مهمترین دلایل پوسیده شدن و نرم شدن کاکتوس چیست؟+درمان
حتی با بهترین مراقبت ها هم بعضی از انواع کاکتوس ها هر ساله یک بار پژمرده می شوند زیرا برای چند ماه به دوره خفتگی می روند. علت پژمردگی و شل شدن کاکتوس و درمان آن

آخرین خبر | باغبان باشی/ دلیل خم شدن کاکتوس ها چیست؟

آکاایران: بهتر است بدانید که کاکتوس ها در واقع یکی از سرسخت ترین گیاهانی هستند که می توان آن را پرورش داد اما توجه داشته باشید که حتی این گیاه سرسخت هم دچار آفات و بیماری هایی خواهد شد که یکی از معمول ترین و شایع ترین این بیماری ها پوسیدگی و پژمرده شدن کاکتوس ها است. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات اکا, تصمیم داریم شما را با مهمترین دلایل پوسیده شدن و نرم شدن کاکتوس ها آشنا کنیم و در نهابت بهترین راه حل برای نجات کاکتوس پوسیده را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 

آموزش کامل تکثیر کاکتوس پوسیده شده و نجات آن | گل من و تو

دلایل پژمرده شدن کاکتوس

آبیاری نامناسب و بیش از حد

توجه داشته باشید که کاکتوس در واقع گیاهی از تیره کاکتوسیان است که اغلب خاردار و گوشتی می باشند و در ابتدا در مناطق شمال و جنوب امریکا رشد می کرد ولی امروزه در اغلب نقاط جهان توسط مردم مورد کشت قرار می گیرد. به طور کلی کاکتوس ها در ایران گونه ی بومی ندارند. این گیاه اغلب دارای ریشه های عمیق و ساقه های شبکه مانندی است که به عنوان منبع ذخیره آب عمل می کند و این ساقه ها توسط خار هایی محافظت می شوند. آنها آب را در ساقه های خود ذخیره می کنند که اغلب به آنها ظاهری متورم می دهد.

به عنوان یک قانون کلی، فقط زمانی باید کاکتوس خود را آبیاری کنید که خاک آن کاملاً خشک شده باشد. هنگام آبیاری، مطمئن شوید که آن را به طور کامل آبیاری می کنید.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید ظرفی که استفاده می‌کنید دارای سوراخ‌های زهکشی باشد و زمان آبیاری، آب از این سوراخ‌ها خارج شود. اینگونه متوجه می شوید که آبیاری خوب بوده است. هرگز گیاه کاکتوس را داخل بشقاب آب نگذارید زیرا باعث پوسیدگی ریشه می شود.

آیا می توان کاکتوس بیش از حد آبیاری شده را نجات داد؟ - کاکتی استور فروشگاه  کاکتوس ارزان

آبیاری کم:

همانطور که آبیاری بیش از حد باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد آبیاری کم نیز گیاه را از بین خواهد برد و به طور کلی اگر در روند آبیاری کم کاری کنید گیاه بافت های خود را از دست خواهد داد و به مراتب خشک خواهد شد. همچنین توجه داشته باشید که در آبیاری کم ریشه ها از بین خواهند رفت و هنگامی که اقدام به آبیاری کنید چون گیاه ریشه ای برای جذب کردن نخواهد داشت با پوسیدگی ریشه مواجه خواهید شد.

خاک مناسب کاکتوس

علاوه بر دادن مقدار مناسب آب به کاکتوس،  گیاه باید نوع خاک مناسبی هم داشته باشد. اگر خاک کاکتوس شما مرطوب بماند، ایجاد مشکل می کند. خاک باید قابلیت زهکشی خوبی داشته باشد تا از پژمردگی کاکتوس جلوگیری کند.

به جز کاشت کاکتوس در خاک مناسب، باید از اینکه گیاه به اندازه کافی مواد مغذی دریافت می کند نیز مطمئن شوید. کود دادن به کاکتوس باعث می شود رشد خوبی داشته باشد و سالم بماند. هر نوع کود خانگی خوب رقیق شده که میزان فسفر آن از نیتروژن بالاتر باشد، انتخاب خوبی است.

حداقل باید سالی یک بار به کاکتوس کود بدهید. اگر می خواهید به طور مرتب کوددهی داشته باشید، یک برنامه ریزی داشته باشید و 2 تا 3 بار در سال در بهار، تابستان و پاییز به کاکتوس کود بدهید تا به راحتی نیاز گیاه خود را برآورده کنید. قرار دادن گیاه در خاکی با مواد مغذی مناسب مانع از پژمردگی و شل شدن کاکتوس می شود.

درمان خم شدن کاکتوس

عمق کاشت نامناسب

کاشت در عمق زیاد می تواند باعث خراب شدن کاکتوس شود. اگر گلدان کاکتوس را عوض کردید، آن را در همان عمقی بکارید که قبلاً کاشته بودید. باید مقدار مناسبی از ساقه گیاه روی خاک بماند. زمانی که کاکتوس شروع به پژمردگی و شل شدن می کند، به جای کاشت آن در عمیق بیشتر یا اضافه کردن خاک، از یک بریس کنار پایه کاکتوس کمک بگیرید تا آن را پشتیبانی کند.

مشکلات قارچی و باکتریاییز

مشکلات قارچی و باکتریایی نیز باعث نرم شدن کاکتوس ها می شوند؛ این مشکلات زمانی رخ می دهد که یک زخم باز روی گیاه کاکتوس شما وجود داشته باشد. درست مانند پوست، یک زخم باز در گیاه کاکتوس هم باید همیشه تمیز نگه داشته تا از عفونت جلوگیری شود.

شرایط گرم و مرطوب تولید اسپور قارچ را تسریع می کند و این امر به تولید باکتری های بد کمک می کند.

اگر کاکتوس عفونت قارچی یا باکتریایی داشته باشد، ابتدا متوجه نرم شدن کاکتوس خود خواهید شد. این مورد روی ساقه نزدیک پایه گیاه اتفاق می افتد اما به سرعت گسترش می یابد. سایر علائم عفونت سیاه شدن کاکتوس، لکه های فرورفته و پوسته های تغییر رنگ یافته است!

پوسیدگی ریشه نرم کاکتوس

این زمانی اتفاق می افتد که گیاه خود را بیش از حد آبیاری کرده باشید و آسیب بیش از حد شده باشد. پوسیدگی کاکتوس یک مشکل رایج در بین صاحبان گیاهان است. توجه به این نکته ضروری است که پوسیدگی ریشه به خودی خود از بین نمی رود و اگر فکر می کنید کاکتوس پوسیدگی ریشه دارد باید فورا اقدام کنید وگرنه گیاه آپارتمانی شما در نهایت خواهد مرد.

اولین نشانه پوسیدگی ریشه که متوجه آن خواهید شد زرد شدن کاکتوس خواهد بود همچنین، اگر کاکتوس پوسیدگی داشته باشد ممکن است متوجه کوچک شدن کاکتوس خود نیز شوید.

اگر کاکتوس پوسیده دارید، ابتدا باید آن را از ظرفش خارج کرده و ریشه ها را بررسی کنید. یک سیستم ریشه سالم ظاهری سفید و محکم دارد و اگر ریشه ها قهوه ای/سیاه و لزج باشند به احتمال زیاد این گیاه دچار پوسیدگی ریشه شده است.

آسیب دیدگی

آسیب فیزیکی به کاکتوس ها می تواند بسیار ساده اتفاق بیفتد، به خصوص اگر حیوان خانگی داشته باشید.

قسمت‌های آسیب‌دیده کاکتوس به‌عنوان منافذی عمل می‌کنند که به پاتوژن‌ها اجازه می‌دهند تا به بافت گیاهی راه بیابند. این امرباعث آسیب بیش از حد گیاه می شود و شما را متعجب می کند که چرا کاکتوس نرم شده است؟

متأسفانه، ممکن است مدتی طول بکشد تا متوجه شوید علت مشکل چیست.

برای جلوگیری از این نوع آسیب، باید گیاه کاکتوس خود را هر هفته برای وجود هرگونه زخم باز یا لکه بررسی کنید تا در صورت مشاهده لکه، فوراً تحت درمان قرار گیرد.

یکی از بهترین را ه های از بین بردن لکه ها مالیدن پاک کننده حاوی سفید کننده البته به آرامی روی زخم است.

راه های برطرف کردن پژمرده شدن کاکتوس

زهکشی ضعیف و نامناسب

کاکتوس ها می توانند آب را در ساقه های خود ذخیره و نگهداری کنند. این بدان معنی است که آنها به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارند تا از غرقاب شدن آن جلوگیری کند. خاک های سنگین آب بیشتری را حفظ می کنند و خاک خیس باعث پوسیدگی ریشه و بیماری در گیاه می شود.

کاشت کاکتوس

آیا می توان کاکتوس پوسیده را نجات داد؟

در صورت پوسیدگی ریشه، اقداماتی وجود دارد که می توانید انجام دهید. اینکه یک کاکتوس پوسیده را می توان نجات داد یا نه به مدت زمانی که گیاه پوسیدگی ریشه داشته است بستگی دارد. اگر در مراحل اولیه متوجه شدید باید بتوانید کاکتوس خود را نجات دهید. با این حال، اگر پوسیدگی ریشه گسترش یافته است، ممکن است مجبوربه قلمه زدن شوید.

اگر کاکتوس شما فقط در مراحل اولیه پوسیدگی ریشه است، باید بتوانید با دنبال کردن این مراحل ساده آن را نجات دهید:

  • کاکتوس خود را از ظرفش خارج کنید (به یاد داشته باشید که دستکش بپوشید!).
  • بررسی دقیقی انجام دهید که کدام ریشه هنوز سالم و کدام یک پوسیده است. به یاد داشته باشید که ریشه های سالم سفید و سفت می باشند، در حالی که ریشه های پوسیده قهوه ای و لزج هستند.
  • اگر اکثریت ریشه ها هنوز سالم هستند، می توانید قسمت های پوسیده را از بین ببرید. سعی کنید ریشه را تا قسمت های سفید برش دهید زیرا حتی اندک قسمت باقی مانده از ریشه بیمار و عفونی ممکن است در سرتاسر ریشه پخش شود.
  • سپس باید شروع به بریدن برخی از ساقه ها و برگ های کاکتوس کنید. از آنجایی که ریشه ها را بریده اید، هنگامی که دوباره گلکاری می کنید، کاکتوس شما نمی تواند به اندازه قبل از مواد گیاهی حمایت کند و باید درصد قابل توجهی از ساقه ها را به ریشه ببرید، بنابراین با ریشه های نرم شروع کنید.
  • پس از اتمام هرس، می توانید کاکتوس خود را در خاک تازه، سالم و غنی از مواد مغذی نگهداری کنید.
  • وقتی ریشه های کاکتوس خود را بررسی می کنید و متوجه آلوده شدن اکثریت آنها می شوید، به احتمال زیاد مجبور به قلمه زنی خواهید شد.

** خوشبختانه، تکثیر کاکتوس ها واقعا آسان و ساده است و می توانید آن ها را از طریق قلمه زدن تکثیر کنید؛ به این صورت که باید یک قلمه از کاکتوس بردارید، به آن چند روز اجازه دهید تا کاملا خشک شود و سپس دوباره در خاک تازه بکارید.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :