روزجهانی استاندارد
فقط برای حفظ منافع مصرف,حاصل از کاهش انواع قطعات و مواد اولیه,اقتصادی مصرف کنندگان توجه,استاندارد,خدمات را برای صاحبان صنایع,فناوری پیشرفته تولید هر محصول,پایه

روزجهانی استاندارد

 استاندارد کردن و استاندارد از پایه های علم و فناوری است که در پیشرفت صنعت و اقتصاد نقشی به سزا دارد و باید در جهت افزایش سطح کیفیت ها تلاش کرد تا به فناوری پیشرفته تولید هر محصول نایل آمد. اغلب چنین می پندارند که استاندارد فقط برای حفظ منافع مصرف کننده است. البته این نظر تا حدی صحیح است و استاندارد به نیازهای فردی و اقتصادی مصرف کنندگان توجه دارد، اما استحکام صنعت و فناوری را نیز در نظر دارد و می توان گفت که سود حاصل از رعایت استاندارد برای تولیدکنندگان بیش از مصرف کنندگان است، زیرا صرفه جویی های حاصل از کاهش انواع قطعات و مواد اولیه غیرضروری و ضایعات، به قدری چشمگیر است که هر گونه سرمایه گذاری در زمینه استاندارد سازی فرآورده ها و خدمات را برای صاحبان صنایع موجه می سازد، به طوری که آنان در اندک زمان می توانند...

  نتایج محسوس آن را به صورت مبالغ ذخیره شده مشاهده کنند. با اجرای قوانین و مقررات استاندارد هزینه های انبارداری و ساخت ابزار و  ماشین آلات تنزل می یابد، فرایند تولید منظم می شود، آرایش عملکرد کارخانه ها به نحو متعادلی تنظیم  می گردد، نگهداری اسناد، نقشه ها و طرح های مربوط به تولید محصولات طبق یک نظام دقیق بازیابی سریع، طبقه بندی و بایگانی می شود، همکاری میان واحدهای گوناگون هر سازمان یا کارخانه برای پیشبرد فرایند تولید میسر می شود، تفاهم کارکنان در مسائل فنی تحقق می پذیرد و سرانجام با تولید  کالای کیفیت دار و بسته بندی مطلوب، رضایت مصرف کنندگان نیز جلب می شود و به این ترتیب استاندارد شالوده استواری را برای پیشرفت و توسعه صنعت و اقتصاد فراهم می سازد.
 
در جهان صنعتی امروز همه چیز دست تحول است. در این عرصه استانداردهای جدیدی که به  "مدیریت کیفیت" موسوم است فقط به نتیجه محصول نهایی بسنده نمی کند، بلکه یک خط تولید را از ابتدا تا انتها زیر نظر می گیرد. این مدیریت برنامه ریز و هدفمند زندگی و پویایی را به بخش های سازمانی هدیه  می دهد. سرمایه گذاری در جهت بهبود کیفیت کالاهای تولیدی برای پاسخ گویی به نیازهای  مصرف کنندگان داخلی و راهیابی کالاها به بازارهای جهانی و کاهش واردات، مهمترین اصل در خط مشی توسعه اقتصادی است هر کشور در حل توسعه که افزایش و بهبود ظرافت صنعتی را در رأس برنامه های خود قرار داده باشد، در می یابد که استاندارد کردن شاخص های تولید و خدمات و همچنین سنجش و  کنترل کیفیت محصولات از جمله نکات اصلی در برنامه های توسعه است.
 
استاندارد در خدمت امنیت مصرف کنندگان:

استفاده از لوازم خانگی غیر استاندارد همه ساله تلفات جانی و خسارات مالی چشمگیری به بار می آورد و سبب بروز مشکلات عدیده جانفرسا و دیرپایی می شود. برای مثال مداوای چهره ای که بر اثر عواملی مانند اتصال سیمهای برق و انفجار وسایل غیراستاندارد خانگی بشدت آسیب دیده است و به صرف زمان طولانی و  هزینه های کلان نیاز دارد، یا خسارات ناشی از توزیع گسترده یک فرآورده غذایی غیر بهداشتی در جامعه فقط با پرداخت بهای کالای نامرغوب جبران نمی شود، زیرا آثار زیان بار ناشی از به خطر افتادن سلامت عمومی بسیار فراتر و مهم تر از خسارات مادی ناشی از عرضه این کالاست. حال اگر آثار زیان بار ناشی از استفاده از وسایل و ماشین آلات غیراستاندارد را به کارگاه ها و کارخانه های کوچک و بزرگ صنعتی و تولیدی تعمیم دهیم، عمق این فاجعه بیشتر نمایان می شود. به گفته کارشناسان در جهان پرشتاب امروز در قبال متنوع شدن وسایل تولیدی و استفاده گسترده از نیروهای برق، گاز و دیگر مواد انرژی زا، تدابیری اتخاذ  شده است که خطرهای ناشی از بهره گیری از این انرژی ها و ابزار به کارگیری آنها به حداقل برسد. این تدابیر در تدوین قوانین و مقررات استاندارد ملی و بین المللی متجلی شده و به صورت امری ضروری برای حفظ سلامت مردم جهان در آمده است.
 
استاندارد در خدمت حمل و نقل:

حمل و نقل در فضای وسیع آن به شبکه پیچیده و درهم تنیده ای از عوامل به هم پیوسته، فناوری ها و سازمان ها اطلاق می شود. به حجم انبوهی از کارهای لازم بنگرید که برای سرعت بخشی در اجرای آن ها به امور زیر نیاز است:

جا به جا کردن مسافران، چه به مقصد تجارت یا با هدف گذراندن تعطیلات، به وسیله اتومبیل، اتوبوس، قطار، هواپیما و کشتی. برق رسانی از نیروگاه های برق به منازل. رساندن محورهای پستی به مقصد. ارسال انواع اطلاعات به اقصی نقاط جهان و امثال آن.

عملکرد هر شاخه ای از صنعت حمل و نقل نیازمند فناوری ها، ارتباطات، وسایل نقلیه و غیره است.
بدیهی است که وجود نا هماهنگی در میان عناصر مذکور که از نبود استاندارد سرچشمه می گیرد، به کارایی و بهره وری کلیه اجزای تشکیل دهنده صنعت حمل و نقل لطمه وارد می آورد. بنابراین استاندارهای بین المللی نقشی مؤثر در تسهیل عملکرد انواع نظام های حمل و نقل ایفا می کنند. برای مثال استاندارد کردن کانتینرهای ترابری، انقلابی بزرگ در صنعت حمل و نقل دریایی پدید آورده است. با استاندارد شدن دور نگار، تلفن و شبکه های رایانه ای ، ارتباطات بین المللی سرعت و گسترش چشمگیری یافته است و ترابری زمینی، دریایی و هوایی در نتیجه اجرای استانداردهای جهانی ایمن تر، سریع تر و بهره ورتر شده است.
 
با وجود بروز این تحولات شگرف هنوز باید اقدامات زیادی صورت پذیرد. برای مثال، باید حوزه های تجاری گوناگونی در جهان پدید آید که سازمان های اصلی استاندارد بین المللی بتواند آنها را تحت حمایت مضاعف خود درآورد. به کارگیری گسترده استانداردهای بین المللی در تولیدات و تخصص خدمات به ایجاد یک بازار جهانی منجر می شود که در آن تولید کنندگان، عرضه کنندگان و کارگزاران شبکه تولید و عرضه می توانند با یکدیگر به رقابت سالم بپردازند. همچنین استانداردهای بین المللی برای نظام های حمل و نقل از طریق برقراری ارتباطات هماهنگ، شرایط مورد نیاز برای ارسال تولیدات و عرضه خدمات به مصرف کنندگان در  هر نقطه از جهان را سریع تر و مقرون به صرفه می سازد.
 
نکته شایان ذکر این که امر تجارت در جهان امروز با پدیده ها و یافته های جدیدی مواجه است. کارگزاران صنعت حمل و نقل به ضرورت ایجاد یک زنجیره حمل و نقل جهانی واقف اند. زنجیره ای که واحدهای حمل و نقل استاندارد شده ای نظیر کانتینرهای باربری و تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد صحیح شبکه های راه آهن و جاده ها، انبارها، فرودگاهها و بنادر را در نظر دارد. هماهنگی جهانی میان حلقه های این زنجیر نه فقط به نفع دست اندرکاران صنعت حمل و نقل است، بلکه به سود مشتریان و طرف های صنعتی آنان نیز هست:

ایجاد زیربنای جامعه اطلاعاتی جهان با شبکه های بی نظیر آن، مستلزم تدوین و اجرای استانداردهای  بین المللی است. هم اکنون این استانداردها در موارد گوناگونی نظیر شبکه های باز و متراکم اطلاعات شنیداری و دیداری در حال اجراست. استاندارد بین المللی در صنعت حمل و نقل نقشی ویژه در شکوفا سازی تجارت جهانی و حرکت به سوی ایجاد یک بازار جهانی واقعی مهیا می سازد. 
 
شعار روز جهانی استاندارد سال 2002:

استاندارد واحد            آزمایش واحد             قابل پذیرش در هر جا.
 
ایزو چیست؟

موسسه بین المللی استاندارد سازی (ایزو) یک فدراسیون بین المللی متشکل از نهادهای ملی استاندارد است. تعداد این نهادها بالغ بر 140 نهاد می باشد که هر یک از یک کشور برخاسته اند.

ایزو یک سازمان غیردولتی است که در سال 1947 میلادی (1326 هجری شمسی) تاسیس شد.

وظیفه ایزو ارتقاء توسعه استاندارد سازی و فعالیتهای مربوطه در جهان با دیدگاهی است که هم به ایجاد تسهیلات در زمینه تبادل بین المللی کالاها و خدمات توجه دارد و هم توسعه همکاری در زمینه های فکری ـ علمی ـ فنی و اقتصادی را در نظر دور ندارد.

ماحصل فعالیتهای ایزو قراردادهای بین المللی خواهد بود که به عنوان استانداردهای بین المللی انتشار می یابد. سیستمهای مدیریتی ایزو از طریق بیش از 430000 سازمان در 158 کشور به اجرا در می آید.

ویرایش وتلخیص:آکاایران
 
 

منبع : بخش اطلاعات عمومی آکاایران
برچسب :