استان کرمان چه صنایع دستی دارد؟
بافت گلیم در جوامع عشایری و روستایی حالت حرفه ای غیر دایم و فصلی دارد. قسمت عمده ای از گلیمهای تولیدی زنان عشایر جنبة خود مصرفی دارد. ، صنایع دستی کرمان را در

آکاایران: استان كرمان هم چون جاي جاي ايران عزيز داراي هنرمندانی است که از ديرباز با ذوق وخلاقيت سرشار خود انواع صنايع دستي را مي آفريدند ،  واردشدن به فروشگاههای صنایع‌دستی کرمان ، شما را به دنیای دیگری می‌برد و حال و هوای شما را عوض کرده و  شما را مسافر تاریخ می‌کند . در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به معرفی صنایع دستی استان کرمان میپردازیم و شما را با دنیایی از هنر این مرز و بوم آشنا میکنیم . با ما همراه باشید.

مس از دیگر صنایع دستی کرمان

فرش کرمان : فرش کرمان که از قدمت بالایی برخوردار است، چند دوره تاریخی را پشت سرگذاشته‌است. از جمله طرح‌های معروفی که در کارگاه‌های قالیبافی کرمان بافته می‌شود به طرح‌هایی چون سبزیکار، طرح‌های تصویری و افشان می‌توان اشاره کرد که مهم‌ترین آنها عبارتند از: طرح حافظ، لیلی و مجنون، خیام و منظره. به‌طور کلی قالی‌های کرمان را می‌توان به دو گروه شهری‌باف و عشایری‌باف تقسیم کرد که شهر کرمان مهم‌ترین مرکز عرضه قالی‌های شهری باف و سیرجان مهم‌ترین مرکز عرضه فرش‌های عشایری هستند.

قالی از صنایع دستی کرمان
 
پته کرمان : پته دوزی نوعی از رودوزی‌های ایرانی است که طی آن تمام سطح پارچه بوسیله بخیه‌های نخی و رنگین پوشیده می‌شود و هنرمندانی که اکثراً نیز از زنان و دختران خانه دار هستند با کمک سوزن نقوشی بر زمینه پارچه پشمی ضخیمی بنام «عریض» می نشانند. معروفترین نقوش پته، طرح پته ای یا درخت زندگی است که به نامهای متعدد در پته به کارگرفته می شود، مانند پته میری، پته ترمه ای، پته جقه ای، پته بادامی، پته سربندی، پته افشاری، پته کردستانی و غیره. از دیگر طرحهای پته دوزی، پیچک ترنج، سروچه، نقوش حیوانی بخصوص پرندگان و لچک ترنجی را می توان نام برد.

 

ظروف مسی
کرمان به دلیل همجواری با معادن مس از 5000 سال پیش تاکنون یکی از مراکز مهم ساخت ظروف مسی و تزیینات روی آن به حساب می‌آید. در هنرقلم زنی به روش سطح کاری که خاص منطقه کرمان است صنعتگر از ایجاد هرگونه فرورفتگی در سطح ظروف مسی پرهیز می‌کند و فقط براساس طرح مورد نظر با قلم‌هایی برروی مس خط می‌اندازد یا با قلم‌هایی که بافت‌های گوناگون دارند بر سطح فلز بافت ایجاد می‌کند.
صنعت مسگری کرمان از پیشینه چند هزار ساله برخوردار است به طوری که حفاری‌های انجام شده در «تل ابلیس» در 17 کیلومتری جنوب شرق بردسیر کرمان نشان می‌دهد ،حدود 6000 سال قبل مردمان این ناحیه موفق به ذوب مس در کوره‌های ابتدایی و ساخت ابزار و ظروف مسی شده‌اند. باستان‌شناسان همچنین در بررسی‌های منطقه شهداد به نقاط بسیاری برخوردند که آثار کهن‌تری در بر داشته و سطح زمین آنها پوشیده از سر گدازه کوره ذوب فلزات مس بوده است.


 
مسگری کرمان از دوران اسلامی ‌تا اواخر حکومت صفویه به صورت مستمر و پیوسته به حیات رو به رشد خود ادامه داد تا این‌که در اواخر حکومت صفویه، ورود کالاهای اروپایی به بازار ایران موجب انحطاط صنایع فلزی در کرمان شد و این قضیه تا آنجا ادامه یافت تا این صنعت ضربه نهایی را در هجوم خان قاجار متحمل شد؛ ضربه‌ای که بعد از آن صنعت فلزکاری و مسگری کرمان نتوانست از زیر بار آن کمر راست کند.

عریض بافی کرمان

عریض بافی صنایع دستی کرمان

عریض بافی بافت نوعی پارچه نسبتاً ضخیم و پشمی است که پارچه زیر ساخت پته دوزی می باشد. در قدیم از این پارچه ها برای دوخت لباس هایی همچون کت و پالتو استفاده می شده است. امّا امروز تولید عریض کم شده و حتی دیگر در پته دوزی هم استفاده نمی شود. در استان کرمان عریضی بافی های قدیمی در خانواده ها به ارث می رسد و دست به دست می شود.

مشبک چوب از دیگر صنایع دستی کرمان

مشبک چوب از دیگر صنایع دستی کرمان

مشبک نیز از صنایع دستی کرمان است و به معنای شبکه شدن، پنجره ای شدن یا ایجاد سوراخ هایی بر روی اشیاء می باشد. این هنر در گذشته محبوبیت بسیاری داشته است. میتوان بر روی درها، پنجره ها و منبرهای مساجد و بسیاری از آثار تاریخی این هنر زیبا را دید. هنر مشبک کاری به دو صورت اجرا می شود، به شکل غیر پیوسته و پیوسته. غیر پیوسته یعنی چوب جدا جدا بریده شده و بر روی سطح طرح چسبیده می شوند.

شکل پیوسته که کل طرح به هم متصل می باشد. این هنر زیبا را در تابلو ها، اشیاء تجملاتی و … میتوان دید. استادکاران ماهری در این زمینه در کرمان ظهور کردند و این هنر را به کمال رساندند. در این زمینه می توان از استاد اکبر صوتی کرمانی یاد کرد.

کاشی و سرامیک رفسنجان

کاشی و سرامیک رفسنجان از دیگر صنایع دستی کرمان

یکی از عجیب ترین صنایع دستی کرمان، کاشی و سرامیک رفسنجان آن است. خاک مرغوب رفسنجان موجب شده تا کارخانه های کاشی و سرامیک زیادی در آن منطقه رونق پیدا کند. کلمه ی سرامیک از کراموس برگرفته شده به معنای سفالینه که در گذشته خطه هایی که خاک مرغوب داشتند کاشی و سفالینه های دست ساز را درست می کردند. کاشی از دو قسمت استخوان بندی و لعاب رو تشکیل می شود که در گذشته لعاب رویی نبوده است و روی خشت زیرین تصویر و نقوشی را حک می کردند.

پس از روی کار آمدن لعاب و پیدایش نقوش بر روی سرامیک و کاشی هنرهایی مثل کاشی کاری و … پدیدآمد. یکی دیگر از صنایع دستی پر طرفدار استان کرمان، کاشی کاری های سنتی و دست ساز آن است. بعلاوه امروزه کاشی های سفارشی نیز تولید می شود به گونه ای که طرح های خاص مثل مساجد، بناها، اشخاص معروف و … با نرم افزار بر روی لعاب سرامیک حک می شود و بدین ترتیب افراد می توانند کاشی مورد نظر خود را در قطعات مختلف سفارش دهند.


قاووت کرمانی ( قوتو )
یکی از سوغاتی‌های کرمان که کام همگان را شیرین می‌کند قاووت است که در لهجه کرمانی به آن قوتو می‌گویند و قدمتی طولانی دارد، این پودر خوراکی که در واقع آن را نوعی شیرینی به حساب می‌آورند در انواع مختلفی تولید می‌شود و طعم‌های متفاوتی نیز دارد. 
مردم دیار کریمان از دیرباز تاکنون این ماده را به اشکال گوناگون بکار می‌برده‌اند از جمله اینکه در ایام عید نوروز طبق سنت برای پذیرایی از میهمانان از قوتو در انواع مختلف استفاده می‌شود.  
گیاهان دارویی متعددی در تهیه و تولید قوتو بکار می‌روند که می‌توان به تخم گشنیز، کنجد، خشخاش، بذر کتان، سیاه دانه، آفتابگردان، شاهدانه، هل باد، فلفل سیاه، دارچین، روناس، تخم کاهو، جو، رازیانه، موردانه، قهوه تاج، زیره سیاه کوه، بادیان، بادام، پسته و مرزنجوش اشاره کرد.
قوتو معمولا طبع گرمی دارد و از جمله خواص درمانی آن می‌توان به مواردی از جمله درمان پادرد، کمر درد، سر درد، از بین بردن نفخ معده، رفع خستگی برای کسانی که فعالیت جسمی و ذهنی زیاد دارند، افزایش مقاومت زنان در زمان بارداری و مؤثر در رشد جنین و کاهش ضعف و ناتوانی در افراد کهنسال، اشاره کرد.           
این پودر خوراکی همچنین برای در رشد ذهنی و جسمی کودکان، افزایش توان جسمی ورزشکاران، افزایش شیر در زنان شیرده، تقویت نیروی جسمانی و درمان بی خوابی و کم خوابی و تقویت حافظه تاثیر بسیاری زیادی دارد.
 


کُلُمپه 
یک نوع شیرینی مخصوص است که مواد اصلی آن را خرما، آرد، ادویه و روغن تشکیل می دهند. کلمپه شکلی شبیه کلوچه دارد با این تفاوت که داخل آن خرما وجود دارد. کلمپه گردویی که داخل و روی آن گردو نیز وجود دارد از خوشمزه‌ترین انواع کلمپه است.
 

 
کماج سِهِن 
نوعی شیرینی مخصوص استان کرمان می‌باشد. در این شیرنی از آردی مثل آرد سمنو برای خمیر استفاده می‌شود. در میان لایه‌های خمیر قبل از گذاشتن در فر خرما با مغز گردو، بادام یا پسته افزوده می‌شود. این شیرینی فاقد هرگونه افزودنی نگهدارنده است، ولی می‌توان آن را به مدت طولانی در بیرون از یخچال جا داد. با توجه به اینکه مواد تشکیل دهندهٔ آن بسیار پرکالری هستند، پس از خوردن یک قطعه از آن با یک لیوان شیر احساس سیری به وجود می‌آید.
 

 
 زیره  
زیره‌هایی از دل خاک کرمان بیرون می‌آید که عطر و ظرافت و رنگ و مرغوبیتشان همتا ندارد‌.
زیره سیاه کوهی یکی از مهمترین سوغات های کرمان هست و از دیرباز یکی از مطبوع ترین گیاهان دارویی کرمان بوده است که به دلیل طعم و خواص دارویی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
دو نوع زیره با نام‌های زیره سیاه و زیره سبز وجود دارد که نوع سیاه آن با نام‌های زیره "کرمانی" و زیره "کوهی" معروف هست. ‌زیره سیاه، باریک‌تر و عطر بیشتری دارد اما زیره سبز حجیم‌تر و عطر کمتری دارد.
برداشت زیره سیاه کوهی کرمان تنها توسط افراد بومی و عشایری در مناطق صعب العبور و کوهستانی استان کرمان صورت می‌گیرد و از این رو قیمت بالایی دارد‌.

 

برخی صنایع و معادن
صنایع مس شهیدباهنر :
شرکت صنایع مس شهید باهنر در ۱۲ کیلومتری شهر کرمان است، که محصولات متنوعی از قبیل انواع ورق، تسمه و فویل، لوله و مقاطع تولید می‌کند. ظرفیت تولید سالانه محصولات نهایی این شرکت بالغ بر ۵۵ هزار تن می‌باشد. 
صنایع ذغالسنگ:
شرکت صنایع ذغال سنگ کرمان، طی ۱۰ماه سال ۱۳۸۵ تولید زغال‌سنگ خام در این شرکت به یک‌میلیون و ۱۵۰هزار تن رسیده‌است. 
صنایع لاستیک بارز عملیات احداث شرکت صنایع لاستیک کرمان (گروه صنعتی بارز) در سال ۱۳۶۳ به عنوان نخستین شرکت صنایع لاستیک سازی ایران در کرمان آغاز شد. شرکت صنایع لاستیک بارز کرمان دومین کارخانه بزرگ لاستیک سازی خاورمیانه پس از ترکیه است. این کارخانه تا سال۱۴۰۰با تولید ۲۶۰۰۰۰تن لاستیک به رتبه نخست خاورمیانه خواهد رسید.
صنایع خودروسازی کرمان
کرمان موتور (کرمان خودرو)
خودروسازان راین (مدیران خودرو)
 
صنایع سیمان کرمان که مرکز اصلی آن کرمان – کیلومتر ۱۷ جاده تهران می‌باشد در تاریخ ۱۲ مرداد ماه سال ۱۳۴۶ ابتدا بصورت سهامی و بنام شرکت سیمان کرمان تحت شماره ۱۷۰ در اداره ثبت شرکتهای کرمان به ثبت رسید. 
نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان : از بزرگترین نیروگاه‌های کشور و از منابع تأمین انرژی این استان است.
صنایع پزشکی کرمان اولین تولید کننده لوازم پزشکی ایران در سال ۱۳۵۱ توسط عباس حاج غنی تاسیس و در سال ۱۳۶۱ اقلام تولیدی آن به ۲۸ قلم رسید. هم اکنون تعداد تولیدی این کارخانه به ۸۵ قلم رسیده و با ظرفیت سالانه ۱۰۰۰۰۰ قطعه در حال فعالیت می‌باشد. 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :