روش کاشت و نگهداری از درخت گیلاس در باغ و باغچه
آموزش پیوند درخت گیلاس,پیوند درخت آلبالو,پیوند زدن درخت گیلاس,پیوند درخت آلبالو در بهار,پیوند درخت گیلاس به البالو,زمان پیوند درخت گیلاس,پيوند درخت گيلاس,پیوند

گیلاس یکی از خوشمزه ترین و محبوب ترین میوه هاست. این میوه شیرین و آبدار، کوچک و در رنگ هایی از زرد تا سرخ مایل به سیاه است. هسته گیلاس بسیار سفت و کوچک است که دور آن را گوشت پوشانده است. فصل گیلاس اوایل تیر و اواخر اردیبهشت است. ارتفاع درخت گیلاس بین 6 تا 9 متر است.

گیلاس از تیره گلسرخیان و بومی مناطق جنوب شرقی اروپا و آسیای غربی است. گیلاس احتمالا از منطقه‌ای بین دریای سیاه و دریای خزر منشاء گرفته است. برخی از ارقام گیلاس خودناسازگار و دگر ناسازگار هستند و نیاز به ارقام گرده دهنده دارند. برای این منظور از از ارقام گرده دهنده به نسبت ۱ به ۹ و حتی نصف به نصف استفاده می شود. گیلاس Prunus avium به خانواده Rosaceae تعلق دارد.

گیلاس نیز مانند درخت هلو و گوجه دارای شاخه‌های کاذب میباشد که هنگام هرس باید حذف شوند. زیرا شاخه‌های کاذب یا شیفون فقط حاوی جوانه‌های زایشی بوده و در نوک شاخه جوانه رویشی دارند.

برای کاشت گیلاس، فضای کافی را لحاظ کنید. به طور کلی ۴ متر فضا بین درختان کوچک گیلاس باید برقرار باشد. اگر اندازه درخت گیلاس شما نرمال است، باید بین درختان دو برابر فاصله اعمال کنید. برای کاشت درخت گیلاس، از خاک با مواد مغذی فراوان و کیفیت عالی استفاده کنید. عمق گودال از اندازه توده ریشه درخت بیشتر نباشد.

 

خاک مناسب برای کاشت گیلاس

ریشه های درخت گیلاس سطحی و کم عمق است. برای کاشت درخت گیلاس نیاز به خاک خوب تا عمق ۱٫۵ متری دارید. بهترین نوع خاک، خاک لومی شنی است. چون شن زهکشی بسیار خوبی دارد. زهکشی برای درخت گیلاس اهمیت زیادی دارد. چون این درخت رطوبت زیاد را تحمل نمی کند. محل کشت آن نباید اسیدی باشد. بلکه باید قلیایی باشد. قلیایی و اسیدی کردن بیش از اندازه خاک موجب آسیب به گیلاس می شود.

 

کاشت درخت گیلاس,روش کاشت درخت گیلاس

زمان کود دهی درخت گیلاس :

زمانی که درخت گیلاس شما میوه تولید کرد، تا زمان برداشت میوه ها صبر کنید و سپس به درخت خود کود بدهید. 

 

آب و هوا درخت گیلاس :

گیلاس آب و هوای گرم و بدون بارندگی را در فصل رشد و اواخر فصل برداشت می پسندد و به سرمای مناسب در دوره استراحت نیاز دارد. نیاز سرمایی گیلاس حدود 900 تا 1800 دمای زیر 5 تا 7 درجه است. نور مستقیم خورشید حداقل 6 تا 8  ساعت برای این درختان ضروری است. در واقع نور آفتاب باعث شیرین شدن میوه های گیلاس می شود.

 

دمای مناسب برای کاشت درخت گیلاس :

تحمل سرمای درختان گیلاس در برابر سرمای زمستان حدود 25- درجه سانتیگراد است و برای اینکه نیاز سرمایی این گیاه برطرف شود و بتواند به فعالیت گلدهی خود ادامه دهد می بایست در حدود 500-1200 ساعت را در طی زمستان حتما در دمای زیر 7 درجه بگذارند. به همین دلیل کاشت این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری یا امکان پذیر نیست و یا نتیجه خوبی در میوه دهی نخواهد داشت. زیرا در چنین مکان هایی نیاز سرمایی این درختان برطرف نمی شود.

 

آبیاری درخت گیلاس :

بارندگی در طول زمستان برای این درخت بسیار عالی است، بالعکس، باریدن باران در تابستان و در زمان برداشت برای آن مضر است، زیرا گیلاس گوشتی نرم دارد و احتمال دارد در اثر قطرات باران بترکند. از طرفی خشکی هم برای این درخت مضر است و خشکی خاک در تابستان می تواند به کاهش محصول دهی منجر شود. بنابراین در طول تابستان هر هفته دو تا سه مرتبه نیاز به آبیاری دارد، نیاز درختان بالغ و بزرگتر به آب کمتر است و می توان آن ها را یک بار در هفته آبیاری کرد.

 

روش تکثیر درخت گیلاس, خاک مناسب درخت گیلاس

تکثیر درخت گیلاس :

درختِ گیلاس از دانه اش رشد می کند. یعنی‌‌ با همان هسته ی گیلاس رشد می کند. اگر تعدادی از این دانه ها را در باغ بکارید، سال بعد نهال های کوچکی از این گیاه را مشاهده می کنید؛ اما امروزه بسیاری از مردم این نهال ها را به صورت آماده از گلخانه ها تهیه می کنند. آن ها 10 تا 20 سانتیمتر ارتفاع دارند و چند سال طول می کشد تا بار بدهند. 

شما می توانید شاخه های گیلاس را به درختان میوه دیگر پیوند بزنید. 

 

کاشت درخت گیلاس : 

نهال گیلاس را در فصل بهار یا تابستان به باغ یا باغچه خود منتقل کنید. به احتمال زیاد ظرف یا گلدان نهالی که خریداری کرده اید از جنس تجزیه پذیر است و در خاک مرطوب به سرعت شکسته و تجزیه می شود و به ریشه ها اجازه می دهد که به راحتی از آن عبور کرده و در خاک گسترش یابند.

اما اگر این گونه نبود و گلدان نهالتان از جنس پلاستیک و ماده ای دیگر بود، نیاز است که آن را از گلدان خارج کنید و سپس آن ها را در خاک بکارید. حالا گودالی در خاک حفر کنید که سه برابر اندازه ریشه نهالتان عمق و پهنا داشته باشد؛ سپس مقدار زیادی کود یا کمپوست غنی به همراه خاک تازه درون آن بریزید.

اگر گلدانتان تجزیه پذیر (از جنس تورب یا زغال گیاهی است) شکست هایی را در آن ایجاد کنید تا به سرعت تجزیه شوند؛ سپس نهالتان را تا جایی که قبلاً درون خاک قرار داشته است، در خاک بگذارید (آن را عمیق تر نکارید)، حالا اطراف ریشه ها را با مخلوطی از خاک و کود گیاهی یا کمپوست پر کنید. خاک را در اطراف درختتان فشار داده و سفت کنید. 

اگر در منطقه‌تان وزش باد زیاد است، در سال های اول زندگی نهال آن را به یک تیر چوبی عمودی ببندید تا صاف بماند و در اثر وزش باد آسیب نبیند. 

به گیاهتان به خوبی و عمیقاً آب بدهید. آبیاری عمقی را مکرراً انجام دهید تا به ریشه های جدید اجازه رشد و گسترش دهید. 

 

تکثیر درخت گیلاس بوسیله پیوند زدن:

انواع مختلفی از پیوند وجود دارد که نوع مورد استفاده آن بستگی به اندازه تنه درخت دارد و بهترین زمان پیوند حدوداٌ اوایل فروردین می باشد اگر تنه درخت شما به اندازه ضخامت یک مداد باشد می توانید از پیوند زبانه ای  و اگر ضخامت تنه به اندازه 6 سانتیمتر استفاده کنید

 

بهترین آب و هوا برای نگهداری از درخت گیلاس,بهترین شرایط نگهداری از درخت گیلاس

پیوند جوانه درخت گیلاس :

تکثیر درخت گیلاس بوسیله پیوند زدن: cherry tree propagated by gafting 

                                                                                                                                                   

انواع مختلفی از پیوند وجود دارد که نوع مورد استفاده آن بستگی به اندازه تنه درخت دارد و بهترین زمان پیوند حدوداٌ اوایل فروردین می باشد اگر تنه درخت شما به اندازه ضخامت یک مداد باشد می توانید از پیوند زبانه ای  و اگر ضخامت تنه به اندازه ۶ سانتیمتر استفاده کنید
 

پیوند جوانه درخت گیلاس:

برای پیوند جوانه گیلاس در اواخر بهار یا اوایل تابستان که بهترین زمان برای پیوند جوانه است شاخه ای که رشد کافی کرده است و سالم و بدون هرگونه بیماری ست انتخاب کنید شاخه ای که ضخامت آن حدود یک و نیم سانتیمتر باشد و سبز و جوانه آن قابل مشاهده باشد . با استفاده از یک چاقوی تیز بدون این که جوانه را زخمی کنید از شاخه جدا کنید. سپس  برگ های ساقه را  با چاقوی تیز از وسط دمبرگ  هرس کنید شیاری به طول ۱۲ سانتیمتر روی شاخه ای که می خواهید روی آن پیوند بزنید ایجاد کنید مجددا ٌ شیاری به طول ۵ سانتیمتر به صورت افقی در بالای شیار ایجاد کنید.به آرامی به کمک یک چاقویی که زیاد تیز نباشد پوسته را به آرامی باز کنید جوانه  پوست باز شده را ببرید و زیر آن را یک برش یک سانتیمتری بزنید و جوانه پیوندک را روی آن بچسبانید سپس بالا و پایین آن را با چسب نواری پیوند بچسبانید.تا در جای خود محکم شود. 

تکنیک هایی که اغلب برای تکثیر گیلاس استفاده می شود و بخصوص می خواهیم درمورد صحبت کنیم  نوعی پیوند بنام پبوند جوانه است که برای اغلب نواحی با آب و هوای معتدل مناسب است.
 

پیوند زبانه ای -شلاقی  درخت گیلاس: cherry tree whip-and-tongue graft

پیوند شلاقی -زبانی از دو نهال جدا از هم پیوند زده می شود.اگر بطور صحیح و مناسب انجام شود میتواند بسیار موفقیت آمیز باشدچون سطح وسیعی از لایه کامبیوم با هم در تماس هستند و از فرم های قوی پیوند می باشد. این پیوند بسیار شبیه پیوند شکافی ست با این تفاوت که در پیوند زبانی هردو نهال برش زیادی ایجاد می شود هم شاخه پیوندک و هم تنه درختی که می خواهد پیوند را بپذیرد و باعث می شود تا محکم بهم بچسبند.برای پیوند زبانه بهترین زمان پیوند حدوداٌ اوایل فروردین می باشد که باید پیوندک شما به اندازه ضخامت یک مداد و ضخامت تنه به اندازه ۶ سانتیمتر باشد.

 

تکثیر درخت گیلاس با قلمه:

مراحل قلمه زنی درخت گیلاس:برای شروع می توانید قلمه ها را در آب ریشه دار کنید.

۱-ظرفی آماده کنید و درون آن به اندازه ۱۰ سانتیمتر خاک رس با مخلوطی از نیمی خزه اسفاگنوم با پیت ماس ونصفی پرلیت بریزید که البته ته ظرف را برای زهکشی سوراخ کرده باشید.
۲-ساقه ای انتخاب کنید که دارای ۲-۴ برگ حاوی جوانه باشد.قلمه ای به اندازه ۱۰ -۱۵ سانتمتر از قسمت بالای جوانه قطع کنید.

۳-همه برگ ها را تا ۴ سانتیمتر از انتهای قلمه قطع کنید.دو برش عمودی به اندازه ۳ سانتیمتری در دو طرف ساقه بزنید.
۴-انتهای قلمه را حدود ۳ سانتیمتر داخل هورمون ریشه زایی بزنید و هورمون اضافی را تکان دهید 
۵-با انگشت سوراخی در بستر کشت ایجاد کنید سپس قلمه را داخل آن قرار دهید و خاک دور آن را محکم کنید سپس آبیاری کنید تا کاملا ٌ مرطوب شود.
۶-ظرف حاوی قلمه را درمحلی تاریک با دمای حدود ۱۵ درجه سانتیگراد قرار دهید ورطوبت آن را همیشه تامین کنید میتوانید حداقل روزی دوبار با اسپری آن را مرطوب کنید.
۷-بعد از حدود دو تا سه هفته قلمه را با ملایمت بیرون بکشید اگر مقاومت کرد یعنی ریشه زده است و می توانید آن را به گلدانی با ضخامت ۱۰ سانتیمتر خاک انتقال دهید.و کم کم ساعت های در معرض قرار گرفتن شرایط هوا و دمایی طبیعی را افزایش دهید تا به دمای بیرون عادت کند ولی از در معرض قرار گرفتن مستقیم نور آفتاب تا چند هفته خودداری کنید.
 قلمه های ریشه دار شده آماده برای انتقال

 

تکثیر درخت گیلاس از طریق هسته آن:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   


برای تکثیر درخت گیلاس از طریق هسته آن که تکثیر جنسی میباشد و نهال بدست آمده مثل نهال مادری نیست ،ابتدا باید تمامی گوشت میوه را از هسته آن جدا کنید و بعد با آب سرد آن را بشویید تا کاملاٌ هسته از گوشت میوه پاک شودا. اگر دیدید هسته کوچک یا چروک خورده است از کاشت آن خودداری کنید و قبل از اینکه خشک شود آن را طبقه بندی و سرد کنید.
سرمادهی هسته ها بین یک تا ۵ ماه بسته به رقم گیلاس می باشد که با گذاشتن در ظرفی با پیت ماس مرطوب و یا شن است. برای مثال برای Prunus serotina فقط به یک تا دو ماه سرمادهی نیازمند است در حالیکه رقم Prunus avium حدود ۴ ماه نیاز سرمایی دارد دمای سرمادهی هسته ها برای ریشه دهی حدود ۴ درجه سانتیگراد می باشد.
هسته ها را یکی دو بار در هفته بررسی کنید بخصوص در هفته های آخر دوران سرمادهی همیشه بستر کشت را مرطوب نگه دارید و اگر هسته ها شروع به ترک خوردن کردن بلافاصله آنها را بکارید.
هسته های گیلاس در فضای باز به خاک لومی و آفتاب کامل نیاز دارد و فضای بین کاشت حدود ۳۰ سانتیمتر مناسب است که بعد از یکی دوسال باید جابجا شود.عمق کاشت هم حدود ۲ تا ۳ سانتیمتر مناسب است خاک را تا زمان جوانه زنی هسته ها مرطوب نگه دارید که معمولا بین دوماه اتفاق میفتد اگر هسته ها در فضای بیرونی و باز کاشته شده باشند در مناطقی با آب و هوای گرم اگر در زمستان کاشته شوند جوانه زنی در بهار رخ میدهد.

 

هرس کردن درخت گیلاس:

مانند گیاهان دیگر، هرس کردن به تضمین سلامتی درخت گیلاس کمک می کند. این کار باید در اوایل بهار صورت بگیرد یعنی قبل از اینکه رشد درخت در سال جدید شروع شود.

درخت تان را به صورت سلانه هرس کنید. شاخه های مرده و یا ناسالم را از درخت جدا کنید. نواحی بیش از حد پر شاخه درخت را نیز هرس کنید؛ این کار موجب می‌شود تا هوا و نور خورشید به همه قسمت های درخت برسد و در نتیجه سلامت عمومی درختتان را تضمین می کند. همچنین می توانید برای شکل دهی به شاخه های درخت از هرس کردن استفاده کنید.

هرس سالانه درخت تان را کوچکتر و کنترل پذیر‌تر می کند.

 

آفات درخت گیلاس:

شپشک های گیاهی، لارو حشرات چوبخوار، مگس گیلاس و کنه تار عنکبوتی از جمله آفات گیلاس هستند.

منبع: بیتوته

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :

آکاالکتریک تولید کننده انواع سطل زباله و سبزی خرد کن