سفیدک برگ گیاهان را با این روش خانگی درمان کنید
در نواحی با رطوبت بالا، سفیدک پودری ( powdery mildew) یک بیماری گیاهی شایع به حساب می آید. این بیماری تقریبا هر نوع گیاهی را مبتلا میکند و بر روی برگها، گلها،

سفیدک پودری یک نوع قارچ است که روی سطح برگها و ساقه های گیاهان را پوشش میدهد و مثل این میمونه که روی گیاه پودر سفید رنگی پاشیدین اما شپشک آردآلود شبیه پنبه ای است که روی آن آرد پاشیده باشید که روی ساقه و معمولا زیر برگ گیاهان و همراه موجوداتی که به آن شپشک میگویند یافت میشود. در مان این دو کاملا متفاوت می باشد.

 

در نواحی با رطوبت بالا، سفیدک پودری  ( powdery mildew)  یک بیماری گیاهی شایع به حساب می آید. این بیماری تقریبا هر نوع گیاهی را مبتلا میکند و بر روی برگها، گلها، میوه ها و سبزیجات دیده میشود. علامت آن پوشش پودری سفید یا خاکستری رنگ است که روی سطح بخشهای مختلف گیاه قرار میگیرد. در صورتی که گیاه آلوده را درمان نکنید، ممکن است وضعیت آن وخیم شده و گیاه زرد یا قهوه ای شود. بسیاری از افراد در وهله اول به دنبال راه حلهای ارگانیک و بدون استفاده از مواد شیمیایی و ضد قارچی مضر برای درمان سفیدک پودری هستند. با این حال روشهای پیشگیری از ابتلای گیاه به این بیماری اولویت دارد.

گیاهانی که مستعد ابتلا به این سفیدک ها هستند

عفونت های قارچی سفید می توانند روی اکثر گیاهان تاثیر بگذارند. اگرچه بعضی از انواع درختان، گیاهان و گل ها هستند که بیشتر در معرض این سفیدک های پودری قرار می گیرند. معمولا این قارچ ها در محیط گرم و مرطوب بیشتر رشد می کنند. به همین دلیل این سفیدک ها در فصل تابستان در هوای گرم و مرطوب بیشتر ظاهر می شوند.

گیاهان خانگی که مستعد این سفیدک ها هستند، شامل بنفشه آفریقایی، گیاه بگونیا، گیاه پاپیتال، کالانکوئه، گیاه یشم و سرخ برگه می باشند.

گیاهان بیرون از منزل که مستعد این عفونت های قارچی سفید رنگ هستند، شامل گیاه لیلاک، درخت سیب، رز، بوته توت فرنگی، آهار، بلوط و گل ادریسی هستند.

آیا این سفیدک ها برای گیاه خطرناک هستند؟

معمولاً مشاهده یک لایه پودری روی برگ های گیاه اصلا نگران کننده نیست. این قارچ های سفید روی گیاهان خطرناک نیستند و وجود بعضی از آن ها روی برگ گیاهان اصلاً قابل پیشگیری نیست. البته این سفیدک ها روی خاک یا برگ ها اصلاً ظاهر جذابی را ایجاد نمی کند. بنابراین قطعا دوست دارید که هرچه سریع تر از شر آن ها خلاص شوید.

یشگیری از ابتلا به سفیدک پودری

بهترین راه مراقبت از گیاه در مقابل سفید پودری، پیشگیری است. در ابتدا سعی کنید گیاهان سالم را خریداری کنید. یک راه پیشگیری از سفیدک پودری این است که هر گونه مواد گیاهی مرده را در هنگام هرس کردن سرشاخه ها، بردارید و از گیاه دور کنید. گیاهان را بیش از حد به هم نزدیک نکنید تا جریان هوا در اطراف گیاه به خوبی برقرار باشد.

گیاه را نباید در نواحی سایه و مرطوب بکارید چون چنین محل هایی برای رشد سفیدک پودری بسیار مناسب هستند. یکی دیگر از راههای پیشگیری از آن این است که شبها آب روی برگها نریزید چون در طول شب آب تبخیر نمیشود و مدت زیادی گیاه مرطوب می ماند. آب به خودی خود باعث بیماری سفیدک پودری نمیشود اما به انتقال آن از برگی به برگ دیگر کمک میکند.

راه درمان خانگی سفیدک های روی گیاهان آپارتمانی

 • برای کشتن این سفیدک ها روی گیاهان داخل منزل، می توانید از ترکیب جوش شیرین و آب و صابون استفاده کنید.
 • همچنین می توانید از اسپری شیر استفاده کنید که به خنثی کردن این سفیدک ها کمک می کند.
 • روغن چریش یکی دیگر از مبارزه کنندگان با این سفیدک ها در گیاهان خانگی است.

در ادامه ی این بخش از نمناک به توضیح بیشتر این روش ها خواهیم پرداخت.

سفیدک زدن گیاه

درمان سفیدک روی گیاهان با جوش شیرین

برای ساخت اسپری جوش شیرین کافیست:

 • یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در نصف گالن آب مخلوط کنید.
 • نصف قاشق چای خوری از صابون مایع را به این ترکیب اضافه کرده و به خوبی هم بزنید.
 • سپس قوطی اسپری را از این ترکیب پر کنید و آن را روی سفیدک های برگ و ساقه اسپری کنید.
 • اجازه دهید که گیاه خشک شود.
 • این کار را تا زمانی تکرار کنید که لکه های سفید از بین برود.
 • اگر این محلول موثر واقع نشد، می توانید از پتاسیم بی کربنات استفاده کنید که یک اسپری ضد قارچ قوی محسوب می شود.
 • این ترکیب باعث می شود که جوش شیرین به برگ های گیاه بچسبد و این سفیدک ها را جدا کند.

جوش شیرین

درمان سفیدک روی گیاهان با اسپری روغن چریش

می توانید از روغن چریش برای اسپری کردن روی این گیاهان و دور کردن سفیدک ها استفاده کنید، اما چگونه این اسپری را آماده کنیم؟

 • دو قاشق چای خوری روغن چریش ارگانیک را با نصف گالن آب ترکیب کنید.
 • یک قاشق چای خوری صابون مایع را به آن اضافه کنید.
 • سپس آن را داخل قوطی بریزید و به سفیدک های روی گیاه اسپری کنید.

درمان سفیدک روی گیاهان اسپری شیر

برای استفاده از اسپری شیر کافی است که اقدامات زیر را انجام دهید:

 • محلولی را به نسبت 40 به 60 از شیر و آب تهیه کنید.
 • سپس قوطی اسپری را با این محلول پر کنید و قسمت های سفید را در قسمت برگ و ساقه اسپری کنید و در برابر نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.
 • سپس هر 10 الی 14 روز این کار را تکرار کنید تا سفیدک ها از بین بروند.

این عفونت های قارچی سفید رنگ روی گیاهان بدون آسیب هستند و خلاص شدن از شر آن ها نسبتا راحت است، فقط کافی است یک اسپری ضد قارچ خانگی به روش هایی که گفته شد درست کنید. به عنوان مثال جوش شیرین عاملی برای از بین بردن این سفیدک های روی برگ ها است.

همچنین می توانید به شیوه ای که گفته شد از اسپری ضد قارچ و میکروب استفاده کنید، کافی است که کمی شیر را با آب ترکیب و آن را روی برگ ها اسپری کنید. علاوه بر اینها اگر مراقب میزان آب دادن به گیاه باشید، از دست این سفیدک ها خلاص می شوید.

اسپری شیر برای گیاه

دلیل سفیدک های روی گیاهان چیست؟

برای این که بدانید چگونه باید از این سفیدک ها جلوگیری کنید، اول باید متوجه شوید که این سفیدک ها چه زمانی بیشتر اتفاق می افتند. 4 عامل هستند که این عفونت های قارچی را ایجاد می کنند:

 • آب و هوای گرم بین 60 الی 80 درجه فارنهایت
 • هوای گرم و مرطوب
 • نور خورشید ناکافی
 • جریان هوای ضعیف

چگونه از ایجاد سفیدک ها روی گیاهان پیشگیری کنیم؟

حال برای اینکه بتوانید شرایط خوبی را برای گیاه ایجاد کنید، کافی است که نکات زیر را در نظر داشته باشید:

لوکیشن صحیح را انتخاب کنید:

گیاه را باید در موقعیتی قرار دهید که نور اول صبح به آن برسد. نور صبحگاهی خورشید باعث می شود که رطوبت هنگام شب از بین برود.

نور برای گیاه

بهبود جریان هوا:

اگر گیاهی سفیدک دارد، بهتر است که آن را کنار گیاهان دیگر قرار ندهید. نزدیک هم قرار دادن چند گیاه، احتمال افزایش رطوبت و در نتیجه ایجاد سفیدک را افزایش خواهد داد.

به طور مرتب و منظم گیاه را بررسی کنید:

هر چند روز یکبار نقاط خاصی از سفیدک را روی برگ ها بررسی کنید. اگر برگ های بیمار را مشاهده کردید، آن ها را جدا کنید تا گیاه را خراب نکند. همچنین مراقب خشکی خاک هم باشید.

آب دادن صحیح به گیاه:

بیماری قارچ سفیدک در رطوبت افزایش پیدا می کند. پس در آب دادن زیاده روی نکنید.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :