.
.
.
.
صفحه خانگی اطلاعات عمومی

چگونگی پیدایش زمین و قاره ها

پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش مقالات مفید قسمت مقالات اطلاعات عمومی و گوناگون- چگونگی پیدایش زمین و قاره ها

اگر یک سیب را مدتی نگه دارید ، در سطح آن چین و چروک ایجادمیشود ، و پوسته آن صافی خود را از دست میدهد کره زمین و سایر سیارات از خورشید جدا شده اند آنها ابتدا گرم و سوزان بودند ، که به تدریج سرد شده ، و به وضع امروزی خود رسیده اند برخی از دانشمندان عقیده دارند ، که فرورفتگی ها و برجستگی های زمین هنگام سرد شدن به وجود آمده است . یک نقشه جهان نما بردارید و قاره آمریکای جنوبی و آفریقا را بررسی کنید آیا به نظرتان نمیرسد ، که آمریکا در برزیل به طرف راست پیش رفته است ؟ آیا گمان نمی کنید ، که با کنار هم گذاشتن آفریقا و آمریکا قاره واحدی به دست می آید؟ این همان سئوالی است ، که یک دانشمند آلمانی بنام «آلفرد وگنر» از خود کرد او نوشت : هرکسی که کناره های متقابل به هم آمریکای جنوبی و آفریقا را بررسی کند از دیدن اینکه خط ساحلی دو قاره کاملا" شبیه یکدیگرند ، تعجب خواهد کرد و ملاحظه اینکه هر پیش رفتگی برزیل مقابل فرورفتگی در آفریقا ست ، هر پژوهشگری را به شگفتی واخواهد داشت.

دانستنیها

چگونگی پیدایش زمین و قاره ها

چگونگی,پیدایش,زمین,جنوبی,آمریکا,آمریکا,وضع امروزی خود رسیده,مدتی,تدریج,برزیل,جنوب,سطح,کاملا,خورشید,جنوبی و آفریقا را بررسی کنید,وضع امروزی خود رسیده اند برخی از دانشمندان,زمین,آلمانی

 همچنین الفرد وگنر گیاهان و حیوانات محلی آمریکای جنوبی و آفریقا را که قبلا" به وسیله زیست شناسان و طبیعی دانان کشف و بررسی شده بود ، با هم مقایسه کرده و متوجه شباهت عجیب آنها شد و این مطلب نیز باعث گشت ، که او فکر کند این دو قاره در گذشته های دور قطعا" به هم متصل بوده اند و بعدها از هم جدا شده اند . آلفرد فرضیه ای بنیاد نهاد که به موجب آن در روزگاران پیشین تمام قاره های جهان به هم چسبیده و تشکیل یک قاره را داده بودند این قاره بزرگ رودخانه ها و دریاچه هایی نیز داشته است ، که بعدها چین و چروکهایی در آن ایجاد شده و به چند قاره تقسیم گشته است ، و در نتیجه آمریکای جنوبی از آفریقا جدا شده و شروع به دور شدن از آن کرده است آمریکای شمالی نیز از اروپای مرکزی جدا شده و بطرف مغرب رفته است و بالاخره قاره ها به صورتی که امروز می بینیم در آمده اند . آیا حق با آلفرد وگنر است؟ نمی دانیم امروزه این عقیده فرضیه ای بیش نیست ولی با توجه به نقشه جهان نما کناره قاره ها مویّد این تئوری است ، و بررسی گیاهان و جانوران بومی در کناره های متقابل دو قاره نیز این موضوع را تایید میکند ، و در ضمن قشر زمین هم هنوز به حرکت و جابجایی خود ادامه میدهد.
مقالات اطلاعات عمومی و گوناگون -
آفتاب

بر گرفته شده از وب سایت دانش ما


برچسب ها:
پیدایش
.
زمین
.
جنوبی
.
آمریکا
.
آمریکا
.
وضع امروزی خود رسیده
.
مدتی
.
تدریج
.
برزیل
.
جنوب
.
سطح
.
کاملا
.
خورشید
.
جنوبی و آفریقا را بررسی کنید
.
وضع امروزی خود رسیده اند برخی از دانشمندان
.
زمین
.
آلمانی
.
.

ادامه مطالب جدید

.
.
.