معرفی کلاه کرکی یکی از صنایع دستی خراسان شمالی+عکس
صنایع دستی خراسان کلاه کرکی گرمترین کلاه ها مدل کلاه ، صنایع دستی استان خراسان شمالی ، هنرهای دستی و سنتی ، صنایع دستی ایران ، هنرهای دستی را در آکاایر

آکاآپ: کلاه کرکی یکی از گرمترین کلاه ها می باشد.این هنر از هنرهای دستی خاص و کهن شهرستان های «گرمه» و «جاجرم» و روستای «راستقان» شهرستان «رازو جرگلان» در استان خراسان شمالی است و این مناطق قطب بافت کلاه کرکی هستند که تمامی افراد در منازل خود مشغول این حرفه هستند.

ماده اولیه آن کرک بز است اما امروزه ابریشم مصنوعی نیز در بافت آن دخالت دارد، ولی کارایی کلاهی که با کرک بز بافته می شود را ندارد. این کلاه به صورت کاملا خام استفاده می شود و از آنجایی که کرک خود رنگ است، برای انتخاب رنگ کلاه از رنگ خود کرک‌ها استفاده می‌شود و به هیچ عنوان رنگ‌های شیمیایی نقشی در رنگرزی این کلاه ندارد. علاوه بر این مراحل بافت این کلاه اعم از ریسیدن کرک و بافت ، همزمان با یکدیگر انجام می‌شود و هیچ گونه دستگاه خاصی در این امر دخیل نیست که این خصوصیات از مهمترین عوامل ثبت این کلاه در فهرست آثار ملی کشور است.

کلاه کرکی ؛ صنایع دستی و سوغات گرم خراسان شمالی

کلاه کرکی را شاید بتوان یکی از گرمترین کلاه های دست بافت نامید که از مدتها قبل در رنگهای مختلف بافته می شد. این هنر از هنرهای دستی خاص و کهن شهرستانهای گرمه و جاجرم در استان خراسان شمالی است که ماده اولیه آن کرک بز بوده و به صورت کاملا خام و خود رنگ استفاده می شد و بیشتر مورد استقبال روسها قرار گرفته است.

پوست خریداری شده با آب و پودر صابون شسته می شود. پوست شسته شده را برای خشک شدن یک شبانه روز زیر خاکستر مدفون می کنند. کرک پشم را برای تولید نخ با دست جدا کرده و با کمک چرخ ریسندگی نخ مورد نیاز برای بافت کلاه کرکی را مهیا می کنند. مراحل بافت آن بسیار ساده، بدون دخالت ماشین یا ابزار خاص و تنها توسط پنج عدد میل چوبی انجام می شود.

اما مهمترین خاصیت این کلاه، غیرقابل نفوذ بودن در برابر سرما، نم و رطوبت است که باعث شده تاکنون کاربرد خود را حفظ کند. کلاه کرکی در فهرست ملی ثبت میراث ناملموس شده است، این کلاه به دلیل داشتن حفاظ روی گوش در اصطلاح محلی به کلاه گوشی نیز معروف است. کلاه های دوره ای و گوشی بیشترین نوع کلاه های کرکی هستند که از سوی خریداران مورد استقبال قرار می گیرند.

در شهرستان گرمه مردان و زنان زیادی در خانه های خود این کلاه را می بافند ، جنس اصلی این کلاه از کرک گوسفند است اما امروزه ابریشم مصنوعی نیز در بافت آن دخالت دارد ولی کارایی کلاهی که با کرک گوسفند بافته می شود را ندارد. حتی مردان قدیمی هم بر این باورند که کلاه کرکی خاصیت ضددرد دارد و آرامش بخش است.

مراحل تهیه و بافت

مراحل تهیه این کلاه به این صورت است که ابتدا پوست خریداری‌شده با آب و پودر صابون شسته می‌شود و سپس پوست شسته شده را برای خشک شدن یک شبانه‌ روز زیر خاکستر مدفون می‌کنند. کرک پشم را برای تولید نخ  با دست جدا کرده و با کمک چرخ ریسندگی نخ موردنیاز برای بافت کلاه کرکی را مهیا می‌کنند. مراحل بافت کلاه نیز بدون دخالت ماشین یا ابزار خاص و تنها توسط پنج عدد میل چوبی انجام می‌شود.

در حال حاضر در حدود 150 کارت صنعتگری در استان برای بافندگان کلاه کرکی صادر شده است که این افراد بیشتر به صورت فصلی مشغول به این فعالیت می باشند.

مردان قدیمی این منطقه بر این باورند که کلاه کرکی خاصیت ضد درد دارد و آرامش‌بخش است.

مراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویرمراحل تهیه کلاه کرکی به روایت تصویر

ثبت در فهرست آثار ملی

معاون صنایع‌دستی خراسان شمالی نیز می گوید: کلاه کرکی با شماره ۱۰۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در حال حاضر ۳۰هنرمند استاد کار بافنده کلاه کرکی در استان فعال هستند.

علی عابدی با اشاره به وجود ۶۱ رشته صنایع دستی در استان می افزاید: در ۹ ماهه سال جاری یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت در قالب اشتغال به صنعتگران استان پرداخت شده است.

وی حمایت های سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی را از این افراد، صدور کارت صنعتگری، تبلیغ و معرفی، صدور بیمه، معرفی افراد برای استفاده از تسهیلات و ... عنوان می کند.

وی می افزاید: رشته‌های پارچه‌بافی، کلاه بافی و صنایع چرم ازجمله اولویت‌های ما برای تشکیل شرکت تعاونی‌ها در شهرستان‌های استان است.

 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :