آموزش قلمه زدن و تکثیر گل قاشقی (پیرومیا) و پرورش آن
گل قاشقی با نام پیرومیا نیز شناخته می شود. پیرومیای ساده و پیرومیا ابلق از نمونه گل های زینتی قاشقی در ایران هستند. علاوه بر این موارد، گل قاشقی قابلیت کشت به ع

آکاایران: یکی از بهترین گزینه های نگهداری گیاهان آپارتمانی، گیاه همیشه سبز قاشقی است. این گیاه زیبا همانند اسمش دارای برگهایی به شکل قاشق است و برای نگهداری داخل آپارتمان بسیار مناسب است. یکی از دلایل مناسب بودن انواع گل قاشقی برای داخل خانه، تاریک بودن محل زندگی آنهاست و همین امر باعث شده است تا این گیاه به سایه مقاوم باشد و در دفاتر کاری و ادارات و جای کم نور به خوبی رشد کند. نگهداری گل قاشقی آسان است و تنها با رعایت چند نکته ساده می‌توانید یک گیاه سالم و سرحال داشته باشید. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا,شما را با انواع گل قاشقی و روش تکثیر و نگهداری این گیاه آپارتمانی بیشتر آشنا میکنیم.

روش نگهداری گل قاشقی

معرفی گیاه قاشقی ، یا پپرومیا

قاشقی ، یا پپرومیا (نام علمی Peperomia magnoliiaefolia)، گیاهی علفی و همیشه سبز با رشد کند است. گیاه قاشقی برگ های قلبی شکل، گوشتی و اغلب رنگ های سفید کرمی و سبز دارد و چون محل زندگی و زادگاهش در جنگل های نسبتاً تاریک است، می تواند شرایط آپارتمان را به خوبی تحمل کند؛ البته در کاشت گروهی هم به عنوان یک گیاه مجزا کاربرد دارد. در ایران واریته های زیادی از این گیاه پرورش یافته است.

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید. گیاهی است همیشه سبز  ارتفاع گیاه در حدود 25 سانتی متر برگها گوشتی و تخم مرغی شکل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفید  کرمی در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگی و برجستگی ها، به رنگ سبز تیره با رگه های سبز روشن. 

 
 

تکثیر

زمان مناسب برای تغییر گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. همچنین از پیت ماس سفید نیز میتوان مقداری در ترکیب اضافه کرد. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند.
پپرونیای ابلق یا سفید با قلمه های بذر و ساقه تکثیر می¬ شود؛ پپرونیای سبز با قلمه های برگ و ساقه تکثیر می شود. پپرونیای معمولی که گیاهی است با برگ های چروکیده، کاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و آن را به کمک برگ های کاملش تکثیر می کنند.
در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را به میزان 4 – 5 سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و در محلی که دمای آن 18 درجه باشد، در تاریکی قرار دهید. در مورد انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد.

مقدار نور مورد نیاز پپرومیا قاشقی

این گیاه هم مثل هر گیاه دیگری به لحاظ نوری مناطق پرنور اما به دور از تابش نور مستقیم آفتاب رو به هر شرایط دیگری ترجیح میده. اما در صورت عدم وجود نور هم میتونه به راحتی به حیاطش ادامه بده. به خاطر داشته باشید که پپرومیا زیر اشعه ی چراغ فلورسنت از بین خواهد رفت. پپرومیا در مقابل سرما هیچ استقامتی نداره پس در فصل زمستان گیاه رو در منزل یا گلخانه قرار بدید و درفصل تابستان هم گیاه رو از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

میزان آبیاری مورد نیاز پپرومیا قاشقی

همونطوری که در ابتدا گفتم پپرومیا قاشقی آب رو در بافت برگ ها و ساقه های خودش ذخیره میکنه و نیاز آبی کمی داره . پس برای آبدهی عجله نداشته باشید. البته آبدهی رو هم به تعویق نندازید. بهترین راه آبدهی به موقع و برنامه ریزی شده گیاه هست. در زمستان هر دو هفته یکبار و در تابستان هفته ای یکبار به گیاه پپرومیا قاشقی آب بدید. یادتون باشه که قبل از آبدهی سطح خاک رو چک کنید و بعد از اطمینان از خشکی سطح خاک اقدام به آبدهی کنید.

تمیز نمودن برگ های گل برگ قاشقی

به دلیل شکننده بودن برگ ها غبارپاشی جهت تمیز نمودن برگ ها کفایت می کند.

معرفی گیاه قاشقی و نکات مهم نگهداری آن

گیاه قاشقی ، یا پپرومیا (نام علمی Peperomia magnoliiaefolia)، گیاهی علفی و همیشه سبز است که به کندی رشد می کند. محل زندگی و زادگاه گیاه قاشقی در جنگل های نسبتاً تاریک است، به همین دلیل شرایط آپارتمان را به خوبی تحمل میکند؛ در صورت کاشت گروهی به عنوان یک گیاه مجزا کاربرد دارد. در ایران واریته های بسیاری از گیاه قاشقی پرورش داده می شود . 

پپرومیای همیشه سبز ، از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده است. 

منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری و گاه روی تنه درختان است.ارتفاع گیاه در حدود 25 سانتیمتر  برگ ها گوشتی و براق آن قلبی و تخم مرغی شکل می باشد و به رنگهای سفید ،کرمی در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگی و برجستگیها ، به رنگ سبز تیره با رگه های سبز روشن است . 

 
گیاه قاشقی

 

انواع گونه های گیاه برگ قاشقی

قاشقی گونه‌های بسیار متنوعی دارد که به عنوان گیاه آپارتمانی پرورش داده می‌شوند و در این‌ قسمت قصد داریم محبوب‌ترین گونه‌های قاشقی را معرفی کنیم.

گیاه پپرومیا آرگریا (Peperomia argyreia)

پپرومیا آرگریا (Peperomia argyreia)

این پپرومیا با نام پپرومیا هندوانه‌ای هم معروف است و یکی از گونه‌های بسیار محبوب قاشقی‌هاست که به خاطر نقش‌ و نگارهای زیبای روی برگ‌هایش شناخته شده است.
در واقع این نقش‌ها شبیه به خطوط روی پوست هندوانه اند. این گونه برگ‌های سبز تیره دارد و خطوط نقره‌ای زیبا از مرکز برگ به سمت لبه‌های آن ادامه پیدا کرده است. هر برگ با ساقه‌ی کوچک قرمز به ساقه‌ی اصلی وصل شده‌است.

پپرومیا کاپراتا (Peperomia caperata)

پپرومیا کاپراتا (Peperomia caperata)

نام دیگر این گونه، Emerald Ripple Peperomia است که برگ‌هایش قرمز، سبز یا بنفش خیلی تیره است. روی برگ‌هایش چروک‌ دارد و این چروک‌ها حالت خاصی به آن داده است که انگار برگ‌ها چین‌خورده اند.
این گونه از انواع قاشقی‌های فشرده و کوچک است که می‌توانید از آن در تراریوم استفاده کنید یا به راحتی در پشت پنجره بگذارید. پپرومیا کاپراتا یکی از زیباترین انواع قاشقی است که به گیاه‌دوستان بسیار پیشنهاد می‌شود.

گیاه پپرومیا ابتوسیفولیا (Peperomia obtusifolia)

پپرومیا ابتوسیفولیا (Peperomia obtusifolia)

نام دیگر این گونه baby rubber plant یا pepper face است. این گیاه برگ‌های همیشه‌سبز و چندساله دارد که رو به بالا رشد می‌کنند. برگ‌هایش به رنگ سبز پررنگ، بیضی‌شکل، گوشتی و ضخیم است و بلندی آن به حدود ۶۰ سانتی‌متر میرسد. این گونه هم از گونه‌های محبوب قاشقی است.

گیاه پپرومیا اسکاندنس (Peperomia scandens)

پپرومیا اسکاندنس (Peperomia scandens)

نام‌های دیگر این گیاه، Cupid Peperomia و False-Philodendron Peperomia است. سرعت رشد آن کم است و به صورت رونده رشد می‌کند.
برگ‌هایش قلبی‌شکل و به رنگ سبز روشن است که خط زرد کم‌رنگ یا سفیدرنگی دور آن کشیده شده است. بهتر است آن را به صورت آویز در سبد بگذارید یا این‌که همه‌ی ساقه‌ها را به یک طرف گلدان خم کنید.

گیاه پپرومیا نیوالیس (Peperomia nivalis)

پپرومیا نیوالیس (Peperomia nivalis)

این گونه یکی از انواع مینیاتوری و رونده‌ی قاشقی است که برگ‌های گوشتی و ضخیم به رنگ سبز روشن دارد. این برگ‌ها به شکل جالبی از وسط تا شده‌اند. این ویژگی جالب در میان چند گونه‌ی دیگر از قاشقی‌ها مثل Peperomia graveolens وجود دارد که زیر برگ قرمز است و برگ‌ها به سمت بالا تاشده‌اند.

تکثیر گیاه قاشقی 

روش قلمه زدن 

فصل بهار زمان مناسب برای تغییر گلدان است و خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. همچنین از پیت ماس سفید نیز میتوان مقداری در ترکیب اضافه کرد. محل قرار گرفتن گلدان باید کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم باشد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند. 

پپرونیای ابلق یا سفید توسط قلمه های بذر و ساقه تکثیر می شود 

پپرونیای سبز با قلمه های برگ و ساقه تکثیر می شود. 

پپرونیای معمولی که گیاهی است با برگ های چروکیده، کاملاً متفاوت با گیاهان دیگر این خانواده است و توسط برگ های کاملش تکثیر می کنند. 

چنانچه در نمناک اشاره شده است در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را باید تا 4 – 5 سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و سپس در دمای 18 درجه و تاریکی قرار دهید. 

روش خواباندن 

در مورد انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد. 

نور مناسب گل برگ قاشقی : برگ قاشقی جز گل های مقاوم به نور کم است

مکان اصلی رشد این گیاه در جنگل های تاریک است و به خاطر همین توان تحمل محیط های کم نور آپارتمان را داراد و از گیاهان مقاوم در سایه و نور کم به حساب می آید.

 

نیم سایه آفتاب و نور کنار پنجره احتیاجات نوری آن را تامین می کند، احتیاج به مراقبت در برابر اشعه مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر دارد.

دمای مناسب گل برگ قاشقی : حداکثر درجه حرارت 25 درجه و حداقل درجه 18 درجه است، گیاه تا 10 درجه هم مقاومت نشان می دهد. در کل به هوای خنک نیاز دارد. و در دمای پایین تر کم کم برگ ها می ریزند و گیاه از بین می رود.

 

آبیاری گل برگ قاشقی : آبیاری مهمترین عامل در نگهداری گل قاشقی و معمولا شکست در نگهداری آن به این قضیه مربوط است. این گیاه در برگ های خودش آب ذخیره می کند در نتیجه اجازه بدهید تا بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود.

با کاهش دمای محیط آبیاری را هم کاهش بدهید. 

گل قاشقی ممکن است در خشکی دوام بیاورد اما از آبیاری زیاد حتما از بین می رود.

آبیاری زیاد باعث بیماری قارچی و پوسیده شدن ساقه می شود و حتی ممکن است مشاهده کنید که برگ ها و ساقه ها سیاه شدند که در این شرایط باید از قارچ کش استفاده کنید.

 

رطوبت مناسب گل برگ قاشقی : غبارپاشی هفته ای دو بار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه می گردد.

 

معرفی گیاهان آپارتمانی,گیاه برگ قاشقی

اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان گل برگ قاشقی خشک شود

 

تغذیه مناسب گل برگ قاشقی : مواد غذایی و عناصر مورد نیاز گیاه را با افزایش کودهای مایع یا جامد محلول در آب های مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار تامین کنید.

 

خاک مناسب : خاک مناسب برای نگهداری گل قاشقی باید سبک با زهکش خوب باشد، خاک لیمونی یا مخلوطی از خاک معمولی + خاک برگ + شن یا خاک برگ + پرلیت و یا هر ترکیب دیگری که آب را به خوبی از خودش عبور بدهد.

برای تغذیه نصف غلظت کودی که به سایر گیاهان داده می شود کافی است، در فصل بهار و تابستان ماهی یکبار و در پاییز و زمستان هرهفته یکبار به گل قاشقی بدهید.

عوارض و درمان

برگ ها رنگ پریده و رشد متوقف شده است:
گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان در رنج است،هر دو هفته یکبار با کودهای مخصوص طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.
رنگ برگ ها زرد و سطح زیرین ان ها مملو از تار عنکبوت است :کنه ی ریز قرمز عامل ان است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش افت مثر است.
کپک خاکستری روی ساقه ها است :
قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است:با سم قارچ کش گیاه را سمپاشی و گلدان را به محل گرمتری منتقل نموده،غبارپاشی را تا رفع علائم متوقف و ابیاری را کاهش دهید. 
به نظر میرسد برگ ها دارای تاول هستند:
خاک گلدان باتلاقی شده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و سپس ابیاری نمایید،ابیاری های بعدی را با میزان کمتری شروع کنید،آب زیر گلدانی را خالی و زهکش را بازدید کنید. 
برگ ها خم میشوند :
گیاه تشنه است و هوا خشک است،فورا آبیاری نمایید،بهتر است گلدان را 15 دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،گلدان را به محل خنکتری منتقل نموده.
برگ ها کمرنگ و گرایش به سفیدی دارند :
شدت نور زیاد است،گلدان را به محل کم نور تری منقتل نموده.
نقاط زنگ مانند روی برگ ها نمایان شده اند:
از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،با غبارپاشی و استفاده از پارچه و اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز نموده.
برگ ها چین و چروک دار،خشک میشوند و میریزند :
هوا خیلی گرم است،گلدان ها را به مکان خنک تری منتقل نموده.
قسمتی از برگ و قاعده ساقه سیاه شده و پوسیده است:
آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان بین دو ابیاری خشک شود سپس با میزان کمتری ابیاری را شروع کنید.
برگ ها سقوط میکنند:
هوا سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

رنگ برگها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است :

عامل اصلی وجود کنه قرمز رنگ است،گیاه را هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید،غبارپاشی در کاهش آفت موثر است. 

 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :