صنایع دستی تزیینی - آلاچیق
صنایع دستی تزیینی هنرهای دستی و سنتی آلاچیق , مسکن عشایر , سیاه چادر , سیاه چادر , چیق بافی , صنایع دستی , هنر آلاچیق سازی , صنایع دستی ایران ,


یکی از صنایع دستی تزیینی – کاربُردی ایران ” آلاچیق” نام دارد. آلاچیق مسکن عشایر و چادر نشینان است. آلاچیق به طور معمول دارای چهار قسمت است که در اسامی محلی به نام های مختلفــی خوانده می شود و معمولا از 4 قسمت اصلی تشکیل شده – قسمت مهمان و بزرگان – نشیمن داخلی – آشپزخانه – قسمت دام که به وسیله پرده ای از یکدیگر قابل تفکیک می باشد. در برخی عشایر و بنا به تموّل یا موقعیت صاحب آلاچیق در ایل، این قسمت ها هر کدام دارای یک چادر جداگانه است.

 

در ساخت آلاچیق از سیاه چادر برای سقف (آلا) که نوعی دستبافته با موی بُز بوده، و ازنی های توخالی برای دیواره چادر(‌چیق) استفاده می شود. (به مبحث های سیاه چادر و چیق بافی مراجعه شود). ترکمن ها برای سقف آلاچیق از نمد استفاده می نمایند. تزیینات آلاچیق، بستگی به ایل برپا کننده دارد. عشایر با استفاده از موی بُز و کُمپله های رنگی پشمی، هم اهل خانواده را از گزند حشرات و گزندگان محافظت می کنند و هم بر زیبایی محل زندگی خود می افزایند.

منبع:seeiran.ir


منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :