نکاتی برای خرید صحیح فرش
چگونه یک فرش خوب خریداری کنیم   فرش اصیل ایرانی یکی از اصلی ترین اصول زیبای در منزل هست و میتواند منزلتان را زیباتر کند ، اما باید دقت د

آکاایران: نکاتی برای خرید صحیح فرش

آکاایران: چگونه یک فرش خوب خریداری کنیم ؟

فرش اصیل ایرانی یکی از اصلی ترین اصول زیبای در منزل هست و میتواند منزلتان را زیباتر کند ، اما باید دقت داشته باشید فرشی که می خرید از جنس مفید و طرح جذاب و اصیلی برخوردار باشد.

اسم قالی ایرانی، هم دل می برد، هم زهره؛ دل می برد چون ما را یاد هنر ماندگار مردم سرزمینمان، زیبایی، ظرافت و اصالت می اندازد و زهره می برد آن وقتی که یاد قیمتش می افتیم.

اما این طورها هم نیست که همۀ قالی های دستباف فوق العاده گران باشد و مشاهده قیمت آن و تعداد صفرهایش هوش از سرمان ببرد.

بخشی از قالی های دستباف پشمی، تقریبا قیمتی معادل یک قالی ماشینی با کیفیت معمولی دارد؛ گرچه شاید سنگین تر و زمخت تر به نظر بیاید ولی دوام بیشتری نسبت به قالی ماشینی دارد و با خرید آن نه تنها قدردان هنر و هنرمند تولیدکننده این صنعت بوده ایم، بلکه به سلامت خود هم کمک کرده ایم. چون فرش دستباف انرژی دهنده و ضدآلرژی هست.

نکاتی برای خرید فرش

 

فرق فرش و قالی
قدمت فرشبافی ایرانیان به حدود 2 تا 3 هزار سال گذشته از میلاد می رسد. در حفاری های شهر سوخته و محوطه های باستانی بین النهرین، وسایل و ابزارآلات قالی بافی یافت شده که نشان از قدمت 4 تا 5 هزار ساله رواج این هنر کاربردی در ایران زمین دارد.

به گزارش تالاب اما سؤال اساسی این که، آیا فرش و قالی و قالیچه باهم فرق دارند؟ بله! دارند. به هرگونه گستردنی بافتنی «فرش» می گویند که شامل قالی ، گلیم ، جاجیم ، زیلو ، پلاس و… میشود اما به فرش پرزدار «قالی» گفته میشود و گرچه آن چیزی که باعث می شود قالی از قالیچه متفاوت شود، متراژ آن هست.

فرش های پرزداری که مساحت آن ها 6 متر به بالا باشد، قالی نامیده میشود و به فرش های پرزداری که مساحت انها 6 متر یا کمتر از آن باشد «قالیچه» میگویند. مفید هست بدانید که کوچک ترین قالیچه ها را هم با مساحت یک تا یک و نیم متر، برای پشتی می بافند.

چرا یک قالی گران تر است، یک قالی ارزان تر؟

کارشناسان قالی معتقدند ارزش هنری یک قالی یا قالیچه به نقشه ، میزان بهره گیری از رنگ های طبیعی و هماهنگی قرارگرفتن این رنگ ها در کنار هم وابسته است، اما قیمت یک قالی یا قالیچه اکثر به نقشه و رنگ ، جنس نخ ، تار و پود و پرز آن و ریزبافی و درشت بافی آن ربط دارد.

انواع قالی را براساس جنس به چند دسته تقسیم می کنند:

قالی تمام پشم: فرشی که تار، پود و پرز آن از پشم باشد. این نوع قالی ها به  علت جنس پرزها درشت بافت میباشند. قالی خرسک که  از کلفت ترین پشم ها بافته میشود جزء این دسته هست.

قالی تمام پشم مزیت هایی همچون بادوام و مقاوم بودن ، قدرت برگشت پذیری پرزها پس از پاخوردن ، قدرت بالای جذب رطوبت و… را داراست. این نوع قالی سنگین و ارزان قیمت هست و کمتر می توان نوع هنری آن را یافت کرد.
 

چگونه بفهمیم فرش خوبی است ؟

 

قالی چله پشم :

نوعی قالی که چله آن از پشم هست ولی پرزهایش تنها از پشم نیست.

قالی تمام ابریشم :

فرشی که تار و پود و پرز آن همگی از ابریشم هست. این نوع قالی معمولا بسیار ریزبافت هست و ارزش هنری چندان و گرچه قیمت زیادی دارد. چنین قالی یا قالیچه ای برخلاف ظاهر نرم و نازک و ظریفش، در مقابل لکه ها بسیار مقاوم هست؛ یعنی اگر آب، چای، نوشابه یا هر نوع مایع دیگری را رویش ریختید، لازم نیست ضربان قلبتان را اندازه بگیرید؛ کافی هست آن را با یک دستمال مرطوب و کمی شامپو فرش بشویید؛ عین اولش خواهد شد.

قالی کف ابریشم :

فرشی که چله آن پشم هست ولی تمام اساس آن از ابریشم بافته شده هست.

قالی گل ابریشم :

چله این قالی از پشم هست ولی گل ها و احیانا برگ های موجود در نقشه از نخ ابریشم و بقیه پرزها از پشم بافته میشود. این نوع قالی ها ممکن هست قیمت کمتری نسبت به قالی تمام ابریشم دارا باشند اما ارزش هنری زیادی دارند.

قالی عیب دار نخر
عیب و ایراد قالی را بهتر هست موقع خرید تشخیص دهید، چون به احتمال چندان پس از پرداخت پول آن و آوردنش به منزل، دیگر تعویض یا پس گرفته نمی شود. اما عیب و ایرادهای یک قالی چه چیزهایی میتواند باشد؟

دورگه بودن اساس :

مفید مفید نگاه کنید. گاهی رنگ قسمت بالای اساس قالی از رنگ قسمت پایینی آن کم رنگ تر یا پررنگ تر هست. چشم دقیق و ریزبینی داشته باشید و در نور، مفید قالی را نگاه کنید؛ اگر 2 رنگ باشد قیمت آن گاهی تا نصف کاهش پیدا می کند!

بهترین فرش ایرانی

 

اندازه قالی :

اگر اندازه فاصله لبه حاشیه بالایی قالی تا وسط ترنج، اکثر یا کمتر از 3 سانتی متر با اندازه فاصله آنجا تا لبه حاشیه پائینی تفاوت داشته باشد، از قیمت قالی بسیار کم میشود؛ پس توی جیبتان خط کش داشته باشید.

کم بافی :

حتما موقع خرید قالی به پشت آن نگاه کنید؛ اگر گره ها منظم، پشت سر هم و یک اندازه بود که هیچ، ولی اگر اندازه گره ها متفاوت، نامنظم و گاهی با فاصله بود یعنی بافنده یا شلخته بوده یا خدای نکرده متقلب! مثلا در یک فرش 50 رج که باید در هر 7 سانتی متر 50 گره داشته باشد، گره ها کمتر هست، یا گره ها مفید شانه نخورده و پرزها کشیده نشده هست؛ به هرحال یک جای کار می لنگد.

شکستگی گل قالی:

این مورد خیلی تخصصی هست زیرا گل های قالی اعم از شاه عباسی، آویزان، ستاره ای و… اندازه استانداردی دارند که تنها بافنده ها، کارشناسان و فروشندگان قالی از آن اطلاع دارند. اگر در بافت این گل ها شکل و اندازه استاندارد رعایت نشود، از ارزش قالی کم میشود. این دیگر کار شما نیست؛ از یک خبره کمک بگیرید یا از روی گل های قرینه، اندازه های ناموزون را حدس بزنید.

هزار نکته باریک تر از مو
راستی چرا فرش نائین از فرش همدان گران تر هست؟ چرا فرش تبریز را اکثر از فرش اراک می پسندند؟ فرق قالی با قالی چیست که گاهی صدها هزار تومان تفاوت قیمت دارند؟ چرا برخی قالی ها مانند مخمل ظریف اند، سال های سال زیر پا لگد می خورند و آخرش تاجران فرش به 10برابر قیمت نخست روی دست می برندش؟

گره ترکی :

ظرافت فرش جز نوع پرز که چه جور پشمی باشد و چند درصد ابریشم، به نوع گره آن نیز وابسته است. بافت دو گره یا گره ترکی که از ابتدا مخصوص بافندگان تبریزی بوده و امروز در مناطق دیگر نیز متعارف هست، روشی هست که در آن هر دو سر پرز از لای تار رد می شود و گره میخورد.

این روش وقت زیادی میخواهد و مخصوص قالی های ریزبافت و نقشه های ظریف با رنگ های متنوع و خطوط نازک هست. در این روش، امکان بی گره بافی یا جفت بافی (که نوعی شلختگی در بافت یا تقلب هست) موجود نیست.

به همین علت، این قالی ها جز ظرافت بی اندازه، بسیار محکمند و به این سادگی ها نخ نما نمیشوند. از طرفی این گره آن قدر محکم هست که میشود پرزهای فرش را چنان قیچی زد که به کوتاهی مخمل شوند و با پا خوردن اکثر، نقش ها و ظرافت گره ها اکثر نمایان شود.

به همین علت سرشناس هست که فرش کرمان هر چه پا بخورد مرغوب تر هست و هیچ اتفاقی هم برای فرش نمی افتد.

فرش های قم، تبریز، اصفهان و کرمان ترکی بافند؛ یعنی هم ظریف اند، هم بسیار خوشگل و محکم و گرچه گران.

فرش های پشمی درشت بافت که اغلب سنگین میباشند و نقش های درشتی هم دارند، فارسی بافند. در گره فارسی یا یک گره فقط یک طرف پرز گره میخورد و طرف دیگر آن آزاد هست.

در این روش، چله شل تر هست و برای سفت کردن آن، شانه های سنگین را محکم تر روی پرزها می کوبند تا پرزهای پشمی در هم فرو بروند و چله محکم شود. همین درهم رفتگی پشم ها، امکان بی گره بافی یا جفت بافی را اکثر میکند.

بافنده های فرش های فارسی باف به خاطر درشتی پرزهای پشم، نمی توانند نقشه های ظریف و مینیاتوری ببافند. از طرفی، گره فارسی با پا خوردن در طول سال ها (که گرچه اصلا کم نیست) کم کم پرزها شل شده و نخ نما میشوند.

به خاطر همۀ این دلایل، این نوع فرش ارزان تر هست. قالی های فارسی بافِ بختیاری، مشهد، اراک، همدان و… مشهورترند. اما به هر حال، این قالی ها و رنگ های زنده و گرم شان، انرژی خاصی به محیط زندگی میدهند و قطعا چشم نوازتر از هر بافته مصنوعی دیگر میباشند.

کدام طرح فرش را گزینش کنم؟

اکثر ما وقتی به قالی دستباف فکر میکنیم، فورا یاد یک قالی با اساس لاکی – قرمز می افتیم که یک گل بزرگ در وسط دارد که نامش «ترنج» هست و 4 لچک (3 گوش) در چهارگوشه قالی و اطراف آن ترنج هم پر از گل و برگ و اسلیمی هست.

خیلی ها این طرح را تکراری می دانند (گرچه همین طرح لچک و ترنج که برای ما تکراری هست یکی از اصیل ترین طرح های قالی ایران هست که در بازارهای جهانی کلی طرفدار دارد) ولی خب طرح قالی ایرانی فقط لچک ترنج – آن هم با اساس لاکی – نیست؛ طرح های چندان دیگری هم داریم که برخی هایشان درحال فراموش شدن میباشند.

نکات زیر راهنمایی تان می کند:

اگر یک قالی ریزبافت و هنری میخواهید که کف منزل تان را مانند یک باغ گل در فصل اردیبهشت تزئین کند، می توانید قالی لچک و ترنج یا «شکارگاه» تبریز، قم و اصفهان را بخرید یا «ریزماهی» خوی و «هزاره هریس» مرند. گرچه این نوع فرش ها گران هست.

اگردنبال قالی هایی با نقوش روستایی و ایلیاتی هستید، میتوانید طرح های «انسان و حیوان»، «گل و مرغ»، «درختی» «درخت و انسان» و «پای شتر» استان های فارس، خراسان شمالی، کردستان و گلستان را بخرید. برخی از این نوع طرح ها به علت درشت بافی، ارزان هم میباشند.

اگر میخواهید منزل تان با فرش های ساده تزئین شود و فضای آرامش بخشی را در منزل به وجود بیاورید بروید سراغ قالی های کویری کرمان و اردکان. اساس این قالی ها مانند طبیعت کویر به رنگ های شتری، خاکستری و کرم هست. طرح های «کف ساده» قالی ای که اساس اطراف لچک و ترنج آن خالی از هر نوع نقشی هست)، «محرمات»، «راه راه» و «قاب قرآنی» از همین نوع میباشند.

اگر دنبال طرح های مدرنی هستید که به مبل اسپرت تان بیاید، یکی از طرح های هندسی «خشتی»، «قاب قابی»، «میناخانی»، «بته جقه» اصفهان، کاشان یا اراک را بخرید.

اگر دنبال قالی های خیلی ارزان هستید میتوانید طرح های ریزماهی، محرابی و لچک ترنج استان های همدان، کاشان و زنجان را بخرید که از پشم کلفت بافته می شود و همان فرش خرسک هست.

.

منبع : talab.org

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :