با هنر مروار بافی بیشتر آشنا شوید
در این صنعت كه سابقه چندانی ندارد و طی سالهای اخیر در پاره یی از بخش های استان گیلان رواج یافته ، به كمك تركه های باریكی كه «مروار» نام دارد . كشت آن در اطراف ت
چگونه با هنر مرواربافی یا سبدبافی آشنا شویم؟؟

 

در این صنعت كه سابقه چندانی ندارد و طی سالهای اخیر در پاره یی از بخش های استان گیلان رواج یافته ، به كمك تركه های باریكی كه «مروار» نام دارد . كشت آن در اطراف تهران و در منطقه سولقان رایج است مصنوعاتی مانند سبد ، جامیوه یی ، مبل ، میز ، كلاهك آباژور ، حبا ب چراغ ، جای نان و ... تولید می‌شود كه از نظر شكل و ظاهر شبیه محصولات بامبو است . در مرواربافی علاوه بر تركه های مروار از مواد دیگری مانند تخته سه لایی ، انواع میخ ، روغن جلا و مفتولهای سیمی استفاده میشود و ابزار آلات تولید مروار عبارتست از : اره ، دنده ، چكش، انبردست ، گاز انبر قیچی باغبانی .

مروار داری ویژگیهایی خاص خود می باشد رنگ آن زرد است و وقتی كه روغن جلا میخورد به رنگ طلایی در می‌آید و نوع نا مرغوب آن بیشتر به رنگ سیاه و سبز است .

پس از بافتن مروار باید آن را نزدیك به 48 ساعت در معرض آفتاب قرار میدهند تا در اثر تابش نور آفتاب تركه های مروار به رنگ طلایی در آید .

هنر مروار بافی ملایر

محصولاتي که مرواربافان توليد مي کنند

سبـد گردکوچک و بزرگ ـ سبد بيضي کوچک و بزرگ ـ سبد قايقي کوچک و بزرگ ـ کاسه در اندازه هاي مختلف ـ سبد کشکولي ـ سبد جاي ميوه ـ سبد پنجره اي ـ ساک پيک نيک ـ سبد دو طبقه سبد سه طبقه ـ جاي لباس ـ جاي بچه ـ جاي روزنامه ـ انواع لوستر ـ انواع شکلات خوري ـ جاي سوزن ونخ ـ جاي تخم مرغي ـ ميز و صندلي و مبل و محصولات متنوع ديگر . در مرواربافي علاوه بر ترکه هاي مروار ، از مواد ديگري مانند تخته سه لائي ، انواع ميخ ، روغن جلا و مفتول هاي سيمي نيز استفاده مي شود و ابزارآلات توليد مروار عبارتست از اره ، رنده ، چکش ، انبردست ، گازانبر و قيچي باغباني . مرکز اصـلي فعاليـت دست اندرکان اين صنعت اطراف آستانه اشرفيه و مخصوصاً قريه ْ کـورکـا ْ ، مي باشد و به طور پراکنده در مناطق ديگر استان گيلان از جمله اطراف بندرکياشهر و در صيقلان بازار جمعه نيز ديده مي شود .

معرفی رشته سبدبافی،مرواربافی

معرفی رشته سبدبافی،مرواربافی

شيوه کار مرواربافان شبيه بافت شعاعي بامبو است ، به اين طريق که بافندگان ابتدا ترکه هاي درخت را که ماده اوليه مورد مصرفشان است انتخاب و آن تعداد از ترکه هايي را که قابليت تقسيم شدن به دو ، سه يا چهار قسمت را دارند ، برش طولي داده و سپس از نظر اندازه به طول هاي مورد نياز درآورده و در آب مي خيسانند تا انعطاف پذير و قابل استفاده شود .
در مرحله بافت ، تعداد چهار عدد از ترکه ها در کنار يکديگر قرار گرفته و تعداد چهار يا پنج ترکه ديگر بصورت متقاطع روي آنها قرار مي گيرد تا تشکيل يک ستاره هشت پر را بدهد آنگاه به وسيله ترکه هاي باريکتري مهار شده و بافنده با ترکه هاي نازک عمل بافت را به شيوه يکي از زير ، يکي از رو آغاز نموده و ترکه ها را به طور يکي در ميان از لابلاي ترکه هايي که قبلاً بطور متقاطع روي يکديگر قرار گرفته عبور مي دهد و اينکار را تا تکميل قسمت کف شيئي که توليد آن مورد نظر است تعقيب مي کند .

معرفی رشته سبدبافی،مرواربافی

معرفی رشته سبدبافی،مرواربافی

بعد از پايان کار بافت قسمت کف ، در محلي که قرار است از آنجا به لبه کار بافته شود عموماً صنعتگران به بافت حالت مارپيچي داده و کار را به شيوه قبلي ادامه مي دهند و انتهاي کار را نيز بصورت مارپيچ درآورده و سرتکه ها را به داخل قسمت مارپيچ خم مي کنند .

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :