ظرف  سنتی پوس ماس
ظرف های سنتی دباغی صنایع دستی ایران پوس ماس , ظرف سنتی , هنرهای دستی , صنایع دستی , هنرهایی دستی و سنتی , ظرف سنتی پوس ماس , صنایع دستی ایلام ,
آکاایران: مجموعه: هنرهای دستی و ترسیمی

آکاایران: ظرف سنتی پوس ماس

ظرف های سنتی و محلی نگهداری ماست

 

یکی از ظرف های سنتی و محلی نگهداری لبنیات در مناطق روستایی و عشایری استان ایلام، پوست ماست به نام محلی پوس است. برای درست کردن پوستی که قرار است در آن ماست نگهداری شود ابتدا پوست گوسفند دو یا چند ساله ی ماده ای را هنگام ذبح از لاشه جدا می کنند و در ابتدا تمامی پشم بیرونی آن را کاملاً زدوده تا چرم تازه فراهم شود، سپس یک هفته این پوست را برای ضدعفونی در نمک کوهی که به خوا تاوریزه یا همان نمک تبریزی است اندود می کنند تا کاملاً نمکین شود.

 

پوست نمک سود گوسفند که رطوبت آن کاملاً توسط نمک فراوان جذب شده برای عمل آوری تحویل زنان باتجربه می دهند تا با کاچی یا قیماقی که از آرد جو درست می کنند دباغی کنند. برای این کار دیگی بزرگ و مسی با نام محلی خزان یا خزگان روی آتش زغال گذاشته و از آرد سبوس گیری شده ی جو به کمک روغن کاچی یا قیماق فرنی مانندی درست می کنند، هرچه قیماق چرب تر باشد، پوست بهتر دباغی می شود و قابل انعطاف تر است و در اثر تا شدن دچار شکستگی و پارگی نمی شود.

 

پس از جدا کردن قیماق جوشیده از لایه های خارجی، تمام پوست را برگردانده تا داخل آن نیز با قیماق یا کاچی آرد جو دباغی شود. بعد از پاک کردن کامل قیماق، پوست همانند انبان دباغی شده بسیار نرم و لطیف است و از آن برای نگهداری ماست استفاده می کنند. ماستی که در پوست نگهداری می شود تدریجاً از منافذ بسیار ریز پوست آبکش می شود و چکیده و غلیظ تر از ماست معمولی است.

 

به کمک این وسیله در فضاهای دور از شهر و امکانات، ماست به مدت یک هفته خنک و شیرین و سالم نگهداری می شود. قیمت ماست پوست در بازار مصرف به سبب کیفیت و غلظت دو تا سه برابر ماست های تازه و معمولی است. گاه به ماست پوست، ادویه های کوهی همانند بوته بوماران، بابونه و گاه فلفلک و رنان کوهی نیز می افزایند که عطر و طعم بسیار دلپذیری به آن می دهد. در فصول سرد سال، ماست پوست ممکن است تا یک ماه هم سالم و قابل مصرف نگهداری شود و دامداران و چوپانان از آن برای نگهداری ماست هنوز هم استفاده می کنند.


.

منبع :

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :