معرفی لباس سنتی فرنجی (صنایع دستی کردستان)+عکس
صنایع دستی پشمی لباس های سنتی آب و هوای کوهستانی ، لباسهای محلی کردستان ، هنرهای دستی کردستان ، صنایع دستی کردستان ، هنرهای دستی و سنتی را در آکاایران بخوانید

فرنجی کردستان/تصاویر

 فرنج به صورت کاملا سنتی و از مواد اولیه طبیعی مانند پشم بز و گوسفند در کارگاه‌های کوچک و سنتی بافته می‌شود. این هنر دستی زیبا که مخصوص فصل سرماست برای شرایط جوی و کوهستانی کردستان بسیار مناسب است و مردم این استان به جای کُت یا کاپشن از آن استفاده می‌کنند. فرنجی در سه رنگ قرمز، سیاه و سفید تهیه می‌شود و در برابر سرما و از نظر استحکام مقام و با دوام است و مردم بومی منطقه، کورد‌های عراق و همچنین برخی گردشگران داخلی و خارجی از مشتریان این صنایع دستی هستند. آقای سهرابی اهل روستای کماله شهر اورامان، با کمک و حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) این شهر، حدود ۶ سال است که در کارگاه سنتی خود در طبقه پایین منزلش روزانه پیش از طلوع صبح شروع به ساخت فرنجی کرده و همسر و فرزندش نیز به او کمک می‌کنند..

فرنجی ، پسک و یا کوله بال با 500 سال قدمت از لباسهای محلی کردستان است که امروزه به صورت صنایع دستی منطقه اورامانات درآمده است . فرنج به صورت کاملا سنتی و از مواد اولیه طبیعی مانند پشم ، بز و گوسفند در کارگاههای کوچک و سنتی بافته می شود .

این هنردستی زیبا که مخصوص فصل سرماست برای شرایط جوی و کوهستانی کردستان بسیار مناسب است و مردم این استان جای کت یا کاپشن از آن استفاده می کنند . فرنجی در سه رنگ قرمز، سیاه و سفید تهیه می شود و مقاوم بودن در مقابل سرما و بادوام بودن از خصوصیات این تن پوش است .

فرنجی در دو نوع گوش دار و بدون گوش تولید می شود.
نوع گوش دار به روایتی در زمان قدیم هر موقع رئیس قبیله وقت آدم عادل و توانایی می بود و می توانست درست رهبری کند فرنجی بدونه گوش استفاده می شد ولی زمانی که می دانستند رئیس قبیله یا بزرگ شهر و دیار لیاقت رهبری جامعه را ندارد به نشانه اعتراض همگی فرنجی گوش دار را می پوشیدند و بعد از سه الی هفت روز جانشینی برای او تعیین و او را از رهبری خلع می کردند.

از فواید دیگر ˈ فرنجی ˈ گوش دار سهولت در حمل ان است که باعث حمل بهتر و مطمئن تر می شد و در زمان حمل سلاح برای جلوگیری از افتادن اسلحه از شانه کاربرد زیادی داشت نکته مهم اینکه فرنجی هنگامی که خیس بود خاصیت ضد گلوله پیدا می کند.

از خاصیت های مهم دیگر مصنوعات پشمی همخوانی با محیط زیست است که باعث آلودگی محیط زیست نمی شود.
این تن پوش پس از صد ها سال قدمت هنوز هم طرفداران زیادی دارد .

 

فرنجی یا کول باله از پوشش های لباس کردی است.

صنایع دستی ایران, کول باله

صنایع دستی پشمی, لباس های سنتی

از فرنجی گوش دار برای حمل راحت اسلحه استفاده می کنند.

آب و هوای کوهستانی, کول باله

صنایع دستی پشمی, لباس های سنتی

مراحل بافت فرنجی لباس محلی کردستان

لباسهای محلی کردستان, لباس های سنتی

لباس های سنتی, آب و هوای کوهستانی

مردم کردستان از فرنجی به جای کت یا کاپشن استفاده می کنند.

صنایع دستی پشمی, لباس های سنتی

صنایع دستی پشمی, لباس های سنتی

صنایع دستی پشمی, لباس های سنتی

تصاویر بیشتر صنعت فرنج بافی کردستان از خبرنگاران جوان را در ادامه مطلب میتوانید مشاهده کنید.

منبع : بیتوته-تصاویر از YJC

 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :