نقوش سفال میبد بازتاب باورهای کویرنشینان
سفال سفالگری صنایع دستی نقوشی که روی سفال های میبد به چشم می خورد یکی تصویر خورشید است که در واقع از خورشید درخشان... را در آکاایران بخوانید

 

نقوش سفال میبد بازتاب باورهای کویرنشینان +تصاویر

موزه‌ی سفال میبد در مجموعه‌ی آب‌انبار حاج علی محمد در زمینی به مساحت ۵۰۰ مترمربع و با زیربنای ۲۵۰ مترمربع در میبد قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا، استان یزد علاوه بر جاذبه‌های گردشگری زیادی که دارد، دارای صنایع دستی و شیرینی‌های متعدد نیز هست که می‌تواند سوغاتی بسیاری مناسی برای کسانی که به یزد سفر می‌کنند، باشد.

در سلسله مطالبی برخی از سوغاتی‌های شاخص استان یزد را به طور اختصار معرفی می‌کنیم:

سفال

یکی از عمده‌ترین تولیدکننگان محصولات سفال ایران میبد یزد است. سفال‌های این خطه به شکل‌های سفال ساده‌ی بدون لعاب، سفال لعاب‌دار و کاشی و سرامیک عرضه می‌شوند.

نقوش سفال میبد بسیار دیدنی و البته منحصربه‌فرد هستند. نقش‌های اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم از رایج‌ترین نقوشی هستند که بر سفال‌های میبد نقش می‌بندند.

سفالگری در شهرستان میبد یزد به دلیل فراوانی مواد خام و خاک مستعد از دیرباز مورد توجه بوده است و بیش از هزار سال قدمت دارد.

دستگاه سفال‌سازی از یک سطح چوبی و دایره مانند با محوری عمودی تشکیل شده است. در گذشته کوزه‌گران با ضربات پا، سطح دایره مانند و به دنبال آن محور عمودی را به حرکت در می‌آوردند. پس از آنکه چانه‌ی گل را روی این محور می‌گذاشتند با حرکات مداوم دست، آن را به شکل مورد نظر در می‌آوردند. اکنون گرداندن سطح مذکور و محور با استفاده از نیروی برق انجام می‌شود.

نقش‌های متفاوتی بر سفالینه‌ها رسم می‌شود که از میان آن‌ها این موارد را می‌توان نام برد:

نقش ماهی، خورشید خانم، مرغک یا چغورگ، چیت، کمر، زلف عروس، کوه دار، طاق نصرت، تاج، محرماتی ساده و غیرساده، کوهگ، پیچ دوقلمه، سوزنی، چادیشوگ (چادرشبی)، پنجه فرسی، لوزی، کرمانی، مشهدی، قندی یا قندگ، کله قوچی، خانیوگ، تخته‌ای و کنده تخته‌ای، بازوبندی، اسب‌سوار که از میان آن‌ها طرح‌های ماهی، خورشید خانم، چیت، مرغک (گنجشک) بیشتر رایج است.

یکی از مهم‌ترین نقوشی که روی سفال‌های میبد به چشم می‌خورد تصویر خورشید است که در واقع از خورشید درخشان مناطق حاشیه‌ی کویر الهام گرفته شده و با صورت زن نقاشی می‌شود که اصطلاحا «خورشید خانم» نامیده می‌شود.

نقوش این سفال‌ها در واقع بازتاب محیط زندگی و آرزوها و خواسته‌های سازندگان آنها است. این نقوش بیشتر با رنگ‌های آبی، سبز، زرد و خطوط ظریف سیاه نقاشی می‌شود و از اصالت و زیبایی خاصی برخوردار است.

موزه‌ی سفال میبد در مجموعه‌ی آب‌انبار حاج علی محمد در زمینی به مساحت ۵۰۰ مترمربع و با زیربنای ۲۵۰ مترمربع در میبد قرار دارد که در آن بیش از ۱۰۰ قلم اشیای سفالی دوران مختلف از جمله انواع ظروف، سرویس‌های سفال رومیزی و سفال‌های قدیمی برای نمایش در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شده است. این آب‌انبار متعلق به دوره‌ی قاجار است. قدیمی‌ترین اثری که در این موزه به نمایش گذاشته شده،‌ کوزه‌ای سفالین متعلق به دوره‌ی مادها است. باستان‌شناسان این کوزه را از محوطه‌های باستانی میبد پیدا کرده‌اند.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :