آشنایی با هنر لنج سازی از صنایع دستی خلیج فارس
صنایع دستى جنوب ایران، صنایع دستی خلیج فارس ،هنرهای دستی ایران، آشنایی با لنج سازی ، صنایع دستی ایران را در آکاایران بخوانید

لنج سازی قشم

لِنج گونه‌ای از کشتی کوچک یا قایق بزرگ باری و مسافری است که در خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند دیده می‌شود. لنج‌ها بر پایه قایق‌های بادبانی رایج در خلیج فارس ساخته می‌شود با این تفاوت که به جای بادبان با موتور حرکت می‌کند. عرشه باز یا نیمه‌باز دارد. از دهه ۱۹۵۰ میلادی موتور بنزینی یا دیزل برای پیشراندن لنج‌ها بکار رفت و امروز بیشتر لنج‌ها موتور دارند.

کلمه لنج در فارسی از واژهٔ انگلیسی Launch گرفته شده، که خود آن نیز از واژهٔ اسپانیایی Lancha آمده‌است. در سواحل شرقی آفریقا آن را «دهو» می‌خوانند. در جنوب به کسانی که در کار ساخت لنج می‌باشند جلاف یا گلاف گفته می‌شود.به اتاق ناخدا قماره و به انبار پائینی خن گفته می‌شود. در ایران لنج‌ها در کرانه‌های خلیج فارس بسیار یافت می‌شوند و لنج‌سازی یکی از صنایع بومی مردمان خلیج فارس است.

لنج‌سازى و قایق‌سازى از قدیمى‌ترین و مهم‌ترین صنایع دستى جنوب ایران است و سابقهٔ‌ آن به دورهٔ‌ افشاریه مى‌رسد. این صنعت در سال‌هاى اخیر به واسطهٔ افزایش مبادلات دریایى و صید ماهى از رونق زیادى برخوردار شده است. نیروى شاغل این صنعت منحصر به همان «گلافان»، (سازندگان لنج و قایق) قدیمى است. مصالح اولیهٔ مورد نیاز چوب‌هاى جنگلى مقاوم در مقابل رطوبت براى اسکلت و تخته‌هاى مرغوب هندى به نام ساى براى بدنه آن است. بقیهٔ مصالح از محل تهیه مى‌شود. هنوز وسیلهٔ کار گلافان بسیار ابتدایى است که سبب کندى کار و کمى تولید سالیانه مى‌شود. مهم‌ترین مراکز تولید این صنعت عبارت‌اند از بوشهر، بندر ریگ، بندر گناوه، جزیره شیف و برخى دیگر از بنادر جنوب ایران.

هنر لنج سازی در ایران قدیمی ‌ترین صنعت استان بوشهر

هنر: گلافی (لنج سازی)
قدمت: دوره افشاریه
شهر زادگاه هنر: بوشهر، بندر ریگ، بندر گناوه، جزیره شیف و برخی دیگر از بنادر جنوب ایران
بیشترین کاربری: از لنج بیشتر برای صیادی و حمل و نقل کالا به منظور واردات و صادرات و همچنین سیر و سفر استفاده می‌شود.
نام سازندگان گلافی: گلافان
هنرمندان بازمانده: در حال حاضر چند نفر خاص در شهرستان های بوشهر به این شغل مشغول هستند.
علل رکود و مهم‌ترین چالش‌های پیش روی احیا: جایگزین شدن لنج و قایق های صیادی که از مواد فایبرگلاس و فلز ساخته شده اند به جای شناور های چوبی

گردشگری لنج سازی جنوب ایران :: جمع ما /بلاگکارگاه های لنج سازی قشم | وبلاگ علاءالدین تراول

تــــور قــشــم (ویژه پاییز 98) | آژانس مسافرتی گل خندان گشت ...

فراموشی هنر لنج سازی در ایران

بسیاری از صنایع دستی و هنرهای قدیمی ایران با توجه به توسعه و پیشرفت های روز افزون در حال فراموشی است در حالی که هر کدام از آن ها به عنوان بخشی از تاریخچه ی این دیاری محسوب می شوند. هر چند که برنامه ‌های دریانوردی و صیادی و استفاده از شناورها هر روز گسترده‌تر می‌شود و کاربری‌های جدیدتری همچون گردشگری به دیگر کاربردهای شناورها اضافه می‌شود، ولی هنر لنج سازی در ایران یا گلافی روز به روز بیشتر به فراموشی سپرده می‌شود. در حال حاضر شناورهای جدیدی با جنس فلز یا فایبرگلاس ساخته می شوند و ساخت شناورهای چوبی بیش از پیش به حاشیه می روند و فعالان این صنعت تنها در بخش تعمیرات مشغول هستند.

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :