گیاهانی که برای سفر به مریخ آماده می‌شوند

اما گروندن و باس معتقدند که این کاری است که سرانجام به نتیجه خواهد رسید. گروندن می گوید " گنجینه غنی از میکروب های سخت زی وجود دارد. بنابراین اگر یکی مؤثر واقع نشد، می توانید به سراغ دیگری بروید تا در نهایت به آنچه مورد نظرتان است برسید."امی هم با باس هم عقیده است "این گنجینه واقعاً بسیار غنی و همچنین بسیار هیجان انگیز است ."

اضطراب گاهی می تواند کمک کننده باشد. اضطراب به شما هشدار می دهد که شاید خطری تهدیدتان می کند و یا شاید اشتباهی روی داده است. همچنین باعث به راه افتادن سیگنال هایی می شود که بدن را در حالت آماده باش قرار می دهد. هر چند که این اضطراب های گاه و بیگاه می توانند زندگی انسانها را نجات دهند، اما اضطراب مداوم آسیب هایی جدی به دنبال خواهد داشت. هورمون هایی که بدن شما را به صورت ناگهانی برای مقابله با خطر آماده می سازند، در صورتی که برای مدت طولانی در بدن جریان داشته باشند می توانند به بسیاری از دستگاه ها نظیر مغز و سیستم ایمنی صدمه بزنند.

گیاهان مانند انسانها دچار اضطراب نمی شوند؛ اما آنها نیز در مقابل استرس آسیب پذیرند و به شیوه ای مشابه با آن رو در رو می شوند. آنها سیگنال شیمیایی ( سوپر اکسید O۲ ) تولید می کنند که به سایر قسمتهای گیاه اعلام خطر می کند. اما سوپراکسید یک ماده سمی است؛ مقدار زیاد از حد آن باعث آسیب دیدن گیاه می شود.

این مسئله می تواند در مریخ مشکل ساز باشد. بر اساس چشم انداز اکتشاف فضا، انسان ها در دهه های آینده به مریخ خواهند رفت و در آنجا به کاوش خواهند پرداخت. شرایط سفر به مریخ و بعد مسافت دانشمندان مهاجر را ناگزیر می نماید گیاهان را نیز با خود ببرند. گیاهان غذا و اکسیژن تولید می کنند و همدم و یادگاری سبز از خانه هستند.

شرایط موجود در مریخ، مانند سرمای شدید، خشکی، فشار کم هوا، و خصوصیات متفاوت خاک، گیاهان را با استرس زیادی مواجه می کند. اما وندی باس، متخصص فیزیولوژی گیاهی، و امی گروندن، میکروب شناس از دانشگاه کارولینای شمالی بر این باورند که گیاهانی را پرورش داده اند که قادر به زندگی در این شرایط سخت می باشند.

راه حل عبارت است از مدیریت استرس:

شاید از شنیدن این نکته تعجب کنید که در حال حاضر موجوداتی در زمین وجود دارند که در شرایطی شبیه مریخ زندگی می کنند. البته آنها گیاه نیستند بلکه نمونه هایی از ابتدایی ترین اشکال حیات در زمین هستند؛ میکروب هایی کهن که در اعماق اقیانوسها، یا زیر یخهای قطبی زندگی می کنند. باس و گروندن امیدوارند تا با قرض گرفتن برخی ژنها از این میکروب های سخت زی، بتوانند گیاهانی با قابلیت زندگی در مریخ تولید کنند. اولین ژنهایی که آنها استخراج کردند، ژنهایی هستند که توانایی گیاهان در مقابله با استرس را افزایش می دهند.

گیاهان معمولی غالباً روشهایی را برای خنثی کردن سوپراکسید دارا هستند، اما پژوهشگران بر این باورند که روشی که میکروبی به نام پیروکوکوس فوریوسوس بکار می برد، ممکن است کارایی بیشتری داشته باشد. این میکروب در دهانه های آتشفشانی بسیار داغ در اعماق اقیانوس زندگی میکند. اما به صورت متناوب با فوران ها به آبهای سرد دریایی وارد می شود. بنابراین بر خلاف سیستم خنثی سازی گیاهان، این سیستم در پیروکوکوس در محدوده خارق العاده ۱۰۰ درجه سانتیگراد اختلاف حرارت عمل می کند. این نوسان مشابه چیزی است که گیاهان در یک گلخانه مریخی با آن روبرو می شوند.

در حال حاضر پژوهشگران ژن پیروکوکوس را داخل گیاهی کوچک و با رشد سریع به نام آرابیدوپسیس نموده اند. باس می گوید " حالا ما اولین جوانه را داریم. ما آنها را پرورش می دهیم و دانه ها را استخراج می کنیم تا نسل های دوم و سوم را تولید کنیم." در یکسال و نیم تا دو سال آینده آنها امیدوارند که گیاهانی را با دو نسخه از ژن جدید داشته باشند. در آن هنگام بررسی عملکرد ژنها امکان پذیر می شود: آیا آنها آنزیمهایی خاص با وظایف مشخص را می سازند، آیا آنها واقعاً به بقای گیاه کمک می کنند، و یا حتی موجب آسیب رساندن به آن می شوند. در ادامه، آنها امیدوارند که ژنهای دیگری را نیز از میکروب های سخت زی استخراج کنند؛ ژنهایی که گیاه را در مقابل خشکی، سرما، فشار هوای کم، و امثالهم مقاوم می سازند. مطمئناً هدف تنها تولید گیاهانی با توانایی بقا در مریخ نیست. موفقیت اصلی این است که این گیاهان به رشد و نمو خود ادامه دهند یعنی محصول تولید کنند، در فرآیند بازیابی پسماندها نقش داشته باشند و به تولید اکسیژن در خانه جدید کمک کنند.

به قول باس "چیزی که ما از یک گلخانه در مریخ می خواهیم پرورش و تقویت گیاهان در یک محیط با شرایط مرزی است." گروندن عقیده دارد که این شرایط حقیقتاً پرتنش هستند. اغلب گیاهان تا حدودی غیر فعال می شوند، یعنی رشد و تولید مثل متوقف می شوند و تمام فعالیت های گیاه تنها بر ادامه بقا متمرکز می شوند. باس و گروندن امیدوارند که با وارد کردن ژنهای میکروبی به گیاهان بتوانند وضعیت را تغییر دهند.

گروندن می گوید "با استفاده از این ژنها، ما در حقیقت گیاه را فریب می دهیم زیرا گیاه قادر نیست که این ژنها را مانند ژنهای خودش تنظیم کند. ما امیدواریم که از این راه توانایی گیاه در خاموش کردن بعضی فعالیتها را دور بزنیم."

اگر باس و گروندن موفق شوند، کار آنها زندگی بسیاری از افرادی که روی زمین و در محیط های با شرایط سخت ساکن هستند، را نیز تغییر خواهد داد.

باس می گوید " در بسیاری از کشورهای جهان سوم، اگر هنگامی که خشکسالی فرا می رسد تنها یک تا دو هفته دیگر بتوانید درو را عقب بیاندازید،به این معنا خواهد بود که میزان محصول لازم برای گذراندن زمستان را خواهید داشت. اگر ما بتوانیم مقاومت به خشکی یا سرما را افزایش بدهیم، دوره محصل دهی طولانی تر می شود و این موضوع بر زندگی انسان های بیشماری تأثیر خواهد گذاشت."

این دو دانشمند تأکید دارند که پروژه طولانی در پیش دارند. "یکسال و نیم به طول خواهد انجامید تا ما بتوانیم گیاهانی حاوی ژن داشته باشیم که بتوانیم روی آنها آزمایش انجام دهیم." مدت زمان طولانی تری لازم خواهد بود تا مثلاً گیاه گوجه فرنگی سرمازی و خشکی زی در مریخ و یا حتی صحرای داکوتا داشته باشیم.

بهمن ضرابی  
 ایرانیکا

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :