درباره عادت کردن به استفاده از تلفن همراه
درباره عادت کردن به استفاده از تلفن همراه ،عادت به استفاده از تلفن همراه،اعتیاد به استفاده از تلفن همراه،علاقه مردم به تلفن همراه،علاقه افراد به تلفن همراه

آکاایران: درباره عادت کردن به استفاده از تلفن همراه

آکاایران: درباره عادت کردن به استفاده از تلفن همراه 

مردم علاقه بسیار زیادی به بهره گیری از تلفن همراه دارند، انگیزه بهره گیری از آن فرقی ندارد مهم این هست که این گجت بین مردم حسابی محبوب هست. راستش بیش از آن که مشتاق باشم درمورد معایب و ضررها بهره گیری از تلفن همراه برایتان بنویسم، دوست دارم به این موضوع اشاره کنم که ریشه ها و علت علاقه مردم به بهره گیری از این تلفن ها چیست

ضررها بهره گیری از تلفن همراه، بر هیچکسی پوشیده نیست.هر روز مطالب و مقالات متعددی در باره ی تأثیر منفی آن بر مغز، قلب، اعصاب و بر ارتباطات اجتماعی و خانوادگی نوشته شده و منتشر می شود، با این وجود در کشور ما بهره گیری از تلفن همراه به صورت یک اعتیاد جدی در آمده و گوش کسی به آثار منفی آن بدهکار نیست.

بر تصویر هر روز نصب نرم افزارهای اخیر، خریدن موبایل های اخیر و بهره گیری از موبایل ها با دو سیم کارت افزایش پیدا میکند.تا زمانی که ریشه و دلایل بهره گیری از تلفن همراه را ندانیم دانستن ضررها آن، کمکی به هیچکس نخواهد کرد. همانگونه که اگر برای فرد معتاد به مواد مخدر، هزاران سخنرانی در باره ضررها مواد مخدر ارائه کنیم نمی توانیم وی را از مواد مخدر جدا کنیم.

اما وقتی در کنار ترک مواد، از روش خودشناسی و بررسی علل کشش به مواد مخدر «که تحت عنوان 12 قدم از آن یاد میشود» بهره گیری میشود امکان و درصد ترک مواد مخدر نیز افزایش می یابد.در واقع با طی کردن گام های شناخت خود و مسائل و مشکلات خود بهتر می توانیم از عهده حل آن ها برآییم.

دلایل بهره گیری از تلفن همراه
از دلایل ظاهری بهره گیری از تلفن همراه «یعنی برقراری تماس های تلفنی و خبر گرفتن از حال و احوال» که بگذریم زیاد ترین دلایل بهره گیری کاذب از تلفن همراه را می توان چنین بر شمرد:

اول: تفریح و سرگرمی!
اضافه بر انواع بازی های کامپیوتری و نرم افزارهای سرگرم کننده، افراد با سرک کشیدن به انواع کانال و صفحات فضای مجازی، وقت گذرانی می کنند و هر بار حوصله شان سر میرود، در فضای مجازی به گردش می پردازند و همین گردش های مجازی، جای گردش در طبیعت را گرفته و چشم و مغز را خسته می کند،

منجر به افزایش وزن، کرختی، بی حالی و سستی خواهد شد.رابطه با محیط زندگی، معاشرت های واقعی و طبیعت را محدود کرده و تفریحی کاذب ایجاد میکند که در ذات خود مفرح جسم و روان هم نیست.

دوم: داشتن وسیله ای شخصی و خصوصی برای ارتباطات
متاسفانه این علت بیشتر مورد نظر نوجوانان و بعضی از جوانان یا افرادی هست که به هر دلیلی میخواهند روابط خود را از چشم اطرافیان مخفی نگه دارند.گذشته از آمدن تلفن همراه به بازار، ارتباطات پنهانی راحت تر آشکار می شدند، تلفن همراه تلفن خانه از چشم والدین و سایر اعضای خانواده دور نمیماند و ارتباطات صوتی بود و به هر صورت شنیده می شد.

اما تلفن های سایلنت که امکان چت و پیامک هم دارند، از جنبه ی مخفی نگه داشتن ارتباطات برای عده ای خوشگل شده اند.این جذابیت در بیشتر موارد کاذب هست و فرد را از اینکه کمتر اشتباه کند، راهنمایی والدین و بزرگترها را به دست بیاورد و در دام افراد سودجو نیفتد محروم میکند.

سوم: ورود به شبکه های ارتباطی اجتماعی
نمیتوانیم منکر شویم که انسان موجودی اجتماعی هست و تمایل درونی دارد که از خبرهای پیرامون و مسائل اجتماعی اطراف خود، آگاه شود و رابطه اجتماعی بیشتری با افراد غریبه یا آشنا داشته باشد.

از طرفی دوری راه در شهرهای بزرگ، تکلف های آمیخته شده با معاشرت ها و رفت و آمدها، ناهمخوانی اعضای خانواده ها در گزینه معاشران، و دلایلی از این دست، موجب شده که رابطه مجازی جایگزین رابطه واقعی و رو در رو شود. بدیهی هست که رابطه مجازی هرگز نمی تواند کیفیت رابطه واقعی را داشته باشد.

فیلم بازی کردن، نقاب به چهره زدن، خود را متفاوت نشان دادن، جلوه های دروغین از خود و عقاید خود، سوء بهره گیری ها و … در ارتباطات مجازی به سهولت انجام می پذیرد و متاسفانه قربانی این سوء بهره گیری ها اکثراً نوجوان ها و جوانان و افراد ساده ای میباشند که راحت تر فریب میخورند و زود باورتر و کم تجربه تر میباشند.

گزارشات زیادی از دوستی های مجازی وجود دارد که در آن فرد سودجو با جلب نظر فردی ساده از طریق انواع دروغ، از او سوء بهره گیری کرده هست.کمترین سوء بهره گیری این هست که چت کردن مدام، در هر شرایطی و فاقد در نظر گرفتن تناسب اوضاع طرف مقابل، در خودرو، تاکسی، مهمانی و … بسرعت باعث عصبانیت او شده و خشم و تنش در افراد را افزایش میدهد.

ناگفته نماند که درصد زیادی از افراد بازرسی گر از تلفن همراه برای چک کردن لحظه به لحظه طرف مقابل بهره گیری میکنند که خود این موضوع هم به اندازه کافی برای طرفین آزار دهنده هست و تبعات منفی دارد.

چهارم: عقب نماندن از بقیه
متاسفانه بهره گیری از تلفن همراه، چه از جنبه حضور در شبکه های اجتماعی مجازی و چه از جنبه مدل و مارک تلفن همراه، تبدیل به نوعی چشم و هم چشمی و رقابت شده هست و افراد حتی زمانی که نیازی به تلفن همراه ندارند مبالغ زیادی پول خرج می کنند تا برترین و گران ترین مارک های تلفن همراه را بخرند.

اگر هزینه اینترنت و مودم و برق برای شارژ و وسایل جانبی و تزیینی و هزینه مکالمات را اضافه کنیم، مبالغ هنگفتی از بودجه خانواده ها صرف این میشود که بیشتر تنش دارا باشند، چشمشان خسته تر شود، بیشتر گول بخورند، از تفریحات سالم باز بمانند، ارتباطات خانوادگی شان کمرنگ بشود و خلاصه در اوضاع جسمانی و روانی بدتری قرار بگیرند! عجیب نیست؟!

با این همه ی تلفن همراه، مزایای زیادی هم دارد. این ماییم که روش درست بهره گیری از تلفن همراه را بلد نیستیم و در نتیجه به فرزندانمان هم یاد نداده ایم.تلفن همراه هم مثل وسایل دیگر باید در خدمت ما باشد نه اینکه ما و سلامتی و زمان و انرژی مان در خدمت آن قرار بگیریم. زمان بهره گیری از تلفن همراه در طول شبانه روز باید اندک باشد.

واقعاً یک ساعت کافی کافی هست. تعادل در هر کاری از ضررها آن می کاهد.ضمن اینکه پیشنهاد های بهداشتی و سلامتی مربوط به این تلفن ها «مثل خاموش کردن وای فای ها در شب، دور نگه داشتن از خود در زمان خواب و حتی در بیداری و سایر نکات» باید به توجه مراعات شوند.

این پیشنهاد ها در مورد کودکان و نوجوانان به شکل جدی تری باید رعایت شوند تا در روند رشد مغزی و جسمانی انها اختلال ایجاد نکند.سازندگان تلفن های همراه، خود به فرزندانشان پیشنهاد میکنند که به علت عوارض تلفن های همراه، هر چه کمتر از تلفن همراه و تلبت ها بهره گیری کنند.نکته دیگر اینکه نیاز به تفریح و سرگرمی باید به شکل درست آن تأمین شود.

اشکالی مثل ورزش و بازی، قدم زدن در پارک و طبیعت، معاشرت های سازنده و مثبت و … مسلم هست که تلفن همراه نمیتواند جای همه ی تفریحات را بگیرد.

.

منبع : parsnaz.ir

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :