آفتاب سوختگی گیاهان و روش های محافظت از آن
حتی افراد بی‌اعتنا به گل‌وگیاه هم احتمالا از دیدن منظره گیاهانی که زیر نور شدید آفتاب خشک و زرد شده‌اند ناراحت خواهند شد. در این مطلب، دلایل این مشکل و روش‌های

 

آفتاب سوختگی و درمان آن در گیاهان - میهن کاکتوس

آکاایران: گل‌ها و گیاهان به محیط پیرامون ما نشاط و شادابی می‌بخشند. یکی از مشکلات متداول در روزهای گرم سال آفتاب سوختگی گیاهان است، هم برای گیاهانی که در حیاط و باغچه‌اند و هم برای گیاهان آپارتمانی که داخل منزل نگهداری می کنید. در این مقاله، در مورد علل آفتاب سوختگی گیاهان و شیوه های احیای آنها توضیح خواهیم داد.

آفتاب سوختگی گیاهان

آفتاب سوختگی و درمان آن در گیاهان: همان‌طور که میدانید هر گل و گیاهی نسبت به زادگاه و محل زیست خود به مقدار معینی نور مستقیم خورشید نیاز دارد. کم‌تر از میزان معین یا بیشتر از آن باعث پدید آمدن مشکلاتی برای گیاهان ما می‌شود. همان‌طور که قبلاً گفته شد نور کمتر از نیاز گیاه باعث پدید آمدن مشکلاتی برای گیاهان از جمله ریزش برگ، ساقه‌های دراز و برگ‌های کم و کوچک با فاصله زیاد از یکدیگر، گیاهی ضعیف و غیر شاداب و… بسیاری مشکلاتی دیگر اما در این مقاله می‌خواهیم درباره نور زیاد و آفتاب مستقیم توضیح بدهیم. هر گیاهی به یک رنج از نور نیاز دارد و همان‌طور که نور کمتر از رنج باشد گیاه آسیب می‌بیند نور بیش از اندازه نیز به گیاه آسیب وارد می‌کند.

گیاهان از لحاظ نیاز به نور به ۲ دسته کلی تقسیم می‌شوند.

۱_ گیاهان سایه دوست:
این گیاهان که شامل اکثر گیاهان آپارتمانی مانند پتوس، برگ انجیری، بنجامین، بنفشه آفریقایی ،کاج مطبق و… می‌باشد به سایه آفتاب نیاز دارند. البته منظور از سایه یک مکانی که آفتاب به صورت مستقیم به آن نتابد و محل تاریک برای این گیاهان خوب نیست. آفتاب مستقیم و کامل برای این گیاهان مناسب نبوده و آن ها را از بین می‌برد. نور ملایم پشت پنجره‌ها با فاصله یک متری می‌تواند برای بسیاری از گیاهان آپارتمانی مناسب باشد.

 

۲_ گیاهان با نیاز به نور کامل:
این گیاهان که شامل اکثر کاکتوس‌ها و ساکولنت ها، گیاهان گل‌دار و فصلی و… می‌باشد. این گیاهان به نور کامل خورشید نیاز دارند هرچند در سایه زنده می‌مانند اما رشد غیرطبیعی خواهند‌ داشت و در نهایت از بین می‌روند و گل دهی نمی‌کنند. اما این گیاهان نیز تا یک رنجی از شدت نور خورشید را تحمل می‌کنند و نور شدید آفتاب بخصوص زمانی که گیاه را به یکباره به محل با نور شدید منتقل می‌کنیم می‌تواند باعث سوختگی گیاه شود.

شدت نور و گرمای خورشید در انواع شهرها و کشورها متفاوت می‌باشد. همچنین نور خورشید در فصل‌ها متفاوت بوده و در فصل تابستان به صورت مستقیم برگ‌های گیاهان را سوزانده و آن‌ها را از بین می‌برد.

چگونه از آفتاب سوختگی گیاهان جلوگیری کنیم؟ - میهن کاکتوس

نور زیاد و داغ آفتاب فصل تابستان باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای و سوختگی بر روی تنه و ساقه گیاهان می‌شود که این لکه‌ها به هیچ وجه از بین نمی‌روند. برگ‌ها زرد شده و می‌ریزند، رشد گیاه کند می‌شود، عمر گل‌ها کم شده و پژمرده می‌شود و گیاه حالت شادابی خود را از دست داده و در دراز مدت از بین می‌روند.

بهترین راه در این فصل فیلتر کردن نور خورشید می‌باشد. می‌توانید گیاهان خود را با کمی فاصله از شیشه پنجره قرار دهید تا آفتاب از پشت شیشه به آن‌ها بتابد یا استفاده از روزنامه نیز مناسب می‌باشد. در گلخانه‌های بزرگ و کوچک از شید های سبز رنگ استفاده می‌کنند که نور گیاه را فیلتر کرده و از سوختگی گیاهان جلوگیری می‌کنند.

محل سوختگی عمیق برای همیشه بر روی گیاه باقی می‌ماند. ولی سوختگی‌های سطحی که با تغییر رنگ اولیه مشخص است می‌تواند برگشت پذیر باشد.

در فصل داغ تابستان مراقب گیاهان خود باشید از آن‌ها در برابر آفتاب سوزان محافظت کنید و حتماً نور را فیلتر کنید تا به گیاهان آسیب وارد نشود.

علت سوختگی برگ دیفن

گیاهانی که از ابتدای بهار در باغچه کاشته میشوند معمولا کمتر دچار آفتاب سوختگی میشوند تا گیاهانی که در گلدان کشت میشوند. این به دلیل خاصیت خاک در جذب گرما و گستردگی ریشه گیاه می باشد.

گیاهان را نباید به یک‌باره به محلی با نور زیاد منتقل کرد بهتر است از ابتدای بهار جای گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را مشخص کنید و در آنجا قرار دهید تا با افزایش تدریجی نور آفتاب آسیبی به گیاهان نرسد.

آفتاب در مناطق با هوای رطوبت بالا آسیب کمتری به گیاه می‌رساند تا مناطقی که آفتاب شدید با هوای خشک دارند.

آفتاب سوختگی در گیاهان با افزایش درجه حرارت و از طرفی افزایش شدت نور (افزایش طول روز و زاویه تابش) افزایش می یاید. لازم است برای مقابله با این تنش، فیزیولوژی تنش را بدانیم تا به خوبی جهت انتخاب ترکیبات کودی تصمیم گیری کنیم.

آسیب آفتاب سوختگی | Sun Burn - کاکتوس پدیا Cactuspedia

نور عامل اصلی تولید در گیاه و فتوسنتز گیاه است. وقتی نور به سطح برگ می‌رسد فوتون‌های نور در تایلوکویید کلروپلاست گیاه در ابتدای چرخه Z باعث شکستن یک مولکول آب می‌شود و الکترون آزاد شده توسط منگنز گرفته می‌شود و در طی چرخه Z با انتقال الکترون اولین عامل انتقال انرژی یا همان NADPH را می‌سازد که عامل اصلی در تولید قند در فرایند فتوسنتز است.

نکته اصلی اینجاست که نور باید در ابتدا مولکول آب را بشکند و سپس با منگنز الکترون آزاد شده را منتقل کند پس وجود این دو عامل ضروری است. با افزایش دما و تعرق بیشتر در گیاه آب بیشتری از گیاه خارج می‌شود و کمبود آب در سلول باعث می‌شود نور وارد شده مسیر صحیح را طی نکند و موجب خسارت نوری شود.

چطور تشخیص دهید که گیاه شما آفتاب سوخته شده است؟

درست مانند پوست شما، برگهای گیاهان آپارتمانی شما هم چنانچه زیاد در معرض نور خورشید باشند تغییر رنگ می‌دهند، ولی بجای قرمز روشن، زرد یا سفید می‌شوند (چنانچه آفتاب سوختگی شدید باشد حتی امکان دارد لبه‌های برگ‌ها قدری قهوه‌ای و ترد شود). اگر آب یا نور کافی به گیاه نرسد هم امکان دارد برگ‌ها رنگ خود را از دست بدهند ولی چنانچه علت آن آفتاب سوختگی باشد اغلب برگهای بالایی و یا برگهایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید می‌باشند دچار تغییر رنگ خواهند شد. به گونه ای که برگ‌هایی که به سطح خاک نزدیکتر هستند و از برگهای بالاتر سایه می‌گیرند، نباید تغییر رنگ چندانی داشته باشند.

بسته به نوع گیاه و مدت زمان ماندن در آفتاب، برگهای در معرض تابش مستقیم نور آفتاب می‌توانند رنگ خود را از دست داده و سفید شوند و یا در بیشتر موارد زرد شوند.

 

چطور از آفتاب سوختگی پیشگیری کنیم؟

آفتاب سوختگی گیاهان درمان ندارد و فقط راه پیشگیری است. بعد از آسیب رسیدن به گیاه هیچ راهی برای بهتر شدن عارضه وجود ندارد. گیاهان خود را در جایی بگذارید که بعد از ظهر به اندازه کافی سایه باشد. مقدار مناسب از آب و کود را در فصل رشد فعال در اختیار آنها قرار داده و پاییز و زمستان بگذارید دوره رکود را تجربه کند.

هرس شاخه‌های اضافی و صدمه دیده را در زمان مناسب انجام داده و بعد هرس همه شاخه‌ها و برگها را از اطراف گیاه جمع کنید. برای گیاهان جوان خود در ظهر سایه کمی ایجاد کنید تا تنه گیاه، برگ و میوه‌ها دچار آفتاب سوختگی نشود. پیشگیری از دریافت نور زیاد آفتاب در گیاهان جوان کاری است که شما باید حتماً در پاییز انجام دهید.

برای گیاهان جوان با تعداد کم شما می‌توانید تنه گیاه و شاخه‌ها را با نوارهای بسته بندی رنگی پوشش دهید پایان نوار را با وسیله‌ای که به تنه گیاه صدمه نرساند مهار کنید نوارهای پیچیده دور گیاه را تا اواسط فصل بهار بر روی گیاه نگهدارید.

آفتاب سوختگی گیاهان ,علل آفتاب سوختگی گیاهان,جلوگیری از آفتاب سوختگی گیاهان

بعضی از باغبانان و تولیدکنندگان میوه رنگ کردن تنه درختان جوان را با رنگهای سفید غیر جاذب پیشنهاد می‌دهند این شیوه کار می‌کند اما برای چند سال رنگ روی بدنه می‌ماند و شما با درختی با تنه سفید روبرو هستید که طرحی نازیبا مخصوصاً در محوطه سازی به وجود می آید.

گیاهان بخصوص کاکتوس ها را به یک باره جلوی آفتاب قرار ندهید. به آرامی و کم کم باید به نور خورشید عادت کنند. گیاهان را از اوایل بهار که آفتاب شدید نیست به نور آفتاب منتقل کنید.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :