روش جالب و متفاوت تکثیر گل رزی که چیده شده
امروز ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با یک روش بجال برای زنده نگه داشتن گلی رز چیده شده آشنا کنیم حتی با این روش شگفت انگیز میتوانید گل رز را در منزل تکثی

عکس های زیبای گل سرخ | عکس های گل رز قرمز زیبا

آکاایران: پرورش گل و گیاه در منزل بخصوص در آپارتمان‌های امروز امری دشوار و شاید غیرقابل باور باشد، اما همیشه راه‌هایی وجود دارد که بتوان این بنوعی تحریم‌ها را دور زد و یک باغچه گل کوچک یا بزرگ، اما زیبا را در منزلمان داشته باشیم حتی درون آپارتمانمان!

روش تکثیر و پرورش گل رز در سیب زمینی | کاشت گل رز با سیب زمینی | خرید گل  آنلاین گندم VIP

گل رز یکی از گل‌های محبوبی است که اکثر افراد دوست دارند حداقل یک گلدان از این گل زیبا را در منزلشان داشته باشند و از عطر و منظره‌ای که خلق می‌کند لذت ببرند، اما "چطور می‌توان در منزل گل رز پرورش داد؟" ، و یا اینگونه مطرح کنیم؛ "چطور می‌توان گل رز چیده شده را زنده نگه داشت؟! در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, روش شگفت انگیزی برای پرورش گل رز چیده شده در منزل را آموزش خواهیم داد .این یک ترفند باغبانی می باشد که نیازمند چند عنصر برای سالم نگه داشتن گیاه شما دارد.

 

روش جالب و متفاوت تکثیر گل رزی که چیده شده است

لوازم مورد نیاز:
  • یک سیب زمینی
  • ساقه گل رز
  • بطری های پلاستیکی
  • چاقو
  • گلدان گل

نحوه آماده سازی و تکثیر گل رزی که از ریشه جدا شده است

برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. طول شاخه باید بین 15 تا 20 سانتیمتر باشد. توجه داشته باشید، ساقه‌ای که برای قلمه زدن انتخاب کرده‌اید، باید به کلفتی یک مداد، راست و فاقد پیچ و تاب باشد.

۲. قلمه را به صورت اریب از گیاه مادر جدا کنید. همچنین دقت کنید محل برش ساقه، دقیقاً در زیر جوانه باشد.

زمان و نحوه هرس گل رز - وطن‌بیو

۳. برگ‌های اضافی ساقه را جدا کنید و فقط یک جفت برگ بالایی قلمه را نگه دارید تا بیشتر انرژی  گیاه صرف ریشه زایی شود، همچنین بهتر است، تیغ‌ها را از نیمه زیر قلمه بکنید.

۴. چند عدد سیب‌زمینی متوسط و درشت را انتخاب نموده و با چاقو حفره‌ای داخل آن ایجاد کنید. قلمه رز را درون سوراخ فرو کنید و سیب زمینی را داخل خاک گلدان یا باغچه قرار دهید. سیب زمینی باعث می‌شود تا شاخه‌ها رطوبت خود را قبل از ریشه‌زنی از دست ندهند و مواد غذایی بیشتری در اختیار گیاه قرار می‌گیرد.

۵. بعد از قرار دادن سیب زمینی در داخل گلدان، باقیمانده خاک را روی آن بریزید و در صورتی که می‌خواهید قلمه ها را در باغچه بکارید، در قسمتی از باغچه که در طول روز آفتابگیر است، چاله‌ای به عمق ۱۵ سانتیمتر حفر کنید و کف آن را با کمی ماسه نرم به ضخامت ۲ سانتیمتر بریزید و سپس سیب‌زمینی را جایگذاری کنید و اطراف آن را با ماسه بپوشاید.

3 روش تکثیر گل رز در خانه + تصاویر - مجله اسنپ مارکت

۶. گلدان حاوی قلمه‌ها را در محیطی روشن اما به دور از نور مستقیم خورشید و با دمایی حدود ۲۰-۱۸ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. در روش قلمه زدن گل رز با سیب زمینی حفظ رطوبت هوا و بستر بسیار مهم است که می‌توان با استفاده از روش کشیدن یک پلاستیک شفاف بر روی قلمه‌ها و یا غبار پاشی روزانه به حفظ رطوبت هوا کمک کرد. دقت کنید محیط کاشت نیز باید همواره مرطوب بماند تا ریشه‌ها شکل گیرند.

تکثیر گل رز

۷. ریشه زنی گل رز در این روش، ممکن است چند هفته طول بکشد.

۸. بعد از گذشت چند هفته، ریشه‌ها در اطراف و داخل سیب زمینی تشکیل می‌شوند. لازم به ذکر است، بعد از ریشه‌دار شدن گل رز، نیازی به جدا کردن سیب زمینی نیست و گیاه به رشد خود ادامه می‌دهد.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :