میناکاری
میناکاری,مینا کاری,هنر میناکاری چیست,مینا کاری طلا,مینا کاری روی شیشه,میناکاری روی سفال,ظروف میناکاری,میناکاری روی نقره,میناکاری روی طلا,هنر میناکاری

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد هنر میناکاری را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: میناکاری هنری است که سابقه ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی محسوب می شود. امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می شود ولی می توان بر روی طلا و نقره نیز آن را به عمل آورد. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد هنر میناکاری مطالعه کنید.

میناکاری,میناکاری روی سفال,میناکاری روی طلا 

هنر میناکاری

آکاایران: در دوران قاجار میناکاری به مقدار کم وجود داشته و اشیایی مانند سرقلیان و کوزه قلیان و کوزه و بادگیر قلیان را میناکاری می کرده اند. در دربار پادشاهان قاجار مخصوصاً ناصرالدین شاه که قلیان کشیدن از سرگرمی های او بوده  قلیان های میناکاری شده وجود داشته است. همچنین در خانه های اشراف و بزرگان آن عصر نیز این قبیل اشیاء میناکاری شده موجود بوده است. اشیاء دیگری مانند کمربند ، آفتابه لگن ، انفیه دان ، گلابپاش ، گوشواره ، اشکدان و قوطی سیگار میناکاری شده نیز موجود است .

طلا تنها فلزی است که به هنگام ذوب شدن مینا اکسید نمی شود از اینرو امکان اجرای طرحی همراه با جزئیات و با شباهت هر چه تمامتر بر روی مینا را ایجاد می کند در حالی که میناهای مسین و نقره ای چنین کیفیتی را ندارند. شکل گیری مینا نیز از ترکیب اکسیدهای فلزات و چند گونه نمک در مجاورت حرارت بالا می باشد که رنگ ها در طول زمان و بر اساس دما بوجود می آیند. امروزه در ایران کانون تولید میناکاری شهر اصفهان می باشد و استادان برجسته ای در تولید آثار مینا مشغول به فعالیت هستند.

هنر میناکاری را می توان یکی از اختراعات خلاقه ی بشر دانست ؛ زیرا این هنر شامل فعل و انفعالهای پیچیده ایست که به هم ربط داده می شوند. از یک سوی عوامل ساده ای از قبیل سیلیکوم و مینیوم و پتاسیم و از سوی دیگر سنگ قیمتی که ترکیب آنها مینا را به وجود می آورد. از این رو این یک هنر آزمایشگاهی است و در حقیقت ماده ای است از ترکیب اکسیدهای فلزات که بر اثر حرارت، رنگ های مورد نظر را به دست می دهد در اختلاط با نمک به دست می آید  در این عمل  رنگ ها با درجه حرارت و طول زمان حرارت ارتباط زیاد پیدا می کند. بنابراین برای دسترسی به این پدیده هنری زیبا باید آتش و حرارت به دقت مراقبت و مهار شود. مینا که طبعاً شفاف است ، شفافیت بیشتر خود را از اکسید قلع به دست می آورد که  ترکیبات آن از زمان های قدیم تا به امروز ثابت و بدون تغییر مانده است. 

انواع میناکاری

 مینا به لحاظ روش تولید به دو دسته تقسیم می شود:

1- مینای خانه بندی

2- مینای نقاشی

 مینای خانه بندی:

مینای خانه بندی شیوه ای قدیمی است که به «مینای سیمی» نیز معروف است از مفتول های بسیارنازک استفاده می شود. مفتول ها را به شکل دلخواه درمی آورند و با چسب روی قطعه کار قرار داده با یک لعاب شیشه ای روی آن را می پوشانند.سپس آن را درداخلکوره ای با حدود ۱۰۰۰درجه حرارت قرار می دهند و مفتول ها به قطعه کار جوش می خورند. در مرحله بعد رنگ های مخصوص میناکاری را که به شکل پودر می باشند را بر روی سطح کار پر می کنند. بعد از آنکه سطح کار یکسان و هموار شد آن را به مدت ۳ دقیقه درداخل کوره ای با حرارتی حدود۱۰۰۰ درجه قرار می دهند. مفتول های برنجی بعد از قرارگرفتن در کوره سیاه می شوند و باید با اسیدکاری رنگشان به حالت نخستین بازگردد.

مینای نقاشی: 

روشی که امروزه در اصفهان مرسوم است به این صورت که نقش های مینا بر روی لعابی شفاف  شکل می گیرد. بدین منظور و برای میناکاری ابتدا استادی مسگر یا دواتگر می بایست که شی مربوطه رابراساس طرح مورد نظر بسازد و سپس استادی میناکار روی آنرا لعاب سفید رنگ بدهد. مرحله لعابدهی سه یا چهار بار انجام می گیرد و هر بار نیز همراه با قرار گرفتن درکوره با ۷۰۰ درجه گرما هست تا رنگ لعاب ثابت شود. سپس نقاشی روی این جسمسفید رنگ انجام می شود و دوباره شی به کوره می رود تا در درجه ای درحدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه پخته شده و رنگها به شکل دلخواه در آیند. هماکنون از رنگ های شیمیایی درنقاشی شی استفاده  می گردد حال آنکه در گذشته رنگهای به کار گرفته شده گیاهی یا معدنی بودند. شفافیت مینا نیز از وجود اکسید قلع بدست می آید.

رایج ترین آثار میناسازان

  • بشقاب، گلدان، کاسه و قدح، قابهای عکس، تابلوهای مینا که با هنرهای دیگر مانند طلاکاری، خاتم کاری، مینیاتور، جواهرسازی ترکیب می شود.
  • درها، پنجره ها و ضریح های میناکاری شده در مکان های مذهبی به ویژه حرم امامان شیعی.
  • اشیای تزیینی: جعبه های آرایش زنانه، جعبه های خاتم کاری و میناکاری، سرویس چایخوری و شربت خوری، قلیان، جعبه قرآن، زره، آیینه، قلمدان، کمربند، حبابهای میناکاری، گلاب پاش، آلبوم عکس، انفیه دان، غلاف خنجر.
  • زیور آلات: گوشواره، سینه ریز، گلوبند، انگشتر، مدال.

 رنگهایی که در میناکاری به کار می رود بر سه نوع است :

1-    رنگهای گیاهی که در چیت سازی هم به کار می رود.

2-    رنگهای معدنی که در نقاشی و میناکاری به کار می رفته .

3-    رنگهای فلزی که روی مینا کار می کنند 

چون میناکاری هنری است که طی سالیان اخیر رواج و رونق حاصل کرده ، استادان بزرگ آن هم در عصر پهلوی ظهور کرده اند، هم اکنون بزرگترین استاد میناکار اصفهان آقای شکر الله صنیع زاده است که از خاندان آقا نجف، نقاش معروف اصفهانی ( یک قرن پیش ) و نواده صنیع همایون است که او نیز از استادان مشهور در فن نقاشی به شمار می رفته و اینک نیز در خیابان چهار باغ اصفهان کارگاه و مغازه دارد و سفارشهای بزرگ و عمده میناکاری معمولاً به او داده می شود. 

گرداوری: بخش صنایع دستی آکاایران

بشقاب میناکاری

بشقاب میناکاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
بشقاب میناکاری,بشقاب های میناکاری شده,بشقاب های میناکاری,بشقاب میناکاری شده,انواع بشقاب های میناکاری,بشقاب میناکاری اصفهان,خرید بشقاب میناکاری,عکس بشقاب میناکاری,قیمت بشقاب میناکاری,کاسه بشقاب میناکار
گلدان میناکاری

گلدان میناکاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
گلدان میناکاری,خرید انواع گلدان,انواع گلدان های میناکاری,خرید گلدان مینا کاری,قیمت گلدان مینا کاری,گلدان های میناکاری شده,گلدان,گلدان میناکاری شده,انواع گلدان,خرید گلدان
میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین

میناکاری؛ هنر تزیین فلزات با مواد رنگین

زمان مطالعه : 1 دقیقه
میناکاری قدمتی ۵ هزار ساله دارد و از هنرهای ظریفه و بسیار زیبای ایرانی است. امروزه در ایران مرکز تولید محصولات میناکاری، شهرهای اصفهان و شیراز است. - کجارو
جهان در شگفتی هنرهای دستی خوزستانی ها,از میناکاری روی طلا توسط صابئین مندایی-پیروان حضرت یحیی (ع) تا...

جهان در شگفتی هنرهای دستی خوزستانی ها,از میناکاری روی طلا توسط صابئین مندایی-پیروان حضرت یحیی (ع) تا...

زمان مطالعه : 1 دقیقه
جهان در شگفتی هنرهای دستی خوزستانی ها,از میناکاری روی طلا توسط صابئین مندایی-پیروان حضرت یحیی (ع) تا...,حصیربافی نساجی سنتی محرقکاری ورشوسازی میناکاری روی طلا , قالی بافی , هنر خوزستان , صنایع دستی خ
آشنایی با هنر میناکاری در

آشنایی با هنر میناکاری در

زمان مطالعه : 1 دقیقه
اشیاء میناکاری شده, انواع میناکاری, هنر میناکاری در ایران, عکسهای دوران قاجار, قلیان, قلیان های میناکاری, مینا سازی, میناکاری, میناکاری در اصفهان
آموزش هنر میناکاری

آموزش هنر میناکاری

زمان مطالعه : 1 دقیقه
میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ های پخته که سابقه ی آن به 1500 سال پیش از میلاد می رسد ...
صفحه 1 از 1
منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :