معرفی گیاه آپارتمانی مارانتا+ روش نگهداری و نیازها
شرایط نگهداری گیاه مارانتا ، نگهداری از گیاه مارانتا ، گیاه اپارتمانی مارانتا ، گیاه مارانتا لوکونورا ، نگهداری گیاه مارانتا را در آکاایران بخوانید

گیاه مارانتا (MARANTA) از انواع گیاهان همیشه سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. این گیاه دارای برگ های سبز تیره با رگه های زرد است.

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد گیاه مارانتا را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

این گیاه دارای گونه های مختلف  است که فقط تعداد محدودی از آنها را می توان در فضای آپارتمان پرورش داد.گیاه مارانتا برای رشد، نیازمند گرما و رطوبت است. برای کاشت آن در فصل زمستان دقت کنید دمای اتاق از ۱۲ درجه سانتی گراد کمتر نباشد. رطوبت را می توان با استفاده از دستگاه های بخار ساز تأمین کرد.
خاک غنی از خاک برگ، ماسه و کودهای آلی برای پرورش گیاه مناسب است. گلدان ها را در مکانی نورگیر و در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید.
آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دوبار در هفته انجام شود. قبل از آبیاری مجدد دقت کنید، خاک گلدان مرطوب باشد. PH خاک بهتر است بین شش تا شش و نیم باشد.تکثیر گیاه مارانتا از طریق قلمه زدن و تقسیم ریشه امکان پذیر است.

 

شرایط نگهداری مارانتا

نور :
محیطی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب را می‌خواهد بخصوص در تابستان مکانی با سایه بیشتری را ترجیح می‌دهد.نور مستقیم آفتاب موجب کدر شدن رنگهای برگ و حتی سوختن و برگ برگها می‌شود.نور شدید محیط (شرایطی بجز نور مستقیم آفتاب) موجب پریدگی رنگ برگها می‌شود.کمبود نور نیز یکی از عوامل عدم باز شدن برگهای جوان این گیاه است که در این صورت باید گیاه را به مکانی با نور بیشتر منتقل کرد.

 

دما مورد نیاز مارانتا:
این گیاه در دمای ۱۶ – ۳٠ درجه سانتیگراد رشد می‌کند اما بهترین محدوده حرارتی برای آن ۲۱ – ۲۶ درجه سانتیگراد است.سردی هوا موجب پیچیدگی و پژمردگی برگها می‌شود.

 

آبیاری مناسب مارانتا :
رطوبت دوست و در طی روزهای گرم گیاه نیاز به آبیاری خوب و بستر خاک مرطوب گلدان را دارد ولی نه به صورتی که غرقاب شود.آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب خمیدگی برگهای گیاه و ایجاد زخمهایی قهوه‌ای رنگ بر روی برگسار می‌شود و امکان دارد مشکل پوسیدگی ساقه و برخی از بیماریهای قارچی پیش آید.اگر نگران آبیاری بیش از اندازه این گیاه هستید، صبر کنید تا سطح خاک گلدان تا حدودی و البته نه تمامی آن، خشک شود و سپس گیاه را آب دهید.

نکته :سوختن و قهوه ای شدن نوک برگها نشانه کمبود رطوبت در روزهای گرم و خشک است.

نکته : ادامه تشنگی گیاه می‌تواند موجب پیچیدگی و پژمردن برگها گیاه شود و در نهایت برگها خم می‌شوند و می‌ریزند.

نکته : در تابستان روزانه غبارپاشی کنید و حالت جزیره حتما ایجاد کنید.

 

کووددهی مورد نیاز مارانتا:
کود کامل  با نسبت دو به هزار هر ۱۵ روز یکبار به جز فصول سرد تقریبا جوابگوی تمامی نیازی های کوددهی این گیاه است.

 

خاک مناسب  مارانتا:
خاک این گیاه تا حدودی باید حالت اسیدی داشته باشد و از زهکش خوبی نیز برخوردار باشد.دو قسمت پیت ماس و یک قسمت شن یا پرلایت محیط خوبی برای رشد این گیاه ایجاد می‌کند.

تعویض گلدان :

با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و آن را متراکم ننمایید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.

تمیز نمودن برگها :

غبار پاشی برگهای گیاه را تمیز مینماید،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده نمایید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نفرمایید.نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل تر از گیاهان کم توقع تر و معمولی خشن است، با نگهداری صحیح آن سلیقه خود را به دیگران یاد آوری نمایید.

هرس :

 این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد مگر قطع برگهای مسن و خشکیده آن به منظور تحریک تولید و رشد برگهای جوان.

ازدیاد :

مارنتا در شرایط رطوبتی بالا رشد خواهد کرد و در زمان تکثیر گیاه باید به این نکته توجه داشته باشید .تکثیر این گیاه به دو روش تقسیم بوته و قلمه گیری، زمانی که گیاه کاملا رشد کرده و انبوه است، می باشد. البته تکثیر از راه تقسیم آسانتر و شانس موفقیت آن بیشتر است. از اواسط تا اواخر بهار خاک را مرطوب کرده و به آرامی گیاه را از گلدان بیرون آورید و به قسمتهای دارای ریشه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه 11-9 سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید و آن را با کیسه پلاستیکی شفاف جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بپوشانید و در دمای 21 درجه سانتیگراد، دور از تابش خورشید در شرایط مناسب نوری و در سایه روشن قرار دهید. در روش قلمه گیری از اوایل تا اواسط تابستان، قلمه هایی به طول 10 سانتی متر را جدا کنید ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و به آرامی در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتی متر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و به روش مشابه با روش تقسیم بوته عمل کنید . بعد از دو ماه کیسه را بردارید و تا زمانی که گیاه کامل شود آن را با کود مایع تغذیه کنید. سپس به گلدانی با قطر دهانه 11 سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.

زخم ها و لکه های قهوه ای بر روی گیاه

لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ، که به عنوان لکه برگ هلمینتواسپوریوم نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع ترین بیماری‌های گیاه مارانتا می‌باشد. اگر این بیماری به سرعت درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد. این مشکل در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شود و می توان با تنظیم میزان آب دهی باعث توقف و یا پدید آمدن این لکه ها شد. این لکه های زرد به سرعت گسترش می‌یابند و سرانجام از نظر ظاهری برنزه و قهوه ای رنگ می‌شوند. آنها همچنین ممکن است هاله های زرد کوچک داشته باشند.

متاسفانه زمانی که این لکه‌ها بر روی برگ های گیاه مارانتا ایجاد می‌شود به سختی قابل درمان است. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل، آبیاری منظم است.

زرد شدن برگ گیاه مارانتا

زرد شدن برگ نیز در گل مارانتا معمول است، این بیماری ناشی از استرس محیطی، بیماری قارچی یا ویروس ها است. کنه تار عنکبوتی نیز یکی از علل این زردی می‌باشد. غالباً ، زردی برگها ناشی از چیزی است که به راحتی قابل تنظیم است، مانند محل استقرار گیاه یا نوع کودی که استفاده می‌کنید. دلیل دیگری که می‌تواند باعث زرد شدن برگ های گیاه مارنتا شود کمبود آهن است که در صورت نرسیدن آهن به گیاه می‌تواند باعث مرگ گیاه شود.

آفت-گیاهان-آپارتمانی

گاهی اوقات، برگهای زرد نشانه این است که گیاه شما در معرض نور زیاد خورشید قرار گرفته است. گیاه خود را به یک مکان جدید منتقل کنید یا برای کمک به فیلتر کردن نور، گیاه را پشت پرده قرار دهید. همچنین در مواردی مقادیر زیاد فسفات یا فلوراید، که گاهی اوقات در آب شیر یافت می‌شود، علت زرد شدن برگ ها است. این موارد می‌تواند نوک برگ های شما را بسوزاند. استفاده از آب تصفیه شده یا استفاده از آب شیر که ساعاتی در فضای آپارتمان بوده می‌تواند به کمک شما بیاید.

قهوه ای شدن برگ گیاه مارانتا

برگ هایی که قهوه ای شده اند یا در حال فرسودگی هستند ممکن است نشانگر این باشد که گیاه شما نور زیادی دریافت می‌کند. سعی کنید گیاه خود را به یک مکان جدید منتقل کنید. با این حال ، برگهای قهوه ای نیز می‌تواند در اثر کلر موجود در آب شیر ایجاد شود. از آب تصفیه شده استفاده کنید یا اجازه دهید آب شیر بیست و چهار ساعت قبل از استفاده در ظرفی درباز در محیط خانه بماند.

علت-لوله-شدن-برگ-گیاه-مارانتا

برگ ها پیچ خورده و حالت پژمردگی دارد

هوای محیط گیاه سرد است، گلدان را به محیط گرم تری منتقل کنید. این مشکل می‌تواند به دلیل آبیاری کم و یا رطوبت نسبی کم نیز باشد. رطوبت گیاه را بالا برده و در صورت نیاز آبیاری نمایید.

رنگ پریدگی برگ ها

نور کافی به گیاه شما نمی‌رسد، گلدان را جابجا کنید تا نور بیشتری به مارانتا برسد.

رگ برگ ها از بین رفته اند

تغذیه گیاه نامناسب بوده و به علت کمبود مواد مغذی در خاک این مشکل پیش آمده است.

برگ های خمیده و افتاده

دمای هوای محیط برای گیاه شما بسیار بالاست، هوای محیط را خنک‌تر کنید یا گیاه را جابجا کنید. غبارپاشی گیاه فراموش نگردد.

آفت-گیاهان-آپارتمانی1

 

 

 

 

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی اکاایران 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن