کاربرد، تفاوت و ویژگی ورق آجدار، ورق سیاه و ورق گالوانیزه
ورق‌های فولادی در انواع متعددی تولید می‌شوند و هر نوع، کاربرد و ویژگی مخصوصی دارد. اهل صنعت، باید با مقایسه دقیق و علمی هر محصول فولادی با رقبای آن، بهترین محص

 

ورق‌های فولادی در انواع متعددی تولید می‌شوند و هر نوع، کاربرد و ویژگی مخصوصی دارد. اهل صنعت، باید با مقایسه دقیق و علمی هر محصول فولادی با رقبای آن، بهترین محصول برای کار خود را پیدا کنند. البته این تحقیق و جستجو، چندان هم ساده نیست، چراکه بسیاری از ورق‌های فولادی شباهت‌های بسیاری با هم دارند و فقط یک متخصص می‌تواند تفاوت آن‌ها را مشخص کند. ما در این مقاله قصد داریم، پس از معرفی ورق گالوانیزه، ورق آجدار و ورق سیاه، تفاوت‌های تخصصی و دقیق هرکدام را بررسی کنیم.

https://esfahanahan.com/steel/انواع-ورق/

ورق فولادی چیست؟

ورق یکی از پرکاربردترین اشکال فولادی است. ورق‌های فولادی با دو نورد سرد و گرم تولید می‌شوند و پایه‌ی تولید گستره وسیعی از محصولات فولادی هستند. ورق‌های فولادی، آلیاژی هستند و معمولا درصد زیادی از آلیاژشان را کربن و چدن تشکیل می‌دهد.

 این ورق‌ها، براساس کاربرد و هدف تولید، به شکل‌های متعددی تبدیل می‌شوند. ورق گالوانیزه، ورق سیاه و ورق آجدار جزو انواع ورق‌های فولادی هستند؛ البته هر کدام از این سه ورق، کاربرد و ویژگی‌های مخصوصی دارند. در ادامه، هر کدام از این ورق‌ها را بررسی می‌کنیم و تفاوتشان با سایر ورق‌ها را برمی‌شماریم.

علاوه بر بحث کاربردها، معایب و مزایای ورق‌های فولادی مهم و کاربردی است؛ اهالی صنعت باید بصورت دقیق یاد بگیرند که هر ورق چه نقصی دارد و نقاط قوت آن کدام است؟

این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند خرید مطمئن و امن داشته باشند.

ورق آجدار چیست؟

ورق آجدار با نام‌هایی مانند ورق کف‌سازی و ورق شطرنجی هم معروف است. این ورق فلزی با جنس‌های فولادی، آلومینیومی و استیلی در بازار موجود است؛ البته جنس فولادی آن بسیار پرکاربردتر است.

https://esfahanahan.com/steel/ورق-آجدار/

ورق آجدار که با عنوان ورق شطرنجی نیز شناخته می‌شود در واقع یک صفحه فلزی است که الگوی لوزی شکلی روی آن حک شده است. آج روی فلزات مختلفی از جمله ورق سیاه، ورق روغنی و آلومینیوم حک می‌شود.

 ورق‌های آجدار به سبب فرآیند بارگزاری و نصب آسان، کاربرد بسیار زیادی دارند. ورق‌های آجدار در اکثر کارخانه‌های آهن‌آلات تولید می‌شوند، چراکه تقاضای زیادی برای این نوع ورق وجود دارد.

ورق آجدار چه ویژگی‌هایی دارد؟

ورق آجدار نسبت به سایر ورق‌ها، ساده‌تر جوشکاری می‌شود و مهم‌ترین کاربردش در سطوح و موقعیت‌های لیز یا لغزنده است. همانطور که از اسم این ورق پیداست، کاربرد اصلی آن، ایجاد اصطکاک است.

این نوع ورق استحکام و مقاومت بسیار زیادی دارد و سطح آن براق و تا حدودی زیبا است. این محصول برای قسمت‌های پاخور سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

موارد زیر، مشخصات ظاهری ورق آجدار است:

 • ضخامت ورق آجدار : 1.5 تا 10 میلی‌متر.
 • ابعاد کلی و استاندارد ورق: 6 در 2، 6 در 1.5 و 2 در 1 متر.
 • شکل ظاهری ورق: شیت (ورق برش‌خورده) یا رول فریم.

ورق آجدار در سه استاندارد ST37، ST44 و ST52 تولید و عرضه می‌شود؛ هر کدام از این سه استاندارد، ضخامت، ابعاد و وزن متفاوتی دارند.

کاربردهای ورق آجدار

ورق آجدار در هر "سطح نیازمندِ اصطکاک" مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ پل‌ها، مسیرهای در حال ساخت، کف آسانسورها و سقف خانه‌ها رایج‌ترین قسمت‌هایی هستند که این ورق استفاده می‌شود. ورق آجدار در قسمت‌های دیگری نیز کاربرد دارد:

 • طراحی و ساخت پله‌های خروج اضطراری.
 • در ساختار انواع دستگاه‌های صنعتی.
 • استفاده در ایستگاه‌های اتوبوس و وسایل نقلیه.
 • استفاده در تولید وسایل خانگی.
 • کاربرد در کف کامیون‌ها، اتوبوس‌ها و انواع ماشین‌های سنگین.

ورق آجدار چه تفاوتی با ورق گالوانیزه و ورق سیاه دارد؟

 

 

مهم‌ترین تفاوت ورق آجدار با دو ورق گالوانیزه و ورق سیاه، در ظاهر است؛ ورق آجدار با برآمدگی‌ها و آج‌های زیادی تولید می‌شود اما دو ورق گالوانیزه چنین چیزی بر سطوح خود ندارد.

نکته دیگر این است که کاربرد ورق آجدار تفاوت زیادی با ورق‌های گالوانیزه یا سیاه دارد. ورق آجدار معمولا در کف استفاده می‌شوند و کاربرد اصلی آن‌هم کاهش لغزندگی موقعیت‌های متفاوت است.

این نکته را هم باید بیان کنیم که یک ورق آجدار ممکن است از یک ورق سیاه ساخته شده باشد؛ چراکه ورق سیاه یک محصول پایه است اما ورق آجدار یک محصول ثانویه محسوب می‌شود.

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه محصول کارخانه‌های نورد گرم است؛ این ورق به ورق نورد گرم هم معروف است. ورق سیاه در دو شکل ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه غیرصنعتی به بازار عرضه می‌شود.

https://esfahanahan.com/steel/قیمت-ورق-سیاه/

در تولید ورق از دو نوع تکنولوژی مختلف استفاده می‌شود که نام های نورد سرد و نورد گرم به آنها اطلاق می‌شود. در نورد گرم محصول خروجی ورق سیاه نامیده شده و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی است.

این ورق در مقایسه با ورق نورد سرد، تا حدودی خشن و زبر است؛ ورق‌های سیاه ضخامت، ابعاد و وزن متفاوتی نسبت به ورق‌های سرد دارند و در مجموع، برای مصارف زیرکار یا صنعتی‌تر، از این ورق استفاده می‌شود.

ورق سیاه چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

ورق سیاه ظاهری زبر و خشن دارد؛ مقاومت این نوع ورق فولادی در برابر ضربه‌ها و فشارهای احتمالی بسیار زیاد است، در نتیجه در بسیاری از صنایع با آسیب زیاد، از این ورق‌ها استفاده می‌شود. مشخصات فنی ورق‌های سیاه، شامل موارد زیر می‌شود:

 • ضخامت ورق سیاه: از 5.1 تا 100 میلی‌متر متغیر است.
 • عرض ورق سیاه: 100 تا 200 سانتی‌متر.
 • طول ورق سیاه: این ورق‌ها بصورت رول عرضه می‌شوند و در طول، محدودیتی ندارند.

کاربردهای ورق سیاه

ورق سیاه براساس ابعاد و ضخامت، در بخش‌های متعددی از صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ نکته مهم اینجاست که برای استفاده ورق سیاه در هر صنعتی، یک استاندارد خاصی وجود دارد. یعنی ورق سیاه براساس استانداردهای خاصی تولید و به قسمت‌های متفاوتی از صنایع عرضه می‌شوند. مهم‌ترین کاربردهای این ورق، موارد زیر هستند:

 • صنعت خودروسازی
 • صنایع فلزی سنگین
 • صنعت کشتی‌سازی و ساخت اجزای کشتی، مانند مخازن سوخت
 • ساخت انواع تجهیزات تخصصی و صنعتی کشاورزی
 • ساخت بازه گسترده‌ای از مصالح ساختمان‌سازی فلزی

ورق سیاه چه تفاوتی با ورق آجدار و ورق گالوانیزه دارد؟

ورق سیاه یک ورق پایه‌ای است؛ فرآند تولید ورق‌های فولادی به این شکل است که توسط نوردهای سرد و گرم، دو ورق سیاه و روغنی تولید می‌شوند، سپس ورق‌های دیگر مانند ورق آجدار، رنگی و گالوانیزه براساس این دو ورق تولید می‌شوند. پس مهم‌ترین تفاوت ورق سیاه با ورق آجدار و ورق گالوانیزه در این نکته اساسی است که ورق سیاه یک محصول پایه است.

تفاوت دیگر ورق سیاه در کاربردها و استفاده‌های آن است؛ از ورق آجدار یا ورق گالوانیزه معمولا در بخش روکار یا قسمت‌های نزدیک به زندگی معمولی استفاده می‌شود، درحالی‌که ورق سیاه در صنایع تخصصی به کار گرفته می‌شود.

ورق سیاه از جهت مشخصات فنی هم تفاوت‌هایی با ورق گالوانیزه و ورق آجدار دارد. مثلا ورق سیاه در بازه متفاوتی از ضخامت‌ها به بازار عرضه می‌شود، درحالی‌که ضخامت دو ورق دیگر، بسیار محدود است. همچنین به سبب اینکه ورق سیاه بصورت رول عرضه می‌شود، طول آن بسیار متفاوت خواهد بود.

ورق گالوانیزه چیست؟

آهن و فولاد مقاومت بسیاری کمی در برابر اکسید آهن دارند؛ یعنی به راحتی خورده و زنگ‌زده می‌شوند. این دو عنصر فلزی، با راهکارها و شیوه‌های متعددی در برابر انواع خوردگی‌ها و زنگ‌ها مقاوم می‌شوند. یکی از این روش‌ها، گالوانیزاسیون یا "روی‌اندود کردن" ورق‌های فولادی است. ورق‌های فولادی با روش‌های متفاوتی گالوانیزه می‌شوند؛ رایج‌ترین روش گالوانیزاسیون، غوطه‌ور کردن ورق فولادی در کوره روی است. با دنبال کردن این روش، روی بصورت مستحکم بر ورق فولادی می‌چسبد و به این سادگی‌ها هم جداشدنی نخواهد بود.

ورق گالوانیزه چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، مهم‌ترین ویژگی ورق گالوانیزه، پوشش این ورق با یک لایه روی است. ورق فولادی‌ای که وارد فرایند گالوانیزاسیون می‌شود، یک آلیاژ از فولاد و کربن است. البته ممکن است که عناصر فلزی دیگری هم در این آلیاژ وجود داشته باشند اما درصد عمده این ورق را عنصر کربن و فولاد تشکیل می‌دهند. مشخصات فنی ورق گالوانیزه به شرح زیر است:

https://esfahanahan.com/product/ورق-گالوانیزه/

 • طول ورق گالوانیزه: از 2 تا 6 متر متغیر است.
 • عرض ورق گالوانیزه: 1 یا 1.25 متر است.
 • ضخامت ورق گالوانیزه: از 0.5 تا 1.5 میلی‌متر متغیر است.
 • چگالی ورق گالوانیزه: 786 واحد.
 • وزن ورق گالوانیزه: از حدود 7 تا 40 کیلوگرم، متناسب با ابعاد دیگر متغیر خواهد بود.

کاربردهای ورق گالوانیزه

مطمئنا مهم‌ترین کاربرد ورق‌های گالوانیزه در موقعیت‌های بسیار مرطوب است؛ اتفاقا انواع دیگری از ورق‌های فولادی هم هستند که با روش‌های دیگری ضدزنگ می‌شوند، اما ورق گالوانیزه قدرت بی‌نظیری در برابر زنگ‌زدگی دارد. مهم‌ترین کاربردهای این ورق بصورت جزیی‌تر، قسمت‌ها و صنایع زیر هستند:

 • ساخت انواع لوله‌های بخاری
 • ساخت تهویه‌ها و کانال‌های سیستم‌های خنک‌کننده
 • ساخت انواع کابینت خانگی
 • ساخت برخی از لوله‌های آبرسانی منازل و کارخانه‌ها
 • ساخت مصالح ساختمانی متنوع
 • کاربرد در صنایع مربوط به الکترونیک

ورق گالوانیزه چه تفاوتی با ورق سیاه و ورق آجدار دارد؟

مهم‌ترین تفاوت ورق گالوانیزه با ورق آجدار و ورق سیاه، در ماهیت ورق گالوانیزه نهفته است. ورق گالوانیزه برای مقاومت در برابر زنگ‌زدگی ساخته می‌شود، همانطور که ورق آجدار برای ایجاد اصطکاک تولید می‌شود.

علاوه بر تفاوت در کاربرد، ورق گالوانیزه از جهت ظاهری هم تفاوت‌های زیادی با ورق سیاه و ورق آجدار دارد. ورق سیاه ظاهری زبر دارد ولی ورق گالوانیزه به سبب پوشش روی، بسیار براق و روشن است.

ورق گالوانیزه در نحوه ساخت و فرآوری هم با ورق آجدار و ورق سیاه متفاوت است. البته این نکته را هم نباید فراموش کنیم که ورق‌های گالوانیزه و ورق آجدار، جزو محصولات ثانوی فلادی محسوب می‌شوند، در حالی‌که ورق سیاه یک محصول پایه است؛ به عبارت دیگر، ممکن است یک ورق گالوانیزه از یک ورق سیاه ساخته شده باشد.

ورق روغنی نسبت به انواع ورق فولادی، ظاهر مناسب‌تر و ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی بهتری دارد؛ در نتیجه در ساخت محصولات شیک و لوکس کاربرد بیشتری دارد.

این در حالی است که ورق گالوانیزه عمر بسیار بیشتری نسبت به ورق‌های فولادی معمولی دارد؛ بر اساس محل قرار گرفتن این ورق، از بیست تا هفتاد سال عمر برای آن در نظر گرفته شده است.

 

جمع بندی پایانی

 کاربرد و ویژگی های ورق آجدار، ورق سیاه و ورق گالوانیزه تفاوت‌های زیادی با هم دارند. ورق آجدار با توجه به ظاهر آن، در افزایش اصطکاک و رفع ایرادهای محیط‌های لغزنده استفاده می‌شود، اما ورق سیاه برای کاربردهای کلی‌تر در قسمت‌های حساس و سنگین صنعت، کاربرد بیشتری دارد. همچنین کاربرد و ویژگی اصلی ورق گالوانیزه، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی است. شما میتوانید قیمت انواع ورق را در سایت اصفهان آهن دنبال کرده و ورق مورد نیاز خود را خریداری کنید.

منبع : اصفهان آهن ( www.esfahanahan.com )

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :