از چه هنگام اثر انگشت را برای شناسایی به کار برده اند ؟
انگشت نگاری,اثر انگشت,انگشت نگاری در پلیس,روش انگشت نگاری,درباره انگشت نگاری,تفاوت اثر انگشت ها,درباره اثر انگشت,اطلاعات عمومی,دانستنیها,معلومات عمومی,آیا می دا

 در این پست از سایت آکاایران برای شما اطلاعاتی درباره اثر انگشت را آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

خداوند خالق به بهترین نحو ممکن انسان ها را خلق کرده است ، مجموعه ای به نام بدن که مکانیزمی خواص را داراست و تمام اجزای آن با نظم خاصی کار می کنند و یکی از شگفت انگیز ترین اجزای بدن انسان خطوطی در سر هر انگشت است که به آن اثر انگشت گفته می شود و هیچ دو انسانی در دنیا نیستند که اثر انگشت های آنان با هم یکسان باشد و این خارق العاده است ، سایت دانش و تکنولوژی آکاایران قصد دارد در این مقاله اطلاعات کاملی را درباراثر انگشت و انگشت نگاری در اختیار شما قرار دهد که امیدواریم مورد توجه شمکا واقع شود :

اثر انگشت

 حتی انسان پیش از تاریخ می دانست که در نوک انگشتان آدمها خطوط برجسته ای وجود دارد که در تک تک آنها متفاوت است ! امروزه بسیاری از الواح باستانی چین را کشف کرده اند که در آنها از اثر انگشت برای مشخص کردن نویسنده لوحها استفاده شده است.
بدین ترتیب می توانیم بگوئیم که حداقل از دو هزار سال پیش تاکنون اثر انگشت را برای معرفی اشخاص به کار برده اند . ولی از آگاهی بر اختصاصی و انفرادی بودن اثر انگشت افراد تا سازماندهی این آگاهی به شیوه ای علمی ، تفاوت بسیار است.

به نقل از آکاایران : قرن هاست که به منظور شناسایی دقیق افراد و تشخیص آنها از یکدیگر ، از اثر انگشت استفاده می شود . دیرباز است که این روش توسط مسوولان شناسایی اشخاص به کار می رود . اما اثر انگشت چیست و به چه زمانی برمی گردد.آیا اثر انگشت تمام مردم جهان با یکدیگر متفاوت ااست.؟اگر از نزدیک به طور دقیق به آثر انگشت افراد توجه کنیم درخواهیم یافت که در نگاه اول آنها شیارهایی و خطوطی هموره متصل نیستند ، درنقطه ای پایان می یابند ، به دو شاخه تقسیم می شوند ، میدان هایی به نام دریاچه می سازند، وحتی گاهی با هم برخورد می کنند . همین تفاوت در شکل ظاهری خطوط منقوش بر روی نوک انگشتان دست است که سبب تشخیص دقیق افراد از یکدیگر و شناسایی آنها می شود. اثر انگشت از قبل از به دنیا آمدن نوزاد و در هنگام تشکیل دستها پدید می آید. این اثرها در منظر اول روی پوست دیده می شوند حال آنکه آنها در واقع شیارهایی در زیر پوست و در زمره ی اندام های درونی هستند. شکلگیری اثر انگشت ارثی است اما حتی اثر انگشت دو قلو ها هم یکسان نیست .تمام اثر انگشت های شناخته شده را در جهان در چند الگوی پر عضو دسته بندی کرده اندتا امکان انگشت نگاری و تشخیص علمی تر دقیق تر و سریع تر افراد فراهم شود.

تشخیص اثر انگشت

تعریف دیگر از اثر انگشت  :

اثر انگشت برجستگی های بسیار ریز (قابل رؤیت با چشم غیره مسلح ) است که در لایه اپیدرم پوست قرار دارد و فقط در کف دست ها و پاها است که برای انگشت نگاری تنها بند آخر انگشتان دست را مورد مطالعه قرار می دهند . و به علت ترشحات چربی زیر پوست این آثار انگشت بر اجسام صاف قرار می گیرد که همچنین برای و ضوح آن می توان از پودری استفاده کرد که جذب این چربی ها شده و آنها را به صورت واضح نمایان سازد. 

ثبت واقعیت

اثر انگشت چگونه در صحنه ی جنایت،باقی می ماند؟منفذ های روی پوست،از خود نوعی روغن و چربی تولید می کنند که روی پوست،پراکنده می شوند.هرگاه به چیزی دست زده شود،اثر این لکه های چرب که درست بیانگر اثر انگشت(شیار ها و خطوط) افراد هستند،روی آن شیئ باقی می ماند که با استفاده از روش ها و وسایل خاص،به راحتی قابل شناسایی است.اولین ها

هویت و اثر انگشت


نخستین کاری که در زمینه انگشت نگاری و سازماندهی آن صورت گرفت ، تلاشهای مارچلومالپیگی در سال 1686 میلادی بود . مالپیگی ، استاد کالبدشناسی در ایتالیا ، خطوط برجسته نوک انگشتهای انسان را در زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار داد . او متوجه شد که این خطوط برجسته با طرحهایی حلقوی و مار پیچی مرتب شده اند .
نخستین بار از انگشت برای شناسایی زندانیان ، رسما در سال 1858 در اروپا استفاده کردند . چند سال بعد ، نخستین کتاب درباره استفاده احتمالی از اثر انگشت ، انتشار یافت . در این کتاب ، روش انگشت نگاری یا استفاده از یک لایه بازک مرکب چاپ ، شرح داده شده بود که تا امروز نیز کار برد دارد.
در سالهای 1880 – 1889 ، سر فرانسیس گالتون دانشمند انگلیسی ، دست اندرکار تدوین روشی برای طبقه بندی اثر انگشت اشخاص شد . چند سال بعد یکی از ماموران پلیس لندن به نام سر ادوارد هنری ، روش او را آسانتر کرد . بلافاصله پس از آن ، استفاده از اثر انگشت به عنوان وسیله ای برای شناسایی افراد و کشف جرم ، تقریبا در تمام کشورها آغاز شد .
آیا می دانستید که امروزه در بسیاری از بیمارستانها ، از نوزادها بلافاصله پس از تولدشان انگشت نگاری به عمل می آید ؟ این نیز وسیله ای است برای شناسایی نوزادها .

 

تشخیص اثر انگشت

انواع روشهای ثبت اثر انگشت

  • شعله یک شمع را در زیر یک صفحه شیشه ای طوری حرکت می دهیم که شعله با شیشه تمام پیدا نماید. در نتیجه یک قشر نازکی از دود روی شیشه می نشیند. پس از سرد شدن با انگشت روی دود فشار می آوریم و در نتیجه اثر انگشت در روی شیشه آشکار می گردد. حال اگر با همین انگشت دوده ای روی کاغذ سفید فشار بیاوریم، اثر انگشت بطور واضح روی کاغذ هم نمایان خواهد شد.

  • نوک انگشت خود را در یک محلول اسید سولفوریک %20 می زنیم و با آن در چند جای یک کاغذ سفید ، فشار می آوریم. حال اگر این کاغذ را در روی یک شعله کوچک نگاه داریم و گرم نماییم، اثر انگشت بصورت خطوط ریزی نمایان می گردد. علت خطوط سیاه این است که: اسید سولفوریک موجود روی خطوط انگشت که بر روی کاغذ متصل شده است، کاغذ را بر اثر حرارت تبدیل به خاکستر می کند. خطوط سیاهی که خطوط انگشت را نشان می دهد، همان محلهای زغال شده کاغذ می باشد.

  • یک گرم فروسیانور پتاسیم را در 100 گرم آب حل کرده ، یک محلول یک در هزار کلرو فریک درست می نمائیم. پس از خشک شدن کاغذ ، انگشت خود را در محلول کلرو فریک می زنیم و با آن در چند جای کاغذ فشار می آوریم. بدین ترتیب اثر انگشت به رنگ آبی روی کاغذ نمایان می شود.

انواع روشهای تشخیص اثر انگشت

روش گرد آلومینیم

با انگشت خود که با صابون شسته ایم، روی چند جای یک کاغذ سفید و صاف فشار وارد می کنیم و چون به کاغذ نگاه کنیم، معمولا اثر از جای انگشت نیست. دور جای انگشت را با مداد مشخص می کنیم و روی آن گرد آلومینیم پخش می نماییم و با فوتی آنها را رد می کنیم. ذراتی از آلومینیم که پس از فوت کردن هنوز روی کاغذ چسبیده و باقی مانده اند، اثر خطوط انگشت دست را نمایان می سازند. 

تصویر

هویت و اثر انگشت


روش مرکب

با انگشت پاک خود روی یک کاغذ فشار می آوریم و دور جای انگشت را با مداد مشخص می کنیم، سپس یک کاغذ را در داخل مرکب معمولی زده ، روی جای انگشت می مالیم. پس از چند ثانیه با آب ، مرکب را می شوئیم. اگر مرکب آبی رنگ باشد، جای انگشت به رنگ آبی روشن نمایان می شود. 

روش دمیدن

اگر روی یک شیشه معمولی که با ناخن ، اسم خود را روی آن نوشته ایم، با دهان بدمیم، خط نمایان می شود. زیرا بخار آب روی محل نوشته شده ، مایعمی شود. اگر با یک تکه چوب روی کاغذ صاف و معمولی بنویسیم، خطی نمایان نخواهد بود. ولی اگر مقداری ید جامد کنار کاغذ در زیر یک جام قرار دهیم، ید بخار می شود و بسته به دمای اتاق پس از چند دقیقه خط به رنگ قهوه ای نمایان می گردد. برای تعیین اثر انگشت هم از همین اصل استفاده می شود. با این روش می توان اثر انگشتی را که ده سال از تاریخ آن گذشته است، نمایان ساخت. 

منبع :
وبلاگ من

بر گرفته شده از وب سایت دانش ما

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :