آکایران: هوستا ، گیاهی دائمی از خانواده زنبقیان (liliaceae) که بومی شمال شرقی آسیا به خصوص چین و ژاپن است.نام این گیاه برگرفته از نام یک گیاه شناس اتریشی میباشد. هوستا به علت داشتن برگهای زیبا ، پهن و معطر ، گیاه زینتی محبوبی به شمار می آید و امروزه در آمریکا و بریتانیا نیز به وفور کاشته میشود.این گیاه ، جایزه انجمن شایستگی باغبانی را از آن خود کرده است. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم روش کاشت و نگهداری از این گیاه همیشه سبز را به شما عزیزان آموزش دهیم . امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت ببرید.

هوستا

معرفی گل هوستا

گل هوستا گیاهی چندساله با انواع و شکل های مختلف که گلدهی هم دارد اما معیار کاشت، زیبایی برگ های آن است. رنگ برگ برخی از نمونه ها سبز است، برخی ابلق حتی برخی زرد است که حاشیه های سبز دارد. رنگ گل ها هم سفید، صورتی و بنفش است.برگ های این گیاه پهن و و رگ برگ های فرو رفته آن در رگ پهنک جلوه مواجی به آن می دهد. گل ها کوتاه تر از زنبق رشتی و به رنگ سفید وآبی است. این گیاه به آسانی از طریق تقسیم بوته در اسفند ماه ازدیاد می شود. نسبت به سایه درختان مقاوم است .

از کاربردهای این گیاه استفاده برای مرزبندی کردن، کاشت در مناطق ساحلی و باغهای صخره ای را میتوان نام برد.این گیاه دائمی بین ۰٫۵ تا ۱ متر رشد میکند و گستردگی آن نیز تا ۱ متر میباشد و ۲ تا ۵ سال زمان نیاز است تا این گیاه کاملاً رشد کند.
برگها بيضى شكل و موج دارند. اطراف برگها كرم رنگ بوده و همين سبب جذابيت بيشتر اين گياه مى گردد. اندازه سطح پهنك برگ در گونه هاى مختلف متفاوت است.برگها قلبی شکل میباشند.گلهاى هوستا به صورت مجموعه روى گل آذين قرار دارند. رنگ گلها ممكن است سفيد, بنفش يا ارغوانى باشد. زمان باز شدن گلها نيز در ارقام مختلف فرق مى كند. مثلاً در بعضى از  هوستا ها گلها اوايل تابستان باز مى شوند و برخى ديگر در اواخر تابستان يا اوايل پاييز.گل ها شیپوری و به صورت خوشه ای میباشند .این گلها در بالای شاخ و برگ گیاه ظاهر میشوند.این گیاه پس از اتمام فصل سرد ، دوباره جوانه زده و رشد میکند.

چگونه گل هوستا را بکاریم؟ 

فقط کافی است که داخل خاک مورد نظر، یک حفره به اندازه ریشه گیاه ایجاد کنید و آن را داخل خاک قرار دهید. اگر هم این گل را همراه با گلدانش خریداری کرده اید، آن را با خاک گلدان داخل باغچه بگذارید و کمی خاک اطراف گیاه را مرطوب کنید. 

مراقبت از گیاه هوستا 

نور مناسب گل هوستا

این گیاه را برای رشد بهتر در محیط روشن و دور از تابش مستقیم قرار دهید. تابش مستقیم خورشید به برگ ها سبب سوختگی برگ ها می شود پس گل هوستا را باید در معرض نور جانبی قرار دهید. 

میزان آبیاری گل هوستا

خاک را مرطوب نگه دارید اما مراقب باشید که بیش از حد خیس نماند زیرا آبیاری زیاد باعث پوسیدگی گیاه می شود. بهترین زمان برای آبیاری زمانی است که خاک تا حدودی رطوبتش را از دست داد. خشکی بیش از حد خاک باعث می شود برگ ها دچار خشکی شوند. در هوای گرم گیاه به آبیاری بیشتری نیاز دارد.

دمای مناسب گل هوستا 

این گیاه سرمای را هم می تواند تحمل کند اما در سرمای زیاد برگ های خود را از دست می دهد و مجدد در فصل بهار برگ ها دوباره می رویند. اگر محل زندگیتان زمستان های خیلی سرد نداشته باشد، گیاه همیشه سبز باقی می ماند. این گیاه برای گلدهی هم چند هفته به قرارگیری در دمای حدود 4 درجه احتیاج دارد.

دمای گل هوستا

بهترین خاک برای گل هوستا

این گیاه برای رشد بهتر به خاکی سبک و دارای مواد ارگانیک احتیاح دارد. برای اینکه بستری مناسب برای رشد گیاه فراهم کنید، می توانید به خاک باغچه مقداری خاک برگ اضافه کنید. در صورت پرورش این گیاه در گلدان از گلدانی با عمق حداقل 30-40 سانت استفاده کنید. 

استفاده از کود

حتماً یک کود متعادل و مناسب بعد از کاشت و در فصل بهار به گیاه بدهید. از کود های گیاهی استفاده کنید تا رطوبت اضافه را از بین ببرد.

دیگر مراقبت های لازم از گیاه هوستا

  • بعد از شکوفه زدن گیاه، قسمت های اضافه ساقه را برش دهید تا گل تحریک به رشد جدید و بهتر شود. 
  • در اواخر پاییز هم می توانید برای جلوگیری از بیماری ها و مشکلات، آن ها را هرس کنید. 
  • کافی است که اطراف گیاه را تمیز کنید و برگ های قهوه ای را از آن جدا کنید تا در فصل بهار دوباره به حالت قبل برگردند.
  • تقسیم این گیاه و سپس کاشت آن بهترین روش موجود است.

مراقبت از گیاه هوستا

انواع روش تکثیر هوستا

یکی از متداولترین راه‌های تکثیر گیاهان هوستا، تقسیم گیاهانی است که بیش از اندازه متراکم شده اند. گیاهان هوستا دارای ساقه‌های زیرزمینی هستند که در طی رشد، مرتباً از زیر زمین ساقه‌های هوایی را به بیرون از خاک می‌فرستند و خود نیز در زیر زمین گسترده می‌شوند و رشد می‌کنند؛ بنابراین اگر شرایط محیطی برای گیاه مناسب باشد به حجم و تراکم شاخسار گیاه افزوده می‌شود. در صورت لزوم و البته بعد از گذشت ۴-۳ سال از کاشت شدن گیاه مادری و بزرگ شدن آن به اندازه کافی می‌توان گیاه مادری را همراه با ریشه هایش از زیر خاک درآورد و نسبت به تقسیم آنان به دو یا چند قسمت اقدام کرد. هر قسمت باید حداقل ۶-۵ ساقه داشته باشد.

گل هوستا، زیباترین گیاه همیشه سبز

از اوایل بهار می‌توان نسبت به عمل تقسیم اقدام کرد البته برخی پرورش دهندگان اوایل بهار را برای تقسیم هوستا‌های گلدانی مناسب می‌دانند و مطرح می‌کنند که برای هوستا‌های موجود در فضای باز اوایل تابستان بهتر است، زیرا گرمای خاک می‌تواند به شروع ریشه زایی به گیاهانی که به تازگی تقسیم شده اند و به نحوی ریشه هایشان دست خورده است و آزرده شده است کمک می‌کند. برای اینکه به برگ‌ها آسیب نرسد بهتر است که ابتدا برگ‌های هوستا را با کمک یک نوار پارچه‌ای به هم ببندیم تا بیرون آوردن آن از خاک آسان‌تر باشد.

کاشت بذر این گیاه نیز روش دیگر تکثیر است که البته متداول نیست، اما امکان پذیر است. سه هفته بعد از خشک شدن آخرین گل بر روی گل آذین گیاه می‌توان گل آذین را از گیاه مادری جدا کرد و در اتاقی خشک و خنک قرار داد تا تمامی گل آذین خشک شود سپس می‌توان نسبت به جدا کردن بذر‌ها و کاشت آن‌ها اقدام کرد. البته می‌توان در مکانی سرد و خشک نیز آن‌ها را انبار کرد. بذر‌ها می‌بایست به شکل بسیار کم عمق کاشته شوند. گلدان حاوی بذر‌ها در مکانی گرم با دمای ۲۴-۱۶ درجه، اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند. 

 

آفات و بیماری هوستا :

شپشک ، کنه تار عنکبوتی ، حلزون از جمله آفات این گیاه هستند . از بین بیماری ها نیز می توان به نوعی بیماری ویروسی که موجب بروز نواحی زرد رنگ بر روی برگها، پیچش برگها و رشد ضعیف گیاه می شود اشاره کرد. بیماری قارچی انتراکنوز موبج بروز لکه هایی نامنظم به رنگ سفید و یا کرم رنگ با حاشیه هایی قهوه ای می شود. سوختگی جنوبی از دیگر بیماری های قارچی است که موجب زرد شدن برگها و افتادگی و مرگ گیاه میشود . نماتد برگ هوستا نیز از دیگر آفاتی است که موجب بروز رگه هایی زرد-خشکیده بر روی برگ می شود.

هرس هوستا :

گیاهان هوستا در طی فصل رشد نیاز به هرس خاصی ندارد. اما اگر این گیاه در فضای باز کاشته شده است، معمولا در اثر سرمای زمستانی آسیب می بیند و برگهایش را از دست می دهد . بنابراین با سرد شدن هوا در پاییز برگهای این گیاهان به تدریج زرد می شوند . برگهای زرد را از گیاه جدا کنید و همچنین  می توان تمامی ساقه ها و برگسار را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد و روی آنها حدود ۱۰ سانتیمتر خاک برگ ریخت تا در برابر سرمای زمستانه بیشتر محافظت شوند. با آمدن فصل بهار میتوان این خاک برگ را کنار زد . با گرم شدن هوا رشد برگهای جدید مجدداً از زیرخاک شروع میشود.

گونه های مختلف گیاه هوستا

انواع گل و گیاه هوستا با یکدیگر متفاوت هستند که می توانید بر اساس ویژگی هایی که دارند ، انواع متفاوت آن ها را انتخاب کنید: 

گیاه هوستا

گل H. fotunei ‘Aureo Marginata’

برگ های لوزی شکل به رنگ سبز پررنگ با لبه های نسبتاً تیز و طلایی . 

گل H. x ‘Blue Cadet’

برگ های قلبی شکل و گل های متمایل به رنگ آبی که آن را به یک گیاه زیبا تبدیل می کند که در اواسط تابستان گل می دهد. 

برای قسمت های آفتابی تر از گونه های Hosta plantaginea استفاده کنید که گل های خوشبویی را در اواخر تابستان به شما تحویل می دهند.

بعضی از افراد این گیاه را برای خوردن، هم به صورت پخته شده، هم سرخ شده و هم به صورت خام استفاده می کنند، دقیقا مثل کاهو یا مارچوبه.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :