درباره نظریه هوش چندگانه بیشتر بدانیم
درباره نظریه هوش چندگانه بیشتر بدانیم ،استعدادیابی کودکان،هوش ریاضی،هوش موسیقی داشتن،درباره انواع هوش در افراد،هوش انسان،درباره افراد باهوش

آکاایران: درباره نظریه هوش چندگانه بیشتر بدانیم

آکاایران: درباره نظریه هوش چندگانه بیشتر بدانیم 

هوش چندگانه به انواع هوش به افراد گفته میشود که هرکسی در آن استعداد خاصی دارد مثل هوش ریاضی یا موسیقی داشتن. یادتونه زمان نوجوانی ما دهه شصتی ها، فقط به دانش آموزی باهوش می گفتن که ریاضیات رو خیلی مفید یاد می گرفت و می توانست بیشتر سوالات ریاضی رو پاسخ بده!

نظریه ی هوش چند گانه
اون موقع بود که دانش آموزانی که به هر دلیلی از جمله علاقه نداشتن به ریاضی یا استعداد نداشتن توی این درس، نمی توانستند به این درس مفید پاسخ بدن و نمرات خوبی بگیرند، برچسب کم هوش بودن می خوردند و با کوله باری از حرف ها رو به رو می شدند. اما امروز دیگه وضع مثل قدیم نیست. ما می دونیم که فقط کسانی که ریاضیات قوی دارند باهوش به حساب نمی آیند و خیلی از افراد دیگه میباشند که با ویژگی های منحصر به فردی که دارند باهوش میباشند.

هوش چندوجهی
چندین سال گذشته فردی به نام گاردنر نظریه هوش چندگانه را معرفی کرد و بیان کرد که انسان ها از 9 نوع هوش، برخوردار
اضافه بر هوش ریاضی، 8 نوع هوش دیگر نیز وجود دارد تا بتوانید فرزندتان را با هوش بدانید.میباشند. اگر این انواع هوش را بتوانیم در فرزندمان به درستی تشخیص بدهیم و وی را در آن راستا هدایت و تشویق کنیم،

فرزند ما می تواند یک فرد پیروز در زندگی اش به حساب بیاید و هم از اعتماد به نفس بالا برخوردار باشد و هم این در جهت استعدادی که داشته هست رشد می کند.

هوش کلامی یا زبانی
یکی از انواع هوش، هوش کلامی یا زبانی می باشد. افرادی در این دسته قرار می گیرند که علاقه خاصی به کلمات و بهره گیری از انها را دارند. برای تشخیص این کودکان میتوان به این مساله دقت کرد که آیا فرزندمان علاقه زیادی به شعر خواندن، شعر حفظ کردن، داستان نوشتن و شعر گفتن دارد؟ علاقه به کتاب خریدن و کتاب خواندن و جدول کلمات حل کردن دارد؟ این کودکان در سنین مدرسه دروس حفظ کردنی را خیلی بهتر یاد می گیرند و نمرات بهتری را در این دروس میگیرند.

هوش ریاضی یا منطقی
دسته دیگری از انواع هوش که بیشتر برای مردم شناخته شده هست، هوش منطقی یا ریاضی هست. این افراد از همان دوران کودکی علاقه زیادی به دسته بندی اشیاء، سوال پرسیدن، حل و طرح معما و چیستان، تجربه کردن، شمردن و تقابل یک به یک دارند. در دوران مدرسه هم دروس ریاضی و علوم را خیلی بهتر یاد می گیرند.

هوش موسیقایی یا هیجانی
هوش موسیقایی یکی از انواع هوش هست که کمتر اسمی از آن برده شده هست. این افراد از کودکی، علاقه زیادی به خواندن و بیان آهنگین کلمات دارند و همین طور به صداهایی که از اطراف می شنوند به راحتی و به سرعت تصویر العمل نشان میدهند.

هوش بصری یا فضایی
تا به حال به این مساله دقت کرده اید که چرا بعضی از افراد با یکبار رفتن به یک آدرس، آن مکان را به راحتی حتی تا چندین سال، به ذهن می سپارند؟ این افراد همان کسانی میباشند که از هوش بصری یا فضایی بالایی برخوردار میباشند. این افراد در کودکی همان کسانی میباشند که به راحتی میتوانند محل وسایل خودشان را پیدا کنند. به صورت کلی این افراد دقت و دقت بالایی به قرار گرفتن اشیاء دارند.

هوش حرکتی یا جنبشی
بعضی از افراد مهارت بالایی در ورزش کردن دارند و همین طور در مهارت های ظریف مثل گلدوزی، مجسمه سازی، نقاشی، خطاطی و … توانایی بالایی دارند. این افراد کسانی میباشند که هوش حرکتی یا جنبشی بالایی دارند و در مهارت های هنری و ورزشی توانایی دارند.

هوش میان فردی یا بین فردی
کودکانی که خیلی مفید میتوانند با کودکان دیگر و یا حتی با بزرگسالان ارتباط برقرار کنند و دوستان و آشنایان زیادی دارند
در صورتی میتوانید فرزند موفقی داشته باشید که انواع هوش را در او شناسایی کنید و آن را پرورش بدهید.در دسته افرادی میباشند که هوش بین فردی بالایی دارند. این افراد خیلی به راحتی می توانند مشکلاتشان را با اطرافیان خود، حل کنند و می توانند رهبری یک گروهی را بر عهده بگیرند.

هوش درون فردی
هوش درون فردی نیز یکی دیگر از انواع هوش می باشد. افرادی که در این دسته قرار دارند به درستی خود را می شناسند و درک بالایی نسبت به اعمال، گفتار، رفتار و احساسات خود دارند. نقاط ضعف و قوت خود را می شناسند و انتقاد پذیر نیز میباشند.

هوش طبیعت گرا
هوش طبیعت گرا یکی از انواع هوش می باشد که به فردی که از آن برخوردار هست، روحیه دو عمده می دهد. این افراد کسانی میباشند که علاقه خاصی به طبیعت، گل و گیاه، باغبانی، رفتن به باغ وحش، اتفاق محیطی مثل بارش برف و باران دارند. این افراد میتوانند با رفتن به پارک ها، طبیعت، باغ وحش و فضاهای باز، خود را آرام کنند و از استرس دور شوند.

هر نوع هوشی چه شغلی را می طلبد؟
هوش کلامی: روزنامه نگار، روانشناس، سخنران، نویسنده، وکیل، حقوقدان، سیاستمدار، جامعه شناس و … .
هوش منطقی: مهندس، مدیریت، پژوهشگر، حسابدار، فیلسوف، ریاضی دان … .
هوش موسیقایی: قاری قرآن، موسیقی دان، آهنگ ساز، نوازنده و … .
هوش بصری: مجسمه ساز، طراح، گرافیست، دریانورد، خلبان، مخترع، معمار، مکانیک، نقاش … .
هوش حرکتی: ورزشکار، بازیگر، آتش نشان، راننده … .
هوش میان فردی: روانشناس و مشاور، فروشند، بازاریاب، مدیریت، تاجر … .
هوش درون فردی: پژوهشگر، نظریه پرداز، فیلسوف، نویسنده، شاعر … .
هوش طبیعت گرا: دامپزشک، دریانورد، خلبان، مهندس هوا و فضا، هواشناس، منجم … .

اگر می خواهید فرزندی خوشحال، سالم و پیروز داشته باشید باید در ابتدا نوع هوش فرزندتان را تشخیص دهید و در مرحله بعد سعی کنید در آن راستا آن هوش را تقویت نمایید. همین طور روشهای درس خواندن هر کدام از این دانش آموزان هم برای یادگیری بهتر دروسشان متفاوت می باشد.

.

منبع :gahar.ir

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :