانه واکنش نشان می دهد و دوباره جمع می شوند و فردای آن روز با دیدن نور دوباره باز می شوند و در واقع ساختاری در این گیاه وجود دارد که عامل همین باز و بسته شدن است.

بهترین ترکیب خاک گلدان برای این نوع از گیاهان

این گیاه به خاکی نیاز دارد که بتواند آب را به طور مداوم و به اندازه کافی نگه دارد و زهکشی مناسب داشته باشد تا در معرض آب زیاد دچار گل شدگی نشود.

خاک این گیاه باید دو قسمت خاک رس، دو قسمت زغال سنگ و یک قسمت شن باشد.

گیاه قهر

انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان قهر و آشتی

برای این که از گل شدگی خاک جلوگیری کنید ، باید گلدانی را انتخاب کنید که دارای زهکشی عالی باشد و همچنین ریشه ها در گلدان نیز نباید به هم فشار بیاورند و باید سایز مناسبی را برای آن انتخاب کنید. می توانید از یک گلدان به اندازه 13 سانتی متر پهنا برای گلدان جدید استفاده کنید .

گیاه قهر و آشتی باید به گونه ای باشد که رطوبت را به اندازه کافی نگه دارد و بیش از حد زود نیز خشک نشود و همچنین می توانید از گلدان هایی استفاده کنید که خود بخود به گیاه آب می دهند .

نحوه آبیاری گل قهر آشتی:
این گیاه به آبیاری حساس می‌باشد و باید آبیاری منظم انجام شود، هر زمان احساس کردید خاک در حال خشک شدن است گیاه را آبیاری کنید سعی کنید از آب با املاح کم استفاده کنید. حتماً باید گلدان دارای زهکشی مناسبی باشد تا ریشه دچار پوسیدگی نشود.

خاک مناسب گل قهر آشتی:
از ترکیب خاک باغچه با کوکوپیت یا خاک‌برگ می‌توان استفاده کرد. می‌توان در فصل رشد از کودهای NPK برای رشد بهتر گیاه استفاده کرد. از خاک‌های با تخلخل مناسب برای گیاه قهر و آشتی استفاده کنید. خاک گیاه را اواخر تابستان و قبل از شروع دوره رشد می‌توان تعویض کرد.

نور مناسب گل قهر آشتی:
گل قهر و آشتی به نور زیاد احتیاج دارد. ولی از قرار دادن در تابش شدید نور آفتاب خودداری کنید. همچنین گیاه را در جای‌های تاریک و بدون نور نباید نگهداری کنید.

دمای مناسب گل قهر آشتی:
دمای مناسب برای رشد گیاه در حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

کود گیاهی

این گیاهان توانایی تبدیل نیتروژن دارند ، به این معنا که می توانند نیتروژن جو را که برای گیاه در دسترس نیستند به آمونیاک و دیگر ترکیب های نیتروژن ترکیب کنند و باید سعی کنید که هر دو هفته یک بار هم در فصل بهار، به گیاه کود گیاهی بدهید تا این توانایی را حفظ کند .

پتاسیم بالای کود مثل کودهای گیاهی گوجه فرنگی برای این گیاه مناسب است و حرکت آن هم نیاز به انرژی دارد که از این کودها به وجود می آید و پتاسیم به نوعی سوخت گیاه است .

کاشت گیاه قهر و آشتی

تکثیر گل قهر و آشتی:
این گیاه را می‌توان از طریق قلمه گیری و بذر تکثیر کرد. قلمه‌ها را در اواخر بهار و تابستان جدا و ریشه دار کرد. بذر گل قهر آشتی را می‌توان در هر زمانی که شرایط را فراهم کرد کاشت. در مقالات بعدی آموزش کامل کاشت بذر گل قهر رو آشتی را در سایت قرار می‌دهیم.

خرید و قیمت بذر گل قهر و آشتی( 50 بذر) از غرفه محصولات حاج اکبر ...

بذر گل قهر آشتی

قلمه زدن

برای تحریک رشد گیاه باید آن را قلمه بزنید که این کار را از طریق برش ساقه انجام می دهند . اگر دانه این گیاه را خریداری کرده اید، می توانید آن را به راحتی در خاک بکارید اما اگر خود گیاه را دارید و می خواهید یک گلدان دیگر از آن را به کالکشن خود اضافه کنید باید صبر کنید تا غلاف گیاه بالغ شود .

این دانه ها را باید در فصل بهار بکارید که هم نور و هم دما راحت تر تحت کنترل شما باشد و اگر احساس کردید که این گیاه در حال رویش لایه ضخیمی از رنگ قهوه ای روی برگ هایش می باشد، چند ساعت آن را داخل کاسه آب گرم قرار دهید .

آفات و بیماری های رایج

شپشک آرد الود، تریپس، کنه، شته و مایتهای عنکبوتی قرمز اصلی ترین آفاتی هستند که گل قهر و آشتی را مورد حمله قرار میدهند. همچنین بیماریهای ویروسی دراین گیاه موجب بیماری می شود. جدا سازی گیاهان سالم از گیاهان بیمار بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل است.

حشره های گیاهی ای وجود دارند که شبیه به یک نقطه قرمز هستند و اصلی ترین تهدید ممکن برای گل قهر و آشتی محسوب می شوند.

همچنین رطوبت بیش از حد بالا نیز می تواند گیاه را در معرض عفونت های قارچی قرار دهد که برای جلوگیری از این مشکلات باید گیاه را در مکانی قرار دهید تا جریان هوای خوبی داشته باشد و رطوبت در آن مکان محبوس نشود.

این گیاهان هیچ گونه اثری از سمی بودن را از خود نشان نمی دهند.

علت زرد شدن برگ گل قهر و آشتی

یکی از رایج ترین مشکلات این گیاه زرد شدن برگهای ان است که زیاده روی در آبیاری یا خشکی بیش از حد گیاه عامل اصلی زرد شدن و ریزش برگ های گیاه میباشد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است توجه بیشتری به دمای نگهداری گل در فصل هایمختلف داشته باشید.

 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :