روش کاشت و نگهداری گیاه آگاو+نیازها
انواع گیاه آگاو,کاشت گیاه آگاو,نگهداری گیاه آگاو,کاشت و نگهداری گیاه آگاو,نیازهای گیاه آگاو,آبیاری گیاه آگاو,عکس های گیاه آگاو,شرایط نگهداری گیاه آگاو,نیازهای گ

فوت و فن نگهداری و پرورش گیاه آگاو

آگاوها جز ساکولنت های محبوب و زیبا در دنیا هستند. ین گیاه زیبا در ایران به گل قرن یا خنجری هم معروف است. آگاو گیاهی فوق العاده سر سخت است که خواستگاه آن جنوب غرب آمریکا و آمریکا مرکزی است. یک دلیل دیگر هم برای خاص بودن آگاو وجود دارد چون معتقد هستند که این گیاه تا به سن ۱۰۰ سالگی نرسد گل نمی‌دهد که این موضوع فقط برای چند نوع از اگاو ها درست است و باقی در سنین پایین‌تر گل می‌دهند.
نکته جالب هم در مورد گل دهی اگاو این است که پس از یک بار گل دهی و میوه دهی گیاه مادری نابود می‌شود ولی به جای آن روی ساقه بسیار بلند گل که طول آن به چند متر می‌رسد تعداد بسیاری بذر و تن جوش تولید می‌شود که ادامه دهنده نسل این گیاه هستند.

نحوه کاشت و نگهداری گیاه آگاو - فردایی بهتر

نگهداری و کاشت گیاه آگاو
   آگاو (Agave) از کلمه یونانی Agavos به معنی تحسین آمیز مشتق شده است و علت انتخاب این نام برای این گونه شاید این باشد که گیاه بزرگ و تحسین برانگیزی است و وقتی به گل می نشیند واقعاٌ زیبا و دیدنی می شود ، بطور کلی باغبانها در ایران به این گیاه آگاو می نامند.
برخی مناطق دنیا به علت شباهت ظاهری آن به Aloe ( گیاه مولد صبر زرد از تیره لاله ) به غلط Aloes می گویند . گیاهان جنس آگاو از خانواده نرگس یا Amaryllidaceae می باشد ( در برخی منابع از خانوادهAgavaceae ذکر شده است ) و دارای 300 گونه دائمی است.
گیاهی است دائمی ، معمولا بدون ساقه برگهای آن ریشه ای است یعنی بطور گروهی مستقیما از ریشه خارج می شوند.
برگها پهن دراز به طول تا 2 متر ، ضخیم ، گوشتی ، زیر برگها محدب و برآمده و روی برگها مقعر ، به رنگ سبز خاکستری است. کناره برگها دارای تیغهای تیز خیلی محکم و خمیده به رنگ قهوه ای مایل به سیاه می باشد ، گلها ی آن به رنگ زرد مایل به سبز متعدد در اطراف محور شاخه گل دهنده که از وسط برگها بیرون می آید قرار دارند . طول محور گلها در بعضی گونه ها 8- 9 متر می رسد.
ظریفترین نوع گیاه خنجری a.marginata است که برگهای سبز ضخیم با حاشیه زرد رنگ دارد و اگر در محیط مناسبی قرار بگیرد رشد و نمو کرده و به ارتفاع بیش از یک متر میرسد.
آگاوها در 6- 8 سالگی ( در برخی گونه ها ظهور گل را 40-30 سالگی و حتی تا پس از یک قرن ذکر نموده اند ) دارای ساقه گلدار و منتهی به تعداد فراوانی گل در قسمت انتهایی ساقه مولد گل می گردند.گیاه دائمی همیشه سبز تا 7.5 متر رشد می کند.

گلدهی آگاو

گیاه اگاو از بعضی جهات هم خطرناک هست چون واقعاً تیغ‌های تیزی دارد و برخورد ناگهانی با آن تیغ‌ها موجب آسیب جدی به بدن می‌شود.
این گیاه را می شود به راحتی از طریق پاجوش‌هایی که می‌ده تکثیر کرد و البته از طریق بذر هم به راحتی تکثیر می‌شود ولی خوب زمان بیشتری صرف می‌شود.
از گونه‌های معروف اگاو agave americana هست که به فراوانی در ایران یافت می‌شود و توی پارک‌ها بوستان‌ها در فضای سبز قابل مشاهده هست.

کاشت و نگهداری گیاه آگاو

کاربرد گیاه آگاو در پزشکی:

از شیره گیاه آگاو به عنوان مدر و ملین استفاده می شود. آب گرفته شده از برگ های آن برای رفع کبودی مناسب است و برای سوء هاضمه، نفخ، یبوست، یرقان و اسهال خونی کاربرد دارد.

شیره agaves به عنوان یک ماده چسبنده برای پودر های مختلف به عنوان مرهم بر زخم استفاده می شود. همچنین در درمان اسهال، اسهال خونی و غیره استفاده شود. شیره آگاو ضد عفونی کننده، معرق، مدر و ملین است. علاوه بر این می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده پوست سر و صورت در موارد ریزش مو استفاده شود.

مصارف غذایی:

ساقه گل و قلب گیاهآگاو شیرین و سرشار ازفیبر است و می تواند بو داده و خورده شود. دانه های آن را آرد کرده به نان اضافه کنید و همچنین به عنوان قوام دهنده برای سوپ استفاده می شود.

کاربرد الیاف:

از الیاف برگهای گونه ای به نام پتیا برای ساخت طناب، بوریا بافی، پارچه های درشت و گلدوزی شده از چرم استفاده میشود. و از صمغ آن برای قوام دادن به طنابهای دست ساز استفاده میشده است.

کاربرد های دیگر:

این گیاه حاوی ساپونین است. عصاره برگ به عنوان یک صابون کاربرد دارد. از خار روی برگ ها در ایام قدیم به عنوان سنجاق و سوزن استفاده می شد. گل خشک ساقه به عنوان یک کاهگل ضد آب و به عنوان یک طناب کوتاه در مناطق بومی آن به کار میرود. این گیاهان در طرح های احیای زمین ها در مناطق خشک جهان بسیار کاربرد دارند.

شرایط نگهداری آگاو :

آبیاری آگاو:

گیاهان آگاو به خیس و مرطوب بودن خاک حساس هستند و در صورت آبیاری زیاد که منجر به وجود رطوبت همیشگی در سطح خاک شود خواهند پوسید بنابراین زمانی گیاه را آبیاری کنید که سطح خاک تا عمق چند سانتیمتری نسبتا خشک شده باشد در واقع هر مقدار که گیاه بزرگتر و بالغ تر باشد خشکی را تا عمق بیشتری از خاک می تواند تحمل کند . آبیاری کم و خشکی کشیدن معمولا گیاه را از بین نمی برد اما می تواند منجر به ظاهر چروکیده و کوچک ماندن برگها شود.

نور مناسب آگاو :

گیاهان آگاو را در مکانی با نور کامل و سایه – آفتاب می توان کاشت اما از کاشت آنان در مکانهای کاملا سایه خودداری کنید زیرا از بین خواهند رفت. همچنین در صورت نگهداری آنان در گلدان بهتر است در طی فصل گرم در مکانی قرار گیرند که صبح تا ظهر از نور مستقیم و از ظهر به بعد در سایه باشند.

دمای مورد نیاز آگاو :

اگرچه برخی انواع آگاو سرما را تا حدود ۱۲- درجه سانتیگراد تحمل میکنند اما ادامه یخبندان برای چند هفته متوالی گیاه را از پای در می آورد بنابراین چندان مناسب کاشت در فضای باز در مناطق معتدله نیست و در چنین مناطقی به شکل گلدانی باید از آنان استفاده کرد که با فرا رسیدن زمستان به مکانی محافظت شده از یخبندان منتقل شوند. حداقل دمایی که این گیاه را از بین نخواهد برد حدود ۴ درجه سانتیگراد است . گرمای تابستانی برای این گیاه مشکلی ایجاد نمیکند و به خوبی با مناطقی همچون شهرهای جنوبی کشورمان سازگار است.

خواص گیاه آگاو - شفاخونه

خاک مناسب آگاو :

به خاکی با زهکش بسیار خوب که بتواند بعد از آبیاری به خوبی اضافه آب را عبور دهد و از محیط اطراف ریشه ها دور کند نیاز دارد . عمق چنین خاکی حداقل ۳۰ سانتیمتر است. برای تهیه مخلوط گلدان می توان از مخلوط خاک برگ +شن نسبتا درشت استفاده کرد تا زهکش خوبی بدست آید البته این مخلوط قانونی ثابت ندارد و از هر ترکیبی که بتوانند زهکش خوبی را ارائه دهد می توان استفاده کرد. گیاهان آگاو خاکهای بسیار غنی را دوست ندارند. غنی بودن خاک از مواد غذایی یکی از دلایل پوسیدن آنان است برای غذادهی به آنان کافی است که اوایل بهار لایه ای نازک از خاک برگ یا کود بسیار پوسیده دامی بر روی سطح خاک و با فاصله ای تقریبا ۳۰-۲۰ سانتیمتری روی خاک پخش شود. البته گاهی برای گیاهان جوان از کودهای شیمیایی با فرمول ۲۰-۲۰-۲۰ که میزان مساوی از عناصر نیتروژن – فسفر – پتاسیم دارد پیشنهاد شده است. فاصله گیاهان کاشت شده بستگی به اندازه گیاهان دارد . مثلا نمونه A.americana از جمله بزرگترین نمونه این گیاهان است که با فاصله حدود ۲.۵ الی ۳.۵ متر از یکدیگر کاشته می شوند.

تکثیر آگاو :

کاشت بذر یکی از راه های تکثیر این گیاهان است که البته گیاه مادری ابتدا باید گل بدهد و بذرها تشکیل شود و از آنجایی که این گیاهان سالها در حالت رشد رویشی به سر می برند شاید بذرگیری از آنان به خصوص در مناطق معتدله امکان پذیر نباشد و احتمال گلدهی و تولید بذر در مناطقی که آب و هوایی شبیه به موطن این گیاه دارند احتمال بیشتری دارد. همچنین سرعت رشد گیاه ، غنی بودن خاک و قدرت گیاه نیز بستگی دارد. هر مقدار که گیاه ضعیف تر باشد و خاک فقیر تر شانس گلدهی گیاه کمتر می شود. برای کاشت بذرها می توان از مخلوط پرلایت و پیت استفاده کرد. کاشت بذرها سطحی و در حد دو میلیمتر است و فاصله بین بذرها را می توان حدود ۳ سانتیمتر در نظر گرفت. برای آبیاری بعد از کاشت نیز می توان از روش اسپری آب بر روی سطح خاک استفاده کرد تا بذرها جابجا نشوند . مکان قرارگیری گلدان محتوی بذرهای کاشته شده بهتر است گرم و روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب باشد. کشیدن پلاستیک بر روی سطح بستر کاشت به نگهداری رطوبت کمک خواهد کرد. زمان جوانه زنی بذرها در انواع مختلف این گیاه از چند روز تا چند ماه متفاوت است اما نمونه ها متداول زینتی معمولا در طی ۳-۲ هفته جوانه میزنند . به طور کل گیاهان جوان را زمانی آبیاری کنید که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد اما مانع از خشکی کشیدن آنان بشوید. در واقع در این مقطع گیاهان جوان به رطوبت بیشتری در خاک نیاز دارند اما بعد از شکل گیری ریشه ها خاک نسبتا خشک را ترجیح می دهند . زمانی که گیاهان جوان حدود سه عدد برگ داشتند می توان آنان را جابجا کرد.

تکثیر آگاو با روشی متفاوت: گیاه آگاو جز ساکولنت های بسیار مقاوم ...

استفاده از پاجوش از راه های دیگر تکثیر این گیاهان است در چنین روشی گیاهچه های کوچک از کنار گیاه اصلی و از زیر خاک بیرون امده اند از گیاه مادری جدا و در مکانی دیگر کاشته می شوند. تقریبا در هر زمان از سال می توان نسبت به جدا سازی پاجوشها که اصطلاحا ‘pup’ گفته می شوند اقدام کرد بعد از جدا سازی بهتر است که این گیاهچه های کوچک برای ۲-۱ روز در مکانی نه چندان گرم و دور از تابش نور خورشید قرار گیرند تا اب اضافی خود را از دست بدهند . برای مخلوط کاشت نیز می توان از مخلوطی سبک همانند خاک برگ+شن نسبتا درشت استفاده کرد . نیازی به عمیق کاشتن گیاهچه ها نیست بلکه در حدی در خاک قرار گیرند که صاف بایستند و خاک اطراف گیاه چه را با دست می توان محکم کرد . گیاهچه ها را دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید و زمانی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد.

خنجری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آفات و بیماری آگاو :

حشره بخصوصی این گیاه را تهدید نمیکند اما گاهی لارو برخی از حشرات از بافتهای درونی گیاه تغذیه کرده و موجب از بین رفتن تدریجی آن می شوند . حلزونها و رابها نیز با تغذیه برگ میتوانند حفراتی را روی آنان ایجاد کنند.

پوسیدگی ریشه مهمترین مشکل این گیاه است که برای رفع آن باید از خاکی با زهکش بسیار خوب استفاده کرد و هرگز در آبیاری گیاه زیاده روی نکرد.

انواع گیاه آگاو

آگاوه اتنواتا

آگاوه اتنواتا یک نوع مشهور از این گیاه است که نیز به نام دم روباه یا اژدها شناخته می شود و در حدود 1.52400 متر رشد و کمی پهن می شود.

Agave attenuata | آگاوه اتنواتا | کاکتوس پدیا Cactuspediaآگاو آمریکایی

آگاو آمریکایی (1.5 تا 2 متر)ارتفاع و پهنا دارند . برگ های سبز - آبی با حاشیه های دندانه دار و تیغ های بلند نوک هر برگ در نورکامل آفتاب و بخشی از سایه به سرعت رشد می کنند و رنگهای متنوعی دارد و کمی سرما را تحمل می کند.

آگاو آنگوستیفولیا

1.2 متر ارتفاع و 1.8 متر پهنا با شاخ و برگ های سبز خاکستری و دندانه های تیز در حاشیه برگ ها دارد و با افزایش سن خنثی می شود .

آگاو فیلیفرا

آگاو فیلیفرا 60 مترارتفاع دارد و پهن است. برگ های سبز باریک با تارهای سفید در حاشیه برگ. به آفتاب کامل نیاز دارد و تحمل بسیار کمی در سرما دارد

آگاو پارویفلورا

برگ ها سفید با علامت های گرافیکی و رشته های پیچ خورده دارند که به آن ها ظاهر مویی شکل می دهد تنها در حدود 0.1524 متر ارتفاع دارند و شش تا هشت سال با گل های سبز شکوفه می دهد.

کاکتوس آگاو پارویفلورا Agave parviflora - زنجیره تامین بهشت

آگاو شاوی

60تا 91 متر ارتفاع با برگ های سبز پهن با حاشیه های قرمز دندانه ای و نوک قرمز - سیاه دارد به آفتاب کامل نیازدارد و تحمل یخ بندان را ندارد .

آگاو تکوییلانا

آگاو آبی وبر برای ساخت تکوییلانا، درمکزیک استفاده می شود، اما یک گیاه بسیار جذاب نیز برای باغها است که به بلندی 1.8288 مترمی رسد. وبه مدت شش تا هشت سال گل می دهد و به ارتفاع 4.57200 متر می رسد.

گیاه آگاو و انواع آن | دانه برفی | همه چیز درباره ی این گیاه را در ...

آگاو ویکتوریا

به تدریج که گیاه بالغ می شود، برگهای پهن به سمت داخل حرکت و گنبدی شکل می شوند ارتفاع آن به حدود 0.3048متر می رسد. گل های کرم در 20 تا 30 سال ظاهر می شوند.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :