چرا برادران اهل سنت بدون مهر نماز میخوانند؟
تفاوت سجده کردن شیعه و اهل سنت در چیست و علت سجده نکردن سنی ها روی مهر چیست ؟ برای پاسخ به این پرسش ها در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

 

اوقات سجده شکر - پایگاه جامع دینی و خبری اهل سنت ایران

آکاایران: چرا اهل تسنن برای نماز از مهر استفاده نمي كنند لكن شيعه استفاده مي كند؟ سنی ها و اهل سنت همانطور که می دانید بدون مهر نماز می خوانند در اینجا علت بدون مهر نماز خواندن سنی ها را بیان خواهیم کرد اگر می خواهید بدانید که چرا سنی ها بدون مهر نماز میخوانند در ادامه این مقاله با آکاایران همراه باشید.

ضرورت وحدت از نگاه علمای شیعه و سنی - ایرنا

در رابطه با اختلاف شیعه و اهل سنت در مورد وضو، نماز و سجده بر مهر توجهتان را به مطالب زیر جلب می نماییم: در ابتدا ذکر یک مطلب به عنوان مقدمه و به صورت کلی لازم است : به اعتقاد شیعه امامیه , هیچ کس جز نبی اکرم (ص ) حق تشریع , تفسیر و تبیین احکام الهی را ندارد. پیامبر اکرم (ص ) از طریق اتصال به منبع وحی , از احکام الهی مطلع می شدند و مأمور به تبلیغ این احکام بودند. پس از پیامبر اسلام طبق نص و تصریح ایشان , ائمه (ع ) برای تبیین احکام الهی (و نه تشریع آن) منصوب شده اند.
از جمله طبق حدیث مورد اتفاق جمیع فرق مسلمین : «انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی ما ان تمسکتم بها لن تضلوا ابدا ; دو شیء گرانبها میان شما باقی می گذارم : کتاب خدا و اهل بیتم , مادامی که به این دو چنگ بزنید گمراه نخواهید شد». اگر ائمه (ع ) حکمی یا کیفیت عملی را بیان می کنند, صرفا بیان حکم الهی و نحوه عمل و سیره رسول اکرم (ص ) است و از پیش خود چیزی را تشریع نمی کنند.
منشأ پیدایش برخی تفاوت ها در کیفیت نماز و وضو، به دو عامل اساسی برمی گردد:
1- دور شدن از عصر حضور پیامبر اکرم (ص ) و پیدایش سؤالات جدید: با رحلت رسول اسلام , دوران دسترسی به کسی که مبین حکم الهی بود به سر رسید. با گذشت زمان و دور شدن از عصر نبی اکرم و پیدایش مسائل و سؤالات جدیدی در زمینه های مختلف (از جمله در زمینه مسائل مربوط به نماز و وضو) اهل سنت - که راه دسترسی به بیانگر حکم الهی را بسته می دیدند - برای یافتن پاسخ سؤالات خود, با اجتهاد و سلیقه خود به پاسخ آنها پرداختند. اما از دیدگاه شیعه، ائمه معصومین , مفسر و بیانگر حکم الهی بعد از نبی اکرم و بنا به سفارش ایشان بودند. آنان تا حدود 250 سال پس از رحلت نبی اکرم , نیز دسترسی به مبین و مفسر احکام الهی داشتند و ائمه (ع ), آنچه را که حکم الهی بود تبیین می کردند; مثلا در مسائلی چون : آیا می توان با کفش نماز خواند؟ آیا اگر بر روی زمین و محل سجده نمازگزار, چیزی غیر از اجزای زمین (مثل فرش ) فاصله شود, می توان بر آن سجده کرد یا نه ؟ آیا خواندن سوره هایی که سجده واجب دارد در قرائت نماز جایز است و..., در حالی که اهل سنت در این امور به فهم و رأی خود استناد کرده اند.
2- تغییرات و تشریعاتی که از سوی خلفا, پس از رحلت رسول اکرم (ص ) صورت گرفت - مانند مسأله تکتف (دست بسته نماز خواندن ), عموما از زمان عمر خلیفه دوم مرسوم شد. به عنوان نمونه وقتی اسیران فارس را نزد وی آوردند, آنان مقابل عمر دست بسته ایستادند. وی علت این عمل را جویا شد, گفتند ما مقابل امیران و بزرگان خود به جهت احترام این گونه می ایستیم . عمر از این نحوه اظهار ادب خوشش آمد و گفت خوب است ما هم در مقابل خداوند در نماز این گونه بایستیم (مستند العروه الوثقی , آیت الله خویی , ج 4, ص 445 - جواهرالکلام , ج 11, ص 19).
در مسأله وضو آمده است که وضوی همه ی مسلمانان تا خلافت عثمان صورت واحدی داشته و مانند وضوی کنونی شیعه بوده است . این مسأله با آیه قرآن نیز تطبیق دارد که می فرماید: «وامسحوا برؤوسکم و ارجلکم» (مائده , آیه 6) در این آیه خداوند امر به مسح سر و پاها نموده است , در حالی که اهل تسنن پاها را می شویند, علت تغییر وضو این بود که عثمان در اواسط دوران خلافت خود نسبت به چگونگی وضوی پیامبر گرفتار تردید شد, او سپس وضوی پیامبر را به شکلی که اکنون در میان اهل سنت مرسوم است اعلام نمود.
این قضیه مورد مخالفت بسیاری از صحابه پیامبر واقع شد, لکن حکومت اموی بنا به اغراض سیاسی در نقاط مختلف اسلامی شیوه عثمان را تبلیغ کردند و شرایطی به وجود آوردند که برخی از صحابه جرأت مخالفت با روش دستگاه حاکم را نداشت و در نتیجه این گونه وضو گرفتن رواج یافت . برای آگاهی بیشتر ر . ک : وضوء النبی من خلال ملابسات التشریع , علی الشهرستانی , نشر مشعر.

علت نماز خواندن سنی ها بدون مهر چیست ؟

یکی از تفاوت هایی که بین نماز شیعیان و اهل تسنن وجود دارد؛ سجده کردن است. شیعیان سجده بر خاک و چیزهایی که از خاک می روید را جایز می دانند. اما اهل سنت سجده بر هر چیزی را جایز می دانند و شیعیان را به دلیل سجده بر مهر مشرک می دانند.

شافعی (از پیشوایان و علمای غیر شیعه) نیز می گوید: «جای سجده پیشانی، زمین است و اگر پیشانی با زمین تماس نداشته باشد، سجده صحیح نیست» (شافعی، الأم 1/114، دار المعرفه، بیروت «و من لم یمس من جبهته الارض لم یجزه السجود»)


سنی ها برای سجده در نماز از مهر استفاده نمی کنند و بدون مهر نماز می خوانند سنی ها سجده کردن روی هر چیز را جایز می دانند و حتما خاک (مهر) یا سنگ یا آنچه از زمین بروید را برای نماز خواندن شرط نمی دانند و روی فرش هم سجده می کنند. مهر نزد شیعه موضوعیت ندارد؛ بلکه ملاک همان سجده بر خاک است و مهر وسیله‏ اى است که سجده بر خاک را در هر جا و هر مکان سهل و آسان می ‏سازد.

پیامبر (ص) می فرمایند: هنگامی که سجده می کنی، پیشانیت را بر زمین قرار بده. (وسائل الشیعه، ج. ۴، ص. ۶۸۴، روایت ۱۸)

براساس نظر شیعیان، عبادت امری اصطلاحا توقیفی است، یعنی باید براساس امر و فعل شارع انجام بشود. از آنجا که سجده اساسا برای خضوع و خشوع در برابر خداوند است، در دیدگاه شیعه باید بر خاک یا سنگ و یا هرچیزی که از خاک می‌روید (به‌شرطی که خوردنی و پوشیدنی نباشد) انجام شود. این نظر که در واقع یک مسئله فقهی بوده و ناظر بر شرع و نص متون دینی است را می‌توان با اشاره به چند روایت روشن کرد:

از پیامبر (صلی الله علیه و آله) نقل شده است: فاذا سجدت فمکّن جبهتک من الارض؛ هنگامی که سجده میکنی، پیشانیت را بر زمین قرار ده.

" جعلت لی الارض مسجداً و طهوراً ": زمین برای من محل سجده و پاک کننده قرار داده شد.

اباذر نقل می کند که رسول خدا (ص) فرمود: " زمین برای تو محل سجده است. پس هر کجا که وقت نماز شد، نماز بخوان "

عیاض ابن عبدالله قریشی نقل می کند: پیامبر اسلام (ص) مردی را دید که بر قسمتی از عمامه ی خود سجده می کرد، آن حضرت با دستش اشاره کرده که عمامه ات را بالا بکش و بر پیشانی اش اشاره کرد (بر پیشانی ات سجده کن)

روشن است که اگر سجده بر غیر زمین جایز بود، صحابه رسول خدا بر لباس هایشان سجده می کردند و این زحمات را برای سردکردن سنگ ریزه ها یا خاکی شدن بدن شان متحمل نمی شدند.

علت نماز خواندن بدون مهر اهل سنت, دلایل نماز خواندن بدون مهر اهل سنت, نکاتی برای نماز خواندن اهل سنت بدون مهر

علت اصلی اینکه سنی ها از مهر استفاده نمی کنند و بدون مهر نماز می خوانند، این است که آنها (البته بیشتر وهابیون چنین اعتقادی دارند) در نماز، سجده بر مهر را شرک می دانند و سنی ها، شیعیان را به خاطر سجده کردن بر مهر، مشرک معرفی می کنند. در پاسخ به این اتهام بی اساس اهل سنت باید گفت شیعیان بر خاک سجده می کنند نه برای خاک، به این صورت که :

سجده بر مهر که همان خاک است از جمله کارهایی است که بالاترین حد خضوع و فروتنی انسان در مقابل کس یا چیزی را نشان می دهد، استدلال بت پرستان برای توجیه سجده ‏شان در مقابل بتها این بود که چون خدای خالق جهان دیده نمی شود نمی توان او را عبادت کرد پس باید بتهایی را که دیدنی و محسوس هستند پرستش کرد و به همین دلیل در مقابل بتها کرنش و سجده می کردند و به آنها که ساخته دست خودشان بودند احترام می گذارند.

مهر نزد شیعه موضوعیت ندارد؛ بلکه ملاک همان سجده بر خاک است و مهر وسیله ای است که سجده بر خاک را در هر جا و هر مکان سهل و آسان می سازد.

شرک آن است که سجده برای غیر خدا باشد ولی شیعیان بر خاک سجده می کنند, نه برای خاک . به عبارت دیگر شرک آن است که غیرخدا «مسجود» واقع شود نه مسجد (محل سجده) و مهر و خاک مسجد است، نه مسجود.

سجده بر مهر، تعظیم خاک نیست بلکه کرنش برای خداست و مهر وسیله ای است جهت تسهیل سجده و عبادت در هر مکان.

منبع: بیتوته و پرسمان

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :